Americké akcie v pátek mírně zpevnily, ztráta za celý týden ale byla i tak největší od února

Americké akcie v pátek skončily mírně v plusu, podpořil je prudký nárůst cen ropy. Za celý týden ale hlavní indexy ztratily více než jedno procento. Japonský jen v pátek zastavil několikadenní růst k dolaru.
Dow v pátek posílil o 0,2 % na 17 576,96 bodu, širší S&P 500 připsal 0,28 % na 2 047,60 bodu a Nasdaq Composite uzavřel silnější o 0,05 % na 4 850,69 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,95 % na 15,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,717 %.
V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce vzrostly energetické odvětví a sektor základních materiálů, pod nulou zůstaly sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče.
Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly shodně o 1,21 % a Nasdaq Composite přišel o 1,3 %.
Investoři jsou opatrní před nadcházející výsledkovou sezónou. Analytik z Global Markets Advisory Peter Kenny míní, že Wall Street od výsledků za první čtvrtletí neočekává mnoho. Vývoj na trhu podle něj nyní ovlivňuje především americká centrální banka, která naznačuje, že bude v dalším utahování měnové politiky obezřetná a bude postupovat jen velmi pomalu.
Akcie maloobchodního prodejce Gap (-13,84 %) se v pátek propadly poté, co společnost po konci čtvrtečního obchodování ohlásila slabší březnové tržby, než se očekávalo. Firma oznámila, že tržby v obchodech otevřených alespoň jeden rok minulý měsíc klesly o šest procent. Analytici podle agentury Bloomberg čekali jen 5% pokles. O rok dříve se firmě tržby naopak o 2 % zvýšily.
Akcie společnosti L Brands (-4,34 %), která je majitelem řetězce obchodů se spodním prádlem Victoria's Secret či obchodů s kosmetikou Bath & Body Works, v pátek navázaly na nepříznivý čtvrteční vývoj a dále zlevnily. Ve čtvrtek cenné papíry firmy odepsaly více než dvě procenta v reakci na zprávu, že řetězec plánuje v rámci své restrukturalizace propouštění a omezení prodeje některých druhů zboží.
Akcie hliníkárenského obra Alcoa (-1,16 %) odepsaly zhruba procento. V pondělí společnost po konci obchodování zveřejní hospodářské výsledky za první tři měsíce letošního roku, čímž neoficiálně odstartuje americkou výsledkovou sezónu za první kvartál. Analytici podle agentury Reuters čekají pokles zisku na akcii firem z indexu S&P 500 o 7,5 % a pokles tržeb o 1,2 %. V případě Alcoy jsou podle ankety agentury Bloomberg očekávání nastavena na upravený zisk na akcii 0,023 USD při tržbách 5,15 miliardy USD.
V indexu Dow v pátek nejvíce zdražily akcie energetické firmy Chevron (+1,62 %), výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+1,1 %) a vydavatele platebních karet American Express (+1,09 %). V mínusu naopak skončily například akcie výrobce sportovního oblečení o obuvi Nike (-1,46 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-0,94 %) nebo farmaceutické společnosti Pfizer (-0,79 %).
V energetickém sektoru se kromě akcií Chevronu dařilo díky růstu cen ropy rovněž akciím společností ExxonMobil (+1,02 %), Valero Energy (+2,27 %), Schlumberger (+2,56 %) nebo Halliburton (+2,98 %).
Zpevňování japonského jenu zvolnilo, ropa výrazně zdražila
Posilování japonského jenu k americkému dolaru v pátek výrazně zpomalilo. Japonská měna tak reagovala na vyjádření japonského ministra financí, který naznačil, že úřady by mohly sáhnout k intervenci, aby měnu oslabily. Jen, který má obvykle pověst bezpečné investice v dobách nejistoty, zasáhl i růst cen ropy a světových akciových trhů.
Euro k dolaru večer rostlo o 0,2 % na 1,1398 USD, dolar ke koši šesti hlavních světových měn vykazoval pokles o 0,3 % na 94,231 bodu a k jenu americká měna ztrácela jen asi 0,1 %.
Japonská měna v poslední době zpevňovala kvůli přetrvávajícím pochybnostem, že tamní centrální banka proti jeho růstu zakročí. Vůči americkému dolaru ve čtvrtek přidávala až dvě procenta.
Japonský ministr financí Taró Aso v pátek ale prohlásil, že rychlé výkyvy kurzu jsou nežádoucí a že Japonsko v případě potřeby podnikne patřičné kroky. Jsou to obdobná slova, jakými Tokio v minulosti avizovalo intervenci.
Čtvrteční výsledky průzkumu agentury Reuters mezi analytiky ukázaly, že masivnější nárůst kurzu dolaru, který začal v polovině předloňského roku, je již téměř u konce a během nadcházejícího roku bude americká měna mírně ožívat.
Ropa v pátek na světových trzích výrazně zdražila, k růstu jejích cen přispívaly hlavně naděje, že se po dlouhé době sníží výrazný přebytek nabídky suroviny nad poptávkou po ní. Vliv na vývoj cen měl i pokles zásob suroviny v amerických skladech, stejně jako optimismus před nadcházející schůzkou o zmrazení produkce. Ceny severomořského Brentu i severoamerické WTI se v pátek zvýšily o více než šest procent.
Zásoby ropy v USA se podle středeční zprávy vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) minulý týden snížily o 4,9 milionu barelů. Zaznamenaly tak první pokles za sedm týdnů. Finanční ústav Bank of America Merrill Lynch v pátek navíc uvedl, že těžba ropy z břidlicových nalezišť v USA zažívá "volný pád" a že globální nadbytek ropy se začíná rozplývat.
"Domníváme se, že současné ceny ropy jsou neudržitelné, a očekáváme výrazné cenové oživení, jakmile se ve druhém pololetí zlepší rovnováha na trhu," uvedla investiční banka Jefferies.
Přední těžařské země budou 17. dubna jednat v katarském Dauhá o návrhu na zmrazení produkce ropy na lednových úrovních. "Samozřejmě doufáme v dohodu. Jinak bychom o tom nejednali," řekl v pátek ruský ministr energetiky Alexandr Novak.
Zlato v pátek zlevnilo o necelých 70 centů na 1 240,18 USD za trojskou unci, cena stříbra naopak stoupla o 38 centů na 15,375 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americké velkoobchodní skladové zásoby v únoru zaznamenaly pokles o 0,5 %. Čekalo se, že poté, co v lednu vzrostly o 0,3 %, vzroste jejich objem v únoru dále o 0,1 %.
- Akcionáři americké farmaceutické firmy Pfizer se postavili za generálního ředitele Iana Reada, přestože mu nevyšel již druhý pokus o mamutí fúzi, jež by firmě zaručila daňové zvýhodnění oproti statu quo. Americký výrobce léků opustil ve středu plány na jednu z největších fúzí historie podnikání s irskou firmou Allergan. Důvodem bylo zpřísnění pravidel pro mamutí transakce, jejichž primárním účelem je daňové zvýhodnění amerických fúzujících subjektů.
- Jihokorejská automobilka Hyundai Motor svolá ve Spojených státech do servisů zhruba 173 000 vozů Sonata, u nichž se může objevit problém s řízením. Opatření se týká aut vyrobených od prosince 2009 do října 2010. Ve svolávaných vozech může v důsledku poškození elektroniky dojít k výpadku posilovače řízení.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v uplynulém týdnu v USA klesl o 8 na 354, nejnižší hodnotu od 6. listopadu 2009. Jde o třetí týden poklesu v řadě. Počet aktivních vrtů pro těžbu plynu se naopak zvýšil o jeden na 89. Celkový počet aktivních vrtů tak klesl o 7 na 443. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která statistiku sestavuje.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Podnikové objednávky v únoru meziměsíčně klesly o 1,7 % (odhad: -1,6 %, lednový údaj revidován z +1,6 % na +1,2 %).
- Index aktivity ISM pro oblast New Yorku se v březnu sotva udržel v pásmu expanze, když překvapivě poklesl na 50,4 bodu z 53,6 bodu. Analytici čekali, že se zvýší na 54,1 bodu.
- Index podmínek na trhu práce v březnu vzrostl na -2,1 bodu z únorových -2,5 bodu (revidováno z -2,4 bodu).
- Z USA přicházejí v poslední době celkem příznivá makroekonomická data. Pracovní trh působí robustně, výroba se zotavuje z recese a akcie mají za sebou největší čtvrtletní comeback z více než 10% poklesu. Zprávy z amerického korporátního světa za poslední tři měsíce jsou ale vadou na (relativní) kráse toho všeho.
- Dopad čínských hospodářských otřesů na světové finanční trhy se bude v příštích letech prohlubovat. Vliv Číny ve finančním světě se totiž zvětšuje a její měna hraje stále větší úlohu při financování transakcí. Uvedl to Mezinárodní měnový fond.
- Podnikatelská aktivita v americkém sektoru služeb se v březnu opět navrátila k expanzi. Finální index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit vyskočil na 51,3 bodu z předchozích 49,7 bodu. Předběžná data počítala s růstem na 51 bodů. Kompozitní index nákupních manažerů vzrostl rovněž na 51,3 bodu z únorových 50 bodů, které značily stagnaci. Předběžná data predikovala růst na 51,1 bodu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb podle ISM v březnu vzrostl na 54,5 bodu z 53,4 bodu (odhad: 54,2 bodu).
- Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v únoru prohloubil o 2,6 % na 47,1 miliardy dolarů. Dostal se tak na nejvyšší úroveň za posledních šest měsíců. Export z největší světové ekonomiky se sice zotavil, růst dovozu byl ale ještě výraznější. Úterní data amerického ministerstva obchodu tak naznačují, že ekonomický růst USA zůstal v prvním čtvrtletí slabý.
- Ministerstvo financí Spojených států oznámilo nové kroky, které mají finančně znevýhodnit daňově motivované přesuny sídel amerických firem do zahraničí. Jde už o třetí balík opatření proti takzvaným "inverzím", které americkým podnikům umožňují vyhýbat se vysokému zdanění firemních zisků v USA, včetně zisků repatriovaných ze zahraničí.
- Americký prezident Barack Obama v úterním projevu v Bílém domě kritizoval postup amerických firem, které kvůli minimalizaci daní převádějí svá sídla do ciziny, a vyzval republikány ovládaný Kongres, aby podpořil kroky navždy blokující tuto praxi.
- Americký výrobce elektrických vozů Tesla Motors dodal v prvním čtvrtletí na trhy 14 820 vozů. To bylo o 50 % více než ve stejném období loni, prodej však zaostal za očekáváním firmy, která počítala s 16 000 vozů. Slabší prodej způsobil nedostatek součástek, kvůli kterému musela automobilka omezit výrobu.
- Americká automobilka Ford Motor investuje 1,6 miliardy dolarů do výstavby nové továrny na výrobu malých aut v Mexiku. Oznámila to v úterý firma, která se kvůli přesouvání výroby do Mexika stala již dříve terčem ostré kritiky ze strany republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Ten plán na vybudování nového závodu označil za "absolutní ostudu".
- Francouzská ministryně životního prostředí Ségolene Royalová navrhla americkému výrobci elektrických aut Tesla, aby vybudoval svou evropskou továrnu na místě nejstarší francouzské jaderné elektrárny, která by se letos měla začít zavírat. Royalová v úterý podle agentury AFP také uvedla, že šéf Tesly Elon Musk návrh nezamítl.
- Americká farmaceutická společnost Pfizer pravděpodobně zruší plánované převzetí irského konkurenta Allergan. Předpokládá to podle agentury AP většina analytiků poté, co vláda USA ohlásila nové kroky proti daňově motivovaným přesunům firemních sídel do zahraničí. Pfizer se na převzetí Allerganu za 160 miliard dolarů dohodl loni v listopadu. Transakce měla vytvořit největšího výrobce léků na světě a zároveň umožnit Pfizeru snížení daňové zátěže přesunem ústředí do Irska.
- Evercore uděluje akciím Starbucks doporučení "kupovat" díky stabilnímu růstu zisku a rozšiřování kavárenské sítě.
- Macquarie začíná pokrývat akcie AT&T s doporučením "outperform".
- Twitter získal právo na streamování zápasů americké Národní fotbalové ligy.
- Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová v úterý vyzvala k důraznějším krokům na podporu světové hospodářského růstu. Růstová dynamika zeslábla a bez rozhodnějších opatření hrozí světu další útlum, řekla Lagardeová v projevu na Goetheově univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem.
- Členové měnového výboru americké centrální banky (Fed) na posledním zasedání, které se konalo 15. a 16. března, intenzivně diskutovali o tom, zda by nebylo vhodné na dubnovém zasedání opět zvýšit úrokové sazby. Vyplývá to ze zápisu z březnového zasedání Fedu, který byl zveřejněn ve středu večer. Vzhledem k rizikům vycházejícím z globální ekonomiky ale mezi účastníky schůzky převládl opatrný přístup a většina se shodla na pozdějším zásahu.
- Americká farmaceutická firma Pfizer zrušila plánované převzetí konkurenční irské společnosti Allergan za zhruba 160 miliard dolarů poté, co Washington ohlásil nové kroky proti vyhýbání se firem vysokému zdanění v USA. Fúze měla vytvořit největšího výrobce léků na světě. Pfizeru měla zároveň umožnit snížení daňové zátěže přesunem daňového sídla do Irska.
- Americké společnosti Amazon.com a Microsoft jednají o získání menšinového podílu v mapové službě HERE, kterou vlastní němečtí výrobci luxusních aut Audi, BMW a Mercedes-Benz. Oznámila to ve středu skupina Daimler, majitel Mercedesu. Technologické společnosti by automobilkám mohly pomoci ve vývoji samořízených aut.
- Americká vláda chce zabránit plánovanému spojení dvou předních poskytovatelů služeb pro ropné a plynárenské podniky Halliburton a Baker Hughes. Ministerstvo spravedlnosti ve středu oznámilo, že v rámci snahy o zastavení fúze podalo antimonopolní žalobu. Tvrdí, že transakce by mohla ohrozit hospodářskou soutěž, zvýšit ceny a omezit inovace v odvětví.
- Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) propustí zhruba 1 300 zaměstnanců továrny v americkém městě Sterling Heights. Reaguje tak na slabou poptávku po vozech Chrysler 200, které závod vyrábí. Automobilka ve středu oznámila, že tam zruší jednu ze dvou směn.
- Sociální síť Facebook ve středu rozšířila svou službu živého videa Facebook Live o nové prvky a umístila ji v rámci své aplikace na čelní pozici mezi nejvýznamnější nástroje. Facebook tím podniká dosud nejvýraznější útok na konkurenty v segmentu, který se na sociálních platformách stal v poslední době předmětem ostrého konkurenčního boje.
- Německý automobilový koncern Volkswagen čelí kvůli emisnímu skandálu první žalobě ze strany vlastní distribuční sítě ve Spojených státech. Firmu podle médií zažaloval majitel tří amerických prodejen vozů Volkswagen, který si kromě skandálu stěžuje také na cenové a distribuční praktiky automobilky.
- Guggenheim snižuje doporučení na akcie Wells Fargo na "neutral" z "kupovat".
- JPMorgan Chase zvyšuje doporučení na akcie Cisco Systems na "neutral" z "underweight".
- Americká ekonomika si nezaslouží být označována za bublinu, která brzy splaskne. Ve čtvrtek to řekla guvernérka americké centrální banky Janet Yellenová během panelové diskuze s bývalými šéfy Fedu Benem Bernankem, Alanem Greenspanem a Paulem Volckerem. Současná šéfka centrální banky zopakovala, že se americký trh práce nadále uzdravuje, a řekla, že prosincové zvýšení základní úrokové sazby nepovažuje za chybu.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 2. dubna klesl na 267 tisíc z 276 tisíc v předchozím týdnu. Čekal se mírnější pokles na 270 tisících. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 26. března vzrostl na 2,191 milionu z 2,172 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,173 milionu), čekalo se 2,173 milionu.
- Sedmdesát procent newyorských finančníků si myslí (a zároveň si to většinou přeje), že americké prezidentské volby letos v listopadu vyhraje exministryně zahraničí a bývalá první dáma Hillary Clintonová. Jen zhruba deset procent respondentů věří Donaldu Trumpovi, dosavadnímu lídrovi trojice uchazečů o prezidentskou kandidaturu za republikány.
- Americká letecká společnost Delta Air Lines zahájila jednání s výrobci letadel, jehož výsledkem by mohl být nákup desítek menších letadel na kratší vzdálenost. Uvedly to zdroje z odvětví, na které se odvolává agentura Reuters. Podle nich by Delta mohla nakoupit 50 až 100 letadel.
- Americká strojírenská společnost Boeing v prvním čtvrtletí dodala zákazníkům 176 letadel, o osm méně než ve stejném období loni. Pro letošní rok, kdy firma slaví sté výročí, management počítá s dodáním 740 až 745 letadel. I to by však byl pokles, protože loni Boeing dodal rekordních 762 letadel.
- Společnost Google ze skupiny Alphabet zvažuje podání nabídky na převzetí základních aktivit americké internetové společnosti Yahoo!. Agentuře Bloomberg to ve čtvrtek řekl nejmenovaný zdroj. Nabídku na internetové aktivity Yahoo! hodlá prý příští týden podat i telekomunikační společnost Verizon Communications, která je ochotna koupit i podíl, který má Yahoo! ve společnosti Yahoo! Japan.
- Zástupci Íránu se zúčastní květnových jednání o budoucím vývoji těžby ropy v katarském Dauhá. Řekl to ve čtvrtek dopoledne ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Walgreens Boots Alliance ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,31 USD (odhad: 1,28 USD), tržby 30,2 miliardy USD (odhad: 30,67 miliardy USD).
- Výsledky Monsanto ve 2QFY2016: Zisk na akcii 2,41 USD (odhad: 2,42 USD), tržby 4,53 miliardy USD (odhad: 4,73 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
