Co musíte ráno vědět (19. prosince)

Jak si vedly akcie v USA a Evropě po zasedání Fedu, jak vidí situaci na trzích Vladimir Putin a která firma najala Rihannu jako kreativní ředitelku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek oživily, S&P 500 si připsal největší jednodenní zisk od ledna 2013

Americké akcie ve čtvrtek posilovaly, index S&P 500 zaznamenal největší zisk za téměř dva roky díky závazku Fedu, který po dvoudenním zasedání přislíbil, že sazby nezačne zvyšovat alespoň na několika dalších zasedáních. Index Dow ve čtvrtek zpevnil o 2,43 %, S&P 500 o 2,40 % a technologický Nasdaq o 2,24 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Microsoft, IBM, Goldman Sachs a Cisco Systems, které připsaly přes 3 %, nejméně úspěšná byla ve čtvrtek firma Boeing, jejíž cenné papíry posílily jen o 0,4 %.

Akcie v USA jsou drahé i po nedávných poklesech. A výhled není úplně růžový

2. Evropské akcie zaznamenaly největší třídenní zisk za dva roky

Evropské akcie ve čtvrtek rozšiřovaly zisky a mají za sebou nejúspěšnější třídenní řadu za poslední dva roky. Britský FTSE 100 připsal 2,04 %, francouzský CAC 40 3,35 % a německý DAX 2,79 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 2,8 %, všechny jeho sektory zakončily v plusu. Téměř čtyři procenta připsal stavební sektor a technologie, o necelá dvě procenta zpevnil sektor základních materiálů.

Výhled pro evropské banky: V roce 2015 hrozí další odpisy, varují ratingové agentury

3. Pražská burza ve čtvrtek oživila, bankovní tituly zastavily propad

Index PX ve čtvrtek připsal 1,12 % na 951,19 bodu. Bankovní tituly zastavily předchozí propad - Komerční banka připsala necelá dvě procenta a Erste Group Bank zpevnila o 2,7 %. Dařilo se také mediální CME (+5,06 %), znojemské společnosti Pegas Nonwovens (+3,73 %) a přes dvě procenta přidaly i akcie pojišťovny VIG a Unipetrolu. Skupina ČEZ naopak oslabila o 0,59 % a téměř 5 % odevzdaly cenné papíry O2 C.R. poté, co akcionáři ve středu na valné hromadě schválili poskytnutí půjčky mateřské skupině PPF až do výše 24,8 miliardy korun.

Anketa: Očekávaní vítězové a poražení na pražské burze pro rok 2015

4. Očekávané události

Bank of Japan oznámí rozhodnutí o nastavení měnové politiky. Naposledy v listopadu politiku nezměnila, v říjnu ale šokovala trhy rozšířením programu odkupu aktiv. Brazílie zveřejní data o inflaci a nezaměstnanosti, v Německu vycházejí údaje o výrobních cenách a index spotřebitelské nálady GfK. V eurozóně bude odhalen stav běžného účtu. Budou aktualizována hodnocení schopnosti splácet dluhy, ratingová agentura Fitch si vezme na mušku Bahrajn, Bulharsko, evropský fond EFSF, Egypt a Kuvajt, S&P se vyjádří na adresu Ukrajiny, Slovinska, Švédska, Namibie a Senegalu. Co trhy čeká v celém týdnu, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDUJEME ŽIVĚ: Ruská měnová krize na spadnutí?

Sankce, které Západ uvalil kvůli Ukrajině na Rusko, mohou trvat velmi dlouho, možná i desetiletí. Ve čtvrtečním rozhovoru s listem Vedomosti to prohlásil ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Ruské hospodářství se propadá do recese, dolů ho stahují sankce a ceny ropy, poznamenala agentura Reuters. Hodnota rublu za letošní rok klesla o polovinu. Situaci kolem pádu ruského rublu sledujeme živě ZDE.

6. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Krizí bych to nenazýval, vy to nazývejte, jak chcete, řekl Putin. Potíže ekonomiky plynou zvnějšku

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek vystoupil s výročním projevem. Tiskovou konferenci jsme sledovali živě. V tříhodinové debatě s novináři se dotkl všech témat od domácích po světovou ekonomiku.

7. Parlament EU dal zelenou asociační dohodě s Gruzií

Evropský parlament stvrdil asociační dohodu mezi Evropskou unií a Gruzií. Měla by posílit vzájemné hospodářské vztahy mezi "osmadvacítkou" a kavkazskou republikou, která se kvůli své proevropské orientaci dostala pod zvýšený tlak z Ruska.

8. Stávka v německém Amazonu potrvá až do Vánoc

Stávka německých zaměstnanců amerického internetového obchodu potrvá až do Vánoc. Odborový svaz Verdi oznámil, že v distribučním středisku v bavorském Grabenu zaměstnanci ukončí protestní akci teprve na Štědrý den. Stávka v německém Amazonu začala v pondělí, odbory tak chtějí přimět zaměstnavatele ke zvýšení platů a zlepšení pracovních podmínek.

9. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v prosinci vzrostl na 105,5 bodu ze 104,7 bodu v listopadu v souladu s odhady

Index podnikatelského klimatu v Německu se v prosinci opět zvýšil. Vzrostl na 105,5 bodu z listopadových 104,7 bodu, jak se očekávalo. Hodnocení současné situace stagnovalo na 110 bodech, čekal se růst na 110,4 bodu. Index budoucího očekávání vyskočil na 101,1 bodu z 99,7 bodu, konsenzus počítal s 100,5 bodu.

10. Švýcarská národní banka snížila sazbu u vkladů na viděnou do záporu, chce odhodlaně bránit hladinu 1,20 EUR/CHF

Švýcarská centrální banka se rozhodla zavést zápornou úrokovou sazbu na peníze, které si u ní ukládají komerční banky. Cílem kroku, jímž ve čtvrtek centrální banka překvapila finanční trhy, je omezení růstu hodnoty švýcarského franku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rihanna se stane kreativní ředitelkou a tváří dámské kolekce Pumy

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma jmenoval zpěvačku Rihannu kreativní ředitelkou své dámské řady oblečení. Je to další pokus německé firmy posílit na vzkvétajícím trhu s dámským oblečením pro volný čas, napsala agentura Reuters. Puma uvedla, že spolupráce s Rihannou začne od ledna. Rihanna bude přímo ovlivňovat kolekce a stane se rovněž tváří ženské řady sportovního oblečení. Připojí se tak k dalším celebritám, které značku propagují, jako je sprinter Usain Bolt.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat