Americké akcie v pátek i za celý týden solidně posílily a před víkendem zakotvily na dohled od historických maxim

Americké akciové trhy v závěru rozkolísaného týdne zpevňovaly a nakonec vzrostly o necelé procento. Vzhůru je táhl silný růst akcií společnosti Nike a pokračující vzestup cenných papírů ze sektoru biotechnologií. Wall Street také dále těží z opatrného postoje americké centrální banky ke zvyšování úrokových sazeb. Trhu tak v pátek pomohl i další pokles dolaru.

Dow v pátek posílil o 0,94 % na 18 127,65 bodu, širší S&P 500 přidal 0,90 % na 2 108,10 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,68 % na 5 026,42 bodu. Indexy se tak vrátily na dohled historických maxim. Index Nasdaq se nachází nejvýše od března 2000 a k pokoření rekordu mu chybí jen zhruba 22 bodů. Index volatility VIX v pátek spadl téměř o 7,5 % na 13,02 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o pět bazických bodů na 1,92 %.

V zelených číslech v závěru týdne skončilo všech deset hlavních sektorů. Dařilo se zejména cenným papírům ze sektoru základních materiálů, finančním titulům a akciím z energetického odvětví. Relativně nejhůře si naopak vedly telekomunikační tituly, akcie technologických firem a cenné papíry z průmyslového odvětví.

"Americké akcie stále vypadají zdravě a v rámci investičních příležitostí patří mezi ty atraktivnější," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Tim Courtney, investiční šéf Exencial Wealth Advisors. "Dokud se na scéně neobjeví alternativa, což se nestane minimálně do doby, než začnou růst úrokové sazby, bude se akciím dařit."

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Z indexu Dow v pátek nejvíce zdražily akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+3,72 %), který ve čtvrtek po konci obchodování zveřejnil solidní kvartální hospodářské výsledky, energetické firmy Chevron (+2,18 %) a maloobchodního řetězce Wal-Mart (+2,11 %). V mínusu uzavřely pouze cenné papíry zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-1,34 %), technologické společnosti Apple (-1,13 %) a chemického obra DuPont (-0,23 %).

Výrazně v plusu skončily akcie biotechnologické společnosti Biogen Idec (+9,76 %), která oznámila, že dosáhla dílčích úspěchů se svým novým lékem na Alzheimerovu chorobu.

Cenné papíry developerské společnosti KB Home (+8,38 %) zdražily téměř o devět procent poté, co firma reportovala silné kvartální výsledky. Zisk společnosti sice meziročně klesl na 7,8 milionu dolarů neboli 0,08 USD na akcii z 10,6 milionu dolarů neboli 0,12 USD na akcii, avšak výrazně překonal odhad trhu, který byl nastaven jen na 0,02 USD na akcii. Pozitivně překvapil silný růst tržeb. Celkové výnosy firmě stouply meziročně o 29 % na 580 milionů USD a výrazně překonaly odhad analytiků nastavený na 475 milionů USD.

Nedařilo se naopak akciím klenotnictví Tiffany & Co. (-3,98 %), které v pátek před začátkem obchodování zveřejnilo čtvrtletní hospodářské výsledky. Společnost oznámila, že ve svém posledním fiskálním čtvrtletí utržila 1,29 miliardy dolarů. To meziročně představuje pokles o jedno procento a první propad čtvrtletních tržeb po pěti letech. Na výsledcích se podepsal silnější dolar. Klenotnictví předpokládá, že mu v tomto čtvrtletí budou tržby dále klesat. Na úrovni upraveného zisku na akcii firma vykázala výsledek 1,51 USD, trh čekal 1,50 USD.

Dolar k euru za celý týden oslabil nejvíce od ledna 2013

Dolar v pátek výrazně oslabil k euru i jenu. Euro dokonce díky růstu k americké měně dosáhlo nejlepšího týdenního výsledku za více než dva roky. Jednotné evropské měně pomohl masivní výprodej dolaru, za kterým stály vyhlídky na pozdější zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech pramenící ze středečního prohlášení americké centrální banky a ze slov šéfky Fedu Janet Yellenové.

Dolar vůči euru oslabil o více než 1,33 % na 1,083 EUR/USD a k jenu klesl o necelých 0,6 % na 120,06 USD/JPY. Ve středu dolar po konci zasedání měnového výboru Fedu k euru oslabil až na 1,10 EUR/USD.

Podle analytika Manuela Oliveriho z Crédit Agricole již dokonce někteří investoři nevěří ani v to, že sazby porostou alespoň v druhém pololetí letošního roku. "Fed na trzích působí jako velká hybná síla. Banka ve středu zvýšila nejistotu ohledně zvýšení sazeb ještě v tomto roce; trh si načasováním jejích kroků není jistý," uvedl podle agentury Reuters.

Světové ceny ropy v pátek odpoledne zastavily pokles a výrazně oživily. Zvrat přineslo prudké oslabení dolaru a posílení eura po vstřícných vyjádřeních předních činitelů Evropské unie vůči Řecku.

Severomořská ropa Brent v první polovině dne sestoupila až na 53,56 dolaru za barel, krátce před 15.00 SEČ už se ale prodávala za 55,35 USD za barel. Posléze sice část zisků odevzdala, v deset hodin ale její cena činila 55,12 USD za barel. Cena americké lehké ropy WTI během dne sestoupila až na 44,84 USD za barel, odpoledne ale stejně jako Brent oživila a vyšplhala se až na 47,35 USD za barel. V deset hodin činila cena WTI 46,41 USD za barel.

Evropská unie poskytne Řecku dvě miliardy eur na pomoc v takzvané "humanitární krizi", řekl v pátek na summitu Evropské unie šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Německá kancléřka Angela Merkelová zase řekla, že se řecká vláda bude moci zcela svobodně rozhodnout, jakou kombinací výdajových škrtů a zvýšení daní naplní dané rozpočtové cíle.

Odpolední zdražování ropy pramenilo i z posilování eura vůči americké měně. Slabší dolar totiž povzbuzuje investory v jiných měnách k nákupům komodit obchodovaných v americké měně.

Zlato v pátek zdražilo téměř o 12 dolarů na 1 184 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o 62 centů na 16,76 USD za trojskou unci.

V týdnu hlavní indexy vzrostly o dvě až tři procenta

Nejdůležitější událostí uplynulého týdne bylo dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky, které skončilo ve středu. Banka ze svého prohlášení podle očekávání vypustila frázi o tom, že bude ohledně zvyšování úrokových sazeb trpělivá, na druhou stranu ale zdůraznila, že bude nadále pozorně sledovat údaje z ekonomiky a sazby nezvýší, dokud si nebude jistá tím, že se dále zlepšuje situace na trhu práce a inflace postupně poroste k 2% cíli. Šéfka Fedu Janet Yellenová na tiskové konferenci následující bezprostředně po konci zasedání měnového výboru řekla, že je spíše nepravděpodobné, že by banka o růstu sazeb rozhodla již na svém příštím (dubnovém) zasedání, a podle analytiků lze z jejich slov vyvodit, že již ve hře zřejmě není ani červen. Sazby by se tak podle všeho měly poprvé zvýšit nejdříve v druhé polovině letošního roku.

Z makrodat byly v týdnu sledované pondělní údaje o průmyslové výrobě, které ukázaly, že v lednu výroba vzrostla méně, než se čekalo. Výrazným zklamáním byla úterní statistika z nemovitostního trhu, podle které ve Spojených státech v únoru zahájená výstavba klesla o 17 % na celoroční tempo 897 tisíc jednotek. Pokles byl způsoben hlavně nepříznivým počasím. Čtvrteční dílčí data z trhu práce žádné výrazné překvapení nepřinesla, když ukázala, že týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 14. března vzrostl na 291 tisíc. Očekával se růst na 292 tisíc z 290 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 289 tisíc).

Za celý uplynulý týden Dow přidal 2,14 %, S&P 500 posílil o 2,68 % a Nasdaq zpevnil o 3,16 %.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Výsledky FedEx ve 3QFY2015: Zisk na akcii 2,01 USD (odhad: 1,87 USD), tržby: 11,71 miliardy USD (odhad: 11,79 miliardy USD).
  • Výsledky Michaels Cos v 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 1,61 miliardy USD (odhad: 1,60 miliardy USD)
  • Výsledky Nike za 3QFY2015: Zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,84 USD), tržby 7,46 miliardy USD (odhad: 7,62 miliardy USD).

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat