Evropské akcie se po zasedání ECB propadly o tři procenta

Evropská centrální banka ve čtvrtek poslala evropské akcie do červených čísel. Trhy rozhodnutí centrální banky snížit depozitní sazbu a prodloužit program nákupů dluhopisů příliš nepřivítaly, protože čekaly mnohem výraznější zákrok proti nízké inflaci.
Britský FTSE 100 odepsal 2,27 %, francouzský CAC 40 3,58 % a německý DAX ztratil rovněž 3,58 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 3,14 %.
Evropská centrální banka na svém prosincovém zasedání přehodnotila svou politiku, jak slibovala. Výsledkem bylo snížení depozitní sazby, prodloužení QE a oznámení zahrnutí nových aktiv do programu. Podle analytiků však banka udělala jen "nezbytné minimum", proto to trhy nepřijaly s velkým povděkem. Euro vystřelilo prudce vzhůru, což mělo výrazně negativní vliv na exportérské firmy.
Automobilky ztrácely přes 3 % a sektor luxusního zboží se rovněž propadl hluboko do červených čísel. LVMH, Christian Dior a Burberry ztrácely všechny kolem 3 % a National Bank of Greece se propadla dokonce o 30 %.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- ECB na prosincovém zasedání ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu však snížila na -0,3 % z -0,2 % a zápůjční sazbu ponechala na 0,30 %. Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, navíc oznámil, že banka prodlouží program nakupování dluhopisů minimálně do konce března 2017, případně i více, bude-li to třeba. Rozšíří se také struktura nakupovaných aktiv, nově přibudou například dluhopisy regionálních a lokálních vlád.
- Evropská centrální banka ve čtvrtek opět snížila strop nouzového financování řeckých bank, tentokrát o 7,8 miliardy na 77,9 miliardy eur. Oznámila to řecká centrální banka. Snížení podle ní odráží zlepšující se situaci řeckých bankovních domů od chvíle, kdy Atény v létě přistoupily na podmínky nového záchranného programu pro Řecko.
- Rusko pozastavilo přípravné práce v projektu plynovodu Turkish Stream. Řekl to ve čtvrtek ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Plynovodem Turkish Stream má proudit ruský zemní plyn do Turecka a z něj dál do Evropy.
- Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu meziměsíčně snížily o 0,1 %, stejným tempem jako v září. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Analytici přitom v anketě agentury Reuters očekávali růst, v průměru o 0,2 %.
- Ruská ekonomická situace je "skutečně obtížná, ale není kritická", uvedl prezident Vladimir Putin ve čtvrtečním poselství o stavu země. Připustil, že země musí počítat s delším obdobím nízkých cen ropy a plynu, které jsou hlavními položkami ruského vývozu, a že řada odvětví, například stavebnictví či automobilový a lehký průmysl, se ocitla v "rizikovém pásmu".
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb v eurozóně v listopadu podle finálních dat agentury Markit vzrostl jen na 54,2 bodu z říjnových 54,1 bodu, předběžná data počítala s růstem na 54,6 bodu. Kompozitní index se zvýšil rovněž na 54,2 bodu, a to z 53,9 bodu, podle předběžných dat měl vzrůst na 54,4 bodu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb ve Španělsku v listopadu vzrostl na 56,7 bodu ze říjnových 55,9 bodu (odhad: 56,4 bodu), což naznačuje zrychlení expanze. Kompozitní index vzrostl na 56,2 bodu z 55 bodů v říjnu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb v Itálii v listopadu stagnoval na říjnových 53,4 bodu, očekával se však růst na 53,9 bodu. Kompozitní index se zvýšil, a to na 54,3 bodu z 53,9 bodu v říjnu.
- V sektoru služeb ve Francii se v listopadu podle finálních dat index nákupních manažerů snížil na 51 bodů z 52,7 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 51,3 bodu. Kompozitní index klesl rovněž na 51 bodů předchozích 52,6 bodu, podle předběžných dat se měl snížit na 51,3 bodu.
- Německý sektor služeb podle finálních dat agentury Markit v listopadu expandoval rychleji. Index nákupních manažerů vyskočil na 55,6 bodu z 54,5 bodu v říjnu, jak očekávala předběžná data. Kompozitní index se navíc zvýšil na 55,2 bodu z 54,2 bodu, podle předběžných dat se měl zvýšit na 54,9 bodu.
- Sektor služeb ve Spojeném království v listopadu expandoval rychleji, než se čekalo. Index nákupních manažerů vyskočil na 55,9 bodu z říjnových 54,9 bodu, očekával se jen mírný růst na 55 bodů. Kompozitní index se tak zvýšil na 55,8 bodu z 55,4 bodu, očekával se přitom mírný pokles na 55 bodů.
- AB InBev prověří možnosti prodeje evropských prémiových značek SABMiller.
- Akcionáři italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na čtvrteční valné hromadě schválili vyčlenění divize luxusních vozů Ferrari do samostatného podniku. Informovala o tom agentura Reuters. FCA již v říjnu uvedla akcie divize Ferrari na newyorskou burzu.
Zdroj: Bloomberg