Evropské akcie v pondělí po propadu cen ropy zlevnily, akcie některých těžařů ale posílily

Evropské akcie v pondělí oslabily poté, co se cena ropy Brent propadla na nejnižší hladinu od roku 2004.
Britský FTSE 100 klesl o 0,29 %, francouzský CAC 40 odepsal 1,3 % a německý DAX spadl o 1,04 %. Regionální STOXX Europe 600 odepsal 1,13 % na 357,15 bodu.
Navzdory propadu cen ropy se dařilo akciím některých těžařů. Akcie Glencore zdražily o 2,71 %, podporovalo je mimo jiné zvýšení doporučení od Citigroup. Výrazně během dne posilovaly i akcie Anglo American, nakonec ale většinu zisků odevzdaly a uzavřely silnější jen o 0,66 %.
Futures na ropu Brent se v pondělí propadly na 36,05 dolaru za barel, což je nejnižší hodnota od července roku 2004. Před 17.00 SEČ se Brent obchodoval kolem 36,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa spadla na 34,40 dolaru za barel, tedy na nejnižší hodnotu od roku 2009, a odpoledne pokračovala v poklesu na 34,15 dolaru.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Mezinárodní měnový fond (MMF) by se neměl podílet na třetím záchranném programu pro Řecko. Zodpovědnost za dohled nad ekonomickými reformami, kterými je program podmíněn, by měl fond ponechat zcela v rukou eurozóny. V rozhovoru s listem Financial Times to řekl šéf řecké vlády Alexis Tsipras.
- V parlamentních volbách ve Španělsku uspěli lidovci. Navzdory poměrně jasnému vítězství ale ještě nemají vyhráno, vyjednávání s potenciálními koaličními partnery totiž nebudou jednoduchá. Pro trhy by bylo nejlepší variantou vytvoření velké koalice se socialisty.
- Ruský premiér Dmitrij Medveděv v pondělí nařídil své vládě, aby připravila právní kroky proti Ukrajině pro případ, že země Rusku nesplatí dluhopisy v hodnotě tří miliard dolarů. Informovaly o tom ruské zpravodajské agentury.
- Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson podepsal patentovou dohodu s americkou společností Apple. Firmy tak ukončily právní spor ohledně poplatků za patenty Ericssonu v oblasti technologií pro mobilní komunikaci. Cena akcií švédského podniku po oznámení dohody stoupla o více než sedm procent.
- Vattenfall požádal o nabídky zájemců o akvizici do Vánoc, mezi kandidáty by si měl vybrat začátkem roku 2016. Informaci přinesl Frankfurter Allgemeine Zeitung bez uvedení zdroje. Mezi zainteresovanými jsou i české utility ČEZ a EPH. Nabídku pravděpodobně podá Steag, která využívá poradenství Macquarie. Vattenfallu zajišťuje poradenské služby Citi.
- Etický výbor FIFA zakázal Seppu Blatterovi a Michelu Platinimu působení ve fotbale na osm let.
- Evropská unie v pondělí automaticky prodloužila o půl roku své hospodářské sankce vůči Rusku kvůli jeho podílu na pokračující krizi na východní Ukrajině. Trvat tak budou do konce července příštího roku. Ruské ministerstvo zahraničí prodloužení sankcí odsoudilo a prohlásilo, že to jen povzbudí Ukrajinu, aby porušovala minské mírové dohody, které předpokládají dodržování příměří a poskytnutí autonomie povstaleckému východu.
- Ukrajina bude v prvním čtvrtletí příštího roku ochotna kupovat ruský zemní plyn, jen když Moskva jeho cenu sníží pod 200 dolarů za 1 000 metrů krychlových. Řekl to v pondělí ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. Rusko od říjnového obnovení dodávek účtovalo Ukrajině za plyn 227 dolarů za tisíc kubíků.
- Slovensko by mělo využít opci na zvýšení svého podílu ve výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE), pokud firma dokončí rozestavěný třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Mochovce. Řekl to v pondělí ministr hospodářství Vazil Hudák. Definitivní rozhodnutí bude ale záviset až na příští vládě, která vzejde z březnových parlamentních voleb. Dostavba atomové elektrárny se očekává za více než dva roky.
- Zaměstnanci v šesti z devíti německých distribučních středisek amerického internetového obchodu Amazon zahájili v pondělí dopoledne stávku. Ve čtyřech centrech by měla trvat až do Štědrého dne, uvedl odborový svaz Verdi, který chce protestní akcí dosáhnout zvýšení mezd zaměstnanců Amazonu. Firma neuvedla, jaký dopad bude mít stávka na dodávky zboží zákazníkům.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
