Americké akcie týden zakončily stylově na nových maximech, dařilo se Applu

Všechny tři hlavní americké akciové indexy v pátek uzavřely na nových maximech. Smíšený dojem ze zprávy o říjnové situaci na trhu práce USA nakonec zastínily akcie Applu, které podporovala jak silná kvartální čísla, tak obrovský zájem o nový telefon iPhone X.
Index Dow v závěru týdne zpevnil o 0,1 % na nové zavírací maximum 23 539,19 bodu, širší benchmark S&P 500 posílil o 0,31 % na 2 587,84 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,74 % na 6 764,44 bodu. Všechny tři hlavní indexy v pátek navýšily i svá rekordní maxima - Dow na 23 557,06 bodu, S&P 500 na 2 588,42 bodu a Nasdaq Composite na 6 765,14 bodu.
Index volatility VIX v pátek spadl o 7,96 % na 9,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o přibližně jeden a půl bazického bodu na 2,329 %. Dařilo se většině hlavních sektorů, pod nulou skončily jen finanční odvětví, průmyslový sektor a odvětví základních materiálů. Nejvýrazněji zpevnily sektor zdravotní péče a technologické odvětví.
Z jednotlivých titulů se dařilo například akciím technologického podniku Apple (+2,61 %), který ve čtvrtek večer zveřejnil hospodářské výsledky za své čtvrté finanční čtvrtletí. Čísla byla nad odhady analytiků na rovině zisku i tržeb a lepší, než se čekalo, byly i prodeje telefonů iPhone. V pátek navíc akcie Applu podporovaly i zprávy o zákaznících, kteří vzali firemní prodejny útokem kvůli zahájení prodeje modelu iPhone X.
Vzhůru poskočily i akcie výrobce čipů QUALCOMM (+12,71 %), a to díky zprávě o možné akvizici firmy konkurenční společností Broadcom. Dolů naopak kvůli této informaci zamířily akcie Intelu (-1,61 %).
Ze statistiky o tvorbě pracovních míst v USA vyplynulo, že ačkoli míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na 4,1 % a je nejníže za 17 let, vytvořila americká ekonomika menší počet pracovních míst, než se očekávalo. V říjnu jich vzniklo 261 000, což je sice nejvíce od loňského července, ale méně než 310 000, kolik odhadovali analytici v anketě agentury Reuters.
V týdenním horizontu zpevnily indexy Dow a S&P 500 poosmé v řadě, Dow se zvýšil o 0,45 % a S&P 500 přidal 0,26 %. Nasdaq Composite se za celý týden zvýšil o 0,94 % a stoupl v týdenním horizontu pošesté v řadě.
Dolar v pátek posílil, ceny ropy rostly
Americký dolar na konci týdne výrazně posiloval, podpořily ho zprávy o růstu sektoru výroby a služeb v USA, které překonaly odhady a zastínily převážně nepřesvědčivé údaje z amerického pracovního trhu.
Kolem 21.00 SEČ si dolarový index který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, připisoval 0,2 % na 94,84 bodu. Dolar posiloval k euru, vůči japonskému jenu byl téměř beze změny.
Souhrnná hodnota všech kryptoměn v pátek stoupla na nový rekord a překročila hranici 200 miliard dolarů. Zásluhu na tom má především nejznámější bitcoin, který se vyšplhal na rekordních 7 500 USD. Za uplynulý týden bitcoin zdražil o 24 % a kurz etherea stoupl o 3,3 %.
Ceny ropy v pátek rostly a nadále se pohybovaly na nejvyšších úrovních za více než dva roky. Podporuje je jak růst poptávky, tak předpoklad, že velcí těžaři v čele s kartelem OPEC prodlouží dohodu o omezování těžby. Od propadu na minima v letošním červnu se cena ropy Brent zvýšila už o bezmála 40 %.
Hlavní silou na trhu je stále očekávání, že přední producentské státy prodlouží dohodu o redukci těžby. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o tom bude s nečlenskými signatáři jednat koncem listopadu.
Ceny ropy nyní táhne vzhůru i růst poptávky citelný ve všech regionech. Čína zvýšila dovoz na zhruba devět milionů barelů denně a na žebříčku největších dovozců ropy ve světě přeskočila Spojené státy a stanula na první příčce.
Exportéři už na vývoj poptávky zareagovali zvýšením cen. Pro asijské zákazníky zdražila ropa z produkce saúdskoarabské Saudi Aramco, ADNOC ze Spojených arabských emirátů a katarské Qatar Petroleum.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v říjnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 261 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že v USA vzniklo asi 310 tisíc míst po zhruba 18 tisících v září (revidováno z -33 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla z 4,2 % na 4,1 %, očekávala se stagnace na zářijové hodnotě. Data zveřejnilo americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy kleslo na 2,4 %.
- Zhruba čtyři stovky lidí v pátek v australském městě Sydney čekaly ve frontě před obchodem společnosti Apple, aby byly mezi prvními majiteli nového chytrého telefonu iPhone X. Fronty se tvořily také před obchody v dalších asijských zemích. Nový model iPhone X se v pátek začíná prodává ve více než 55 zemích a teritoriích, včetně České republiky.
- Americký prezident Donald Trump se vydává na svou v pořadí čtvrtou zahraniční cestu, za cíl si tentokrát po Evropě a Blízkém východě vybral východní Asii v čele s Japonskem, Jižní Koreou a Čínou. Do regionu míří v době diplomatické rozepře se Severní Koreou, která k nelibosti sousedů i mezinárodního společenství na počátku září provedla další ze svých pokusných jaderných výbuchů.
- Bilance zahraničního obchodu Spojených států v září vykázala schodek ve výši 43,5 miliardy USD (odhad: -43,2 miliard USD, srpen: -42,8 miliardy USD). Vyplývá to z dat, která v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Zpráva nahrává snahám nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tvrdí, že USA potřebují tvrdší přístup k obchodu.
- Růst aktivity v americkém sektoru služeb byl v říjnu podle zprávy společnosti IHS Markit stejný jako v předchozím měsíci - index nákupních manažerů zůstal na 55,3 bodu. Čekal se růst indexu na 55,9 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů se zvýšil na 55,2 bodu z 54,8 bodu. PMI mimo zpracovatelský sektor sestavovaný institutem ISM v říjnu ovšem stoupl na 60,1 bodu z 59,8 bodu v září (odhad: 58,6 bodu).
- Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v září o 1,4 % vyšší než v srpnu. Po srpnovém meziměsíčním poklesu o 1,2 % za září trh očekával růst o 1,3 %.
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Applu na 190 ze 180 USD.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu snížil o osm na 729. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o 11 na 898. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Výsledková sezóna
- Výsledky Duke Energy v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,59 USD (odhad: 1,55 USD), tržby 6,48 miliardy USD (odhad: 7,47 miliardy USD).
- Výsledky Berkshire Hathaway v 3Q: Čistý zisk na akcii třídy A 2 473 USD (odhad: 2 385 USD). Akcie v pátečním after-marketu -1 %.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Někdejší manažer volební kampaně Donalda Trumpa Paul Manafort se v pondělí vydal do rukou FBI a byl obviněn z dvanácti těžkých trestných činů včetně spiknutí proti Spojeným státům, daňových úniků a praní špinavých peněz. Spolu s ním byl obviněn také Manafortův společník Rick Gates, informovala americká média. Obvinění je prvním výsledkem šetření zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který zkoumá možný vliv Ruska na loňskou prezidentskou kampaň v USA. O možném vlivu Ruska na americké volby se ale obvinění nezmiňuje.
- Americký stavitel domů Lennar za 9,3 miliardy USD koupí svého menšího konkurenta CalAtlantic Group. Spojením vznikne největší stavitel domů ve Spojených státech. Dohoda přichází v době, kdy je prodej nových domů v zemi nejvyšší za poslední desetiletí.
- Prezident Spojených států Donald Trump zřejmě jmenuje do čela americké centrální banky nynějšího člena její Rady guvernérů Jeromeho Powella. Agentuře Reuters to v pondělí řekl zdroj obeznámený se situací. Jeden z představitelů Bílého domu uvedl, že Trump své rozhodnutí pravděpodobně oznámí ve čtvrtek. Prezidentovo rozhodnutí musí následně potvrdit Senát.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v září meziročně vzrostly o 1,3 %, což je stejný růst jako v předchozím měsíci (odhad: +1,3 %). Meziměsíčně se podle očekávání zvýšily o 0,1 %. Osobní příjmy Američanů v září stouply o 0,4 % (odhad: +0,4 %, srpen: +0,2 %), výdaje vzrostly o 1 % (odhad: +0,8 %, srpen: +0,1 %).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v říjnu nečekaně vzrostl na 27,6 bodu (září: 21,3 bodu, odhad: 21 bodů).
- BMO Capital zvýšila doporučení na akcie Intelu na "outperform" z "market perform", jejich cílovou cenu zvýšila na 58 ze 37 USD.
- Politickou reklamu zadávanou z Ruska, která měla před prezidentskými volbami v USA rozdělit americkou společnost, mohlo na Facebooku zhlédnout 126 milionů Američanů. V pondělí to uvedl provozovatel této největší světové sociální sítě. V průběhu let 2015 až 2017 mělo podle firmy jít asi o 80 000 takových reklamních sdělení, která by se tak dostala ke zhruba polovině oprávněných voličů v USA.
- Experti Organizace spojených národů ve zprávě kritizovali USA za údajně neefektivní a neadekvátní pomoc Portoriku zničenému hurikánem Maria. Více než pět měsíců po bouři údajně v ostrovním státě panují alarmující podmínky. Rekonstrukci zničené elektrické sítě navíc zbrzdil skandál kolem drobné firmy Whitefish Energy, která na ni získala kontrakt v hodnotě stovek milionů dolarů.
- Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti amerických městech, meziročně vzrostly o 5,9 %. Čekal se růst o 6 % po +5,8 % v červenci.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v říjnu stoupl na 66,2 bodu ze zářijových 65,2 bodu (odhad: 61 bodů).
- Piper Jaffray zvýšila cílovou cenu akcií Applu na 200 ze 196 USD.
- Za porušení zákonů na ochranu ovzduší zaplatí americké společnosti ExxonMobil a PDC Energy každá 2,5 milionu dolarů. Další a podstatně vyšší sumy musí firmy investovat do své technologie.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 27. října po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2,6 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v říjnu vytvořili 235 000 pracovních míst. Ve středu to oznámila organizace ADP. Je to mnohem více, než čekali analytici v anketě agentury Reuters, kteří v průměru odhadovali, že vznikne 196 000 pracovních příležitostí. Zářijový údaj byl upraven na 110 000 ze 135 000 nových pracovních míst.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v říjnu podle finálních údajů společnosti Markit stoupl na 54,6 bodu ze zářijových 53,1 bodu. Analytici naopak počítali s mírným poklesem oproti předběžné hodnotě na 54,5 bodu. Podle ISM indexu nákupních manažerů v říjnu expanze v americkém zpracovatelském sektoru zpomalila na 58,7 bodu z 60,8 bodu v září (odhad: 59,5 bodu).
- USA: Výdaje ve stavebnictví v září meziměsíčně stouply o 0,3 % (odhad: 0 %, srpen: +0,1 %).
- Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 2,435 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřadu pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby klesnou o 2,575 milionu barelů po růstu o 0,856 milionu barelů v předchozím týdnu.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií General Electric (ve středu -0,69 %) na 17 z 19 USD.
- Republikánská strana ve čtvrtek ve Sněmovně reprezentantů Spojených států s denním zpožděním představila návrh první rozsáhlejší daňové reformy po třiceti letech. Předložený návrh americký daňový systém zjednodušuje, krátí daně firmám i střední třídě a postupně chce odbourat daň z nemovitostí. Republikáni se ale vzdali snahy o fiskální disciplínu, protože pokud by byl jejich návrh schválen, zvýšil by se v příštím desetiletí státní dluh Spojených států o 1,5 bilionu USD. V současnosti přesahuje 20 bilionů dolarů.
- Prezident Spojených států Donald Trump vybral za příštího šéfa americké centrální banky Jeromeho Powella, který je členem rady guvernérů Fedu. Pokud nominaci potvrdí Senát, vystřídá Powell v čele americké měnové autority Janet Yellenovou, jejíž funkční období vyprší v únoru.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. října 229 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 234 tisících z předcházejícího týdne (revidováno z 233 tisíc) očekával trh 236 tisíc žádostí.
- Zásoby zemního plynu na území Spojených států v minulém týdnu vzrostly o 65 miliard krychlových stop. Po nárůstu o 64 miliard krychlových stop v předcházejícím týdnu čekal trh nárůst o 62 miliard krychlových stop. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřadu pro energetické informace (EIA).
- Náklady na jednotku pracovní síly ve Spojených státech v třetím čtvrtletí podle předběžných dat vzrostly v souladu s odhady mezikvartálně o 0,5 %. V předchozím čtvrtletí se zvýšily o 0,3 % (revidováno z +0,2 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Mondelēz International v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 6,53 miliardy USD (odhad: 6,44 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu +5 %.
- Americká farmaceutická společnost Pfizer v třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk na 2,84 miliardy USD. Před rokem činil srovnatelný čistý zisk 1,36 miliardy USD. Výsledek překonal očekávání, pomohla vysoká poptávka po novějších lécích, nižší jednorázové náklady a nižší výdaje na výrobu a na administrativu.
- Výsledky Aetna v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,45 USD (odhad: 2,06 USD), tržby 15 miliard USD (odhad: 15,11 miliardy USD).
- Výsledky Eaton v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,14 USD (odhad: 1,25 USD), tržby 5,21 miliardy USD (odhad: 5,12 miliardy USD).
- Výsledky Under Armour v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,22 USD (odhad: 0,20 USD), tržby 1,4 miliardy USD (odhad: 1,49 miliardy USD).
- Výsledky Archer-Daniels-Midland v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 14,82 miliardy USD (odhad: 15,63 miliardy USD).
- Výsledky Mastercard v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 1,23 USD), tržby 3,4 miliardy USD (odhad: 3,28 miliardy USD).
- Výsledky Electronic Arts v 3Q: Ztráta na akcii 0,07 USD (odhad: -0,14 USD), tržby 959 milionů USD (odhad: 1,18 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -3,5 %.
- Výsledky Bunge (ve středu +1,16 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 11,42 miliardy USD (odhad: 11,98 miliardy USD).
- Výsledky Southern Company (ve středu -0,23 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,06 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 6,2 miliardy USD (odhad: 6,12 miliardy USD).
- Výsledky Thomson Reuters (ve středu -5,53 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 2,79 miliardy USD (odhad: 2,82 miliardy USD).
- Výsledky Estée Lauder (ve středu +9,15 %, nejlepší výkon v rámci indexu S&P 500) v 1QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 0,97 USD), tržby 3,27 miliardy USD (odhad: 2,9 miliardy USD).
- Výsledky Allergan (ve středu +4,13 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 4,15 USD (odhad: 4,05 USD), tržby 4,03 miliardy USD (odhad: 4,03 miliardy USD).
- Výsledky New York Times (ve středu -5,64 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 385,6 milionu USD (odhad: 390 milionů USD).
- Výsledky Facebook (ve středečním after-marketu +1,3 %) v 3Q: Zisk na akcii 1,59 USD (odhad: 1,28 USD), tržby 10,3 miliardy USD (odhad: 9,84 miliardy USD).
- Výsledky Tesla (ve středečním after-marketu -4,7 %) v 3Q: Ztráta na akcii 2,92 USD (odhad: 2,29 USD), tržby 2,98 miliardy USD (odhad: 2,95 miliardy USD).
- Americký výrobce elektromobilů Tesla vykázal za letošní třetí čtvrtletí rekordní ztrátu 619,4 milionu USD. Mohly za to vyšší výdaje na výrobu cenově dostupnějšího Modelu 3. Firma současně ve čtvrtečním prohlášení potvrdila, že se jí nepodařilo splnit plánovanou produkci Modelu 3 a ve čtvrtletí vyrobila jen 260 těchto vozů namísto plánovaných 1 500.
- Americká technologická společnost Apple zvýšila ve čtvrtém finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 19 % na 10,71 miliardy USD. Firma ve čtvrtek rovněž oznámila, že během čtvrtletí, které skončilo 30. září, prodala 46,7 milionu telefonů iPhone.
- Výsledky Ralph Lauren v 2QFY2017: Upravený zisk na akcii 1,99 USD (odhad: 1,89 USD), tržby 1,66 miliardy USD (loni: 1,82 miliardy USD, odhad: 1,64 miliardy USD).
- Výsledky AMC Networks v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,68 USD (odhad: 1,18 USD), tržby 648,02 milionu USD (loni: 634,65 milionu USD, odhad: 661 milionů USD)
- Výsledky Teva Pharmaceutical Industries v 3Q: Upravený zisk na akcii 1 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 5,61 miliardy USD (loni: 5,56 miliardy USD, odhad: 5,62 miliardy USD).
- Výsledky Yum! Brands v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 1,44 miliardy USD (loni: 1,52 miliardy USD, odhad: 1,39 miliardy USD).
- Výsledky Chesapeake Energy v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,11 USD), tržby 1,943 miliardy USD (loni: 2,276 miliardy USD, odhad: 1,051 miliardy USD).
- Výsledky Blue Apron v 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,47 USD (odhad: -0,44 USD), tržby 210,6 milionu USD (loni: 205,5 milionu USD, odhad: 191 milionů USD).
- Výsledky DowDuPont v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (loni: 0,50 USD), tržby 15,35 miliardy USD (loni: 12,48 miliardy USD).
- Výsledky CBS Corp. v 3Q: Zisk na akcii 1,11 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 3,2 miliardy USD (odhad: 3,3 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -2 %.
- Výsledky Starbucks v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (v souladu s odhady), tržby 5,7 miliardy USD (odhad: 5,8 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -5 %.
- Výsledky Activision Blizzard v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,47 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 1,62 miliardy USD (loni: 1,57 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +2 %.
- Výsledky AIG v 3Q: Provozní ztráta na akcii 1,22 USD (odhad: -0,79 USD, loni: zisk 1,01 USD), čistá ztráta 1,74 miliardy USD (loni: zisk 462 milionů USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -3 %.
- Výsledky Herbalife v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,89 USD), tržby 1,1 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -6 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
