Co musíte ráno vědět (21. července)

Jak nový obchodní týden zahájily evropské a americké akcie, jak se Česká národní banka postavila k posilující koruně a za kolik si lze ve Španělsku koupit celé letiště? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden lehce nad nulou, dále je podporují technologie

Americké akciové trhy zahájily týden dalším mírným vzestupem. Wall Street nadále podporoval růst cen technologických akcií a uklidnění situace kolem Řecka. Indexy Dow a S&P 500 přidaly oba shodně 0,08 % na 18 100,41 bodu, respektive 2 128,28 bodu a Nasdaq vzrostl o 0,17 % na nové zavírací maximum 5 218,86 bodu. Historické maximum Nasdaq posunul na 5 231,94 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,51 % na 12,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů Spojených států vzrostl o tři bazické body na 2,37 %. Náladu na trhu podpořily příznivé signály z Řecka, které dnes otevřelo po třech týdnech banky a uhradilo dluh vůči Mezinárodnímu měnovému fondu a Evropské centrální bance. "Pokud zůstane situace na řecké a čínské frontě klidná, bude se trh moci zaměřit na firemní výsledky, které by teď měly vývoj burz ovlivňovat nejvíce," řekl agentuře Reuters Randy Frederick z makléřské společnosti Charles Schwab.

S&P 500: Co od akcií čekat, když se pohybují poblíž 200denního průměru?

Google čísly za druhý kvartál rozdrtil odhady trhu. Jaký je výhled pro zbytek dobře rozjeté výsledkové sezóny?

2. Evropské akcie v pondělí mírně zdražily, Řecko uhradilo splátky ECB a MMF

Evropské akcie týden zahájily mírným růstem poté, co Řecko včas poslalo splátky v celkové výši 6,25 miliardy eur Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu. Britský FTSE 100 připsal 0,2 % na 6 788,69 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,35 % na 5 142,49 bodu a německý DAX uzavřel silnější o 0,53 % na 11 735,72 bodu. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,36 %, nahoru ho tlačily finanční tituly, akcie ze sektoru dopravy a cestovního ruchu a cenné papíry z mediálního odvětví. Dolů ho naopak stahovaly akcie automobilek nebo cenné papíry chemiček. Řecké banky v pondělí poprvé od svého nuceného uzavření 29. června otevřely. Limit pro výběr peněz z účtů nicméně zůstal zachován. Pouze došlo k technické změně, díky které si mohou Řekové vybrat 420 eur na týden najednou, a nemusejí tedy do banky chodit každý den pouze pro 60 eur.

Malý průvodce rusko-ukrajinským konfliktem aneb Co vám Putin (také) neřekl

Bernanke: Německo si pochutnává na slabé eurozóně. To má být smysl společné měny?!

3. Pražská burza týden zahájila růstem, akcie Unipetrolu za nadprůměrného objemu obchodů zpevnily o více než dvě procenta

Index PX vzrostl o 0,51 % na 1 030,18 bodu. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie uhelné firmy NWR, jejichž cena vyskočila o 17,39 % na 0,27 Kč v reakci na nedělní zprávu, podle které chce investiční firma Arca Capital Pavla Krúpy pokračovat v nakupování akcií NWR tak, aby ve firmě získala minimálně 5% podíl, který opravňuje ke svolání mimořádné valné hromady. Arca, která na začátku minulého týdne vlastnila zhruba 2% podíl v NWR, chce napadnout všechna rozhodnutí vedení NWR a prověřit události, k nimž došlo například při dokončení privatizace OKD či samotné NWR od roku 2004. Dařilo se také cenným papírům mediální firmy CME, které přidaly 3,79 % na 54,80 Kč, a akciím petrochemického podniku Unipetrol, které připsaly 2,32 % na 174,55 Kč a zároveň se zasloužily i o největší objem obchodů na burze, zobchodovalo se jich za 235 milionů korun. Druhého největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie skupiny ČEZ, jež seanci zakončily silnější o 0,94 % na 590,10 Kč. Třetí emisí podle zobchodovaného objemu byla Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o kosmetických 0,05 % na 5 504 korun. V mínusu skončily pouze tři emise. Akcie likérky Stock Spirits odepsaly 0,47 % na 74,15 Kč, cenné papíry Pivovarů Lobkowicz klesly o 0,16 % na 190,50 koruny a akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR zlevnily o 0,08 % na 10 740 korun.

Černá labuť na obzoru? Pět důvodů, proč koruna může posílit pod 27 EUR/CZK

O Řecku, euru a Česku: Rozhovor s mužem, kterého zajímá byznys

4. Očekávané události

Ani úterý na makrodata příliš bohaté nebude. V Číně vyjde v noci na úterý předstihový ukazatel, Švýcarsko dopoledne přidá výsledek obchodní bilance a Portugalsko a Řecko ještě výsledek běžného účtu. Spojené státy zůstanou z pohledu makrodat stejně jako v pondělí stranou zájmu, když žádné zásadní statistiky nezveřejní. Výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí na trh pošlou v USA Yahoo!, Apple nebo Microsoft a v Evropě SAP či Novartis. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Koruna se prý dostala krátce pod 27 EUR/CZK, analytici a ČNB nesouhlasí. Centrální banka ale přiznala, že v pátek intervenovala

Česká měna se v pondělí před polednem dostala podle dat serveru Yahoo! Finance k euru na 26,99 EUR/CZK, a prolomila tak hranici bráněnou Českou národní bankou. Podle analytiků a obchodníků oslovených ČTK ale koruna hranici 27 korun za euro neprolomila. Analytici se domnívají, že se buď stala chyba, nebo se obchod uskutečnil mimo trh, což není pro ČNB relevantní. Česká národní banka uvedla, že v pondělí před polednem nebyla na mezibankovním devizovém trhu aktivní, protože se podle ní na trhu neuskutečnily žádné transakce s korunou pod hranicí 27 EUR/CZK. Server iHNED.cz ale s odvoláním na mluvčí ČNB napsal, že banka na měnovém trhu intervenovala v pátek. Banka tak byla v tomto ohledu aktivní poprvé od listopadu 2013. Koruna v pátek posílila na 27,04 EUR/CZK.

6. Řecko uhradilo ECB a MMF 6,25 miliardy eur

Řecko uhradilo celkem 6,25 miliardy eur Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu. Agentuře Reuters to v pondělí řekli nejmenování představitelé řeckého ministerstva financí. Atény poslaly ECB pondělní splátku 4,2 miliardy eur a MMF částku 2,05 miliardy eur, kterou měly uhradit již dříve.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

7. Cena zlata se propadla na pětileté minimum pod 1 100 USD

Cena zlata zahájila týden propadem o čtyři procenta, poprvé za více než pět let se tak dostala pod hranici 1 100 dolarů za trojskou unci. Dolů ji tlačí vyhlídky na růst úrokových sazeb v USA. Zlato zlevnilo až na 1 088,05 dolaru za unci, což představuje nejnižší úroveň od března 2010. Později ale část ztrát smazalo a vrátilo se nad 1 100 dolarů za unci.

Proč zlato ztrácí lesk?

Zlato pro Evropana, zlato pro Američana, zlato pro investora

8. Německý HDP podle vlády ve druhém čtvrtletí stoupl o 0,3 %

Hrubý domácí produkt Německa ve druhém čtvrtletí pravděpodobně stoupl o zhruba 0,3 %, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících. Uvedlo to v pondělí německé ministerstvo financí. Růst největší evropské ekonomiky v prvním čtvrtletí zvolnil z 0,7 % v závěru loňského roku. Za zpomalením podle agentury Reuters stojí slabší zahraniční obchod.

9. Zisk Halliburtonu se ve druhém čtvrtletí propadl o 93 %

Zisk americké společnosti Halliburton, která dodává služby pro těžbu ropy a zemního plynu, se ve druhém čtvrtletí propadl o 93 % a její tržby klesly asi o čtvrtinu. Mohlo za to výrazné omezení vrtné aktivity po loňském prudkém poklesu světových cen ropy, sdělila v pondělí firma, která je druhá největší ve svém oboru.

10. Banka Barclays hodlá zrušit přes 30 tisíc pracovních míst

Druhá největší britská banka Barclays hodlá během dvou let zrušit více než 30 tisíc pracovních míst. Informoval o tom britský list The Times s odvoláním na své zdroje. Počet zaměstnanců banky by tak do konce roku 2017 mohl klesnout pod 100 tisíc.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Španělské letiště duchů se v aukci prodalo za 10 tisíc eur

Španělský realitní boom, jenž v roce 2008 vyústil až v krach nemovitostního trhu v zemi, měl mnoho podob. Známá jsou celá města, ve kterých nikdy nikdo nebydlel. Symbolem přehřátí španělského stavebního trhu je i letiště nedaleko města Ciudad Real, které bylo otevřeno v roce 2008, avšak kvůli nezájmu dopravců bylo v roce 2012 po krachu zavřeno. Nyní je v aukci koupilo čínské konsorcium Tzaneen International. Z pohledu ceny se Číňanům povedl skutečně famózní kup. Konsorcium za letiště zaplatilo pouhých 10 tisíc eur, což odpovídá jedné stotisícině ceny, za kterou bylo postaveno.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat