Americké akcie se ve středu obchodovaly smíšeně. Do čela Fedu byla poprvé nominována žena

Americké akcie ve středu v reakci na jmenování Janet Yellenové oficiální nástupkyní Bena Bernankeho hledaly směr. Zaoceánské burzy otevřely v mírném plusu, ale krátce poté zamířily do červených čísel. Následně však mezi investory převážil optimismus a akcie začaly znovu růst. Zveřejněn byl také zápis ze zářijového zasedání měnového výboru FOMC, podle kterého se většina účastníků shodla, že bude vhodné se snižováním tempa nákupů vládních dluhopisů v rámci QE začít ještě letos.

Dow posílil o 0,18 % na 14 802,98 bodu a širší S&P 500 přidal 0,06 % na 1 656,40 bodu. Technologický Nasdaq naopak oslabil o 0,46 % na 3 677,78 bodu. Nejvíce se dařilo telekomunikačním titulům a sektoru financí. Kolem půl procenta naopak odepsal sektor zdravotnictví s odstupem následovaný sektorem průmyslu.

"Domnívám se, že jsme svědky záblesku naděje," řekl Art Hogan, tržní stratég ze společnosti Lazard Capital Markets, v reakci na řešení financování vlády. "Zdá se, že za zavřenými dveřmi probíhají intenzivní politické rozhovory, které by mohly vyústit v řešení současné situace plné nejistoty."

Hlavní středeční události na americkém trhu:

Novou šéfkou Fedu se stane holubice Janet Yellenová

Kolem 21.30 SELČ Barack Obama oficiálně nominoval Janet Yellenovou na pozici příští guvernérky americké centrální banky. Pokud její nominaci schválí Senát, stane se první ženou v čele této instituce. "Janet Yellenová je zkušeným a neústupným lídrem. A nejen proto, že pochází z Brooklynu," žertoval Obama ve svém krátkém prohlášení při příležitosti nominace Yellenové do čela Fedu. "Nebojí se věci nazvat pravým jménem," dodal. Obama ve svém prohlášení vyzval Senát, aby s potvrzením Yellenové do čela Fedu neotálel. Co mají trhy od jmenování Janet Yellenové do čela Fedu čekat?

Zisky HP a AT&T, Apple prý představí nový iPad

Akcie Hewlett-Packard posílily o 8,96 % poté, co výkonná ředitelka společnosti Meg Whitmanová oznámila, že ve fiskálním roce 2014 očekává stabilizaci tržeb a zisk na akcii na úrovni 3,55 až 3,75 USD, tedy mírně nad odhady analytiků 3,62 USD na akcii. Ve svém výhledu Whitmanová doplnila, že další růst tržeb lze očekávat ve fiskálním roce 2015.

Z indexu Dow se nejvíce dařilo akciím telekomunikačního gigantu AT&T, které po zprávě o blížící se dohodě o prodeji vysílačů mobilního signálu společnosti Crown Castle International posílily o 1,99 %. Finance získané z prodeje vysílačů plánuje firma využít jako další zdroj investic do obnovy mobilní sítě, zpětný odkup akcií a na možné akvizice v Evropě. Zdroje obeznámené se situací podle agentury Bloomberg odhadují, že by se výnos z prodeje vysílačů mohl pohybovat kolem 5 miliard USD.

Akcie světově největšího producenta hliníku Alcoa po úterních čtvrtletních finančních výsledcích, které na úrovni zisku (0,11 USD na akcii) i tržeb (5,77 miliardy USD) překonaly odhady analytiků, v průběhu dne rostly až o 4 %. Nakonec však posílily pouze o 1,89 %.

Apple podle serveru All Things Digital odhalí nový iPad již tento měsíc, a to 22. října. Web, který bývá s chystanými novinkami firmy velmi dobře obeznámen, uvedl, že by nový iPad měl být ve srovnání se svými předchůdci tenčí a lehčí a že by měl být vybaven kvalitnějším fotoaparátem a novým procesorem A7. Akcie Apple v řádném obchodování posílily o 1,11 %.

Podle zveřejněného zápisu ze zářijového zasedání měnového výboru FOMC bylo překvapivé rozhodnutí americké centrální banky nezahájit omezování podpory ekonomiky "relativně těsné". Plán zahájit ústup od masivních nákupů dluhopisů ještě v roce 2013 má mezi členy měnového výboru Fedu nadále širokou podporu. Guvernéři se celkem báli, že rozhodnutí neomezit QE trhy zmate a znepřehlední komunikaci banky s investory. Většina účastníků zasedání se shodla, že bude vhodné začít se snižováním tempa nákupů ještě letos a ukončit je v polovině roku 2014. Září ale bylo podle řady z nich vhodným termínem pro zahájení exitu, v dalších měsících se tento krok bude muset opřít o velice přesvědčivá pozitivní data z ekonomiky.

Jmenování Yellenové podpořilo posilování dolaru

Dolar ve středu díky zprávě, že do čela americké centrální banky bude jmenována Janet Yellenová, posiloval. Americké měně podle analytiků pomáhají i naděje, že se zákonodárcům v USA brzy podaří ukončit současnou rozpočtovou krizi. Eurodolar zahajoval na hladině 1,360 a své intradenní minimum stanovil až pod 1,350. Krátce po uzavření amerických burz se dolar obchodoval za 1,352 EUR/USD. Vůči jenu zpevnila americká měna z 96,90 JPY na 97,31 JPY.

Světové ceny ropy výrazně klesaly v reakci na odpolední údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA), podle nichž komerční zásoby ropy minulý týden vzrostly o 6,8 milionu barelů, nejvíce od loňského září. Analytici přitom odhadovali, že zásoby za minulý týden vzrostly pouze o 1,4 milionu barelů. Pokles cen ale na druhou stranu limitovaly obavy investorů z dalších nepokojů v Egyptě a Libyi. Cena severomořské ropy Brent v průběhu dne sestoupila ze 110 USD za barel až pod 108,50 USD za barel a kolem desáté hodiny se barel Brentu obchodoval za 108,90 USD. Severoamerická lehká ropa WTI oslabila o více než 2 % na 101,50 USD za barel.

Současná rozpočtová krize v USA má podle analytiků na ceny ropy dvojí účinek. Na jednu stranu oslabuje dolar, což zvyšuje atraktivitu ropy pro investory, kteří nakupují v jiné měně, na druhou stranu však může snížit celkovou poptávku.

Cena zlata klesla přibližně o procento na 1 306 USD za trojskou unci. Žlutý kov středeční obchodní seanci zahajoval na hladině 1 318 USD za unci a své intradenní minimum stanovil až pod psychologickou úrovní 1 300 USD za trojskou unci.

Zdroj:
Bloomberg
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat