Americké akcie v pátek mírně zpevnily, ztráta za celý týden ale byla i tak největší od února

Americké akcie v pátek skončily mírně v plusu, podpořil je prudký nárůst cen ropy. Za celý týden ale hlavní indexy ztratily více než jedno procento. Japonský jen v pátek zastavil několikadenní růst k dolaru.

Dow v pátek posílil o 0,2 % na 17 576,96 bodu, širší S&P 500 připsal 0,28 % na 2 047,60 bodu a Nasdaq Composite uzavřel silnější o 0,05 % na 4 850,69 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,95 % na 15,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,717 %.

V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce vzrostly energetické odvětví a sektor základních materiálů, pod nulou zůstaly sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče.

Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly shodně o 1,21 % a Nasdaq Composite přišel o 1,3 %.

Investoři jsou opatrní před nadcházející výsledkovou sezónou. Analytik z Global Markets Advisory Peter Kenny míní, že Wall Street od výsledků za první čtvrtletí neočekává mnoho. Vývoj na trhu podle něj nyní ovlivňuje především americká centrální banka, která naznačuje, že bude v dalším utahování měnové politiky obezřetná a bude postupovat jen velmi pomalu.

Akcie maloobchodního prodejce Gap (-13,84 %) se v pátek propadly poté, co společnost po konci čtvrtečního obchodování ohlásila slabší březnové tržby, než se očekávalo. Firma oznámila, že tržby v obchodech otevřených alespoň jeden rok minulý měsíc klesly o šest procent. Analytici podle agentury Bloomberg čekali jen 5% pokles. O rok dříve se firmě tržby naopak o 2 % zvýšily.

Akcie společnosti L Brands (-4,34 %), která je majitelem řetězce obchodů se spodním prádlem Victoria's Secret či obchodů s kosmetikou Bath & Body Works, v pátek navázaly na nepříznivý čtvrteční vývoj a dále zlevnily. Ve čtvrtek cenné papíry firmy odepsaly více než dvě procenta v reakci na zprávu, že řetězec plánuje v rámci své restrukturalizace propouštění a omezení prodeje některých druhů zboží.

Akcie hliníkárenského obra Alcoa (-1,16 %) odepsaly zhruba procento. V pondělí společnost po konci obchodování zveřejní hospodářské výsledky za první tři měsíce letošního roku, čímž neoficiálně odstartuje americkou výsledkovou sezónu za první kvartál. Analytici podle agentury Reuters čekají pokles zisku na akcii firem z indexu S&P 500 o 7,5 % a pokles tržeb o 1,2 %. V případě Alcoy jsou podle ankety agentury Bloomberg očekávání nastavena na upravený zisk na akcii 0,023 USD při tržbách 5,15 miliardy USD.

V indexu Dow v pátek nejvíce zdražily akcie energetické firmy Chevron (+1,62 %), výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+1,1 %) a vydavatele platebních karet American Express (+1,09 %). V mínusu naopak skončily například akcie výrobce sportovního oblečení o obuvi Nike (-1,46 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-0,94 %) nebo farmaceutické společnosti Pfizer (-0,79 %).

V energetickém sektoru se kromě akcií Chevronu dařilo díky růstu cen ropy rovněž akciím společností ExxonMobil (+1,02 %), Valero Energy (+2,27 %), Schlumberger (+2,56 %) nebo Halliburton (+2,98 %).

Zpevňování japonského jenu zvolnilo, ropa výrazně zdražila

Posilování japonského jenu k americkému dolaru v pátek výrazně zpomalilo. Japonská měna tak reagovala na vyjádření japonského ministra financí, který naznačil, že úřady by mohly sáhnout k intervenci, aby měnu oslabily. Jen, který má obvykle pověst bezpečné investice v dobách nejistoty, zasáhl i růst cen ropy a světových akciových trhů.

Euro k dolaru večer rostlo o 0,2 % na 1,1398 USD, dolar ke koši šesti hlavních světových měn vykazoval pokles o 0,3 % na 94,231 bodu a k jenu americká měna ztrácela jen asi 0,1 %.

Japonská měna v poslední době zpevňovala kvůli přetrvávajícím pochybnostem, že tamní centrální banka proti jeho růstu zakročí. Vůči americkému dolaru ve čtvrtek přidávala až dvě procenta.

Japonský ministr financí Taró Aso v pátek ale prohlásil, že rychlé výkyvy kurzu jsou nežádoucí a že Japonsko v případě potřeby podnikne patřičné kroky. Jsou to obdobná slova, jakými Tokio v minulosti avizovalo intervenci.

Čtvrteční výsledky průzkumu agentury Reuters mezi analytiky ukázaly, že masivnější nárůst kurzu dolaru, který začal v polovině předloňského roku, je již téměř u konce a během nadcházejícího roku bude americká měna mírně ožívat.

Ropa v pátek na světových trzích výrazně zdražila, k růstu jejích cen přispívaly hlavně naděje, že se po dlouhé době sníží výrazný přebytek nabídky suroviny nad poptávkou po ní. Vliv na vývoj cen měl i pokles zásob suroviny v amerických skladech, stejně jako optimismus před nadcházející schůzkou o zmrazení produkce. Ceny severomořského Brentu i severoamerické WTI se v pátek zvýšily o více než šest procent.

Zásoby ropy v USA se podle středeční zprávy vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) minulý týden snížily o 4,9 milionu barelů. Zaznamenaly tak první pokles za sedm týdnů. Finanční ústav Bank of America Merrill Lynch v pátek navíc uvedl, že těžba ropy z břidlicových nalezišť v USA zažívá "volný pád" a že globální nadbytek ropy se začíná rozplývat.

"Domníváme se, že současné ceny ropy jsou neudržitelné, a očekáváme výrazné cenové oživení, jakmile se ve druhém pololetí zlepší rovnováha na trhu," uvedla investiční banka Jefferies.

Přední těžařské země budou 17. dubna jednat v katarském Dauhá o návrhu na zmrazení produkce ropy na lednových úrovních. "Samozřejmě doufáme v dohodu. Jinak bychom o tom nejednali," řekl v pátek ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

Zlato v pátek zlevnilo o necelých 70 centů na 1 240,18 USD za trojskou unci, cena stříbra naopak stoupla o 38 centů na 15,375 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Výsledky Walgreens Boots Alliance ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,31 USD (odhad: 1,28 USD), tržby 30,2 miliardy USD (odhad: 30,67 miliardy USD).
  • Výsledky Monsanto ve 2QFY2016: Zisk na akcii 2,41 USD (odhad: 2,42 USD), tržby 4,53 miliardy USD (odhad: 4,73 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat