18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové trhy ve Spojených státech během první poloviny obchodování posilovaly, a smazaly tak část ztrát z předchozích tří dnů. Pozornost investorů se soustředila na zasedání FOMC, ze kterého vyplynulo, že Fed ještě minimálně tři měsíce nezvýší sazby. Navíc snížil výhled inflace, na kterou se chce při nastavování sazeb výrazně zaměřit. Akcie tak pokračovaly ve zpevňování a nakonec přidaly přes 2 %.
Fed vypustil z prohlášení frázi "po delší dobu" u vyjádření o nízkých úrokových sazbách. V prohlášení jen stojí, že bude ve zvyšování sazeb trpělivý. Dříve tam bylo napsáno, že bude čekat "delší dobu". Zároveň však Fed dodal, že současné stanovisko je plně v souladu s tím předchozím. Jinými slovy, říká jinak to samé.
Fed také poznamenal, že ekonomická aktivita expanduje mírným tempem, podmínky na pracovním trhu se dále zlepšily a inflace se drží pod cílem, což je důsledek nízkých cen energií. Střednědobý výhled Fedu pro úrokové sazby klesl na 1,125 %.
Index Dow přidal 1,69 % na 17 356,87 bodu, S&P 500 posílil o 2,04 % na 2 012,89 bodu a Nasdaq zpevnil o 2,12 % na 4 644,31 bodu. Za posledních pět obchodních dnů jsou ale indexy stále níže o zhruba 3 %. Ve středu se dařilo akciím ve všech základních sektorech, přičemž energetika přidala okolo 4,5 %, průmysl posílil jen zhruba o 1,2 %. Index volatility VIX spadl o zhruba 18 % na asi 19,3 bodu, výnosy 10letých státních dluhopisů USA se zvýšily o 8 bazických bodů na 2,14 %.
"Fed bude dále podporovat ekonomiku, což je dobré pro americké akcie," četl prohlášení FOMC Tom Kersting, stratég z Edward Jones. "Krátkodobě akciím pomohou nízké sazby, postupně rostoucí zisky firem v posilující ekonomice by měly trh podporovat dlouhodobě."
Fed rozptýlil obavy investorů, že by vzhledem k příznivým údajům o domácí ekonomice mohl zvyšování úroků uspíšit. "Fed zůstane naším přítelem velmi dlouhou dobu," uvedl investiční ředitel společnosti LPL Financial Burt White. "Hospodářský růst je nadále dobrý a americký firemní sektor je zdravý. Když to všechno dáte dohromady, znamená to stoupající ceny akcií."
"FOMC je aktuálně názorově značně nejednotný, tři disentující hlasy se pohybovaly od Richarda Fishera, který by chtěl zvýšit sazby v podstatě hned, přes Charlese Plossera, kterému se nelíbilo, že Fed ve svém prohlášení víceméně zaručuje, že sazby ještě nějakou dobu zůstanou u nuly, po Narayanu Kocherlakotu, který vidí riziko pro kredibilitu Fedu kvůli dlouhodobému podstřelování inflačního cíle, a viděl by tedy měnovou politiku rád spíše ještě uvolněnější," upozorňuje analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš. "Celkově lze výsledky zasedání označit za konzistentní s očekáváním trhu i tím naším. Další vývoj měnové politiky bude jako vždy kriticky závislý na nových datech a na vyhlídkách ekonomiky."
Světové ceny ropy se ve středu zvýšily téměř o pět procent. Vzhůru je podle agentury Reuters poslala zpráva o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Cena severomořské ropy Brent tak smazala počáteční ztráty a vrátila se nad psychologicky důležitou hranici 60 dolarů za barel.
Údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázaly, že se zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden snížily o 847 000 barelů. Ceny ropy po zprávě IEA zastavily pokles z uplynulých pěti dnů, během kterých Brent zlevnil o více než deset procent. Cena Brentu se vyšplhala až na 63,40 dolaru za barel poté, co se během úterý propadla na 58,50 USD, tedy na nejnižší úroveň od května 2009.
Americký dolar posílil vůči euru, ale zhruba 12 % odevzdal v páru s rublem, který se zotavoval z prudkých propadů z předchozích dnů.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC