Co musíte ráno vědět (22. září)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a Spojených státech, jaký má vývoj status bitcoinu a čí dům se stal nejdražší prodanou nemovitostí v aukci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úvodu týdne posílily díky optimismu z vývoje americké ekonomiky

Americké akcie v pondělí posílily díky optimismu z vývoje americké ekonomiky, výprodej akcií farmaceutických společností však brzdil zisky. Index Dow připsal 0,77 %, S&P 500 0,46 % a Nasdaq 0,04 %. Sektor zdravotní péče akcie z indexu S&P 500 stahoval dolů, naproti tomu finanční sektor a technologie posilovaly. V indexu Dow ztrácelo pět titulů, největší ztráty zaznamenaly akcie firem Merck a Pfizer. Ceny akcií biotechnologických firem klesly po prohlášení prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, že plánuje zastavit "cenové odírání" u speciálních léků. Index volatility VIX odepsal bezmála desetinu hodnoty na 20,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl téměř o sedm bazických bodů na 2,20 %. Jestřábí poznámky guvernéra Fedu Dennise Lockharta o pravděpodobnosti zvýšení sazeb již v letošním roce očividně také podpořily pozitivní náladu na trhu, navzdory tomu, že v uplynulých týdnech trhy paradoxně až hystericky reagovaly na vidinu ukončení uvolněné monetární politiky centrální banky.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie nedokázaly vystoupit z nového obchodního pásma a krátkodobě potvrdily negativní výhled

2. Evropské akcie v pondělí po dvou dnech poklesů ožily. Dolů je nestrhl ani propad Volkswagenu

Evropské akcie v úvodu týdne ožily navzdory dramatickému propadu ceny akcií Volkswagenu. Britský FTSE 100 připsal 0,08 %, francouzský CAC 40 1,09 % a německý DAX 0,33 % navzdory více než 15% propadu akcií automobilky Volkswagen. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 0,86 %. Evropské akcie v úvodu týdne setřásly negativní sentiment způsobený zasedáním FOMC minulý týden. Fakt, že Fed ponechal sazby beze změny, v investorech vyvolal obavy z globálního růstu, avšak tři guvernéři Fedu přes víkend uvedli, že první zvýšení sazeb by stále mělo nastat již v letošním roce.

Krize, Brexit, recese: Je Evropa pacient zralý na jednotku intenzivní péče?

3. Pražská burza zahájila týden na nule, objem obchodování byl utlumený

Index PX v pondělí připsal oproti pátečnímu závěru 0,02 % na 983,60 bodu. Objem obchodování v pondělí nedosáhl ani miliardy korun. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které odepsaly 0,25 %, následované cennými papíry Komerční banky (-0,78 %) a Erste Group Bank (+0,19 %). Největší procentuální zisk si připsala mediální CME (+4,9 %), největší ztrátu naopak Unipetrol (-1,85 %). Odboráři České rafinérské, která Unipetrolu patří, v pondělí vyhlásili stávkovou pohotovost. Akcie Pegasu Nonwovens v pondělí odepsaly 0,11 %. Server IHNED.cz přinesl v pondělí zprávu o tom, že vedení textilní společnosti minulý týden prodalo všechny akcie firmy, které mělo v držení. Tři členové vedení, včetně generálního ředitele Františka Řezáče, prodali dohromady 66 tisíc akcií společnosti. Akcie pojišťovny VIG reagovaly ziskem 0,58 % na zvýšení doporučení ze strany Credit Suisse na "neutral" z "underperform".

ČEZ 360°: Je ČEZ řízen státem, nebo naopak řídí stát?

4. Očekávané události

Úterý bude na makrodata poměrně slabé. Spojené království zveřejní vládní rozpočet, eurozóna spotřebitelskou důvěru a Spojené státy index cen domů a index aktivity richmondského Fedu. S projevem také vystoupí jeden z guvernérů Fedu Dennis Lockhart. Události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bitcoin byl oficiálně označen za komoditu. Vrátí se jeho sláva?

Bitcoin se stává legitimním nástrojem obchodování na finančních trzích. Americký regulátor Commodity Futures Trading Commission (CFTC) oficiálně označil nejrozšířenější kryptografické platidlo za komoditu. Bitcoin byl často označován za měnu, která je využívána zejména k nelegálním transakcím, čímž značně utrpěla jeho důvěryhodnost. V poslední době však jeho legitimita ve finančním světě stoupá, což vyvrcholilo právě jeho označením za komoditu ze strany CFTC.

6. Prodejna aplikací Applu poprvé prodělala velký kyberútok

Populární internetovou prodejnu aplikací pro mobilní zařízení iOS App Store americké společnosti Apple napadl zákeřný program, který pronikl do stovek aplikací pro telefony iPhone a tablety iPad zejména čínských uživatelů. Jde o první velký útok na App Store, uvedla agentura Reuters. Apple v neděli večer oznámil, že svou prodejnu aplikací nyní od zákeřného programu čistí.

7. Akcie Volkswagenu po skandálu s emisemi spadly nejvíce za šest let

Akcie německé automobilky Volkswagen zahájily pondělí propadem o 13 % a zaznamenávaly nejhlubší jednodenní ztrátu od listopadu 2009. Trh reagoval na páteční obvinění amerických úřadů, podle nichž společnost falšovala u řady vozů údaje o toxických emisích. Volkswagen je mateřskou společností české automobilky Škoda Auto. Akcie den zakončily se ztrátou 20 %.

8. Nezaměstnanost na Slovensku klesla na více než šestileté minimum

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v srpnu snížila na 11,32 %, a dosáhla tak více než šestiletého minima. Vyplývá to z pondělní zprávy slovenského ústředí práce, které zastřešuje slovenské úřady práce. Loni v srpnu nezaměstnanost v zemi činila 12,56 %.

Slovensko ponechalo výhled letošního růstu ekonomiky na 3,2 %

9. Ifo: Německo bude muset investovat do zvýšení kvalifikace běženců

Německo bude muset investovat do vzdělání přicházejících běženců, protože řada z nich není dostatečně kvalifikovaná pro práci v zemi. V pondělí to uvedl Gabriel Felbermayr z mnichovského ekonomického institutu Ifo. Doporučuje také snížit celostátní minimální mzdu, aby kvůli příchodu imigrantů nerostla v zemi nezaměstnanost.

10. Gazprom navrhuje Evropské komisi mimosoudní řešení antimonopolního případu

Největší ruský producent plynu Gazprom poslal Evropské komisi návrhy na mimosoudní urovnání případu, v němž Gazprom čelí obvinění z porušení antimonopolních pravidel. Uvedla to v pondělí ruská tisková agentura Interfax s odvoláním na informace od zástupců firmy.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Sídlo bývalého šéfa Lehman Brothers se prodalo za "rekordní sumu"

Minulý týden bylo v aukci prodáno sídlo bývalého ředitele banky Lehman Brothers Dicka Fulda. Vítěznou nabídku učinil anonymní kupec. Částka za více než 70akrové sídlo nebyla zveřejněna, ale podle aukční síně Consierge Auctions byla nejnižší možná nabídka 20 milionů dolarů, a ta se vyšplhala na "rekordní sumu", kterou ještě za nemovitost nikdo v aukci nezaplatil. Původně se odhadovalo, že se sídlo prodá za 30 až 50 milionů dolarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat