Americké akcie v pátek i za celý týden zlevnily, duben byl ale pro indexy Dow a S&P 500 ziskový

Akcie ve Spojených státech v pátek druhý den za sebou oslabily. Mohly za to firemní výsledky a zpráva o osobních příjmech a výdajích amerických spotřebitelů, která naznačila pokles tempa inflace. V červených číslech skončily všechny tři hlavní akciové benchmarky i za celý týden, duben však byl pro dva ze tří hlavních indexů ziskový.
Zpráva amerického ministerstva obchodu o výdajích spotřebitelů naznačila, že růst spotřebitelských cen v zámoří minulý měsíc zpomalil a výdaje spotřebitelů zůstávají slabé. To zvýšilo prodejní tlaky na trhu.
Dow v pátek klesl o 0,32 na 17 773,64 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,51 % na 2 065,30 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 0,62 % na 4 775,36 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,15 % na 15,7 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se pohyboval kolem 1,826 %.
V červených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejslabší výkon podaly odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží. V plusu se udržely sektor veřejných služeb, odvětví necyklického spotřebního zboží a sektor základních materiálů.
Za celý týden Dow klesl o 1,28 %, S&P 500 odepsal 1,26 % a Nasdaq Composite přišel o 2,67 %.
"Největším překvapením uplynulého týdne byla jednoznačně japonská centrální banka, respektive její rozhodnutí neuvolnit dále svoji měnovou politiku," říká Art Hogan, hlavní tržní stratég ve společnosti Wunderlich Securities. "Pořád je to na trhu cítit," dodává.
Od začátku dubna pak Dow přidal 0,5 % a S&P 500 posílil o 0,27 %, zatímco Nasdaq Composite naopak o 1,94 % oslabil. Pro index Dow jde již o třetí měsíc růstu v řadě. Za první čtyři měsíce roku Dow přidal 2,02 % a S&P 500 posílil o 1,05 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 4,62 %.
Akcie biotechnologické společnosti Gilead Sciences (-9,06 %) po čtvrtečních kvartálních výsledcích ztratily v pátek více než devět procent. Firma ve čtvrtek večer uvedla, že v prvních třech měsících letošního roku hospodařila s upraveným ziskem na akcii 3,03 USD pod odhadem trhu 3,15 USD při tržbách 7,79 miliardy USD pod odhadem trhu 8,06 miliardy USD.
Opětovně zlevnily rovněž akcie technologické firmy Apple (-1,14 %), které stále sráželo čtvrteční oznámení známého amerického investora Carla Icahna, že prodal celý svůj podíl v této firmě.
Naopak akcie internetového prodejce Amazon.com (+9,57 %) po příznivých čtvrtečních hospodářských výsledcích přidaly takřka 10 %. Společnost ve čtvrtek večer oznámila, že v období od ledna do března hospodařila se ziskem 513 milionů USD po ztrátě 57 milionů USD před rokem.
V pátek hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejnily mimo jiné firmy Chevron (-0,21 %) a ExxonMobil (+0,42 %). Energetický obr Chevron vykázal za první čtvrtletí letošního roku ztrátu na akcii 0,39 USD, trh čekal pouze 0,17 USD. Tržby podniku dosáhly 23,55 miliardy USD, trh čekal 24,5 miliardy USD. Ropná firma ExxonMobil pak vykázala upravený kvartální zisk na akcii 0,43 USD nad odhadem trhu 0,29 USD při tržbách 48,7 miliardy USD nad odhadem trhu 44,19 miliardy USD.
V indexu Dow nejvíce zdražily akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+0,87 %), pojišťovny Travelers (+0,71 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+0,68 %). Nejvýraznější pokles naopak zaznamenaly cenné papíry maloobchodního řetězce Wal-Mart (-2,96 %), výrobce počítačových čipů Intel (-2,67 %) a technologické společnosti Cisco Systems (-1,68 %).
Dolar v pátek oslabil, ropa v dubnu zdražila nejvíce za 7 let
Japonská měna vůči dolaru v pátek pokračovala v růstu poté, co japonská centrální banka ve čtvrtek překvapivě nepřikročila k dalšímu uvolnění měnové politiky. Dolar oslabil také vůči euru, které těží z příznivých údajů o ekonomice eurozóny.
Vůči jenu se dolar propadl až na 18měsíční minimum 106,92 JPY. Později část ztrát smazal a prodával se za 107,35 JPY. Oproti čtvrtečnímu závěru nicméně vykazoval pokles o téměř 0,7 % a od začátku týdne ztratil zhruba čtyři procenta. Euro k dolaru v pátek posílilo o 0,9 % na 1,145 USD.
Evropský statistický úřad Eurostat v pátek uvedl, že hrubý domácí produkt eurozóny se v prvním čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,6 %. Tempo jeho růstu se tak zdvojnásobilo z 0,3 % v závěru loňského roku a překonalo očekávání analytiků.
Ceny ropy v pátek odpoledne odevzdaly počáteční zisky a uzavřely téměř beze změny. Cena ropy Brent si však za celý měsíc připsala nejvyšší zisk za sedm let a cena americké WTI za poslední rok. Páteční vývoj na trhu ovlivňoval hlavně slabý dolar a údaje o těžbě v USA a na Blízkém východě.
Cena severomořské ropy Brent nakonec v pátek klesla o jeden cent a uzavřela na 48,13 USD za barel. Za celý duben však stoupla o 21,5 %, což byl nejvyšší měsíční růst od května 2009. Americká lehká ropa WTI v pátek zlevnila o 11 centů na 45,92 USD za barel, za celý měsíc si ale připsala 20 %.
Počáteční růst cen zbrzdila zpráva o zvýšení těžby na Blízkém východě. Podle výpočtů agentury Reuters těžba suroviny v rámci ropného kartelu OPEC v dubnu stoupla o 170 000 barelů na 32,64 milionu barelů za den, a ocitla se tak blízko rekordního maxima. Přispěly k tomu hlavně Írán a Irák.
Mimo ropný kartel OPEC však těžba suroviny klesá, zvláště v USA. To zvyšuje naději, že to nejhorší z dvouletého období nadměrných dodávek ropy na trhy by mohlo být zažehnáno. Investiční banka Jefferies v pátek uvedla, že trh začíná být lépe vyrovnaný a v druhé polovině roku by se trh z přezásobeného mohl stát naopak nedostatečně zásobeným.
"Nejsem zrovna velkým zastáncem současného oživení ropných trhů, které je stále více přiživováno spíše spekulanty než skutečnými investory. Po přiblížení ropy k hodnotě 50 USD za barel by začala být těžba suroviny stále aktuálnější i pro producenty s vyššími náklady, kteří by se po utlumení opět probudili k životu. To by znamenalo opět novou ropu na trhu," upozorňuje však naopak Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank.
"Současný růst ceny je velmi podobný tomu, co jsme viděli loni zhruba ve stejnou dobu. Růst cen tehdy vyvrcholil 6. května a následoval měsíc trvající pokles," dodává Hansen.
Zlato v pátek zdražilo téměř o 30 dolarů na 1 294,28 USD za trojskou unci a cena stříbra se zvýšila bezmála o 30 centů na 17,85 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Osobní výdaje se v USA v březnu zvýšily o 0,1 %, čekal se růst o 0,2 %. Údaj za únor byl revidován na +0,2 % z +0,1 %. Osobní příjmy se v březnu zvýšily o 0,4 % po 0,1% růstu v únoru (revidováno z +0,2 %), čekal se jen 0,3% růst. Meziroční tempo inflace měřené PCE cenovým indexem pak kleslo na 0,8 % z 1 % a jádrová meziroční inflace podle tohoto ukazatele zpomalila na 1,6 % z 1,7 %.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v dubnu klesl na 50,4 bodu z březnových 53,6 bodu v březnu.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v dubnu podle finálních údajů klesl na 89 bodů z 91 bodů v březnu (rychlý odhad pro duben: 89,7 bodu).
- Evropský výrobce letadel Airbus získal od americké letecké společnosti Delta Air Lines zakázku na 37 strojů A321. Hodnota zakázky podle katalogových cen činí 4,25 miliardy dolarů. Delta je podle objemu přepravy druhou největší leteckou společností v USA a stroje A321 mají nahradit její starší letouny, jejichž provoz je kvůli vysoké spotřebě pohonných hmot nerentabilní. Delta si již dříve objednala 45 letadel A321, napsala agentura DPA.
- Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v dubnu stoupla o 170 000 barelů na 32,64 milionu barelů za den, a ocitla se tak blízko rekordního maxima. K růstu těžby přispěly hlavně Írán a Irák, v Kuvajtu naopak těžba kvůli stávce klesla; nižší byla i těžba v Nigérii a Venezuele. Uvedla to v pátek agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků.
- Počet aktivních ropných vrtů ve Spojených státech v uplynulém týdnu klesl o 11 na nové šestileté minimum 332. Počet aktivních vrtů pro těžbu zemního plynu se snížil o jeden na 87. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes.
Výsledková sezóna
- Výsledky Chevron v 1Q: Ztráta na akcii 0,39 USD (odhad: -0,17 USD), tržby 23,55 miliardy USD (odhad: 24,5 miliardy USD).
- Výsledky ExxonMobil v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 48,7 miliardy USD (odhad: 44,19 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) minulý týden uvedla, že uvažuje o snížení frekvence povinnosti hlášení hospodářských výsledků. Zhruba čtyři desetiletí americké firmy hlásily hospodářské výsledky každé čtvrtletí, SEC však nyní uvažuje, že tuto povinnost omezí. Důvodem prý jsou zvýšené finanční i časové náklady, které firmy musejí kvartálně na tvorbu zpráv vynakládat, a také riziko, že se v hromadě reportů, které kvůli tomu musí SEC každý kvartál zpracovávat, ztratí opravdu podstatné informace.
- Společnost Tribune Publishing, která vlastní mimo jiné noviny Los Angeles Times a Chicago Tribune, v pondělí potvrdila, že obdržela od firmy Gannett, největšího amerického novinového vydavatelství, akviziční nabídku v hodnotě 12,25 dolaru za akcii, což představuje 63% prémii proti pátečnímu závěru. Jedná se tedy zhruba o 815 milionů dolarů včetně 390 milionů dolarů dluhu.
- Honeywell ohlásila program zpětného odkupu akcií v objemu 5 miliard dolarů.
- Prodeje nových domů v USA v březnu meziměsíčně klesly o 1,5 % na celoročně přepočítané tempo 511 tisíc jednotek. Očekával se naopak 1,6% růst na 520 tisíc. Únorový údaj byl revidován na 519 tisíc z dříve hlášených 512 tisíc.
- UBS zvyšuje cílovou cenu akcií Caterpillaru na 76 ze 61 dolarů a akcií McDonald's na 138 ze 131 dolarů.
- Goldman Sachs zvyšuje doporučení na akcie Caterpillaru na "neutral" z "prodávat".
- Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals v pondělí vyměnila svého šéfa, aby po mnohaměsíčním propadu tržeb a akcií získala zpět důvěru investorů. Novým generálním ředitelem Valeantu se stane bývalý šéf americko-izraelské farmaceutické firmy Perrigo Joseph Papa, sdělila firma.
- Halliburton odsouvá zveřejnění hospodářských výsledků z 25. dubna na 3. května.
- Pershing Square investora Billa Ackmana prodala 4,1 milionu akcií železničního dopravce Canadian Pacific, čímž snížila svůj podíl ve firmě na 6,4 %.
- Generální ředitel United Continental Oscar Munoz koupil téměř 20 tisíc akcií firmy za zhruba milion dolarů.
- Obchodníci z Wall Street si vítězství Hillary Clintonové v prezidentských volbách nepřejí, přesto je podle nich takřka jisté, že to bude právě bývalá první dáma USA, kdo v příštích letech bude velet Bílému domu. Průzkum finanční televize CNBC ukázal, že si 80 % respondentů z Wall Street myslí, že volby ve Spojených státech ovládne Hillary Clintonová. Ve vítězství Donalda Trumpa věří jen 13 % dotázaných, ostatní si nedovolují vítěze prezidentského klání tipovat. Ve vítězství Bernieho Sanderse, Teda Cruze či Johna Kasicha z dotázaných nevěří nikdo.
- Technologické společnosti Google, automobilky Ford a Volvo a provozovatelé alternativních taxislužeb Uber a Lyft vytvořily koalici, která se bude u amerických federálních úřadů zasazovat o urychlení vstupu samořízených "autonomních" vozů na trh. Skupina v úterý uvedla, že bude "spolupracovat se zákonodárci, regulačními orgány a veřejností, aby ukázala bezpečnost a společenský přínos těchto vozů". Akcie Alphabetu v úterý -2,27 %.
- Index spotřebitelské důvěry Conference Board dubnu klesl na 94,2 bodu, čekalo se 96 bodů po březnových 96,2 bodu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb v USA v dubnu podle předběžných dat vzrostl na 52,1 bodu z předchozích 51,3 bodu, očekával se růst na 52 bodů. Kompozitní index vzrostl na 51,7 bodu z předchozích 51,3 bodu.
- Index aktivity filadelfského Fedu ve službách v dubnu klesl na 13,5 bodu (březen: 13,9 bodu).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v březnu podle předběžných dat meziměsíčně vzrostly jen o 0,8 %. Trh počítal s 1,9% růstem po předchozím propadu o 3,1 % (revidováno z -2,8 %). Po očištění o dopravu objednávky klesly 0,2 %, čekal se přitom 0,5% růst po únorovém poklesu o 1,3 % (revidováno z -1,0 %). Objednávky očištěné o vojenskou a leteckou techniku, které indikují budoucí kapitálové výdaje, v březnu stagnovaly po předchozím propadu o 2,7 % (revidováno z -1,8 %), čekalo se, že vzrostou o 0,6 %.
- Index cen domů S&P/Case-Shiller v únoru stoupl o 5,4 % meziročně, čekal se vzestup o 5,5 % po lednovém růstu o 5,3 %.
- Ratingová agentura Standard and Poor's snížila kreditní hodnocení společnosti ExxonMobil z nejvyššího AAA na AA+ kvůli očekávání delšího období nízkých cen ropy. Agentura udržovala nejvyšší hodnocení ropného gigantu od července 1949. Z amerických firem tak mají nyní nejvyšší známku od S&P 500 pouze Microsoft a Johnson & Johnson.
- United Technologies zvyšuje dividendu o 2 centy na 66 centů na akcii, naposledy se s nárokem na tuto dividendu bude obchodovat 20. května. Akcie UT v úterý -0,56 %.
- Čínské regulační úřady nepovolily partnerství Alibaby s Walt Disney na internetové službě nazvané DisneyLife. Akcie Alibaby v úterý -0,33 %, akcie Disney +0,27 %.
- Americká automobilka Ford Motor Company investuje 1,6 miliardy USD do modernizace dvou amerických továren kvůli novým produktům. Investice budou směřovat do závodu na převodovky v Michiganu a do závodu na výrobu koster pro kabiny komerčních vozů v Ohiu. Akcie Fordu v úterý +1,33 %.
- Měnový výbor americké centrální banky na dubnovém zasedání ponechal podle očekávání úrokové sazby beze změny, základní úroková sazba tedy zůstává na 0,25-0,5 %. Trh spekuluje, že by se úrok mohl opět zvýšit v červnu. Toto očekávání podporuje fakt, že měnový výbor z prohlášení po zasedání vypustil slova o zahraničních rizicích, na druhou stranu však upozornil na některé protichůdné signály z ekonomiky USA.
- Rozjednané prodeje domů v USA v březnu vzrostly meziměsíčně o 1,4 % při očekávání 0,5% růstu po předchozím zvýšení o 3,4 % (revidováno z 3,5 %). Index se tak nyní nachází na nejvyšší hladině za posledních deset měsíců. Meziročně se prodeje zvýšily o 2,9 %, čekal 0,8% růst po únorovém růstu o 5 % (revidováno z +5,1 %).
- Goldman Sachs odebírá Apple ze seznamu titulů nejvýhodnějších k nákupu a snižuje cílovou cenu jeho akcií na 136 ze 155 USD. Doporučení na titul nicméně ponechává na stupni "kupovat".
- Největší americký provozovatel kabelové televize Comcast jedná o koupi výrobce animovaných filmů DreamWorks Animation za více než tři miliardy dolarů. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
- Deficit zahraničního obchodu USA se zbožím v březnu kvůli propadu dovozu výrazně klesl. Středeční předběžné údaje ministerstva obchodu USA naznačily, že americká ekonomika v prvním čtvrtletí nebude tak slabá, jak se zatím odhaduje.
- Celoročně přepočtený růst americké ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu ministerstva financí USA zpomalil na 0,5 %, a byl tak nejslabší za poslední dva roky. Výsledek je navíc horší než odhady analytiků, kteří čekali růst o 0,7 %. V předešlém kvartálu stoupla největší světová ekonomika o 1,4 %. Ministerstvo financí za hlavní brzdu expanze označilo pomalejší zvyšování spotřebitelských výdajů, klesající vývoz a snižování firemních investic, zejména v energetickém sektoru.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 23. dubna stoupl na 257 tisíc z 248 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 247 tisíc). Čekal se mírnější růst na 252 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 16. dubna klesl na 2,13 milionu z 2,135 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,137 milionu).
- Index aktivity kansaského Fedu v dubnu stoupl na -8 bodů z -14 bodů v březnu.
- Francouzská farmaceutická firma Sanofi učinila nabídku na převzetí americké firmy Medivation, výrobce léků na rakovinu, za 9,3 miliardy USD. Vedení firmy Medivation však nabídku odmítá. Zvýšení aktivity v oblasti akvizic je v souladu s novou strategií generálního ředitele Sanofi Oliviera Brandicourta, který se ujal funkce před rokem.
- Firma amerického podnikatele Elona Muska SpaceX chce do dvou let vypravit na Mars kosmickou loď Dragon s lidskou posádkou. Dosud měli odborníci za to, že něco takového bude možné nejdříve za 11, ale spíš až za 25 let.
- Americký výrobce zdravotnického vybavení Abbott Laboratories se dohodl na převzetí specializovaného výrobce zdravotnických přístrojů St. Jude Medical. Transakce v hodnotě 25 miliard dolarů by měla být vypořádána v hotovosti a akciích.
- Největší americký provozovatel kabelové televize Comcast koupí výrobce animovaných filmů DreamWorks Animation za zhruba 3,8 miliardy dolarů. Comcast již vlastní filmové studio Universal Pictures. To sice v posledních letech slavilo úspěchy s animovanými filmy Já, padouch či Mimoni, stále však na tomto poli zůstává relativně malým hráčem.
- Známý americký investor Carl Icahn prodal všechny své akcie technologické společnosti Apple. Icahn, který vlastnil téměř procento akcií Applu, to ve čtvrtek řekl televizi CNBC. Své rozhodnutí zdůvodnil zejména obavami ohledně problémů, kterým společnost čelí na čínském trhu. Akcie Applu poté prohloubily ztrátu na téměř tři procenta.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Xerox v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,22 USD (odhad: 0,23 USD), tržby 4,28 miliardy USD (odhad: 4,24 miliardy USD).
- Americkému výrobci spotřebního zboží Procter & Gamble vzrostl ve fiskálním třetím čtvrtletí čistý zisk o 28 procent na 2,75 miliardy USD. K růstu přispěly nižší náklady a vyšší prodejní ceny. Tržby se však vlivem vývoje směnných kurzů a reorganizace snížily. Akcie P&G v úterý -2,32 %
- Čistý zisk největšího světového výrobce domácích spotřebičů Whirlpool se v letošním prvním čtvrtletí propadl zhruba o pětinu na 150 milionů dolarů ze 191 milionů dolarů před rokem. Hospodářské výsledky podniku byly zasaženy slabou poptávkou na rozvíjejících se trzích a nepříznivým vývojem měnových kurzů. Akcie Whirlpoolu v úterý -3,55 %.
- Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters klesl zisk v prvním čtvrtletí o čtvrtinu a tržby byly nižší, než se čekalo. Hospodaření podniku ovlivnil nepříznivý vývoj měnových kurzů. Akcie TR v úterý +1,93 %.
- Americkému zbrojnímu koncernu Lockheed Martin stouply v prvním čtvrtletí příjmy o 15,7 procenta na 11,7 miliardy USD díky akvizici výrobce helikoptér Sikorsky Aircraft a vyššímu prodeji stíhaček F-35. Zisk sice kvůli mimořádným nákladům klesl, firma však zlepšila výhled na celý letošní rok. Akcie LM v úterý +2,55 %.
- Výsledky Reynolds American v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,50 USD v souladu s odhady, tržby 2,917 miliardy USD (odhad: 2,936 miliardy USD). Akcie RA v úterý -0,21 %.
- Výsledky 3M v 1Q: Zisk na akcii 2,05 USD (odhad: 1,92 USD), tržby 7,409 miliardy USD (odhad: 7,326 miliardy USD). Akcie 3M v úterý -1,31 %.
- Výsledky Eli Lilly v 1Q: Očištěný zisk na akcii 0,83 USD (odhad: 0,85 USD), tržby 4,87 miliardy USD (odhad: 4,82 miliardy USD). Akcie EL v úterý -2,17 %.
- Výsledky Coach ve 1Q: Upravený zisk na akcii 0,44 USD (odhad: 0,41 USD), tržby 1,03 miliardy USD (odhad: 1,02 miliardy USD). Akcie Coach v úterý +4,25 %.
- Výsledky Office Depot v 1Q: Zisk na akcii 0,10 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 3,54 miliardy USD (odhad: 3,62 miliardy USD). Akcie OD v úterý -4,73 %.
- Výsledky T-Mobile US v 1Q: Zisk na akcii 0,56 USD (po očištění 0,10 USD v souladu s odhady), tržby 8,6 miliardy USD (odhad: 8,43 miliardy USD). Akcie TMUS v úterý -4,49 %.
- Výsledky DuPont v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,26 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 7,41 miliardy USD (odhad: 7,19 miliardy USD). Akcie DuPontu v úterý +2,37 %.
- Výsledky Apple v 1Q: Zisk na akcii 1,9 USD (odhad: 2 USD), tržby 50,56 miliardy USD (odhad: 51,97 miliardy USD). Pokles tržeb o zhruba 13 % meziročně byl pro firmu první od roku 2003. Apple ale prodal více iPhonů, než čekal trh (51,2 milionu vs. 50,3 milionu), a hodnotí pozitivně vývoj byznysu v Číně. Společnost o deset procent zvýšila dividendu a navýšila program odkupu vlastních akcií o 50 miliard USD, do března 2018 chce "vrátit" investorům celkem 250 miliard USD. Akcie v úterní poobchodní fázi -5,6 %.
- Výsledky Twitter v 1Q: Očištěný zisk na akcii 0,15 USD (odhad: 0,10 USD, loni: 0,07 USD), tržby 594,5 milionu USD (+38 % meziročně, odhad: 608 milionů USD). Počet pravidelných uživatelů vzrostl více, než se čekalo, firma ale dala slabší výhled, než čekal trh (tržby ve 2Q podle Twitteru dosáhnou 590-610 milionů USD, trh předpokládal 678 milionů USD). Akcie v úterním after-marketu -10,8 %.
- Výsledky AT&T v 1Q: Zisk na akcii 0,61 USD, očištěný zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 40,53 miliardy USD (odhad: 40,49 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -1,5 %.
- Výsledky eBay v 1Q: Zisk na akcii 0,41 USD, očištěný zisk na akcii 0,47 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 2,14 miliardy USD (odhad: 2,08 miliardy USD). Na aktuální kvartál firma předpovídá zisk na akcii 0,40-0,42 USD a tržby 2,14-2,19 miliardy USD (trh čekal 2,14 miliardy USD), za celý rok by příjmy mohly podle firmy dosáhnout 8,6-8,8 miliardy USD. Akcie v úterním after-marketu nejprve +2 %, později zamířily zpět k závěrečným hodnotám dne.
- Výsledky Chipotle Mexican Grill v 1Q: Ztráta na akcii 0,88 USD (odhad: 0,95 USD), tržby 835 milionů USD (odhad:868 milionů USD). Akcie v úterní poobchodní fázi -3 %.
- Výsledky U.S. Steel v 1Q: Ztráta na akcii 2,32 USD, očištěná ztráta 2,15 USD na akcii (odhad: 1,29 USD), tržby 2,34 miliardy USD (odhad: 2,53 miiardy USD). Akcie oceláře v úterním after-marketu +0,3 %.
- Největšímu americkému výrobci pneumatik Goodyear Tire & Rubber klesl v prvním čtvrtletí zisk o 17 % na 184 milionů USD. Propad způsobily odpisy operací ve Venezuele. Firma se také potýká s nedostatkem kapacit výroby drahých pneumatik určených hlavně pro sportovně užitkové vozy v USA.
- Zisk hotelové společnosti Hilton Worldwide Holdings se v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobil na 309 milionů USD z loňských srovnatelných 150 milionů USD. Hospodaření firmy podpořilo daňové zvýhodnění a vyšší ceny.
- Zisk amerického výrobce cukrovinek Mondelez International v prvním čtvrtletí výrazně vzrostl. Tržby producenta amerických sušenek Oreo nebo švýcarských čokolád Milka kvůli silnému kurzu dolaru dále klesly, byly ale vyšší, než se čekalo. Výsledkům pomohlo zvýšení odbytu a cen na některých trzích, sdělila ve středu společnost, která je mimo jiné jedničkou českého trhu s oplatkami a sušenkami.
- Čistý zisk amerického výrobce letadel Boeing za první čtvrtletí klesl kvůli jednorázovým nákladům v meziročním srovnání o devět procent na 1,22 miliardy dolarů. Tržby se mírně zvýšily, přestože dodávky letadel zákazníkům byly o něco slabší než před rokem, sdělila ve středu společnost.
- Výsledky United Technologies v 1Q: Očištěný zisk na akcii 1,47 USD (odhad: 1,40 USD), tržby 13,4 miliardy USD (odhad: 13,19 miliardy USD).
- Výsledky Comcast v 1Q: Očištěný zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,79 USD), tržby 18,8 miliardy USD (odhad: 18,64 miliardy USD).
- Zisk i příjmy sociální sítě Facebook v prvním čtvrtletí prudce vzrostly. Rostoucí obliba mobilní aplikace a posílení nabídky o živé video lákají nové a podporují stávající inzerenty ve zvyšování výdajů na reklamu. Čistý zisk společnosti stoupl v prvním čtvrtletí na 1,51 miliardy USD z loňských srovnatelných 509 milionů USD. Facebook zároveň oznámil záměr vytvořit nové akcie třídy C bez hlasovacích práv.
- Výsledky SanDisk v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 1,37 miliardy USD (odhad: 1,22 miliardy USD).
- Výsledky First Solar v 1Q: Zisk na akcii 1,66 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 848 milionů USD (odhad: 959 milionů USD).
- Výsledky Marriott International v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,84 USD), tržby 3,8 miliardy USD (odhad: 3,7 miliardy USD).
- Výsledky Texas Instruments v 1Q: Zisk na akcii 0,65 USD (odhad firmy: 0,57-0,67 USD), tržby 3,01 miliardy USD (odhad firmy: 2,85-3,09 miliardy USD).
- Výsledky PayPal v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 2,54 miliardy USD (odhad: 2,5 miliardy USD).
- Výsledky Time Warner Cable v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,81 USD (odhad: 1,74 USD), tržby 6,19 miliardy USD (odhad: 6,14 miliardy USD). Akcie ve čtvrtek +0,76 %.
- Výsledky Aetna v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,30 USD (odhad: 2,23 USD), tržby 15,7 miliardy USD (odhad: 15,53 miliardy USD). Akcie ve čtvrtek +0,73 %.
- Čistý zisk americké automobilky Ford Motor se v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobil na 2,5 miliardy USD. Vysoký růst podpořila silná poptávka po sportovně-užitkových a nákladních vozech v Severní Americe. Zisk firmy před zdaněním pak stoupl na rekordních 3,8 miliardy USD. Akcie ve čtvrtek +3,15 %.
- Výsledky Raytheon v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,43 USD (odhad: 1,38 USD), tržby 5,76 miliardy USD (odhad: 5,46 miliardy USD). Akcie ve čtvrtek -1,82 %.
- Výsledky AbbVie v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,15 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 5,96 miliardy USD (odhad: 5,96 miliardy USD). Akcie ve čtvrtek +0,82 %.
- Výsledky UPS v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,27 USD (odhad: 1,22 USD), tržby 14,4 miliardy USD (odhad 14,56 miliardy USD). Akcie ve čtvrtek -1,46 %.
- Americký internetový prodejce Amazon.com hospodařil v prvním čtvrtletí s čistým ziskem 513 milionů dolarů po ztrátě 57 milionů dolarů před rokem. Oznámila to ve čtvrtek firma. Zisk výrazně překonal očekávání analytiků. Akcie ve čtvrtečním after-marketu +12 %.
- Výsledky Gilead Sciences v 1Q: Upravený zisk na akcii 3,03 USD (odhad: 3,15 USD), tržby 7,79 miliardy USD (odhad: 8,06 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -5 %.
- Výsledky LinkedIn v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,60 USD), tržby 850,7 milionu USD (loni: 637,7 milionu USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +7,5 %.
- Výsledky Baidu v 1Q: Upravený zisk na akcii 5,80 CNY (odhad: 5,64 CNY), tržby 15,82 miliardy CNY (odhad společnosti: 15,41-15,97 miliardy CNY). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +5 %.
- Výsledky Amgen v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,90 USD (odhad: 2,60 USD), tržby 5,53 miliardy USD (odhad: 5,32 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +0,5 %.
- Výsledky Juniper Networks v 1Q: Zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,39 USD), tržby 1,1 miliardy USD (odhad: 1,12 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +2,5 %.
- Výsledky Pandora Media v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,20 USD (odhad: -0,31 USD), tržby 297,3 milionu USD (odhad: 286 milionů USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +9 %.
- Výsledky Groupon v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: -0,02 USD), tržby 732 milionů USD (odhad: 718,4 milionu USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -6 %.
- Výsledky Western Digital v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 1,29 USD), tržby 2,82 miliardy USD (odhad: 2,86 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -4,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
