Americké akcie v pátek i za celý týden solidně posílily a před víkendem zakotvily na dohled od historických maxim

Americké akciové trhy v závěru rozkolísaného týdne zpevňovaly a nakonec vzrostly o necelé procento. Vzhůru je táhl silný růst akcií společnosti Nike a pokračující vzestup cenných papírů ze sektoru biotechnologií. Wall Street také dále těží z opatrného postoje americké centrální banky ke zvyšování úrokových sazeb. Trhu tak v pátek pomohl i další pokles dolaru.
Dow v pátek posílil o 0,94 % na 18 127,65 bodu, širší S&P 500 přidal 0,90 % na 2 108,10 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,68 % na 5 026,42 bodu. Indexy se tak vrátily na dohled historických maxim. Index Nasdaq se nachází nejvýše od března 2000 a k pokoření rekordu mu chybí jen zhruba 22 bodů. Index volatility VIX v pátek spadl téměř o 7,5 % na 13,02 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o pět bazických bodů na 1,92 %.
V zelených číslech v závěru týdne skončilo všech deset hlavních sektorů. Dařilo se zejména cenným papírům ze sektoru základních materiálů, finančním titulům a akciím z energetického odvětví. Relativně nejhůře si naopak vedly telekomunikační tituly, akcie technologických firem a cenné papíry z průmyslového odvětví.
"Americké akcie stále vypadají zdravě a v rámci investičních příležitostí patří mezi ty atraktivnější," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Tim Courtney, investiční šéf Exencial Wealth Advisors. "Dokud se na scéně neobjeví alternativa, což se nestane minimálně do doby, než začnou růst úrokové sazby, bude se akciím dařit."
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Internetový obchod Amazon získal od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) povolení k testování bezpilotních letounů. Ty hodlá firma používat pro dodávky zboží zákazníkům. Úřad oznámil, že vystavil jedné z divizí Amazonu a jejímu prototypu bezpilotního letounu certifikát, jenž umožňuje testovací lety nad soukromými pozemky mimo město.
- Nízkonákladová letecká společnost Ryanair nemá v plánu provozovat lety přes Atlantik do USA. V pondělí přitom společnost přišla se zprávou, že její správní rada plány na zahájení transatlantických letů schválila. Podle zdroje agentury Reuters ale Ryanair nadále uvažuje o založení sesterské společnosti, která by lety do Severní Ameriky provozovala.
- Goldman Sachs zvyšuje cílovou cenu pro akcie Starbucks na 107 USD z 98 USD.
- Ačkoli může velká část neamerických podniků z posilování amerického dolaru profitovat, pro společnosti s dluhem denominovaným v americké měně může zpevňování dolaru znamenat závažný problém.
- Společnost Google manipulovala výsledky vyhledávání, aby zvýhodnila vlastní služby před konkurencí. V interní zprávě to před třemi lety konstatovali pracovníci americké Federální komise pro obchod (FTC). Jejich zjištění je v protikladu k pozdějšímu závěru vyšetřovatelů FTC, kteří souhlasili s tím, že hloubkové vyšetřování majitele nejpoužívanějšího internetového vyhledávače na světě ukončí.
Výsledková sezóna
- Americké klenotnictví Tiffany & Co. utržilo ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí 1,29 miliardy dolarů, což meziročně představuje pokles o jedno procento a první propad čtvrtletních tržeb po pěti letech. Na výsledcích se podepsal silnější dolar. Klenotnictví předpokládá, že mu v tomto čtvrtletí budou tržby dále klesat.
Z indexu Dow v pátek nejvíce zdražily akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+3,72 %), který ve čtvrtek po konci obchodování zveřejnil solidní kvartální hospodářské výsledky, energetické firmy Chevron (+2,18 %) a maloobchodního řetězce Wal-Mart (+2,11 %). V mínusu uzavřely pouze cenné papíry zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-1,34 %), technologické společnosti Apple (-1,13 %) a chemického obra DuPont (-0,23 %).
Výrazně v plusu skončily akcie biotechnologické společnosti Biogen Idec (+9,76 %), která oznámila, že dosáhla dílčích úspěchů se svým novým lékem na Alzheimerovu chorobu.
Cenné papíry developerské společnosti KB Home (+8,38 %) zdražily téměř o devět procent poté, co firma reportovala silné kvartální výsledky. Zisk společnosti sice meziročně klesl na 7,8 milionu dolarů neboli 0,08 USD na akcii z 10,6 milionu dolarů neboli 0,12 USD na akcii, avšak výrazně překonal odhad trhu, který byl nastaven jen na 0,02 USD na akcii. Pozitivně překvapil silný růst tržeb. Celkové výnosy firmě stouply meziročně o 29 % na 580 milionů USD a výrazně překonaly odhad analytiků nastavený na 475 milionů USD.
Nedařilo se naopak akciím klenotnictví Tiffany & Co. (-3,98 %), které v pátek před začátkem obchodování zveřejnilo čtvrtletní hospodářské výsledky. Společnost oznámila, že ve svém posledním fiskálním čtvrtletí utržila 1,29 miliardy dolarů. To meziročně představuje pokles o jedno procento a první propad čtvrtletních tržeb po pěti letech. Na výsledcích se podepsal silnější dolar. Klenotnictví předpokládá, že mu v tomto čtvrtletí budou tržby dále klesat. Na úrovni upraveného zisku na akcii firma vykázala výsledek 1,51 USD, trh čekal 1,50 USD.
Dolar k euru za celý týden oslabil nejvíce od ledna 2013
Dolar v pátek výrazně oslabil k euru i jenu. Euro dokonce díky růstu k americké měně dosáhlo nejlepšího týdenního výsledku za více než dva roky. Jednotné evropské měně pomohl masivní výprodej dolaru, za kterým stály vyhlídky na pozdější zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech pramenící ze středečního prohlášení americké centrální banky a ze slov šéfky Fedu Janet Yellenové.
Dolar vůči euru oslabil o více než 1,33 % na 1,083 EUR/USD a k jenu klesl o necelých 0,6 % na 120,06 USD/JPY. Ve středu dolar po konci zasedání měnového výboru Fedu k euru oslabil až na 1,10 EUR/USD.
Podle analytika Manuela Oliveriho z Crédit Agricole již dokonce někteří investoři nevěří ani v to, že sazby porostou alespoň v druhém pololetí letošního roku. "Fed na trzích působí jako velká hybná síla. Banka ve středu zvýšila nejistotu ohledně zvýšení sazeb ještě v tomto roce; trh si načasováním jejích kroků není jistý," uvedl podle agentury Reuters.
Světové ceny ropy v pátek odpoledne zastavily pokles a výrazně oživily. Zvrat přineslo prudké oslabení dolaru a posílení eura po vstřícných vyjádřeních předních činitelů Evropské unie vůči Řecku.
Severomořská ropa Brent v první polovině dne sestoupila až na 53,56 dolaru za barel, krátce před 15.00 SEČ už se ale prodávala za 55,35 USD za barel. Posléze sice část zisků odevzdala, v deset hodin ale její cena činila 55,12 USD za barel. Cena americké lehké ropy WTI během dne sestoupila až na 44,84 USD za barel, odpoledne ale stejně jako Brent oživila a vyšplhala se až na 47,35 USD za barel. V deset hodin činila cena WTI 46,41 USD za barel.
Evropská unie poskytne Řecku dvě miliardy eur na pomoc v takzvané "humanitární krizi", řekl v pátek na summitu Evropské unie šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Německá kancléřka Angela Merkelová zase řekla, že se řecká vláda bude moci zcela svobodně rozhodnout, jakou kombinací výdajových škrtů a zvýšení daní naplní dané rozpočtové cíle.
Odpolední zdražování ropy pramenilo i z posilování eura vůči americké měně. Slabší dolar totiž povzbuzuje investory v jiných měnách k nákupům komodit obchodovaných v americké měně.
Zlato v pátek zdražilo téměř o 12 dolarů na 1 184 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o 62 centů na 16,76 USD za trojskou unci.
V týdnu hlavní indexy vzrostly o dvě až tři procenta
Nejdůležitější událostí uplynulého týdne bylo dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky, které skončilo ve středu. Banka ze svého prohlášení podle očekávání vypustila frázi o tom, že bude ohledně zvyšování úrokových sazeb trpělivá, na druhou stranu ale zdůraznila, že bude nadále pozorně sledovat údaje z ekonomiky a sazby nezvýší, dokud si nebude jistá tím, že se dále zlepšuje situace na trhu práce a inflace postupně poroste k 2% cíli. Šéfka Fedu Janet Yellenová na tiskové konferenci následující bezprostředně po konci zasedání měnového výboru řekla, že je spíše nepravděpodobné, že by banka o růstu sazeb rozhodla již na svém příštím (dubnovém) zasedání, a podle analytiků lze z jejich slov vyvodit, že již ve hře zřejmě není ani červen. Sazby by se tak podle všeho měly poprvé zvýšit nejdříve v druhé polovině letošního roku.
Z makrodat byly v týdnu sledované pondělní údaje o průmyslové výrobě, které ukázaly, že v lednu výroba vzrostla méně, než se čekalo. Výrazným zklamáním byla úterní statistika z nemovitostního trhu, podle které ve Spojených státech v únoru zahájená výstavba klesla o 17 % na celoroční tempo 897 tisíc jednotek. Pokles byl způsoben hlavně nepříznivým počasím. Čtvrteční dílčí data z trhu práce žádné výrazné překvapení nepřinesla, když ukázala, že týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 14. března vzrostl na 291 tisíc. Očekával se růst na 292 tisíc z 290 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 289 tisíc).
Za celý uplynulý týden Dow přidal 2,14 %, S&P 500 posílil o 2,68 % a Nasdaq zpevnil o 3,16 %.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v únoru vzrostla o 0,1 %, očekával se přitom 0,2% růst po 0,3% poklesu v lednu (revidováno z +0,2 %). Produkce zpracovatelského sektoru klesla o 0,2 %, očekávala se přitom stagnace, a lednová data byla revidována výrazně níže na 0,3% pokles z původně hlášeného 0,2% růstu. Využití kapacit spadlo na 78,9 % ze 79,1 % (revidováno z 79,4 %) při očekávání 79,5 %.
- Americká společnost Facebook zveřejnila podrobnější pravidla pro zveřejňování obsahu, včetně toho, co už na své síti nehodlá tolerovat. Rozšířené zásady obsahují více příkladů a novou samostatnou kategorii "nebezpečné organizace". Facebook provozuje stejnojmennou sociální síť, která je podle počtu uživatelů největší na světě. Firma doufá, že teď bude jasnější, jaké příspěvky bude zakázáno na její síti zveřejňovat.
- Oživení globální ekonomiky zůstává příliš pomalé, křehké a nevyrovnané. Řekla to v pondělí šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Upozornila zvláště na rizika nestability na finančních trzích vyplývající z odlišné měnové politiky předních světových centrálních bank.
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v březnu spadl na 53 bodů, trh očekával růst na 57 bodů z únorových 55 bodů.
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State) v březnu klesá na 6,9 bodu ze 7,78 bodu v únoru (odhad: 8 bodů).
- Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals International hodlá převzít amerického výrobce léčiv Salix Pharmaceuticals. O fúzi společnosti informovaly už na konci února, kdy se dohodly na částce 158 dolarů za akcii v hotovosti, tedy zhruba 10 miliard dolarů (včetně dluhu firmy Salix měla transakce hodnotu 14,5 miliardy dolarů). V pondělí Valeant oznámila, že se společnosti dohodly na navýšení kupní ceny na 173 dolarů za akcii.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech klesla v únoru o 17 % na celoroční tempo 897 tisíc jednotek. Očekával se mírnější pokles na 1,04 milionu z lednových 1,065 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení naopak nečekaně vzrostl o 3 % na 1,092 milionu z 1,060 milionu v lednu (revidováno z 1,053 milionu). Očekával se mírnější růst na 1,065 milionu.
- Jak upozorňují analytici z Goldman Sachs, z historického hlediska mezi vývojem amerického akciového trhu a kurzem amerického dolaru neexistuje žádná forma závislosti. Navzdory varování podstatné části trhu by tak americkou akciovou rally nemuselo zastavit ani pokračující zpevňování americké měny.
- Fed ze svého prohlášení z březnového zasedání vypustil slovo "trpělivý". Centrální banka od prosince 2008 ve snaze o podporu ekonomiky drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %. Ve středu ovšem uvedla, že její zvýšení už na dubnovém zasedání je "nepravděpodobné", a upozornila také na pravděpodobné budoucí zpomalování ekonomického růstu.
- Zásoby ropy na americkém trhu minulý týden vzrostly o 9,6 milionu barelů na nový rekord 458,5 milionu barelů, uvedl ve středu vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Zásoby v klíčovém středozápadním překladišti Cushing se rovněž vyhouply na nové maximum.
- Společnost Facebook uvedla, že v příštích měsících rozšíří svou aplikaci pro posílání zpráv o nový prvek, který uživatelům ve Spojených státech umožní posílat si mezi sebou peníze. Provozovatel největší sociální sítě na světě se tak stane další z řady firem, které umožňují provádět platby z chytrých telefonů či počítačových tabletů.
- Citigroup a Barclays zaplatí dohromady zhruba 800 milionů dolarů na urovnání soudního sporu s investory, kteří banky obvinili z manipulace na měnových trzích. Informaci získal deník The Wall Street Journal od nejmenovaných zdrojů obeznámených s jednáním.
- American Express rozjíždí ve Spojených státech nový věrnostní program. Jeho účastníci budou moci využívat nasbíraných bodů u všech partnerů programu, který jsou v úvodu Macy's, Rite Aid, AT&T, ExxonMobil, Nationwide, Hulu nebo Direct Energy, American Express chce však jejich počty rozšiřovat. Nově tak bude možné za nákup oblečení v Macy's získat body, které pak zákazník uplatní například při platbě účtu za telefon u AT&T, nebo nákupem benzínu získat potřebné body na další platbu pojištění. Program Plenti bude zahájen v květnu a připojit se k němu bude moci kdokoli. Nebude třeba si zavádět speciální kreditní kartu American Express ani platit žádný registrační poplatek.
- Americká měna má nakročeno k tomu, aby vykázala nejvýraznější čtvrtletní růst od roku 1992. Výrazné posílení dolaru k euru samozřejmě nepřišlo jen tak. Podle analytiků z finančního ústavu Bank of America Merrill Lynch je evidentní, že se v brzké době na finančních trzích stane něco velkého.
- Kavárenský řetězec Starbucks oznámil na každoročním zasedání akcionářů split akcií v poměru 2 ku 1, první od října 2005. Akcionáři, kteří jsou držiteli akcií k 30. březnu, obdrží jednu akcii za každou, kterou již mají. Nové akcie budou splatné k 8. dubnu.
- Počet žádostí o hypotéku v USA se v týdnu končícím 13. březnem snížil o 3,9 % po předchozím poklesu o 1,3 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 14. března vzrostl na 291 tisíc. Očekával se růst na 292 tisíc z 290 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 289 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 7. března klesl na 2,417 milionu z 2,428 milionu (revidováno z 2,418 milionu), čekal se pokles na 2,410 milionu.
- Deficit na běžném účtu platební bilance Spojených států stoupl v loňském čtvrtém čtvrtletí na nejvyšší úroveň za poslední dva roky. Nejširší ukazatel zahraničně-obchodní výměny ovlivnil negativně hlavně nárůst amerického obchodního schodku v situaci, kdy vývoz z USA oslabuje silný dolar a ochablá poptávka v Evropě a v Asii. Plyne to ze čtvrtečních údajů ministerstva obchodu USA.
- Americký výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard zvyšuje čtvrtletně vyplácenou dividendu o 10 % na 17,6 centu. Dividenda, kterou firma akcionářům vyplatí k 1. dubnu, bude 16 centů. Zvýšený podíl ze zisku tak bude akcionářům vyplacen až v dalším kvartálu.
- Dominantní americký registrátor internetových domén Go Daddy plánuje v blížícím se IPO na NYSE upsat nejméně 22 milionů akcií. Čeká, že mu úpis přinese až 418 milionů dolarů. Upisovací cena jedné akcie by měla být 17 až 19 dolarů. S akciemi Go Daddy se na NYSE bude obchodovat pod tickerem GDDY. Emisi akcií vedou Morgan Stanley, JPMorgan Chase a Citigroup.
- Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) umožnila akcionářům Bank of America hlasovat o tom, zda vznikne plán na rozdělení banky na dvě či více společností. Cílem by bylo oddělit jádrové bankovní aktivity od nebankovních.
- Americká internetová společnost Yahoo! zcela opouští Čínu. Firma ve čtvrtek uvedla, že zavírá své výzkumné a vývojové centrum v Pekingu, které bylo jejím posledním provozem v zemi. Odchod z Číny je součástí programu na snížení nákladů, napsala agentura AP.
- Index aktivity filadelfského Fedu v březnu klesl na 5 bodů. Čekal se přitom růst indexu na 7,1 bodu z 5,2 bodu v únoru.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky FedEx ve 3QFY2015: Zisk na akcii 2,01 USD (odhad: 1,87 USD), tržby: 11,71 miliardy USD (odhad: 11,79 miliardy USD).
- Výsledky Michaels Cos v 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 1,61 miliardy USD (odhad: 1,60 miliardy USD)
- Výsledky Nike za 3QFY2015: Zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,84 USD), tržby 7,46 miliardy USD (odhad: 7,62 miliardy USD).
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK
Aktuality
