Americké akcie první obchodní den nového roku krvácely, část ztrát se jim však podařilo umazat

Americké akcie vykročily do nového roku výprodejem, stejně jako trhy v Evropě a Asii. Během obchodování se jim však podařilo kus ztrát umazat, a nezakončily tak na denních minimech.
Index Dow odepsal 1,58 %, tedy přes 270 bodů, na 17 148,94 bodu, index S&P 500 odevzdal 1,53 % na 2 012,66 bodu a Nasdaq Composite ztratil 2,08 % a spadl pod pět tisíc bodů na 4 903,09 bodu. Dow v průběhu dne ztrácel i 2,5 %, tedy skoro 450 bodů, což by znamenalo nejhorší první obchodní den roku od roku 1932, nakonec se mu však podařilo část ztrát umazat a udržet hranici 17 tisíc bodů, byť během dne krátce spadl i pod ni, což se stalo poprvé od října loňského roku.
"Kdykoli přeruší velký trh obchodování a přelije se to i do Evropy, investoři znervózní," okomentoval náladu na trhu Marc Chaikin, generální ředitel Chaikin Analytics. Čína v pondělí přerušila na zbytek dne obchodování, když index Shanghai Composite ztratil 7 %. Menší Shenzhen Composite se mezitím propadl dokonce o 8 %.
S&P 500 nakonec rovněž udržel psychologicky zajímavou hranici 2 000 bodů, přestože během dne spadl poprvé od loňského prosince pod ni. Dolů index tlačily finanční sektor, odvětví zdravotní péče a technologie, které odepisovaly přes 2 %.
Index Nasdaq vedly dolů cenné papíry firem Tesla a JD.com, které ve druhé polovině obchodování ztrácely přes 7 %.
"Částečně to má co do činění s Čínou, ale z velké části je to přestřelená reakce," říká Art Hogan, hlavní tržní stratég ve Wunderlich Securities. "Index nákupních manažerů v Číně se moc nezměnil. Ale není neobvyklé mít přehnanou reakci, když to vypadá, že rok 2016 bude tvrdý. Řekl bych, že trhy jsou v módu risk-off, a proti tomu se bojuje jen těžko," dodává.
Výnosy amerických dluhopisů spadly na nejnižší hladinu za poslední týden. Výnos dvouletého dluhopisu se pohyboval na 1,02 % a desetiletého na 2,237 %.
Index volatility VIX vyskočil na 23 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední dva týdny, pak se však mírně snížil na 20,70 bodu (+13,67 %).
Americký dolar proti významným světovým měnám posiloval zhruba o 0,3 %, pohyboval se na hladině 1,08 dolaru za euro a japonský jen se obchodoval kolem 119,43 za dolar.
Cena zlata vzrostla o více než procento, když dříve klesala až o 1,5 %, a dosáhla nejvyšší hladiny za téměř dva týdny.
Ropa kvůli napětí na Blízkém východě přechodně prudce zdražila, následně však zamířila opačným směrem
Světové ceny ropy zahájily rok výrazným růstem a severomořská ropa Brent přechodně vystoupla až k 39 dolarům za barel. Trh podpořilo napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem, které zvýšilo obavy o bezpečnost dodávek z oblasti Blízkého východu. Později se ale ceny vydaly dolů.
Kolem 17.00 SEČ Brent přidával 0,9 % na zhruba 37,60 USD za barel, během dne se ale jeho cena vyšplhala až na 38,99 USD za barel, nejvýše za téměř tři týdny. Ve druhé polovině dne se trend obrátil a ropa nakonec o několik desetin procenta dokonce zlevnila. Americká lehká ropa WTI veškeré zisky smazala a odepisovala 0,2 % na 36,97 USD za barel. Ještě odpoledne ale přidávala kolem tří procent.
Saúdská Arábie v neděli přerušila diplomatické styky s Íránem, v pondělí to po ní udělaly Bahrajn a Súdán. Rijád tím reagoval na útok davu íránských demonstrantů na saúdskorabské velvyslanectví v Teheránu. Diplomatické roztržce mezi dvěma předními těžaři ropy předcházela poprava šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii, která v Íránu vyvolala bouřlivé protesty.
"Zvýšené geopolitické napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem vedlo hned po otevření trhu ke zvýšení cen ropy," uvedla makléřská společnost Phillip Futures.
Ceny ropy už během dopoledne část vysokého růstu smazaly pod vlivem propadu cen čínských akcií a prohloubení obav ze zpomalování hospodářského růstu v Číně. Odpoledne se růst obnovil, obchodování ale bylo značně rozkolísané, jak ukázal pozdější pokles.
Loni se ceny ropy už druhý rok po sobě výrazně propadly. Oba hlavní typy, tedy Brent i WTI, ztratily 30 až 35 %. Na trhu přetrvává vysoký přebytek, který je důsledkem zejména rekordní produkce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americké federální ministerstvo spravedlnosti podalo na německou automobilku Volkswagen civilní žalobu za porušování zákona o čistotě ovzduší. Úřad firmu žaluje kvůli tomu, že instalovala do zhruba 600 000 svých naftových vozů zařízení, které umožňovalo skrývat při emisních testech vysoce nadlimitní hodnoty emisí oxidů dusíku. Volkswagen by tato žaloba mohla stát miliardy dolarů, sdělil v pondělí činitel ministerstva.
- Největší americká automobilka General Motors vstoupila do strategické aliance s provozovatelem alternativní taxislužby Lyft, zaměřené mimo jiné na budoucí samořiditelná auta, tedy vozy bez řidiče. GM v pondělí také sdělila, že do sanfranciské firmy, která je hlavním konkurentem služby Uber, investuje půl miliardy dolarů.
- Stavební výdaje v listopadu klesly o 0,4 % meziměsíčně (odhad: +0,7 %, říjen revidován na 0,3 % z 1,0 %).
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru podle ISM v prosinci klesl na 48,2 bodu z 48,6 bodu v listopadu (odhad: 49 bodů).
- Americký zpracovatelský sektor v prosinci podle finálních dat expandoval pomaleji než v listopadu. Index nákupních manažerů klesl na 51,2 bodu z předchozích 52,8 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 51,3 bodu.
- Jefferies zvyšuje doporučení na akcie lululemon athletica na "kupovat" z "držet".
- Oppenheimer snižuje doporučení na akcie Chipotle Mexican Grill na "perform" z "outperform".
- RW Baird snižuje doporučení na Netflix na "neutral" z "outperform".
- Nomura zvyšuje doporučení na akcie McDonald's na "kupovat" z "neutral".
- Nová část Panamského průplavu, která se začala stavět v roce 2007, by měla být slavnostně otevřena letos v květnu. Oznámil to o víkendu panamský prezident Juan Carlos Varela. Rozšíření průplavu, jímž nyní proudí asi šest procent světového obchodu, mělo být hotovo již v roce 2014 ke 100. výročí vzniku stavby. Modernizace kanálu umožní proplout lodím až s třikrát větší kapacitou, díky čemuž se očekává ročně až dvojnásobné množství přepraveného nákladu.
- Poslední operační systém firmy Microsoft Windows 10 již běží na 200 milionech přístrojů. Oznámila to v pondělí společnost a dodala, že je to nejrychlejší tempo přijetí jejího operačního systému. Windows 10 je první operační systém určený pro osobní počítače, tablety i telefony. Microsoft ho začal nabízet koncem července. Pro majitele ostatních operační systémů Microsoftu je ke stažení zdarma.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK
Aktuality
