Americké akcie v pondělí posílily díky stažení kandidatury Larryho Summerse na funkci prezidenta Fedu

Americké akcie zahájily týden růstem. Wall Street podobně jako burzy v Asii a Evropě reagovala na to, že se o funkci šéfa centrální banky USA nebude ucházet Lawrence Summers, který by nynější extrémně uvolněnou měnovou politiku utahoval zřejmě rychleji než jiní kandidáti.
Index Dow vyrostl o 0,77 %, širší index S&P 500 posílil o 0,57 % na 1 697,6 bodu (během dne testoval i hranici 1 705 bodů a přiblížil se rekordu). Kvůli akciím Apple ztrácel technologický Nasdaq, který klesl o 0,12 %.
Ekonom a bývalý ministr financí Summers v neděli překvapivě odstoupil z klání o funkci šéfa Fedu, která se uvolní v únoru příštího roku. Jeho krok podpořil očekávání, že Fed by mohl v podpůrné měnové politice pokračovat delší dobu, protože experti Summerse vnímali spíše jako zastánce rychlejšího omezování dosavadního velkorysého nalévání peněz do ekonomiky.
"Myslím si, že trh nevěděl, co si má o Summersovi jako možném šéfovi Fedu myslet. To, že Summers odstoupil, snížilo nejistotu," komentoval reakci trhů Colleen Supran z americké Bingham, Osborn & Scarborough. "Zdá se, že trh naopak přijal pravděpodobný začátek omezování podpory ekonomiky," dodal.
Dalšími předními kandidáty na post šéfa Fedu jsou nynější viceguvernérka Fedu Janet Yellenová a bývalý viceguvernér Donald Kohn. Oba jsou architekty programů Fedu po vypuknutí finanční krize v roce 2008 a podporují nynější rozsáhlé nákupy dluhopisů a udržování prakticky nulových úrokových sazeb v zájmu podpory americké ekonomiky.
V úterý začíná dvoudenní jednání FOMC, které vyvrcholí středečním rozhodnutím, zda centrální banka začne s útlumem programu odkupů dluhopisů. Zatím se očekává, že se tak stane, ale utlumení bude jen mírné.
Analytici: Politika Fedu se po Summersově kroku asi moc nezmění
Akcie začaly pondělní obchodování prudkým růstem. Dolů je však v průběhu dne srazily technologické společnosti, index Nasdaq nakonec uzavíral v mínusu. Akcie společnosti Apple ztratily 3,18 %. Cenné papíry "nakousnutého jablka" ztrácejí už od minulého týdne, kdy Apple zklamal příliš vysokou cenou nových iPhonů. V pondělí padaly akcie Apple poté, co jeden z čínských operátorů oznámil, že iPhone bude dotovat méně než v minulosti.
Růst amerických indexů se zastavil po problémech na trhu s opcemi. Ten hodinu neobchodoval kvůli systémovým chybám. Kromě technologií se však nakonec dařilo většině sektorů indexu S&P 500, nejvíce finančním akciím a akciím průmyslových firem.
Další důležité pondělní události:
Průmyslová výroba ve Spojených státech v srpnu vzrostla o 0,4 %, čekal se růst o 0,5 %.
S&P 500 by podle nové analýzy Citigroup měl do konce roku 2014 vzrůst oproti současné hladině o 12 až 13 % na 1 900 bodů a Dow by měl vyskočit až na 17 100.
Ceny zlata a ropy klesly. Za tímto poklesem stojí především zklidnění situace kolem Sýrie a nižší pravděpodobnost amerického zásahu po dohodě USA s Ruskem o zabavení syrských chemických zbraní.
Cena americké lehké ropy klesla o 1,62 USD na 106,59 USD. Ropa Brent oslabila o 1,63 USD na 110,07 USD za trojskou unci.