US MARKETOtevírá za: 5 h 45 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Bonusy bankéřů aneb Jak vzít dětem lízátko

Když se jeden ze šéfů Deutsche Bank opřel do systému odměňování bankéřů a vyjádřil zklamání nad tím, kolik peněz dostávají a očekávají za jediný rok, prolomil tím velké tabu týkající se jednoho z nejposvátnějších klenotů bankéřů. Řeč je o bonusech.

Daniel Kuchta
Daniel Kuchta
29. 11. 2015 | 16:00
Banky

John Cryan z Deutsche Bank se vyjádřil v tom smyslu, že se banky samy dostávají do nepříjemné situace, kdy dají dítěti lízátko, ale pak mají problém mu ho vzít. Banky si za to mohou samy - jsou to ony, které slibují svým zaměstnancům velké bonusy, aby si je udržely. Když pak bankéři kvůli nenaplnění plánů nebo snižování nákladů bonusy nedostanou, jsou vzteklí.

Pro zaměstnance je vyjádření Cryana velkým varováním, protože banka výrazně mění strukturu řízení a snaha navýšit zisky z velké části závisí na snižování nákladů. Někteří bankéři tak mohou v příštím roce o vytoužené bonusy přijít.

Zbytečné tituly a předčasné bonusy

Manažeři by podle Cryana měli s rozdáváním bonusů brzdit. Zaměstnanci by neměli být odměňováni za práci před samotným vykonáním nějaké činnosti.

Dalším problémem je podle něj skutečnost, že příliš mnoho lidí disponuje takzvaným seniorním titulem. Toto titulování se stalo módou i díky tomu, že s honosnějším označením má bankéř větší šanci dostat se do kontaktu se zajímavými klienty. Například pro tradery je něco podobného zbytečné, u nich totiž rozhoduje šikovnost, ne titul.

Královské odměny za nulovou odpovědnost

Cryan se diví bankéřům, kteří si myslí, že by měli být placeni jako podnikatelé, kteří "přijdou do práce s pravidelným platem, důchodem a zdravotním pojištěním a hrají si s penězi jiných lidí". Na rozdíl od podnikatelů bankéři nenesou osobní riziko, přičemž chtějí být placeni tak dobře jako podnikatelé, kteří na sebe berou zmiňované nemalé riziko podnikání. "Práce bankéřů se v ničem nepodobá práci podnikatelů, kromě struktury odměňování," doplnil John Cryan.

Sám převzal současnou pozici na začátku roku 2015 po Anshuovi Jainovi, který podle Bloombergu v roce 2014 vydělal asi 6,6 milionu eur. Cryanovy platové podmínky dosud nebyly zveřejněny. "Nemám tušení, proč mi byla nabídnuta smlouva s bonusem, protože vám slibuji, že ani jeden den nebudu pracovat více či méně poctivě jen proto, že mi někdo zaplatí jiné peníze," uvedl Cryan, který nadále tvrdí, že by peníze neměly být jedinou motivací pro poctivou práci.

Zdroj: Bloomberg, Business Insider

BankyBonusy a odměnyFinanční sektorPlaty a osobní ohodnocení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa