Asijské akcie v úterý kvůli nejistotě ohledně budoucnosti Řecka oslabily

Hlavní asijské akciové trhy v úterý oblékly červený stejnokroj. Přetlak na straně prodávajících vyvolala hlavně nejistota ohledně budoucnosti Řecka, které si ani ve třetím kole prezidentské volby nevybralo novou hlavu státu, a musí tak vypsat předčasné parlamentní volby, v nichž by mohly uspět radikální a euroskeptické strany.
Čínský index Shanghai Composite klesl o 0,07 %, hongkongský Hang Seng ztratil 1,14 %, korejský KOSPI odepsal 0,64 %, australský S&P/ASX 200 oslabil o 1,04 % a japonský Nikkei 225 uzavřel svoji poslední obchodní seanci letošního roku se ztrátou 1,57 % na 17 450,77 bodu.
Tokijská burza se znovu otevře až 5. ledna. Za celý letošní rok tak japonské akcie zdražily o 7,17 %.
Japonská vládní koalice v úterý schválila plány na reformu daní, jejíž součástí je snížení sazby daní právnických osob od dubna příštího roku. Vláda rovněž slíbila další pokles firemní daně v příštích letech. Nižší daně mají podpořit ziskovost firem a posílit ekonomický růst, napsala agentura Reuters.
Skutečná firemní daň se má od dubna snížit o 2,5 procentního bodu na 32,1 %. Následující rok pak klesne na 31,3 %.
Japonský premiér Šinzó Abe slíbil letos v červnu snížit sazbu firemní daně v příštích letech pod 30 %. Nižší daň má pomoci vytáhnout zemi z téměř dvě desetiletí trvající deflace, tedy poklesu spotřebitelských cen. Letos Abe zrušil poplatek uvalený na firmy v roce 2012, který měl pomoci financovat obnovu po přírodním neštěstí. Abe doufá, že snížení daně přiměje firmy ke zvyšování mezd, což by mohlo vést spotřebitele k vyššímu utrácení a také k investicím.
V současnosti horní sazba firemní daně v Japonsku činí 34,6 % a patří mezi nejvyšší v rozvinutém světě. Průměrná sazba firemní daně členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) činí 25 %.
Po letech pomalého růstu však jen 30 % japonských firem skutečně platí dně. Ostatní podniky jsou buď ztrátové nebo se jim snižuje zisk započtením ztrát z předchozích let. Nový návrh rovněž počítá s tím, že si firmy budou moci od roku 2017 odepsat z předchozího roku pouze polovinu ztrát. Nyní si mohou odepsat až 80 % loňských ztrát.
Zdroj: ČTK, CNBC