US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie během krvavého pátku spadly o dvě procenta a mají za sebou nejhorší týden od poloviny srpna

Hlavní americké akciové indexy zahájily páteční obchodní seanci přibližně procentním poklesem a během dne ztráty zdvojnásobily. Mají tak za sebou nejhorší den za poslední měsíc. Trh srážely akcie energetických podniků, na které doléhal další propad světových cen ropy. Za celý týden indexy klesly dokonce nejvíce od poloviny srpna.

Redakce IW
Redakce IW
11. 12. 2015 | 22:30
Americké akcie

Dow v pátek odepsal 1,76 % na 17 265,21 bodu, širší S&P 500 se propadl o 1,94 % na 2 012,37 bodu a Nasdaq Composite klesl o 2,21 % na 4 933,46 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 26,11 % na 24,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelých 10 bazických bodů na 2,134 %. Nasdaq Composite uzavřel pod 5 000 bodů poprvé od 17. listopadu.

V mínusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly energetické odvětví (-3,5 %), sektor základních materiálů (-2,5 %) a finanční odvětví (-2,2 %). Relativně nejlépe se dařilo síťovému odvětví (-1,1 %).

Světové ceny ropy v pátek klesly na nová sedmiletá minima poté, co Mezinárodní agentura pro energii (IEA) uvedla, že převis nabídky nad poptávkou očekává nejméně do konce příštího roku. Pokles cen ropy dále zvýšil nejistotu před blížícím se zasedáním americké centrální banky (Fed), která by příští týden mohla poprvé za skoro deset let zvýšit úrokové sazby.

Dolů zamířily akcie velkých ropných a plynárenských podniků. Například akcie těžařského podniku Chevron (-3,2 %) odepsaly přes tři procenta.

Náladě na trhu nepřidal ani propad čínské měny, která kvůli obavám ze zpomalování růstu čínské ekonomiky a předpokládaného zvýšení amerických úrokových sazeb klesla na minimum za čtyři a půl roku.

Výrazně zlevnily také akcie chemických podniků Dow Chemical (-2,8 %) a DuPont (-5,51 %) poté, co firmy oznámily, že se dohodly na spojení. Nově vzniklá společnost se bude jmenovat DowDuPont. Firmy se zároveň dohodly, že se 18 až 24 měsíců po završení fúze spojený podnik rozdělí do tří veřejně obchodovaných samostatných firem. Podle agentury DPA jde o největší fúzi v historii chemického průmyslu. Firmy fúzi označují za "sloučení rovných". Akcionáři DuPontu podle dohody obdrží za každou svou akcii 1,282 akcie nově vzniklého koncernu DowDuPont. Akcionářům společnosti Dow Chemical mají být akcie vyměněny v poměru jedna ku jedné. Ve výsledku by tak měli akcionáři DuPontu stejně jako akcionáři Dow Chemical vlastnit zhruba polovinu koncernu, napsala agentura Reuters.

V indexu Dow kleslo všech třicet titulů. Nejvíce zlevnily vedle akcií DuPontu a Chevronu cenné papíry investiční banky Goldman Sachs (-3,05 %), vydavatele platebních karet Visa (-2,57 %) a technologické firmy Apple (-2,57 %). Pouze minimálně klesla cena akcií výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,01 %), v řádu desetin procent zlevnily například akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-0,2 %) či maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,34 %) a technologické firmy United Technologies (-0,61 %).

Za celý týden index Dow klesl o 3,26 %, S&P 500 odepsal 3,9 % a Nasdaq Composite přišel o 4,06 %.

Dolar klesl k euru i jenu, ceny ropy spadly na 7leté minimum

Americký dolar v pátek klesl k euru i dalším předním zahraničním měnám. Výprodej vyvolaly obavy z nadměrné kolísavosti na trzích a klesající ceny komodit.

Dolar mírně podpořila data o tržbách maloobchodníků v USA, která naznačila slušný růst spotřebitelských výdajů v největší světové ekonomice, krátce po jejich zveřejnění se ale americká měna vydala dolů. Trhy totiž usoudily, že statistika není dostatečně solidní na to, aby podpořila další zpřísnění měnové politiky v USA nad rámec očekávaného zvýšení úrokových sazeb, ke kterému tamní centrální banka (Fed) zřejmě přistoupí příští týden.

Podle analytika Omera Esinera ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange trh již předpokládané zvýšení sazeb ve velké míře zohlednil a nyní začíná upínat svou pozornost dál směrem k vývoji v nadcházejícím roce. K obavám ze zpomalování růstu zahraničních ekonomik se tak prý v pátek mohla přidat nestálost na světových trzích, klesající ceny komodit a pokračující oslabování čínské měny.

Tento vývoj přiměl k růstu japonský jen a švýcarský frank, které jsou považovány za bezpečnější investice v době zvýšené nejistoty na trzích. Dolar k jenu kolem 16.00 SEČ vykazoval pokles o 0,5 % na 121,01 JPY a ke švýcarskému franku pokles o 0,7 % na 0,9805 CHF. Euro ve stejnou chvíli k dolaru zpevňovalo o 0,7 % na 1,1016 USD.

Kolem 22.30 SEČ euro k dolaru rostlo na 1,0995 USD a dolar k jenu oslaboval na 120,97 JPY.

Světové ceny ropy v pátek klesly na nová sedmiletá minima a cena severomořské ropy Brent sestoupila poprvé od prosince 2008 pod 38 dolarů za barel. Trh podkopala předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která čeká převis nabídky nad poptávkou nejméně do konce příštího roku.

Cena Brentu kolem 18.50 SEČ klesala o dva dolary na nové minimum 37,70 USD za barel. Od začátku prosince ztrácí Brent už zhruba 15 %. Severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou chvíli zlevňovala o 1,20 dolaru na 35,58 USD za barel, což byla její nejnižší hodnota od února 2009. Kolem 22.30 SEČ se Brent obchodoval za 38,275 USD za barel a ropa WTI se prodávala za 37,14 USD za barel.

Analytici čekají, že než ceny ropy naleznou podporu, budou muset sestoupit k minimům z podzimu 2008, kdy ropný trh zažil těžký propad pod vlivem finanční krize. Brent tehdy sestoupil až na 36,20 USD za barel a ropa WTI se propadla na 32,40 USD za barel.

Ceny ropy výrazně klesají od minulého pátku, kdy ministři zemí OPEC neudělali nic pro stabilizaci cen suroviny. OPEC ve čtvrtek uvedla, že v listopadu dodávala na trhy 31,7 milionu barelů ropy denně, nejvíce od dubna 2012.

Cena zlata v pátek vzrostla o šest a půl dolaru na 1 078,25 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra naopak klesla o 19 centů na 13,93 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Index spotřebitelské důvěry podle předběžných dat Michiganské univerzity v prosinci vzrostl na 91,8 bodu (odhad: 92 bodů, listopad: 91,3 bodu).
  • Index cen průmyslových výrobců ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně vzrostl o 0,3 %, očekávala se stagnace po 0,4% poklesu v říjnu. Meziročně jeho propad zpomalil na -1,1 % z předchozích -1,6 %, očekávalo se -1,4 %. Po očištění o ceny potravin a energií se index zvýšil o 0,3 % po 0,3% poklesu v říjnu, čekal se mírnější růst o 0,1 %. Meziročně se index zvýšil o 0,3 % po 0,4% růstu v říjnu, očekávalo se udržení tempa 0,4 %.
  • Maloobchodní tržby ve Spojených státech v listopadu vzrostly o 0,2 %, jak se očekávalo, po 0,1% růstu v říjnu. Bez zahrnutí automobilů vzrostly tržby maloobchodních prodejců o 0,4 %, čekal se 0,3% růst po +0,1 % v říjnu.
  • Dow Chemical a DuPont v pátek oficiálně potvrdily, že se sloučí. Vzniklá společnost se bude jmenovat DowDuPont. Firmy se zároveň dohodly, že se 18 až 24 měsíců po završení fúze spojený podnik rozdělí do tří veřejně obchodovaných samostatných firem. Podle agentury DPA jde o největší fúzi v historii chemického průmyslu. Spojením podniků vznikne skupina v hodnotě kolem 130 miliard dolarů. Transakce podléhá souhlasu regulačních úřadů.
  • Americká automobilka Ford Motor hodlá v příštích pěti letech investovat 4,5 miliardy dolarů do rozšíření nabídky automobilů s elektrickým pohonem, tedy elektromobilů a hybridních vozů. Cílem společnosti je, aby se podíl těchto vozidel na jejím celkovém sortimentu do roku 2020 zvýšil na 40 % ze současných 13 %.
  • Převis nabídky ropy nad poptávkou bude pokračovat nejméně do konce příštího roku. Nadále tak bude tlačit dolů ceny této suroviny. Předpověděla to v pátek Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozornila, že růst poptávky po ropě zpomaluje, zatímco těžba Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zažívá rozmach.
  • Počet aktivních ropných vrtů v USA klesl čtvrtý týden v řadě, tentokrát o 21 na 524, uvedl americký těžař Baker Hughes. Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se proti minulému týdnu snížil o 28 na 709. V předchozím týdnu se počet aktivních ropných vrtů snížil o 10 a počet vrtů pro těžbu ropy a plynu klesl o 13. Meziročně počet aktivních vrtů pro těžbu ropy spadl o 1 022 a celkový počet vrtů pro ropu a plyn o 1 184.
  • Největší čínský internetový prodejce Alibaba se dohodl na koupi předního hongkongského anglickojazyčného deníku South China Morning Post (SCMP) a dalších mediálních aktiv skupiny SCMP Group. Plyne to z pátečního sdělení obou společností. Transakce zřejmě vzbudí obavy o svobodu tisku v Hongkongu, uvedla agentura Reuters.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Výsledky lululemon athletica ve 3Q: Zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,37 USD), tržby: 479,7 milionu USD (odhad: 482,3 milionu USD). Akcie ve středu -13,12 %.
  • Výsledky H&R Block ve 2QFY2016: Ztráta na akcii 0,54 USD, upravená ztráta na akcii 0,51 USD (odhad: upravená ztráta 0,48 USD), tržby 128 milionů USD (meziročně -4,6 %). Akcie H&R Block v pondělním after-marketu -4,3 %.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie