Americké akcie během krvavého pátku spadly o dvě procenta a mají za sebou nejhorší týden od poloviny srpna

Hlavní americké akciové indexy zahájily páteční obchodní seanci přibližně procentním poklesem a během dne ztráty zdvojnásobily. Mají tak za sebou nejhorší den za poslední měsíc. Trh srážely akcie energetických podniků, na které doléhal další propad světových cen ropy. Za celý týden indexy klesly dokonce nejvíce od poloviny srpna.
Dow v pátek odepsal 1,76 % na 17 265,21 bodu, širší S&P 500 se propadl o 1,94 % na 2 012,37 bodu a Nasdaq Composite klesl o 2,21 % na 4 933,46 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 26,11 % na 24,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelých 10 bazických bodů na 2,134 %. Nasdaq Composite uzavřel pod 5 000 bodů poprvé od 17. listopadu.
V mínusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly energetické odvětví (-3,5 %), sektor základních materiálů (-2,5 %) a finanční odvětví (-2,2 %). Relativně nejlépe se dařilo síťovému odvětví (-1,1 %).
Světové ceny ropy v pátek klesly na nová sedmiletá minima poté, co Mezinárodní agentura pro energii (IEA) uvedla, že převis nabídky nad poptávkou očekává nejméně do konce příštího roku. Pokles cen ropy dále zvýšil nejistotu před blížícím se zasedáním americké centrální banky (Fed), která by příští týden mohla poprvé za skoro deset let zvýšit úrokové sazby.
Dolů zamířily akcie velkých ropných a plynárenských podniků. Například akcie těžařského podniku Chevron (-3,2 %) odepsaly přes tři procenta.
Náladě na trhu nepřidal ani propad čínské měny, která kvůli obavám ze zpomalování růstu čínské ekonomiky a předpokládaného zvýšení amerických úrokových sazeb klesla na minimum za čtyři a půl roku.
Výrazně zlevnily také akcie chemických podniků Dow Chemical (-2,8 %) a DuPont (-5,51 %) poté, co firmy oznámily, že se dohodly na spojení. Nově vzniklá společnost se bude jmenovat DowDuPont. Firmy se zároveň dohodly, že se 18 až 24 měsíců po završení fúze spojený podnik rozdělí do tří veřejně obchodovaných samostatných firem. Podle agentury DPA jde o největší fúzi v historii chemického průmyslu. Firmy fúzi označují za "sloučení rovných". Akcionáři DuPontu podle dohody obdrží za každou svou akcii 1,282 akcie nově vzniklého koncernu DowDuPont. Akcionářům společnosti Dow Chemical mají být akcie vyměněny v poměru jedna ku jedné. Ve výsledku by tak měli akcionáři DuPontu stejně jako akcionáři Dow Chemical vlastnit zhruba polovinu koncernu, napsala agentura Reuters.
V indexu Dow kleslo všech třicet titulů. Nejvíce zlevnily vedle akcií DuPontu a Chevronu cenné papíry investiční banky Goldman Sachs (-3,05 %), vydavatele platebních karet Visa (-2,57 %) a technologické firmy Apple (-2,57 %). Pouze minimálně klesla cena akcií výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,01 %), v řádu desetin procent zlevnily například akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-0,2 %) či maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,34 %) a technologické firmy United Technologies (-0,61 %).
Za celý týden index Dow klesl o 3,26 %, S&P 500 odepsal 3,9 % a Nasdaq Composite přišel o 4,06 %.
Dolar klesl k euru i jenu, ceny ropy spadly na 7leté minimum
Americký dolar v pátek klesl k euru i dalším předním zahraničním měnám. Výprodej vyvolaly obavy z nadměrné kolísavosti na trzích a klesající ceny komodit.
Dolar mírně podpořila data o tržbách maloobchodníků v USA, která naznačila slušný růst spotřebitelských výdajů v největší světové ekonomice, krátce po jejich zveřejnění se ale americká měna vydala dolů. Trhy totiž usoudily, že statistika není dostatečně solidní na to, aby podpořila další zpřísnění měnové politiky v USA nad rámec očekávaného zvýšení úrokových sazeb, ke kterému tamní centrální banka (Fed) zřejmě přistoupí příští týden.
Podle analytika Omera Esinera ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange trh již předpokládané zvýšení sazeb ve velké míře zohlednil a nyní začíná upínat svou pozornost dál směrem k vývoji v nadcházejícím roce. K obavám ze zpomalování růstu zahraničních ekonomik se tak prý v pátek mohla přidat nestálost na světových trzích, klesající ceny komodit a pokračující oslabování čínské měny.
Tento vývoj přiměl k růstu japonský jen a švýcarský frank, které jsou považovány za bezpečnější investice v době zvýšené nejistoty na trzích. Dolar k jenu kolem 16.00 SEČ vykazoval pokles o 0,5 % na 121,01 JPY a ke švýcarskému franku pokles o 0,7 % na 0,9805 CHF. Euro ve stejnou chvíli k dolaru zpevňovalo o 0,7 % na 1,1016 USD.
Kolem 22.30 SEČ euro k dolaru rostlo na 1,0995 USD a dolar k jenu oslaboval na 120,97 JPY.
Světové ceny ropy v pátek klesly na nová sedmiletá minima a cena severomořské ropy Brent sestoupila poprvé od prosince 2008 pod 38 dolarů za barel. Trh podkopala předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která čeká převis nabídky nad poptávkou nejméně do konce příštího roku.
Cena Brentu kolem 18.50 SEČ klesala o dva dolary na nové minimum 37,70 USD za barel. Od začátku prosince ztrácí Brent už zhruba 15 %. Severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou chvíli zlevňovala o 1,20 dolaru na 35,58 USD za barel, což byla její nejnižší hodnota od února 2009. Kolem 22.30 SEČ se Brent obchodoval za 38,275 USD za barel a ropa WTI se prodávala za 37,14 USD za barel.
Analytici čekají, že než ceny ropy naleznou podporu, budou muset sestoupit k minimům z podzimu 2008, kdy ropný trh zažil těžký propad pod vlivem finanční krize. Brent tehdy sestoupil až na 36,20 USD za barel a ropa WTI se propadla na 32,40 USD za barel.
Ceny ropy výrazně klesají od minulého pátku, kdy ministři zemí OPEC neudělali nic pro stabilizaci cen suroviny. OPEC ve čtvrtek uvedla, že v listopadu dodávala na trhy 31,7 milionu barelů ropy denně, nejvíce od dubna 2012.
Cena zlata v pátek vzrostla o šest a půl dolaru na 1 078,25 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra naopak klesla o 19 centů na 13,93 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Index spotřebitelské důvěry podle předběžných dat Michiganské univerzity v prosinci vzrostl na 91,8 bodu (odhad: 92 bodů, listopad: 91,3 bodu).
- Index cen průmyslových výrobců ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně vzrostl o 0,3 %, očekávala se stagnace po 0,4% poklesu v říjnu. Meziročně jeho propad zpomalil na -1,1 % z předchozích -1,6 %, očekávalo se -1,4 %. Po očištění o ceny potravin a energií se index zvýšil o 0,3 % po 0,3% poklesu v říjnu, čekal se mírnější růst o 0,1 %. Meziročně se index zvýšil o 0,3 % po 0,4% růstu v říjnu, očekávalo se udržení tempa 0,4 %.
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v listopadu vzrostly o 0,2 %, jak se očekávalo, po 0,1% růstu v říjnu. Bez zahrnutí automobilů vzrostly tržby maloobchodních prodejců o 0,4 %, čekal se 0,3% růst po +0,1 % v říjnu.
- Dow Chemical a DuPont v pátek oficiálně potvrdily, že se sloučí. Vzniklá společnost se bude jmenovat DowDuPont. Firmy se zároveň dohodly, že se 18 až 24 měsíců po završení fúze spojený podnik rozdělí do tří veřejně obchodovaných samostatných firem. Podle agentury DPA jde o největší fúzi v historii chemického průmyslu. Spojením podniků vznikne skupina v hodnotě kolem 130 miliard dolarů. Transakce podléhá souhlasu regulačních úřadů.
- Americká automobilka Ford Motor hodlá v příštích pěti letech investovat 4,5 miliardy dolarů do rozšíření nabídky automobilů s elektrickým pohonem, tedy elektromobilů a hybridních vozů. Cílem společnosti je, aby se podíl těchto vozidel na jejím celkovém sortimentu do roku 2020 zvýšil na 40 % ze současných 13 %.
- Převis nabídky ropy nad poptávkou bude pokračovat nejméně do konce příštího roku. Nadále tak bude tlačit dolů ceny této suroviny. Předpověděla to v pátek Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozornila, že růst poptávky po ropě zpomaluje, zatímco těžba Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zažívá rozmach.
- Počet aktivních ropných vrtů v USA klesl čtvrtý týden v řadě, tentokrát o 21 na 524, uvedl americký těžař Baker Hughes. Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se proti minulému týdnu snížil o 28 na 709. V předchozím týdnu se počet aktivních ropných vrtů snížil o 10 a počet vrtů pro těžbu ropy a plynu klesl o 13. Meziročně počet aktivních vrtů pro těžbu ropy spadl o 1 022 a celkový počet vrtů pro ropu a plyn o 1 184.
- Největší čínský internetový prodejce Alibaba se dohodl na koupi předního hongkongského anglickojazyčného deníku South China Morning Post (SCMP) a dalších mediálních aktiv skupiny SCMP Group. Plyne to z pátečního sdělení obou společností. Transakce zřejmě vzbudí obavy o svobodu tisku v Hongkongu, uvedla agentura Reuters.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Ceny importu ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně klesly méně, než se čekalo. Snížily se o 0,4 % po snížení o 0,3 % v říjnu (revidováno z -0,5 %), čekal se propad o 0,8 %. Meziročně ceny dovozu klesly o 9,4 % (odhad: -9,6 %, říjen revidován na -10,7 % z -10,5 %). Bez zahrnutí pohonných hmot klesly ceny importu meziměsíčně o 0,2 %, tento ukazatel nezaznamenal růst už od července 2014. Meziročně ceny importu bez pohonných hmot klesly o 3,2 %, stejně jako v říjnu. Ceny exportu v listopadu rovněž klesly - meziměsíčně o 0,6 % po 0,2% poklesu v říjnu, meziročně o 6,3 % po 6,7% poklesu v říjnu.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 5. prosince vzrostl na 282 tisíc z 269 tisíc v předchozím týdnu. Čekalo se 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 28. listopadu vzrostl na 2,243 milionu z 2,161 milionu v předchozím týdnu, čekalo se 2,155 milionu. Čtyřtýdenní průměr vzrostl na 270 750 z 269 250.
- Rozpočtový schodek Spojených států stoupl v listopadu v meziročním srovnání o 13,6 % na 64,6 miliardy dolarů. Za nárůstem stojí vyšší výdaje na obranu, sociální zabezpečení či na vládní zdravotnický program Medicare. Ukázala to zpráva amerického ministerstva financí. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali listopadový schodek federálního rozpočtu ve výši 68 miliard USD.
- Americká ropná společnost ConocoPhillips hodlá snížit své kapitálové výdaje v příštím roce o čtvrtinu a pokračovat v prodeji majetku, který nesouvisí s její hlavní činností. Firma, která je největší nezávislou ropnou společností v USA, tak reaguje na pokračující propad světových cen ropy. Kapitálové výdaje se mají příští rok snížit na 7,7 miliardy dolarů z předpokládané letošní úrovně 10,2 miliardy dolarů.
- RBC Capital snižuje cílovou cenu akcií Lululemon na 62 ze 77 dolarů.
- Nomura zvyšuje doporučení na akcie J. C. Penney na "neutral" z "redukovat" a zvyšuje cílovou cenu na 9 dolarů z 8 dolarů.
- Největší americká automobilka General Motors zaplatila 594,5 milionu dolarů za urovnání části žalob spojených s následky vadných přepínačů zapalování u řady svých vozů. Vyplývá to ze zprávy fondu, který měl řešení žalob na starosti.
- Italsko-americká automobilová skupina Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zaplatí americké vládě pokutu 70 milionů dolarů. Firma totiž v uplynulých více než deseti letech neposkytovala požadované údaje o bezpečnostních problémech, například zprávy o úmrtích a zraněních při nehodách či stížnosti zákazníků. Takovéto údaje pomáhají úřadům odhalovat možné závady vozidel.
- Nový výrobce elektrických vozů Faraday Future (FF), kterého částečně podporuje čínský miliardář Tia Jüe-tching, plánuje postavit svou první výrobní továrnu v Nevadě. Investice má činit zhruba miliardu dolarů. Zástupci státu Nevada podle médií sdělí podrobnosti zřejmě během čtvrtka.
- Sociální síť Twitter testuje systém pro zobrazování reklamy uživatelům, kteří k ní nejsou přihlášení. Měsíčně by díky němu mohla oslovit reklamou o půl miliardy lidí více než dosud, píše agentura Reuters.
- Americká internetová společnost Yahoo! kvůli obavám z vysokých daní upravila plány na rozdělení podniku. Místo toho, aby oddělila podíl v čínské společnosti Alibaba Group Holding do samostatného podniku, jak původně plánovala, zvolí opačný postup a převede svůj majetek a závazky vyjma podílu v Alibabě na novou firmu. Vzniknou tak dvě samostatné veřejně obchodované firmy. Akcie Yahoo! ve středu -1,29 %.
- Derivátový stratég Marko Kolanovic z americké investiční banky JPMorgan Chase, kterého agentura Bloomberg nedávno pro jeho úspěšné predikce a tržní výhledy překřtila na Gandalfa, před měsícem prohlásil, že katalyzátory akciové rally již vyčpěly a nyní převažují rizika. Nyní přišel Gandalf s další predikcí, v níž opět varuje. Mimo jiné i před hrozbou, o které se prakticky vůbec nemluví.
- Nomura zvyšuje doporučení na akcie Intelu na "kupovat" a zvyšuje cílovou cenu na 42 dolarů. Akcie Intelu ve středu +0,17 %.
- Kinder Morgan snížila kvartální dividendu na 12,5 centu na akcii z 51 centů, RBC Capital na titul snižuje doporučení na "sector perform" z "outperform" s cílovou cenou upravenou na 19 dolarů z 29 dolarů. Akcie Kinder Morgan ve středu +6,93 %.
- RW Baird zvyšuje doporučení na akcie Agilent Technologies na "outperform" z "neutral", cílovou cenu upravuje na 48 z 45 dolarů. Akcie Agilent Technologies ve středu -0,46 %.
- RBC Capital snižuje doporučení na akcie Smith & Wesson na "sector perform" z "outperform", cílovou cenu upravuje na 23 z 21 dolarů. Akcie Smith & Wesson ve středu +1,17 %.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v říjnu 5,383 milionu (odhad: 5,540 milionu, září: 5,534 milionu, revidováno z 5,526 milionu).
- Menší americké podniky podle aktuálního průzkumy nadále počítají s rychlejším růstem mezd. Vyplývá to z listopadových údajů National Federation of Independent Business (NFIB), podle kterých 23 % firem v posledním měsíci zvýšilo platy (v říjnu 21 %).
- Morgan Stanley propustí 1 200 zaměstnanců ve snaze zlepšit ziskovost. Jde hlavně o pracovníky z oddělení pevně úročených produktů a obchodování s komoditami.
- Americká vláda v úterý dále snížila odhad těžby ropy v USA na příští rok. Produkce klesne o 570 000 barelů denně na 8,76 milionu barelů, odhadl Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. Letos se ale těžba zvýší o 630 000 barelů na 9,33 milionu barelů denně a přiblíží se dosavadnímu rekordu 9,6 milionu z roku 1970.
- Citigroup zvyšuje doporučení na akcie FireEye na "kupovat" z "neutral".
- Pacific Crest začíná pokrývat akcie Amazonu s doporučením "overweight" a cílovou cenou 800 dolarů.
- Nadnárodní těžařská společnost Anglo American plánuje rozsáhlou restrukturalizaci, která bude zahrnovat prodej velké části aktivit a postupné snížení počtu zaměstnanců na 50 000 ze současných 135 000. Reaguje tak na prudký pokles cen komodit. Firma v úterý rovněž oznámila, že na rok zastaví vyplácení dividend akcionářům.
- KeyBanc Capital snižuje doporučení na akcie Office Depot na "sector weight" z "overweight".
- KeyBanc Capital snižuje doporučení na akcie Staples na "sector weight" z "overweight".
- Eli Lilly zvyšuje kvartální dividendu o 2 % na 51 centů na akcii.
- Lockhart (Fed): Ekonomické podmínky jsou uspokojivé a finanční trhy jsou připravené na začátek zvyšování sazeb.
- Americký prezident Barack Obama označil střelbu v kalifornském San Bernardinu za teroristický čin, jehož účelem bylo zabíjet nevinné lidi. Řekl to v proslovu k národu z Oválné pracovny Bílého domu, odkud se obrátil na občany v reakci na střelbu, při níž bylo zabito 14 lidí. Obama rovněž hovořil podrobněji o boji proti terorismu a slíbil zničení Islámského státu.
- Americký konglomerát General Electric odstoupil od plánů na prodej výroby domácích spotřebičů švédské firmě Electrolux. Dohoda o obchodu za 3,3 miliardy dolarů byla oznámena loni v září. GE ji ale ukončil, uvedl Electrolux v pondělním sdělení. Akcie Electroluxu se po sdělení propadly o téměř 15 %, akcie General Electric v pondělí zlevnily o 0,39 %.
- Evropský výrobce letadel Airbus má nakročeno k vítězství nad svým americkým soupeřem Boeingem v letošním závodě o největší počet objednávek na nová letadla. Boeing ale vítězí v počtu dodaných strojů, informovala v pondělí agentura Reuters.
- JPMorgan snižuje cílovou cenu akcií GoPro na 45 z 55 dolarů. V pondělí akcie GoPro zlevnily o 2,72 %.
- Stifel Nicolaus snižuje doporučení na akcie Vanguard Natural Resources na "prodat" z "držet". V pondělí se akcie Vanguard Natural Resources propadly o 28,92 %.
- Leerink Partners snižuje doporučení na akcie Agios Pharmaceuticals na "market perform" z "outperform", cílovou cenu upravuje na 62 ze 105 dolarů. V pondělí cena akcií Agios Pharmaceuticals spadla o 20,41 %.
- Akcie Chipotle Mexican Grill se v pondělní předobchodní fázi propadly o 9 % poté, co firma snížila svůj celoroční výhled. Analytici se nyní předhánějí ve snižování doporučení. Analytické týmy firem Cowen a Guggenheim snížily investiční doporučení i z důvodu poklesu tržeb řetězce restaurací spojeného s nedávným propuknutím epidemie bakterie E.coli. Wedbush Securities a JPMorgan na titul rovněž snížily cílovou cenu. V řádném obchodování v pondělí akcie Chipotle Mexican Grill odepsaly 1,68 %.
- Akcie Pep Boys v pondělní předobchodní fázi posilovaly poté, co Carl Icahn oznámil, že ve firmě nyní drží 12,12% podíl. Icahn navíc firmě nabídl převzetí za 15,50 USD za akcii. V říjnu se firma dohodla na převzetí s Bridgestone za 15 USD za akcii. V řádném obchodování v pondělí akcie Pep Boys přidaly 2,36 %.
- Výrobce kávovarů Keurig Green Mountain souhlasí s návrhem investiční skupiny vedené JAB Holding, která ho chce stáhnout z burzy. Akcie firmy budou vykoupeny za 92 dolarů za kus, celkem tedy za zhruba 13,9 miliardy dolarů, což vůči pátečnímu závěru představuje 78% prémii. V pátek akcie Keurig Green Mountain uzavřely na ceně 51,70 USD. V pondělí akcie Keurig Green Mountain zdražily o 71,93 % na 88,89 USD.
- Ruská divize americké automobilky Ford Motor předpokládá, že útlum na ruském automobilovém trhu bude ještě minimálně rok pokračovat. Zvažuje proto rozšíření vývozu aut do zahraničí. Agentuře Reuters to řekl šéf divize Mark Ovenden.
- Nizozemský výrobce čipů NXP Semiconductors v pondělí dokončil převzetí svého amerického konkurenta Freescale Semiconductor, za něhož zaplatil téměř 12 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Transakcí vzniká světová jednička v automobilové elektronice.
- Finanční ředitel Yum! Brands Patrick Grismer 19. února odejde z funkce. Jako důvod svého odchodu z pozice uvedl, že chce být blíže rodině. Nástupce Grismera bude společnost teprve hledat. Akcie Yum! Brands v pondělním after-marketu beze změny, v řádném obchodování +0,35 %.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky lululemon athletica ve 3Q: Zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,37 USD), tržby: 479,7 milionu USD (odhad: 482,3 milionu USD). Akcie ve středu -13,12 %.
- Výsledky H&R Block ve 2QFY2016: Ztráta na akcii 0,54 USD, upravená ztráta na akcii 0,51 USD (odhad: upravená ztráta 0,48 USD), tržby 128 milionů USD (meziročně -4,6 %). Akcie H&R Block v pondělním after-marketu -4,3 %.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK