Co musíte ráno vědět (19. září)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a Spojených státech, jak se chystá Robert Fico znepříjemnit Británii odchod z EU a jaký zážitek si lze odnést z newyorského Guggenheimova muzea? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek klesly, celý týden pro ně ale byl mírně ziskový

Americké akciové trhy v závěru týdne klesly, za celý týden nicméně mírně posílily. Wall Street v pátek oslabil zejména pokles akcií bank kvůli sporu americké vlády s Deutsche Bank. Po čtyřech dnech růstu klesly také akcie technologického gigantu Apple. Index Dow v pátek klesl o 0,49 % na 18 123,80 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,38 % na 2 139,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel na se ztrátou 0,1 % na 5 244,57 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,71 % na 15,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 1,693 %. V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvýrazněji klesly sektor základních materiálů, energetické odvětví a finanční sektor. V plusu se udrželo odvětví veřejných služeb a index sektoru zdravotní péče se v pátek proti čtvrtku nezměnil. Za celý týden Dow získal 0,21 %, S&P 500 posílil o 0,53 % a Nasdaq Composite přidal 2,31 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Konsolidace po strmém propadu zajistila americkým akciím mírný růst, medvědi ale mají mírně navrch

Lord Rothschild: Jsme svědky největšího měnově-politického experimentu v historii. Kupujte bezpečí

2. Evropské akcie v pátek klesly kvůli Deutsche Bank a nejistotě ohledně Fedu

Indexy velkých akciových trhů západní Evropy v pátek klesly. Investoři byli opatrní před blížícím se zasedáním Fedu a na náladě jim nepřidal ani spor amerických úřadů s Deutsche Bank. Akcie Deutsche Bank v reakci na zprávu o pokutě ve výši 14 miliard dolarů vyměřené americkými úřady klesly o 8,5 %, což z německého finančního gigantu udělalo nejvýrazněji klesající titul panevropského indexu STOXX Europe 600. Celý index STOXX Europe 600 ztratil v pátek 2,52 %, zatímco německý DAX odepsal 1,4 %, britský FTSE 100 přišel o 0,3 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,93 %. V červených číslech skončily západoevropské indexy i za celý týden - FTSE 100 klesl o 1,08 %, DAX odepsal 2,81 %, CAC 40 ztratil 3,61 % a STOXX Europe 600 oslabil o 2,23 %.

James Rickards: Nakupte zlato, dokud ho vlády nezakážou. Po válce s hotovostí dojde i na žlutý kov

Komoditní měny: Opět zajímavá sázka, nebo mají letos to nejlepší za sebou?

3. Pražská burza v pátek odepsala téměř půl procenta, za celý týden přišla o více než dvě procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování odepsal 0,42 %. Nejhlubší propad zaznamenaly akcie Kofoly ČeskoSlovensko a likérky Stock Spirits, jediným velkým titulem, který zakončil pátek v černých číslech, byl Pegas Nonvowens. Za celý týden odepsal index PX 2,16 %. Cenné papíry společnosti Kofola ČeskoSlovensko klesly o 2,38 % na 410 korun a hodnota akcií likérky Stock Spirits se snížila o 2,78 % na 54,15 Kč. V červených číslech v pátek skončily také všechny čtyři finanční tituly. Komerční banka odepsala 0,43 % na 832,50 Kč, cenné papíry bankovní skupiny Erste oslabily o 0,06 % na 693,60 Kč a cenné papíry Monety Money Bank si pohoršily o 0,19 % na 80 Kč. Do mínusu zamířila také emise pojišťovny VIG, která odepsala 0,41 % na 463,20 Kč. Mimo finanční sektor se v pátek nedařilo například společnosti ČEZ. Akcie polostátní energetické firmy zlevnily o 0,57 % na 421,60 Kč. Nejvíce klesající akcií týdne byla bez jakýchkoliv zpráv VIG (-5,8 %). Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla MONETA Money Bank (+2,4 %).

Co vlastně potřebují teenageři od rodičů? Je to horší, než si myslíte

4. Očekávané události

V noci na pondělí zveřejní Čína index cen domů, eurozóna dopoledne přidá výsledek běžného účtu a zprávu o stavební výrobě, německá centrální banka vydá pravidelnou měsíční zprávu o stavu a vývoji ekonomiky a v USA vyjde index cen domů od NAHB. Trhy v Japonsku zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. S účinností od pondělí navíc dojde v americkém akciovém benchmarku S&P 500 k vyčlenění společností z realitního odvětví do samostatného sektoru. Dosud byly akcie těchto firem zahrnuty ve finančním odvětví. Index S&P 500 tak bude nově mít 11 hlavních sektorů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fico: Země V4 odmítnou dohodu o brexitu, omezí-li vyjednané podmínky možnost práce v Británii

Maďarsko, Polsko, Česká republika a Slovensko jsou připraveny odmítnout dohodu o odchodu Spojeného království z Evropské unie, pokud omezí právo jejich občanů pracovat v Británii. Řekl to v sobotu podle Reuters slovenský premiér Robert Fico, který britské agentuře poskytl rozhovor. Zesílil také své výzvy, aby EU ukončila sankce proti Moskvě, protože Ukrajina toho podle něj dělá méně než Rusko při plnění svých povinností stanovených mírovými dohodami z Minsku. Slovensko tento půlrok předsedá EU.

6. Agentura S&P zlepšila výhled ratingu Ruska na stabilní a vrátila úvěrový rating Maďarska do investiční kategorie

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pátek zlepšila výhled úvěrového ratingu Ruska z negativního na stabilní. To znamená, že v dohledné době už nečeká jeho zhoršení. Samotnou známku, která hodnotí schopnost země splácet závazky, agentura ponechala na stupni BB+, tedy na nejvyšší příčce takzvané spekulativní kategorie. Současně S&P nečekaně vrátila hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska zpět do investiční kategorie.

7. Čína vlastnila ke konci července nejméně dluhu americké vlády od roku 2013

Čína vlastnila ke konci července dluhopisy americké vlády v hodnotě 1,219 bilionu USD, což bylo nejméně od ledna roku 2013. Hodnota amerického dluhu ve vlastnictví Číny klesla již čtvrtý měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva financí. Čína je největším zahraničním věřitelem USA.

8. OPEC v případě úspěchu jednání v Alžíru svolá mimořádné zasedání

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohou svolat mimořádné zasedání kvůli cenám ropy, pokud se podaří dosáhnout shody na neformálním setkání v Alžírsku tento měsíc. Prohlásil to v neděli při své návštěvě Alžírska generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo. Barkindo již dříve upozornil, že jednání mezi nečlenskými zeměmi ropného kartelu a členy OPEC v Alžírsku od 26. do 28. září budou pouze neformální a konzultační a nepadne při nich žádné zásadní rozhodnutí. Nyní dodal, že je ohledně jednání optimistický, napsala agentura Reuters.

9. Samsung prodal minoritní podíly ve čtyřech společnostech

Jihokorejský technologický gigant Samsung Electronics prodal své minoritní podíly ve čtyřech společnostech. Peníze získané z prodeje menšinových podílů chce společnost podle svého prohlášení použít na investice do svých hlavních aktivit. Podle mluvčí získala firma z prodeje podílů více než bilion wonů (21,5 miliardy Kč).

10. Prodej automobilů značky VW se v srpnu vrátil k růstu

Celosvětový prodej osobních automobilů značky Volkswagen se v srpnu meziročně zvýšil o téměř pět procent na 453 200 vozů po zhruba dvouprocentním poklesu v předchozím měsíci. Za oživením prodeje stála zejména silnější poptávka v Číně.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Guggenheimově muzeu si můžete odskočit na zlatý záchod

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat