Co musíte ráno vědět (15. prosince)

Jak vypadalo páteční krveprolití na burzách, která (alespoň zatím) jádrová země eurozóny obdržela horší rating a jak také může vypadat úspěšná žádost o ruku? To všechno by vás v úvodu týdne mělo zajímat.

1. Americké akcie v pátek krvácely, mají za sebou nejhorší týden od května 2012

Americké akcie v závěru týdne výrazně ztrácely. Index S&P 500 zažil největší týdenní pokles za posledních dva a půl roku kvůli pokračujícímu zlevňování ropy a datům z čínského průmyslu. Akcie v pátek krátce mazaly předchozí ztráty po zprávě o nečekaně vysoké spotřebitelské důvěře, která se podle předběžných dat v prosinci zlepšila, následně však opět zamířily do červených čísel. Index Dow odepsal 1,79 %, S&P 500 1,62 % a technologický Nasdaq 1,16 %. V pátek v indexu Dow zakončily pouze akcie společnosti Wal-Mart na zelené nule, zbývající tituly v indexu odepisovaly, nejvíce IBM, DuPont a ExxonMobil. Za celý týden Dow ztratil 3,7 %, S&P 500 3,46 % a Nasdaq 2,66 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Čekání na nudu se nekoná, S&P 500 oslabil nejvíce od května 2012

Šéf pobočky Fedu v Minneapolis Narayana Kocherlakota ve funkci skončí v únoru 2016

2. Evropské akcie v pátek výrazně ztrácely a za celý týden odepsaly nejvíce od srpna 2011

Akcie na hlavních evropských trzích v pátek zlevnily o více než dvě a půl procenta a v týdenním horizontu dopadly nejhůře za zhruba tři a půl roku. Burzy starého kontinentu v týdnu výrazně oslabilo nečekané rozhodnutí Řecka posunout termín prezidentských voleb. Investoři se obávají, že se v Řecku k moci dostanou radikálové, kteří pohřbí dosavadní snahy o rekonstrukci ekonomiky. Negativně se na obchodování podepsal také pokračující pokles cen ropy. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 2,49 %, německý DAX odepsal 2,72 %, francouzský CAC 40 oslabil o 2,77 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 2,91 % na 3 067,32 bodu. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory. Přes tři procenta odevzdala odvětví základních materiálů, telekomunikací a ropy a zemního plynu. Nejméně klesly realitní sektor a odvětví dopravy a cestovního ruchu, i v jejich případě však propad překročil procento. Za celý týden FTSE 100 klesl o 6,6 % na 6 300,63 bodu, DAX odepsal 4,88 % na 9 594,73 bodu a CAC 40 odevzdal 7,15 % na 4 108,93 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní klesl o 6,41 %. Široký západoevropský index STOXX Europe 600 za týden ztratil 5,82 %, což byl jeho nejprudší pokles od poloviny roku 2011.

3. Pražská burza se v pátek propadla o více než procento a za celý týden ztratila 3,51 %

Index PX v pátek klesl o 1,32 % na 970,97 bodu. Nejvíce zlevnily akcie rakouské Erste Group Bank, jejichž cena se svezla téměř o čtyři procenta na 558,30 Kč. Příliš se nedařilo ani akciím energetické firmy ČEZ, které zlevnily o 1,16 % na 595,10 Kč. Více než procento odepsaly ještě cenné papíry pojišťovny VIG (-1,33 %) a přes dvě procenta zlevnily akcie mediální firmy CME (-2,21 %) a uhelné společnosti NWR (-2,17 %). O šest a půl procenta naopak při minimálním objemu obchodů vzrostla cena akcií slovenského provozovatele sportovních areálů Tatry Mountain Resorts a mírně zdražily ještě akcie tabákové firmy Philip Morris (+0,28 %), Komerční banky (+0,21 %) a telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (+0,16 %). Za celý týden akcie na pražské burze oslabily o 3,51 %. Největší pokles zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste Group, růst vykázaly pouze akcie Pivovarů Lobkowicz.

ČEZ od ledna zastaví provoz své uhelné elektrárny ve Varně

4. Očekávané události

V USA budou v pondělí oznámeny průmyslová výroba (odhad listopad meziměsíčně: +0,7 %, říjen: -0,1 %), index aktivity newyorského Fedu (Empire State; odhad prosinec: 12 bodů, listopad: 10,16 bodu) a index cen domů NAHB (odhady prosinec: od 55 do 59 bodů, listopad: 58 bodů). V Japonsku bude zveřejněn index podnikatelské nálady Tankan za čtvrtý kvartál. Ministři zahraničí EU se sejdou v Bruselu nad tématy jako Sýrie, Irák a Libye. Šéfka diplomacie EU Federica Mogherini se setká s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem. Veřejně vystoupí například Ewald Nowotný, zástupce Rakouska v ECB, nebo šéf Alibaby Jack Ma. Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydá zprávu o stavu trhu s uhlím. Portugalská centrální banka oznámí údaje o stavu bankovního sektoru v zemi. Co trhy čeká v celém týdnu, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. prosince

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Agentura Fitch zhoršila rating Francie o jeden stupeň na AA. Nelíbí se jí výhled růstu a nastavení rozpočtu

Ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie o jeden stupeň na AA se stabilním výhledem. Důvodem jsou obavy o vývoj státního rozpočtu. Fitch rovněž upozornila, že hospodářský výhled Francie je slabý a reformy nedostatečné. V letošním roce by francouzská ekonomika měla poprvé po čtyřech letech růst pomaleji než v průměru celá eurozóna.

S&P snížila rating Bulharska do neinvestiční kategorie

6. Od soboty se v EU musejí jinak označovat potraviny

Od soboty 13. prosince se v celé Evropské unii včetně České republiky mění pravidla pro označování potravin. Údaje na obalech mají být čitelnější než dosud a v seznamu složek musí nově být zvýrazněny alergeny. O těch budou muset zákazníky informovat také provozovatelé restaurací či jídelen. Tuzemské potravináře nové značení přijde na miliony korun.

7. Americký Senát schválil plán financování vlády ve výši 1,1 bilionu dolarů, který ve čtvrtek odsouhlasila Sněmovna reprezentantů

Senát tak odvrátil hrozbu ochromení státní správy. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Kongres plán poslal k podpisu prezidentovi Baracku Obamovi. Plán zajišťuje peníze téměř pro celou vládu až do 30. září, kdy končí stávající rozpočtový rok. Dosavadní plán financování federální vlády platil jen do čtvrteční půlnoci. Ve čtvrtek schválila nový plán Sněmovna reprezentantů. Kongres pak dvakrát po sobě odhlasoval provizorní financování vlády, které prodloužilo financování vládních úřadů až do středeční půlnoci. Senát měl podle původního oznámení hlasovat o plánu až v pondělí, vůdci republikánů a demokratů v Senátu se ale nakonec dohodli, že se hlasování uskuteční již v noci na neděli.

Americký Senát schválil obranný rozpočet

8. Goldman Sachs varuje: Pokud by případné řecké parlamentní volby nedopadly "dobře", mohl by se opakovat kyperský scénář

Americká investiční banka Goldman Sachs je pověstná svými optimistickými výhledy. Události z posledního týdne spojené s nečekaným posunutím termínu konání řeckých prezidentských voleb ale nenechaly chladnou ani ji. Finanční ústav Řeky varoval, aby si dobře rozmysleli, které straně by v případných předčasných parlamentních volbách dali svůj hlas. Pokud by Řecko hlasovalo "špatně", mohl by se prý v krajním případě opakovat kyperský scénář, včetně například zavírání poboček bank pro veřejnost (bankovní prázdniny).

Řeckoživení: Athény se ženou ven ze záchranného programu. Všechna čest!

9. Růst čínské ekonomiky zřejmě příští rok zpomalí na 7,1 %

Růst čínské ekonomiky by mohl příští rok dále zpomalit na 7,1 % z letošních 7,4 %. Růst bude brzdit slabý realitní sektor. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu čínské centrální banky. Silnější globální poptávka by měla zvýšit vývoz. Tento růst však nebude tak vysoký, aby vyrovnal negativní dopad slabších investic na realitním trhu. Vývoz se má příští rok zvýšit o 6,9 %. Letos má stoupnout o 6,1 %. Růst dovozu má zrychlit na 5,1 % z letošních 1,9 %. Investice do základního majetku mají naopak zpomalit růst na 12,8 % z 15,5 %. Maloobchodní tržby podle banky stoupnou o 12,2 % po letošním zvýšení o 12 %.

10. Hlavní dopad sankcí na Rusko uvidíme příští rok, tvrdí diplomacie

Hlavní dopad západních sankcí na Rusko se projeví v průběhu příštího roku, změnu přístupu Moskvy k Ukrajině lze ale očekávat až ve střednědobém horizontu. Konstatuje to zpráva ministerstva zahraničí k dopadům sankcí EU na Rusko kvůli jeho zasahování do krize na Ukrajině, kterou bude v pondělí projednávat vláda. Dokument upozorňuje i na to, že sankce a jejich líčení v ruských médiích vytvářejí prostor pro další represe Kremlu proti občanské společnosti a svobodě tisku v zemi.

11. Ceny ropy podle šéfa OPEC klesly více, než jsou fundamenty trhu

Šéf Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Abdalláh Badrí uznal, že ceny ropy klesly více, než jsou fundamenty trhu. Jejich pokles tak neodráží současný stav nabídky a poptávky, ale je způsoben spekulanty. Potvrdil, že ropný kartel neplánuje změnit svou současnou politiku těžby, která podle analytiků přispěla k nynějšímu prudkému poklesu cen. Vyzval rovněž členy kartelu, aby pokračovali v investicích do rozvoje ropných polí, aby tak zabránili prudkému poklesu dodávek na trh, až ceny ropy v budoucnosti opět oživí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nizozemec chtěl překvapit přítelkyni tak velkolepou a romantickou žádostí o ruku, že ho nebude moci odmítnout. Jeho plán nevyšel tak, jak si představoval, ale výsledek byl "v pořádku". Zamilovaný muž z města Ijsselstein si pronajal jeřáb a plánoval za jeho pomoci sestoupit v sobotu ráno před okno ložnice své milované, zazpívat jí a požádat o ruku. Jeřáb ale nebyl zajištěn, převrátil se a a rozbil střechu sousedního domu. Muži se podařilo sešplhat do bezpečí a nikdo nebyl zraněn. Podle listu Algemeen Dagblad dívka navzdory všem problémům řekla "ano". Po výslechu na policii pak pár odcestoval na oslavu do Paříže. Podle agentury AP to však neznamenalo konec všem problémům. Při pokusu o odklizení jeřábu se tento znovu zřítil na budovu, kterou pak úřady prohlásily za nebezpečnou a obyvatelé šesti bytů se museli vystěhovat.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 5. 2021 17:01
VE ČTVRTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat