Americké akcie ve středu výrazně posílily a index S&P 500 se vrátil nad 2 000 bodů

Akciové trhy ve Spojených státech během první poloviny obchodování posilovaly, a smazaly tak část ztrát z předchozích tří dnů. Pozornost investorů se soustředila na zasedání FOMC, ze kterého vyplynulo, že Fed ještě minimálně tři měsíce nezvýší sazby. Navíc snížil výhled inflace, na kterou se chce při nastavování sazeb výrazně zaměřit. Akcie tak pokračovaly ve zpevňování a nakonec přidaly přes 2 %.
Fed vypustil z prohlášení frázi "po delší dobu" u vyjádření o nízkých úrokových sazbách. V prohlášení jen stojí, že bude ve zvyšování sazeb trpělivý. Dříve tam bylo napsáno, že bude čekat "delší dobu". Zároveň však Fed dodal, že současné stanovisko je plně v souladu s tím předchozím. Jinými slovy, říká jinak to samé.
Fed také poznamenal, že ekonomická aktivita expanduje mírným tempem, podmínky na pracovním trhu se dále zlepšily a inflace se drží pod cílem, což je důsledek nízkých cen energií. Střednědobý výhled Fedu pro úrokové sazby klesl na 1,125 %.
Index Dow přidal 1,69 % na 17 356,87 bodu, S&P 500 posílil o 2,04 % na 2 012,89 bodu a Nasdaq zpevnil o 2,12 % na 4 644,31 bodu. Za posledních pět obchodních dnů jsou ale indexy stále níže o zhruba 3 %. Ve středu se dařilo akciím ve všech základních sektorech, přičemž energetika přidala okolo 4,5 %, průmysl posílil jen zhruba o 1,2 %. Index volatility VIX spadl o zhruba 18 % na asi 19,3 bodu, výnosy 10letých státních dluhopisů USA se zvýšily o 8 bazických bodů na 2,14 %.
"Fed bude dále podporovat ekonomiku, což je dobré pro americké akcie," četl prohlášení FOMC Tom Kersting, stratég z Edward Jones. "Krátkodobě akciím pomohou nízké sazby, postupně rostoucí zisky firem v posilující ekonomice by měly trh podporovat dlouhodobě."
Fed rozptýlil obavy investorů, že by vzhledem k příznivým údajům o domácí ekonomice mohl zvyšování úroků uspíšit. "Fed zůstane naším přítelem velmi dlouhou dobu," uvedl investiční ředitel společnosti LPL Financial Burt White. "Hospodářský růst je nadále dobrý a americký firemní sektor je zdravý. Když to všechno dáte dohromady, znamená to stoupající ceny akcií."
"FOMC je aktuálně názorově značně nejednotný, tři disentující hlasy se pohybovaly od Richarda Fishera, který by chtěl zvýšit sazby v podstatě hned, přes Charlese Plossera, kterému se nelíbilo, že Fed ve svém prohlášení víceméně zaručuje, že sazby ještě nějakou dobu zůstanou u nuly, po Narayanu Kocherlakotu, který vidí riziko pro kredibilitu Fedu kvůli dlouhodobému podstřelování inflačního cíle, a viděl by tedy měnovou politiku rád spíše ještě uvolněnější," upozorňuje analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš. "Celkově lze výsledky zasedání označit za konzistentní s očekáváním trhu i tím naším. Další vývoj měnové politiky bude jako vždy kriticky závislý na nových datech a na vyhlídkách ekonomiky."
Ceny ropy prudce stouply po zprávě o poklesu zásob v USA
Světové ceny ropy se ve středu zvýšily téměř o pět procent. Vzhůru je podle agentury Reuters poslala zpráva o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Cena severomořské ropy Brent tak smazala počáteční ztráty a vrátila se nad psychologicky důležitou hranici 60 dolarů za barel.
Údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázaly, že se zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden snížily o 847 000 barelů. Ceny ropy po zprávě IEA zastavily pokles z uplynulých pěti dnů, během kterých Brent zlevnil o více než deset procent. Cena Brentu se vyšplhala až na 63,40 dolaru za barel poté, co se během úterý propadla na 58,50 USD, tedy na nejnižší úroveň od května 2009.
Americký dolar posílil vůči euru, ale zhruba 12 % odevzdal v páru s rublem, který se zotavoval z prudkých propadů z předchozích dnů.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Fed na prosincovém zasedání vypustil z prohlášení frázi o tom, že se zvyšováním sazeb počká delší dobu. Bude ale trpělivý. Prosincové zasedání americké centrální banky tak přineslo mírnou změnu rétoriky. Trhy ji vyhodnotily tak, že Fed nebude se zvyšováním sazeb spěchat. Vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové jsme sledovali živě.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně klesly o 0,3 %, čekal se pouze 0,1% pokles po stagnaci v říjnu. Jádrové ceny meziměsíčně vzrostly o 0,1 % v souladu s odhady po 0,2% růstu v říjnu. Meziroční míra inflace v listopadu klesla na 1,3 % z 1,7 % v říjnu, jádrová inflace meziročně vzrostla jen o 1,7 %, očekávalo se stejně tempo jako v říjnu (1,8 %).
- Běžný účet ve třetím čtvrtletí prohloubil deficit na 100,26 miliardy dolarů (odhad: 97,5 miliardy dolarů, ve 2Q2014: 98,5 miliardy dolarů).
- Výsledky FedEx ve 4Q: Zisk na akcii 2,14 USD (odhad: 2,25 USD na akcii), tržby 11,9 miliardy dolarů v souladu s odhady.
- Výsledky Oracle ve 3Q: Zisk na akcii 69 centů (odhad: 68 centů), tržby 9,60 miliardy USD (odhad: 9,51 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi přídávaly asi 2,5 %.
- Zatímco na počátku října ruský prezident Vladimir Putin suverénně prohlašoval, že sankce, které vůči Moskvě uvalily Spojené státy se svými evropskými spojenci, jen poškodí západní ekonomiku, nyní je to právě ruské hospodářství, které se podle amerického zpravodajského portálu Politico hroutí. V této souvislosti se teď ve Washingtonu debatuje o tom, zda podíl na krizi v Rusku má i sankční strategie prezidenta Baracka Obamy.
- Spojené státy potvrdily vysoká cla na dovoz solárních produktů, například solárních panelů, z Číny a Tchaj-wanu. Antidumpingová cla na zboží z Číny mají činit až 165,04 %, v případě tchajwanských produktů až 27,55 %. Rozhodnutí zřejmě dále zvýší obchodní napětí mezi zeměmi, upozornila agentura Reuters.
- Americký prezident Barack Obama podepsal zákon o financování vlády ve výši 1,1 bilionu dolarů, který minulý týden schválil Kongres. Zákon umožňuje financování většiny vládních agentur do konce září 2015 a odvrací hrozbu ochromení státní správy. Informovaly o tom a agentury Reuters a AP s odvoláním na prohlášení Bílého domu.
- Barack Obama v úterý telefonicky hovořil s kubánským vůdcem Raúlem Castrem o možnostech zlepšování vzájemných vztahů. O zcela výjimečném telefonátu informovala agentura AP s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele. Kuba současně propustila pět let vězněného Američana Alana Grosse, za což USA podle zdroje agentury Reuters pustily na svobodu trojici vězněných Kubánců. Spojené státy také plánují v následujících měsících znovu otevřít velvyslanectví v Havaně. Známý investor Leon Cooperman z Omega Advisors případné investice na Kubě označil za velice málo atraktivní. "Na mém nákupním seznamu jsou hodně nízko," uvedl.
- Ve státe Washington byly potvrzeny dva případy výskytu ptačí chřipky.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC