Co musíte ráno vědět (15. září)

Jak se ve středu obchodovalo na amerických a evropských burzách, kolik zaplatí německý Bayer za převzetí americké firmy Monsanto a jaká výroční si připomínají Češi a celý svět? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu převážně zlevnily, technologický sektor nahoru táhla rally akcií Applu

Americké akcie ve středu převážně klesly. Mohly za to hlavně energetické společnosti, které dolů stáhl pokles cen ropy. Náladu negativně ovlivnily i spekulace ohledně načasování zvýšení úrokových sazeb centrální bankou USA. Index technologických firem však stoupl díky výraznému růstu ceny akcií společnosti Apple. Index Dow klesl o 0,18 % na 18 034,77 bodu a širší S&P 500 se snížil o 0,06 % na 2 125,77 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,36 % na 5 173,77 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 1,62 % na 18,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 1,696 %. V červených číslech skončily čtyři z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly energetické odvětví a finanční sektor. Dařilo se naopak technologickému sektoru nebo odvětví veřejných služeb a sektoru základních materiálů.

Dividendy a zpětné odkupy jako (nadále) vítězná kombinace? 17 akciových tipů ne pro každého

Jak Facebook a Twitter přifukují investiční bubliny aneb Vyber si svůj brainwashing

2. Evropské akcie ve středu většinou zlevnily, srážely je pokles cen ropy a nejistota před blížícím se zasedáním Fedu

Obchodování na většině hlavních evropských akciových trhů skončilo ve středu v červených číslech. Náladu investorů negativně ovlivňoval pokles cen ropy. Trhy nyní vyhlížejí zasedání americké centrální banky, které se uskuteční příští týden. Britský index FTSE 100 posílil o 0,12 % na 6 673,31 bodu, německý DAX naopak klesl o 0,08 % na 10 378,40 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,39 % na 4 370,26 bodu. Akcie německého chemického a farmaceutického koncernu Bayer mírně zdražily poté, co společnost oznámila, že se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Monsanto. Bayer za Monsanto zaplatí zhruba 66 miliard dolarů v hotovosti, což z transakce činí nejhodnotnější akvizici, jež bude uhrazena výhradně v hotovosti. Výrazně se naopak propadly akcie francouzského výrobce luxusního zboží Hermès, který oznámil, že anuluje své výhledy hospodaření pro letošní a příští rok kvůli nejistému obchodnímu prostředí.

Dalio a Singer se shodují: Centrální banky napínají strunu, rizika jsou pod povrchem

Dá se věřit oživení na mladých trzích?

3. Pražská burza ve středu mírně klesla, stahovaly ji akcie Erste, O2 a ČEZ

Index PX ve středu klesl o 0,09 % na 867,47 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie Monety Money Bank, jejichž cena vzrostla o 0,63 % na 79,80 Kč. Dařilo se rovněž Komerční bance, jejíž akcie posílily o 1,23 % na 837,50 Kč. V mínusu naopak skončily akcie rakouské Erste Group Bank (-0,83 %), pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group (-1,04 %) nebo energetického obra ČEZ (-0,49 %). Analytik Komerční banky Josef Němý ve středu snížil investiční doporučení na akcie energetického gigantu na "držet" z "kupovat". Současně však zvýšil cílovou cenu titulu z 420 z 448 Kč. Z velkých emisí vykázala výraznější pohyb ještě telekomunikační společnost O2 Czech Republic, jejíž cenné papíry odepsaly 1,23 % a skončily na 232,10 Kč.

EUR/CZK: Pozor na forwardy, nesmíme zapomínat na lekci od Švýcarů!

ČNB uklidňuje trh s korunou, chce to ale změnu komunikace

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek zveřejní Nový Zéland zprávu o vývoji HDP a Austrálie se přidá se sérií dat z trhu práce. Dopoledne budou investoři vyhodnocovat britské maloobchodní tržby a obchodní bilanci a inflaci eurozóny a čekat budou rovněž na oznámení výsledků zasedání Švýcarské národní banky a Bank of England. Odpoledne v USA vyjdou výsledek běžného účtu, zpráva o tržbách maloobchodních prodejců, index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), index cen výrobců, data o průmyslové výrobě a využití výrobních kapacit, index aktivity filadelfského Fedu, zpráva o podnikových zásobách a pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bayer se po půl roce jednání dohodl na převzetí Monsanta za 66 miliard dolarů

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer se dohodl na převzetí americké biotechnologické firmy Monsanto. Německá společnost ve středu uvedla, že za světovou jedničku na trhu osiv zaplatí zhruba 66 miliard dolarů v hotovosti. Jde tak o historicky nejhodnotnější akvizici, jež bude uhrazena výhradně v hotovosti.

6. Uber zahájil v Pittsburghu testování aut bez řidiče

Americký provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies ve středu v Pittsburghu a okolí zahájil testování přepravní služby zajišťované automobily bez řidiče. Je to poprvé, co si budou moci takzvané autonomní automobily vyzkoušet běžní zákazníci. Ve vozech však sedí vždy dva lidé od Uberu, kteří v případě problémů řízení převezmou.

7. IEA: Investice v energetickém sektoru loni klesly o 8 %

Celosvětový objem investic v energetickém sektoru loni klesl o 8 % na 1,8 bilionu dolarů. Pokles investic do těžby ropy a plynu totiž převážil nad růstem investic do výroby energie z obnovitelných zdrojů, do elektrických sítí a do opatření k efektivnějšímu využívání energie. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

8. Juncker navrhl zdvojnásobit investiční plán EU

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu v projevu před europoslanci navrhl zdvojnásobení nynějšího investičního plánu Evropské unie. K roku 2022 by tak takzvaný Junckerův investiční plán měl dosáhnout 620 miliard eur.

9. Spojené království: Míra nezaměstnanosti v průběhu tří měsíců do července stagnovala na 4,9 %

Podle zprávy organizace ILO zůstala míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od května do července na 4,9 %, jak se očekávalo. Průměrná týdenní mzda se zahrnutím bonusů vzrostla o 2,3 %, čekal se 2,1% růst po předchozím zvýšení o 2,5 % (revidováno z +2,4 %). Průměrná mzda bez zahrnutí bonusů vzrostla o 2,1 % při očekávání 2,2% růstu po 2,3% zvýšení.

10. Novým ředitelem italské Monte dei Paschi bude Marco Morelli

Novým ředitelem italské problémové banky Monte dei Paschi di Siena bude podle očekávání Marco Morelli, bývalý finanční ředitel Monte dei Paschi, který nyní šéfuje italské pobočce americké banky Merrill Lynch. Ve funkci nahradí Fabrizia Violu, který minulý týden oznámil, že odstoupí z funkce. Uvedla to banka ve středečním prohlášení.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Svět si připomíná pád banky Lehman Brothers, Češi výročí vzniku Sazky

Před osmi lety, 15. září 2008, požádala americká investiční banka Lehman Brothers o ochranu před věřiteli. To ovšem není jediné výročí, které si lze připomenout. Na den přesně před šedesáti lety také mimo jiné vznikla společnost Sazka. A ušla od té doby pořádný kus cesty.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat