Evropské akcie v pátek klesly kvůli Deutsche Bank a nejistotě ohledně Fedu

Indexy velkých akciových trhů západní Evropy v pátek klesly. Investoři jsou opatrní před blížícím se zasedáním Fedu a v pátek jim na náladě nepřidal ani spor amerických úřadů s Deutsche Bank.
Akcie německé Deutsche Bank v reakci na zprávu o pokutě ve výši 14 miliard dolarů vyměřené americkými úřady klesly o 8,5 %, což z německého finančního gigantu udělalo nejvýrazněji klesající titul panevropského indexu STOXX Europe 600. Celý index ztratil 2,52 %, zatímco německý DAX odepsal 1,4 %. Britský FTSE 100 přišel o 0,3 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,93 %.
V červených číslech skončily západoevropské indexy i za celý týden - FTSE 100 klesl o 1,08 %, DAX odepsal 2,81 %, CAC 40 ztratil 3,61 % a STOXX Europe 600 oslabil o 2,23 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje po největší německé bance Deutsche Bank, aby zaplatila 14 miliard dolarů za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů. Oznámila to v pátek banka. Dodala však, že takto vysokou částku zaplatit nehodlá.
- Ceny průmyslových výrobců v ČR v srpnu meziročně opět zpomalily pokles, a to na 3,4 procenta z červencových čtyř procent. Ceny v zemědělství naopak zrychlily pokles na 6,9 procenta z červencových 6,8 procenta. Ceny ve stavebnictví a tržních služeb znovu stouply. V červenci dál znovu meziročně klesly dovozní a vývozní ceny.
- Německé spolkové země Hesensko a Bádensko-Württembersko zažalují automobilku Volkswagen o odškodné za újmu, kterou jim způsobil skandál kolem manipulace s emisemi. Informovala o tom v pátek ministerstva financí těchto spolkových zemí. Hesenský ministr financí Thomas Schäfer uvedl, že pokles ceny akcií Volkswagenu v důsledku skandálu připravil Hesensko zhruba o 3,9 milionu eur.
- Česká národní banka ponechala takzvanou sazbu proticyklické kapitálové rezervy pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 %. ČNB o tom v pátek informovala na internetu. Podle pátečního rozhodnutí jsou finanční instituce povinné sazbu používat od 1. října příštího roku.
- Celosvětový prodej osobních automobilů značky Volkswagen se v srpnu meziročně zvýšil o téměř pět procent na 453 200 vozů po zhruba dvouprocentním poklesu v předchozím měsíci. Za oživením prodeje stála zejména silnější poptávka v Číně.
- Index ceny pracovní síly v eurozóně v druhém kvartálu v meziročním srovnání vzrostl o procento (odhad: +1,5 %, 1Q2016 revidováno na +1,6 % z +1,7 %). Meziroční růst mezd činil v témže období 0,9 % (1Q2016 revidováno na +1,7 % z +1,8 %).
- Rozhovory zástupců pilotů největší německé letecké společnosti Lufthansa s vedením podniku o řešení vleklého sporu kolem mezd a důchodů zkrachovaly. Uvedl to v pátek odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit. Roste tak nebezpečí, že piloti budou opět stávkovat, napsala agentura DPA.
- Ruská centrální banka v pátek podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na rovných deset procent. Poukázala přitom na nejisté hospodářské oživení i na zpomalení růstu spotřebitelských cen. Upozornila nicméně, že další snižování úroků již v letošním roce neplánuje.
- Největší britská skupina fondů životního pojištění Phoenix Group Holdings jedná o koupi Abbey Life, britské dceřiné pojišťovny německé bankovní jedničky Deutsche Bank. Jednání jsou podle Phoenixu v pokročilém stadiu.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Německá strojírenská skupina Siemens bude spolupracovat s Argentinou v příštích pěti letech na projektech z oblasti infrastruktury, mobility a energie v hodnotě pět miliard eur. Vytvoří v zemi 3 000 pracovních míst. Oznámil to generální ředitel společnosti Joe Kaeser po setkání s argentinským prezidentem Mauriciem Macrim.
- Britská vláda ve čtvrtk schválila projekt nové jaderné elektrárny Hinkley Point C, který se na konci července překvapivě rozhodla přezkoumat. První novou jadernou elektrárnu v Británii za dvě desetiletí má postavit francouzská elektrárenská společnost EDF s pomocí čínské státní firmy China General Nuclear (CGN). Souhlas s projektem za 18 miliard liber (572 miliard Kč) je podle vlády spojen s novými podmínkami, které umožní vládní intervenci v případě prodeje kontrolního podílu EDF v elektrárně.
- Polský miliardář Sebastian Kulczyk by se mohl zapojit do boje o aktivity pivovaru SABMiller ve střední a východní Evropě, mezi které patří i Plzeňský Prazdroj. Informovalo o tom čtvrteční vydání polského deníku Puls Biznesu, který se odvolává na nejmenované zdroje.
- Bank of England na svém zářijovém zasedání jednomyslně rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny (klíčová sazba zůstává na 0,25 %). Beze změny zůstává taktéž program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Zároveň bankéři naznačili, že se nebrání dalšímu snížení sazeb v listopadu, pokud se potvrdí srpnový inflační trend.
- Rusko a Turecko by měly příští měsíc podepsat dohodu, která umožní výstavbu podmořské části plynovodu Turkish Stream. Řekl to ve čtvrtek náměstek šéfa ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexandr Medveděv. Výstavba této sekce by měla začít ke konci příštího roku, sdělil Medveděv agentuře Reuters.
- Odchod Británie z Evropské unie nepříznivě ovlivní vztah Evropy s asijskými velmocemi. Bruselu i Londýnu hrozí oslabení pozic jak ve vztahu k Japonsku, tak ve vztahu k Číně. EU se pak zřejmě bude více orientovat na Čínu, zatímco Japonsko na takzvaném brexitu spíše prodělá. Myslí si to experti, které v úterý citoval server listu The Japan Times.
- Tempo deflace na Slovensku se v srpnu snížilo na 0,8 % z červencového rekordu 0,9 %. Informoval o tom ve středu slovenský statistický úřad. Výsledek je v souladu s odhady analytiků.
- Počet firemních bankrotů v Německu v prvním pololetí klesl o téměř pět procent na zhruba 11 000 případů. Uvedl to ve středu spolkový statistický úřad. Předpokládaná hodnota pohledávek, které věřitelé uplatňují v konkurzních řízeních, se však téměř zdvojnásobila na 16,5 miliardy eur. Insolvenci totiž vyhlásilo několik velkých podniků.
- Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu v projevu před europoslanci navrhl zdvojnásobení nynějšího investičního plánu Evropské unie. K roku 2022 by tak takzvaný Junckerův investiční plán měl dosáhnout 620 miliard eur.
- Meziroční tempo růstu cen ve Francii se v srpnu nezměnilo. Inflace tak stejně jako v červenci byla 0,2 %. V meziměsíčním srovnání se ceny zvýšily o 0,3 %, v červenci stouply o 0,4 %. Ukázaly to finální údaje francouzského statistického úřadu.
- Celosvětový objem investic v energetickém sektoru loni klesl o 8 % na 1,8 bilionu dolarů. Pokles investic do těžby ropy a plynu totiž převážil nad růstem investic do výroby energie z obnovitelných zdrojů, do elektrických sítí a do opatření k efektivnějšímu využívání energie. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA).
- Podle zprávy organizace ILO zůstala míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od května do července na 4,9 %, jak se očekávalo. Průměrná týdenní mzda se zahrnutím bonusů vzrostla o 2,3 %, čekal se 2,1% růst po předchozím zvýšení o 2,5 % (revidováno z +2,4 %). Průměrná mzda bez zahrnutí bonusů vzrostla o 2,1 % při očekávání 2,2% růstu po 2,3% zvýšení.
- Objem průmyslové výroby v eurozóně se v červenci v meziročním srovnání snížil o půl procenta. Čekal se výraznější pokles o 0,7 %. Údaj za červen byl revidován na +0,7 % z +0,4 %. V meziměsíčním srovnání se výroba průmyslových podniků snížila o 1,1 %, čekal se 0,9% pokles objemu výroby po 0,8% zvýšení v červnu (revidováno z +0,6 %).
- Spotřebitelské ceny v Itálii v srpnu stejně jako v červenci klesly meziročně o 0,1 %. Země je tak v deflaci již sedm měsíců. V meziměsíčním srovnání se ceny zvýšily o 0,2 %, jak se čekalo a stejně jako v červenci.
- Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer se dohodl na převzetí americké biotechnologické firmy Monsanto. Německá společnost ve středu uvedla, že za světovou jedničku na trhu osiv zaplatí zhruba 66 miliard dolarů v hotovosti. Jde tak o historicky nejhodnotnější akvizici, jež bude uhrazena výhradně v hotovosti.
- Německá automobilka Volkswagen zakládá s bývalým šéfem izraelské kontrarozvědky společný podnik, který bude vyvíjet kybernetické bezpečnostní systémy pro automobily využívající internet a technologie samořízení. Volkswagen ve středu uvedl, že bude v novém podniku s názvem CyMotive Technologies vlastnit 40% podíl.
- Analytik Komerční banky Josef Němý snížil investiční doporučení na akcie energetického gigantu ČEZ na "držet" z "kupovat". Současně však zvýšil cílovou cenu titulu z 420 z 448 Kč. Němý upozorňuje na letošní dvojí snížení výhledu produkce firmy a na rizika spojená s možnými scénáři vývoje elektřiny na burze a pokračujícími odstávkami jaderných zdrojů.
- V Evropském parlamentu byl ve středu představen nový plán vnějších investic, který má významně přispět k řešení příčin nynější migrační krize. Jádrem programu má být nový Evropský fond udržitelného rozvoje (EFSD), který by měl na základě 3,35 miliardy eur z unijního rozpočtu a Evropského rozvojového fondu přilákat do roku 2020 investice až ve výši 44 miliard eur.
- Černá Hora podepsala kontrakt na 30letou koncesi na průzkum těžby ropy a plynu v Jaderském moři s konsorciem, které tvoří italská společnosti Eni a druhá největší plynárenská firma v Rusku Novatek. Malá balkánská země, která usiluje o členství v Evropské unii, netěží žádnou ropu, počáteční údaje však naznačují, že by mohla mít dostatek zdrojů na pokrytí své poptávky po ropě a plynu, uvedla agentura Reuters.
- Novým ředitelem italské problémové banky Monte dei Paschi di Siena bude podle očekávání Marco Morelli, bývalý finanční ředitel Monte dei Paschi, který nyní šéfuje italské pobočce americké banky Merrill Lynch. Ve funkci nahradí Fabrizia Violu, který minulý týden oznámil, že odstoupí z funkce. Uvedla to banka ve středečním prohlášení.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v září mírně zhoršila. Vyplývá to z výsledků průzkumu institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu stagnoval na 0,5 bodu, ačkoli se očekával růst na 2,5 bodu, a výrazně se zhoršilo hodnocení současné situace - ukazatel zde klesl na 55,1 bodu z 57,6 bodu, trh vyhlížel mírnější pokles na 56 bodů.
- Nadbytek dodávek na trhu s ropou bude v důsledku zpomalení růstu poptávky přetrvávat minimálně do poloviny příštího roku. Předpověděla to v úterý Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na ropném trhu.
- Spotřebitelské ceny v Británii v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 % po červencovém poklesu o 0,1 %. Trh však očekával ještě rychlejší tempo růstu, a to 0,4 %. Meziročně inflace stagnovala na 0,6 %, ačkoli se očekávalo zrychlení na 0,7 %. Jádrová inflace rovněž zůstala na červencovém temp, tedy 1,3 % meziročně, analytici vyhlíželi zrychlení na 1,4 %.
- Spotřebitelské ceny v Německu v srpnu podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie meziročně stouply o 0,3 %. Tempo jejich růstu tak mírně zpomalilo z červencových 0,4 %. Uvedl to v úterý německý statistický úřad ve své konečné zprávě. Potvrdil tak své předběžné údaje ze závěru srpna.
- Guvernér ČNB Jiří Rusnok a ředitel sekce měnové Tomáš Holub společně se zástupci významných firem ostravského regionu, profesních svazů a dalšími odborníky diskutovali v Ostravě na téma měnové politiky v letech 2017-2018. A zatímco na konci minulého týdne Rusnok uvedl, že k ukončení kurzového závazku nepotřebuje 2% inflaci, v úterý trh s forwardy (dále) uklidnil. Závazek podle něj může trvat i déle než do poloviny roku 2017.
- Německá automobilka BMW v srpnu zvýšila prodej meziročně o téměř šest procent na 165 431 vozů. To představuje nejlepší srpnový výsledek v historii podniku. Největší světový výrobce luxusních automobilů těžil zejména z růstu poptávky v Asii a Evropě.
- Evropská komise v nejbližší době představí podrobnosti svého investičního plánu, jímž chce v příštích letech desítkami miliard eur pomoci s rozvojem zemí na severu Afriky a na Blízkém východě, které jsou považovány za klíčové při zvládání migračních tlaků. Podle slovenského státního tajemníka Lukáše Parízka by hodnota investic mohla v několika letech dosáhnout až 40 miliard eur.
- Rusko bude hlasovat proti uvolnění další splátky pomoci Ukrajině od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Je ale připraveno jednat o mimosoudním řešení sporu o dluh, který má Ukrajina Rusku splatit, řekl v pondělí ruský ministr financí Anton Siluanov. Podmínkou však je, že Ukrajina změní návrh restrukturalizace zmíněného dluhu, který dosahuje asi tří miliard dolarů.
- Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila na příští rok odhad dodávek ropy ze zemí, které nejsou jejími členy, protože se začne těžit z nových polí a těžaři z břidlic v USA jsou mnohem odolnější vůči levné ropě, než se čekalo. Zpráva naznačuje, že na trhu by v příštím rokem mohl být větší přebytek ropy. To zvyšuje tlak na členy kartelu i nečlenské země, které se snaží oživit jednání o omezení dodávek v době, kdy se cena ropy pohybuje kolem 47 dolarů za barel, což je polovina z úrovně z poloviny roku 2014, napsala agentura Reuters.
- Britská obchodní komora (BCC) v pondělí snížila odhad růstu britské ekonomiky pro letošek i následující dva roky. Zároveň vyzvala vládu, aby urychlila investice do infrastruktury, a pomohla tak ekonomice přestát zpomalení způsobené referendem o odchodu země z Evropské unie.
- Míra nezaměstnanosti v Itálii ve druhém čtvrtletí klesla na 11,5 % z 11,6 %, jak se očekávalo.
- Německý výrobce technických plynů Linde a jeho americký konkurent Praxair ukončili jednání o fúzi, kterou měla vzniknout jednička na trhu s hodnotou více než 60 miliard dolarů. Oznámila to německá společnost v pondělním prohlášení.
- Kopii smlouvy někdejšího předsedy Evropské komise Josého Barrosa s americkou investiční bankou Goldman Sachs si vyžádal jeho nástupce v čele evropské exekutivy Jean-Claude Juncker. Novinářům to v pondělí řekl mluvčí komise Alexander Winterstein. Už v pátek v dopise evropské ombudsmance Emily O'Reillyové Juncker napsal, že Barroso bude v komisi vnímán a přijímán jako kterýkoliv jiný lobbista a ne jako bývalý šéf této instituce.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Švédská společnost IKEA Group v uplynulém finančním roce zvýšila tržby o sedm procent na rekordních 34,2 miliardy eur. Oznámila to v úterý firma, která je největším maloobchodním prodejcem nábytku na světě a která působí rovněž v České republice.
- Výsledky Hermès v 1H: Čistý zisk 545 milionů eur (meziročně +13 %), provozní zisk 827 milionů eur (meziročně +11 %).
Zdroj: CNBC
Aktuality
