Americké akcie v pátek znovu klesly. Indexy jsou na více než ročních minimech, Nasdaq Composite navíc i v medvědím trendu

Americké akcie v pátek znovu oslabily. Na trhu převládly obavy ze zpomalení růstu ekonomiky a z hrozby, že Donald Trump nepodepíše provizorní rozpočet umožňující chod americké vlády. Index Nasdaq Composite navíc potvrdil, že se propadl do medvědího teritoria, definovaného jako pokles hodnoty indexu o pětinu z posledního maxima.
Index Dow v pátek odepsal 1,82 % na 22 443,51 bodu, širší S&P 500 klesl o 2,06 % na 2 416,62 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 2,99 % na 6 333 bodů. Index volatility VIX stoupl o 6,1 % na 30,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,79 %.
S&P 500, pro který bude letošní prosinec zřejmě nejhorším prosincem od Velké hospodářské krize, klesl na nejnižší úroveň od srpna 2017, Dow je nejslabší od října 2017 a Nasdaq spadl na 15měsíční minimum. Dow na předchozí zavírací maximum ztrácí 16,34 %, S&P 500 17,54 % a Nasdaq Composite 21,91 %.
Vedle sporů ohledně návrhu zajišťujícího dočasné financování vlády USA trh poznamenala také náhlá rezignace ministra obrany Jamese Mattise.
Tlak na akcie ale zmírnil komentář prezidenta newyorského Fedu Johna Williamse, který řekl, že centrální banka USA je připravena přehodnotit názor na zvyšování úrokových sazeb v příštím roce v závislosti na vývoji ekonomiky.
Za celý týden Dow spadl o 6,88 %, S&P 500 se snížil o 7,05 % a Nasdaq Composite klesl o 8,36 %, což je nejvýraznější propad benchmarku technologického trhu od listopadu 2008.
Investoři se zbavují především akcií z technologického a komunikačního sektoru. Akcie Facebooku v pátek klesly o 6,33 %, Amazonu o 5,71 % a Netflixu o 5,45 %. Společnosti Apple a Alphabet ztratily přes 3 %. Naopak defenzivní akcie, jejichž cena není tolik ovlivněna aktuální fází ekonomického cyklu, v závěru týdne mírně rostly.
V medvědím trendu je aktuálně více než polovina komponentů indexu S&P 500, mimo jiné akcie Facebooku, Citigroup, Applu, Wells Fargo, Amazonu, Bank of America nebo AT&T.
stav k 20. 12. 2018
Dolar v pátek vyrovnal část úvodních ztrát, ropa klesla nejníže od 3. čtvrtletí 2017
Dolar v pátek za podpory dluhopisového trhu vyrovnal část úvodních ztrát. Vedle obav ze zpomalení hospodářského růstu a nižších výnosů dluhopisů trh ovlivňovala zmíněná napjatá situace mezi prezidentem Trumpem a Senátem ohledně návrhu na další financování vlády USA.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši šesti světových měn, si krátce po 21.30 SEČ připisoval 0,78 % na 97 bodů.
Ceny ropy na světových trzích v pátek sestoupily na nejnižší úrovně od loňského třetího čtvrtletí. Dolů je tlačily obavy z nadměrných dodávek suroviny na trh. Od začátku týdne tak ceny ropy klesly o více než 10 %.
Od říjnového výstupu na několikaletá maxima se již ceny ropy propadly o více než třetinu. Ropa se spolu s akciemi dostala pod tlak kvůli obavám ohledně vyhlídek světové ekonomiky. Slabší hospodářský růst by totiž mohl negativně ovlivnit poptávku po pohonných hmotách.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila návrh zajišťující dočasné financování vlády, do kterého zahrnula peníze požadované prezidentem Donaldem Trumpem na stavbu zdi na mexické hranici. Protože v Senátu má kvůli očekávanému odporu demokratů návrh malou šanci na přijetí, je podle amerických médií hrozba omezení provozu federálních úřadů stále reálnější. Trump v pátek na Twitteru sdělil, že jestliže v Senátu návrh neprojde, budou za zastavení přísunu peněz vládě odpovědní demokraté.
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies tento týden obnovil testování samořízených vozů na veřejných silnicích. Informovala o tom v pátek agentura DPA. Firma testování zastavila po březnové nehodě jednoho z těchto vozů ve státě Arizona, při které přišla o život chodkyně.
- Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 3,4 procenta ze 4,2 procenta ve druhém kvartálu. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo obchodu. Mírně tak zpřesnilo svůj odhad z konce listopadu, podle kterého růst ve třetím čtvrtletí dosáhl 3,5 procenta.
- Druhý největší americký producent automobilů Ford Motor svolá ve Spojených státech a Kanadě ke kontrole zhruba 874 000 dodávkových vozů kvůli nebezpečí požáru. Ve svolávaných vozech může podle firmy v důsledku koroze nastat elektrický zkrat, který pak může způsobit požár.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci podle finálních dat stoupl na 98,3 bodu z 97,5 bodu v předchozím měsíci. Analytici počítali se stagnací indexu.
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie NIKE na "overweight" z "neutral".
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Prezident Spojených států Donald Trump v pondělí kvůli zvyšování úrokových sazeb opět kritizoval americkou centrální banku. Ta už letos úroky zvýšila třikrát a tento týden se očekává další zvýšení. Kritika centrální banky ze strany politiků je citlivé téma, může být chápána jako snaha měnovou autoritu ovlivňovat.
- Americká společnost Google (v pondělí -2,48 %) hodlá investovat jednu miliardu dolarů do nových prostor v New Yorku. Do deseti let tam zároveň chce vytvořit tisíce pracovních míst. Firma o tom informovala na svém blogu. Po Amazonu se tak stane Google druhou přední technologickou společností, která zvolila k expanzi finanční metropoli USA. Google je součástí skupiny Alphabet.
- Chyba ve formuláři technické podpory sociální sítě Twitter (v pondělí -6,80 %) umožňovala zjistit stát, jehož telefonní číslo uživatelé se svým účtem svázali. Žádná osobní data ale neunikla, oznámila společnost Twitter, která stejnojmennou síť provozuje. Twitter si také v souvislosti se zmíněnou slabinou všiml velkého množství podezřelých požadavků z Číny a Saúdské Arábie.
- Index cen domů NAHB v prosinci klesl na 56 bodů z 60 bodů v listopadu (odhad: 61 bodů).
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v prosinci spadl na 10,9 bodu (odhad: 20 bodů, listopad: 23,3 bodu).
- Boeing (v pondělním after-marketu +1,8 %) zvyšuje kvartální dividendu o 20 % na 2,05 USD na akcii a program odkupu akcií rozšiřuje z 18 miliard USD na 20 miliard USD.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Costco Wholesale (v pondělí -2,23 %) z 252 na 240 USD.
- Čínský výrobce telekomunikační techniky Huawei Technologies v úterý vyzval Spojené státy, Austrálii a další země, aby poskytly důkazy na podporu tvrzení, že firma představuje bezpečnostní riziko. Zároveň popřel, že by byl jakýmkoliv způsobem spojen s čínskou zpravodajskou službou. Informují o tom agentury AP a AFP. Před používáním produktů společnosti Huawei varoval v pondělí také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
- Nově schválených povolení na stavbu rodinného domu bylo v USA v listopadu o 5 % více než v říjnu. Tehdy naopak zaznamenal jejich počet meziměsíční pokles o 0,4 %. Trh v listopadu počítal se stejným poklesem jako v říjnu. Zahájená výstavba v USA se v listopadu meziměsíčně zvýšila o 3,2 % na 1,256 milionu jednotek. Analytici naopak počítali s nepatrným poklesem o 0,2 % na 1,225 milionu jednotek.
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií Oracle na 48 z 49 USD.
- Credit Suisse začala pokrývat akcie Abbott Laboratories s doporučením "outperform" a cílovou cenou 82 USD.
- Americká centrální banka podle očekávání zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25-2,50 %. Signalizovala ale, že v příštím roce tempo zvyšování úrokových sazeb zpomalí a že s ohledem na výkyvy na finančních trzích a zpomalování globálního hospodářského růstu se období zpřísňování měnové politiky chýlí ke konci.
- Hlavní město Spojených států podalo žalobu na společnost Facebook (ve středu -7,25 %) kvůli "laxní" ochraně osobních údajů, která umožnila britské poradenské firmě Cambridge Analytica před lety podvodně získat informace o desítkách milionů uživatelů. Médiím to oznámil generální prokurátor metropole Washingtonu Karl Racine. Podle deníku The Washington Post představuje žaloba první významnější snahu amerických úřadů potrestat sociální síť za skandál, který propukl na začátku roku.
- Nejméně do loňského roku poskytovala sociální síť Facebook (ve středu -7,25 %) více než 150 partnerům výrazně širší přístup k osobním informacím uživatelů, než jaký umožňovala obecně platná pravidla o ochraně soukromí. Napsal to v úterý americký deník The New York Times, který k tomuto závěru dospěl po prozkoumání stovek stránek interních dokumentů Facebooku. Speciální kontrakty přinesly kalifornské firmě nové uživatele a podporovaly jejich aktivitu, potažmo růst příjmů z reklam. Uživatelé však o sdílení dat se třetími stranami informováni nebyli.
- Spojené státy ve středu zavedly nové protiruské sankce namířené proti skupině agentů vojenské rozvědky obviněné z vměšování do amerických prezidentských voleb. Sankcemi jsou postiženi i dva ruští agenti údajně odpovědní za útok na bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a čtyři ruská média šířící falešné zprávy. USA zároveň ruší sankce vyhlášené dříve proti třem firmám ruského oligarchy Olega Děripasky. Sám Děripaska v sankčním režimu zůstává.
- Dvě desítky organizací na ochranu práv spotřebitelů ve Spojených státech požadují, aby regulační úřady vyšetřily, zda podvodné aplikace pro chytré telefony s operačním systémem Android, které jsou v nabídce internetového obchodu Play společnosti Google (ve středu -0,76 %), neohrožují děti. Stížnost ve středu podaly Federální komisi pro obchod (FTC).
- Britská společnost GlaxoSmithKline (ve středu na NYSE +0,84 %) a americký lékový koncern Pfizer (-1,01 %) spojí své aktivity v oblasti léků bez předpisu. Obě divize společně utrží 9,8 miliardy liber. V nově vzniklé firmě bude podle sdělení GSK Britům patřit 68 % a Američané budou držet zbylých 32 %.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně stouply o 1,9 % na celoročně přepočítané tempo 5,32 milionu jednotek. Čekal se růst o 1,4 % na 5,22 milionu jednotek. V říjnu prodeje o 0,6 % klesly a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 5,2 milionu jednotek.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 14. prosince po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 5,8 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- USA: Bilance běžného účtu ve třetím čtvrtletí skončila v deficitu 124,8 miliardy USD (odhad: -124,3 miliardy USD, 2Q2018: -101,5 miliardy USD).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 0,497 milionu barelů (odhad: -2,437 milionu barelů, předchozí týden: -1,208 milionu barelů).
- Jefferies snížila cílovou cenu akcií Apple (ve středu -3,12 %) na 225 z 265 USD.
- Americký Senát ve středu schválil návrh na řešení sporu mezi prezidentem a Kongresem, v jehož důsledku by se v pátek mohl zastavit přísun peněz na provoz americké vlády. Návrh, o němž by v nejbližší době měla hlasovat Sněmovna reprezentantů, zajišťuje financování vlády do 8. února.
- Německý soud ve čtvrtek v patentovém sporu amerických společností Qualcomm a Apple rozhodl, že Apple v Německu nadále nesmí prodávat některé modely svého chytrého telefonu iPhone. Firma podle verdiktu porušuje hardwarový patent Qualcommu. Rozhodnutí ale nezačne platit hned, pokud se Apple odvolá, sdělil soudce Matthias Zigann.
- Více než 70 000 lidí podepsalo v Africe petici, která viní filmové studio Walt Disney z "kolonialismu a vykrádání" africké kultury kvůli známé frázi "Hakuna matata" z oblíbeného animovaného filmu Lví král. Lidé vyzývají filmovou společnost, aby výraz, jenž svahilsky znamená "bez obav", přestala využívat pro svou obchodní značku. Informovala o tom zahraniční média.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 15. prosince 214 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 206 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh nárůst na 216 tisíc žádostí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Oracle (v pondělním after-marketu +3,9 %) v 2QFY2019: Čistý zisk 0,61 USD na akcii, očištěný zisk 0,80 USD na akcii (odhad: 0,78 USD), tržby 9,56 miliardy USD (odhad: 9,52 miliardy USD).
- Výsledky Navistar v 4Q: Zisk na akcii 1,89 USD (odhad: 1,73 USD), tržby 3,32 miliardy USD (odhad: 3,21 miliardy USD).
- Výsledky Darden Restaurants v 2QFY2019: Zisk na akcii 0,92 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 1,97 miliardy USD (odhad: 1,98 miliardy USD).
- Výsledky FedEx v 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 4,03 USD (odhad: 3,94 USD), tržby 17,8 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Micron Technology v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 2,97 USD (odhad: 2,95 USD), tržby 7,91 miliardy USD (odhad: 8 miliard USD).
- Výsledky General Mills (ve středu +5,04 %) v 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 4,41 miliardy USD (odhad: 4,51 miliardy USD).
- Výsledky Winnebago Industries (ve středu +13,41 %) v 1QFY2019: Zisk na akcii 0,7 USD (odhad: 0,66 USD), tržby 292,8 milionu USD (odhad: 268,3 milionu USD).
- Výsledky BlackBerry ve 3QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 0,05 USD (odhad: 0,02 USD), tržby 226 milionů USD (loni: 210 milionů USD, odhad: 213 milionů USD).
- Výsledky Walgreens Boots Alliance v 1QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 1,46 USD (odhad: 1,43 USD), tržby 33,79 miliardy USD (loni: 30,74 miliardy USD, odhad: 33,86 miliardy USD).
- Výsledky Nike v 2QFY2019: Zisk na akcii 0,52 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 9,37 miliardy USD (odhad: 9,16 miliardy USD). Akcie v after-marketu +8,17 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
