Co musíte ráno vědět (11. července)

Jak si ve středu vedly burzy, co plánuje nový ministr financí a který pánský časopis je k mání za 20 milionů dolarů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve středu uzavřely smíšeně

Americké akcie ve středečním obchodování kolísaly a uzavřely kolem nuly, jak investoři zvažovali dopad zveřejněného zápisu z jednání výboru FOMC, z něhož vyplynulo, že guvernéři Fedu nejsou v názoru na QE jednotní. Dow odepsal 0,06 %, S&P 500 o 0,02 % posílil a vzrostl i technologický Nasdaq (o 0,47 %), čímž uzavřel na nejvyšší hodnotě od října 2000. Zato index Russell 2000 si středečním obchodováním připsal další historický zavírací rekord.

Konec QE se blíží. Nastal čas oprášit 13 investičních přikázání pro případ pádu trhů?

Akcie pohledem technické analýzy: Indexy budou mít v týdnu tendenci mírně růst

2. Evropské akcie ztrácely kvůli nečekaně špatným datům z Číny

Většina evropských burz ve středu mírně odepisovala poté, co Čína zveřejnila nečekaně špatnou bilanci zahraničního obchodu. Čínský dovoz a vývoz se v červnu neočekávaně propadl. Údaje o zahraničním obchodu tak zdůraznily míru zpomalování čínské ekonomiky. Analytici se obávají tvrdého přistání. Britský FTSE 100 odepsal 0,12 %, francouzský CAC 40 0,08 % a německý DAX 0,11 %. Dařilo se ropným společnostem, médiím a maloobchodu, odepisovaly naopak realitní společnosti a sektor základních materiálů.

Tohle potřebujete vědět o schváleném evropském rozpočtu do roku 2020 (a o tom na rok 2014)

3. Pražská burza ve středu posílila

Akciím na pražské burze se ve středu vesměs dařilo. Index PX si připsal 0,32 %. Nahoru ho táhly především cenné papíry CETV (+2,51 %), Pegasu Nonwovens (+1,44 %) a pojišťovny VIG (+1,13 %). Zlevňovaly naopak akcie Erste Group Bank (-1,52 %), Fortuny (-0,84 %) a tabákové společnosti Philip Morris ČR (-0,70 %).

Špatná zpráva pro NWR: Snížení platů v OKD je nepřijatelné, říkají odbory

4. Očekávané události

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydá pravidelnou měsíční zprávu o situaci na trhu s ropou. Atény zveřejní vývoj na trhu práce v Řecku za červen a Paříž situaci ve Francii. V zámoří odhalí svou bilanci Fed a jako každý čtvrtek se dočkáme týdenního počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V noci rozhodne o sazbách Bank of Japan. Co dalšího trhy v týdnu čeká, se dozvíte v burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. července

5. Výnos italských dluhopisů vzrostl kvůli snížení ratingu

Italský FTSE MIB odevzdal 0,72 % po zprávě, že agentura S&P zhoršila úvěrovou známku Itálie o jednu příčku na BBB, což je už jen dva stupně od spekulativní kategorie. Italské ministerstvo financí zaplatilo investorům za jednoletou emisi dluhopisů v objemu sedmi miliard eur 1,078 %. Před měsícem zemi stejná emise stála 0,96 %.

6. Fischer chce nastartovat růst, mimořádné investice ale nechystá

Nový ministr financí Jan Fischer, který byl ve středu uveden na ministerstvo jako první z členů úřednické vlády premiéra Jiřího Rusnoka, považuje za svoji prioritu nastartování růstu české ekonomiky. V tomto roce však nepočítá s mimořádnými investicemi do infrastruktury. Fischer to řekl novinářům. Dodal, že nechystá na úřadě personální zemětřesení. Jaké šance dávají nové vládě analytici? Česko má novou vládu. Pravděpodobnost, že získá důvěru, je podle ČS výrazně nižší než 50 %

Kéž by česká vláda jen kouřila doutníky

7. Tribune plánuje oddělit vydavatelskou divizi do samostatné společnosti

Mediální gigant Tribune plánuje vytvořit samostatnou vydavatelskou společnost Tribune Publishing, která by měla spravovat tituly Los Angeles Times, Chicago Tribune, Baltimore Sun, Orlando Sentinel, Hartford Courant, The Morning Call a Daily Press. Druhá samostatná společnost, zbývající Tribune Company, by pak měla pod sebou mít vysílání včetně 42 lokálních televizních stanic a akciové zájmy v Classified Ventures, CareerBuilder a TV Food Network. Plány na rozdělení by měly být uskutečněny v příštích 9 až 12 měsících.

8. EU a MMF budou za týden jednat v Rumunsku o nové úvěrové dohodě

Představitelé Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) příští týden navštíví Rumunsko, aby projednali podmínky nové dohody o finanční pomoci. Podle agentury Reuters to ve středu uvedlo rumunské ministerstvo financí.

9. Cena ropy po propadu zásob v USA vzrostla na maximum za 16 měsíců

Americká ropa pod vlivem prudkého poklesu ropných zásob v USA prudce posílila a její cena uzavřela středeční obchodování vzestupem o téměř tři dolary na maximum za 16 měsíců. Americká WTI tak téměř dohnala dlouhodobou cenovou ztrátu na severomořskou ropu Brent, které nyní brání v růstu obavy z útlumu čínské ekonomiky. Cenový rozdíl mezi Brentem a WTI tak poprvé od konce roku 2010 klesl pod dva dolary z úrovně kolem 20 dolarů, na kterou se dostal mezitím.

10. Červnové jednání Fedu bylo opět rozpolcené. Většina hlasujících guvernérů si však utlumení QE ještě nepřeje

Řada guvernérů Fedu si nepřeje utlumit tempo nákupů dluhopisů dříve, než uvidí výrazné zlepšení na trhu práce. Vyplývá to ze zveřejněného zápisu z červnového jednání FOMC. "Řada členů výboru naznačila, že bude potřeba další zlepšení na trhu práce, než bude vhodné snížit tempo nákupu dluhopisů," konstatuje zpráva. Zároveň ukazuje, že si někteří členové výboru myslí, že utlumení QE bude již brzy opodstatněné. Tito členové prohlásili, že pokračující pokles nezaměstnanosti od loňského září a rostoucí počet nových pracovních míst v soukromém sektoru podporuje jejich důvěru ve zlepšování situace na trhu práce.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Nejúspěšnější pánský magazín Maxim hledá kupce. Jeho cena je desetkrát nižší než nákupní

Nejúspěšnější pánský magazín Maxim je na prodej. Záměr časopis prodat byl oznámen už v březnu, do této chvíle však přicházely nízké nabídky. A vyšší, zdá se, nebudou. Nabídky na koupi se pohybují kolem 20 milionů dolarů, což je však desetkrát nižší částka, než za kterou Maxim před šesti lety jeho majitel kupoval.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat