Co musíte ráno vědět (19. října)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, co si slibuje britský premiér od spolupráce s Čínou a jak se v týdnu bavil Miroslav Kalousek? I to byste měli zkraje nového týdne vědět.

1. Americké akcie pátečním posílením zakončily třetí růstový týden v řadě

Americké akcie v první polovině pátečního obchodování mírně posilovaly, a navazovaly tak na čtvrteční oživení. Náladu na Wall Street podpořilo zlepšení spotřebitelské důvěry, oznámené firemní výsledky za třetí čtvrtletí byly ale smíšené. Po krátkém poklesu pod nulu všechny tři hlavní indexy zakončily na denních maximech. Dow v pátek zakončil silnější o 0,43 % na 17 215,97 bodu, S&P 500 posílil o 0,46 % na 2 033,11 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,34 % na 4 886,69 bodu. Posílily akcie v osmi z deseti hlavních odvětví v čele se sektory zdravotní péče a necyklického spotřebního zboží, ztrácely pouze průmyslové firmy a odvětví základních materiálů. Index volatility VIX klesl o 6,23 % na 15,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,0298 %. Za celý týden index Dow přidal 0,77 %, S&P 500 0,9 % a Nasdaq Composite 1,16 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie pokračovaly po hrbolaté cestě zpět k historickým maximům, čeká je významná bariéra

Leon Cooperman: 5 důvodů, proč věřím v pokračování býčího trhu

2. Evropské akcie v pátek pokračovaly v růstu, týdenní výsledky západoevropských burz ale byly smíšené

Evropské akcie v pátek posílily druhý den v řadě. Regionální index STOXX Europe 600 a německý benchmark DAX se dokonce díky pátečnímu růstu za celý týden přehouply do zelených čísel. Britský index FTSE 100 v pátek připsal 0,62 %, francouzský CAC 40 přidal 0,59 % a německý DAX zpevnil o 0,39 %. Regionální STOXX Europe 600 vzrostl o 0,59 % na 363,13 bodu. Nahoru mu pomáhal především ropný sektor, který pozitivně reagoval na první růst cen ropy za posledních pět dní. Za celý týden STOXX Europe 600 zpevnil o 0,09 %.

Fed a ECB: Levné peníze stále na stole, takže vše při starém

3. Pražská burza zakončila týden mírným posílením, za pět obchodních dní index PX ztratil přes procento

Index PX v pátek připsal 0,68 % na 970,78 bodu. Za celý týden ale o 1,06 % klesl. Největší zobchodovaný objem v pátek zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které posílily o procento, a to navzdory snížení doporučení ze strany HSBC na "držet" z "kupovat". Společnost také na svých stránkách uvedla, že první reaktor s kapacitou 510 MW, u něhož trvá odstávka od 28. srpna, by měl být spuštěn až 21. listopadu místo původně plánovaného 6. listopadu, druhý 28. listopadu (o 2 týdny později oproti plánům) a třetí 14. listopadu místo plánovaného 31. října. Odstávka čtvrtého reaktoru proběhne od 28. listopadu (o 3 týdny později oproti plánům) do 30. ledna. Druhý největší objem si připsala Komerční banka, jejíž cenné papíry však šly v pátek proti trendu a odepsaly 1,3 %. Kromě akcií Komerční banky v pátek oslabily ještě cenné papíry Unipetrolu, zbytek burzy se pohyboval v plusu. Akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens připsaly téměř 1,5 %. Firma v období od 8. do 14. října v rámci programu zpětného odkupu akcií získala 16 429 vlastních akcií za průměrnou cenu 803,31 Kč. Výkonný ředitel pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group Peter Hagen v pátek oznámil, že firma žádá o regulatorní schválení interního modelu pro výpočet ukazatele kapitálové přiměřenosti Solvency II, který by snížil její kapitálové požadavky pro investice do realit. Na pražské burze titul v pátek připsal bezmála procento.

4. Očekávané události

Týden začne zostra. V Číně totiž bude zveřejněn vývoj HDP za třetí kvartál a také průmyslová produkce a maloobchodní tržby za září. Data mají potenciál určit náladu na trzích pro další obchodní dny. Dále budou oznámeny maloobchodní tržby a míra nezaměstnanosti v Rusku, statistika stavební výroby v eurozóně a podnikatelská důvěra v Brazílii. V Evropě vyjde řada méně sledovaných dat, namátkou růst úvěrů v Řecku, index cen výrobců v Portugalsku nebo polské maloobchodní tržby a průmyslová výroba společně s indexem výrobních cen. V Kanadě se konají parlamentní volby. V USA vyjde index cen nemovitostí NAHB a veřejně vystoupí guvernérka Fedu Lael Brainardová a šéf richmondské pobočky centrální banky Jeffrey Lacker. Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí zveřejní například IBM, Morgan Stanley nebo Halliburton. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. října

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Cameron: Británie a Čína mohou využít "zlatou éru" vztahů

Obchod a investice mezi Čínou a Británií mohou ještě více těžit z počínající "zlaté éry" vzájemných vztahů. Naznačil to britský premiér David Cameron čínské televizi CCTV před nadcházející návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Británii.

6. Řecký parlament odsouhlasil balík reforem zahrnující úspory

Řecký parlament schválil balík reforem zahrnující tvrdá úsporná opatření požadovaná mezinárodními věřiteli výměnou za třetí záchranný plán pro tuto zadluženou zemi. Reformy obsahují snížení důchodů, zvyšování věku pro odchod do důchodu, zvýšení trestů za daňové úniky a liberalizaci trhu s energiemi.

7. Deutsche Bank rozdělí svou investiční banku na dvě části

Největší německý finanční ústav Deutsche Bank rozdělí svou divizi investičního bankovnictví na dvě části. Plyne to z nedělního sdělení banky. Je to součást strategické reorganizace společnosti, kterou inicioval její nový generální ředitel John Cryan.

8. Pokles prodeje automobilů skupiny Volkswagen se v září zpomalil

Celosvětový prodej automobilů německé skupiny Volkswagen se v září dále snižoval. Meziroční tempo poklesu ale zpomalilo na 1,5 % ze srpnových 5,4 %, uvedla v pátek společnost, kterou minulý měsíc zasáhl skandál s emisemi. Pokles prodeje, který trvá od jara, se skandálem nesouvisí a je odrazem propadu na trzích Číny a východní Evropy v čele s Ruskem.

Aktuální dění okolo Volkswagenu sledujte ZDE.

9. Apple prohrál patentový spor, zaplatí 234 milionů dolarů

Více než 234 milionů dolarů odškodného musí zaplatit americký výrobce elektroniky Apple za to, že v řadě svých zařízení používal bez povolení technologii vlastněnou Wisconsinskou univerzitou. Podle agentury Reuters o tom v pátek rozhodl americký soud. Firma Apple uvedla, že se proti rozsudku odvolá.

10. Brabec: Prolomení limitů těžby na Bílině je krajní možnost

Prolomení limitů těžby uhlí na dole ČSA je podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) vyloučené. Na dole Bílina je podle něho možné pouze tehdy, když uhlí půjde prioritně do tepláren. Ministr to řekl v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Možným prolomením limitů se má v pondělí zabývat vláda.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Kalousek chce po Babišovi výplatu sázky

Pověřil jsem dnes svého právního zástupce JUDr. PhDr. Oldřicha Choděru vymáháním čestného dluhu ve výši 10 mil. Kč, kter...

Posted by Miroslav Kalousek on 15. říjen 2015
Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat