Co musíte ráno vědět (24. prosince)

Jak se před Štědrým dnem vedlo akciím v Evropě i zámoří, jak je na tom americká a ruská ekonomika a která měna má za sebou nejhorší rok? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie mají za sebou další rekordní seanci, Dow poprvé v historii překonal hranici 18 tisíc bodů

Americké akcie mají za sebou díky příznivým makrodatům další rekordní seanci. Indexy v úterý posunuly jak intradenní, tak zavírací rekordy a index Dow poprvé v historii vystoupil nad hranici 18 tisíc bodů. Index Dow v úterý zpevnil o 0,36 % na 18 024,17 bodu, čímž překonal předchozí zavírací rekord z 22. prosince stanovený na 17 959,44 bodu. Zároveň posunul intradenní rekord na 18 069,22 bodu. Index S&P 500 rovněž překonal rekordy - intradenní posunul na 2 086,73 bodu a zavírací rekord z 22. prosince (2 078,54 bodu) přeskočil a uzavřel se ziskem 0,17 % na 2 082,17 bodu. Technologický Nasdaq šel proti trendu a ztrácel 0,33 % na 4 765,42 bodu.

Dopis Fedu (protože Ježíšek by tohle nečetl)

Kontrarián, a přece býk? Nic není nemožné, ukazuje známý akciový optimista

2. Evropské akcie zažily nejlepších šest dní za poslední tři roky

Evropské akcie v úterý posilovaly díky lepším než očekávaným americkým makrodatům a mají za sebou největší šestidenní zisk za poslední tři roky. Britský FTSE 100 připsal 0,33 %, francouzský CAC 40 1,42 % a německý DAX 0,57 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,4 % a všechny jeho sektory posílily v čele se stavebním sektorem. Jediné odvětví, které zakončilo v červených číslech, byl sektor zdravotní péče. Proti trendu se v úterý vydal řecký index ASE, který ztrácel 1,7 % poté, co tamní poslanci ani ve druhém kole nezvolili prezidenta.

Fiona English (Pioneer): Pro rok 2015 sázíme na evropské cyklické akcie firem, které budou schopné zvyšovat dividendy

FX výhled: Euro spadne až pod paritu s dolarem, rubl bude slabý po celý rok 2015

Erste: Ekonomický a tržní výhled na první kvartál 2015

3. Pražská burza v úterý ztratila půl procenta, dolů ji stáhly akcie ČEZ a Komerční banky

Index PX v úterý odepsal 0,56 % na 951,59 bodu. Téměř polovinu úterního zobchodovaného objemu představovaly akcie Komerční banky, které oslabily o více než procento. Druhou v pořadí nejvíce obchodovanou emisí byla skupina ČEZ, jejíž cenné papíry ztratily 0,81 %. Třetí v pořadí se umístila O2 C.R., jejíž akcie zlevnily o procento. Naproti tomu cenné papíry Erste Group Bank připsaly 0,15 %, podobně jako akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR. Nejúspěšnějším titulem se v úterý stala Fortuna, jejíž cenné papíry podražily o 0,8 %. Za celý zkrácený týden akcie v Praze zpevnily o 0,7 %.

TOP fondy pro české investory na rok 2015

Erste Group Bank a Komerční banka: Jak vidí analytici akcie bank na pražské burze?

4. Očekávané události

Ve středu investory čeká zkrácené obchodování v Evropě i Spojených státech. Burzy NYSE Euronext zavřou ve 14.05, Spojené státy uzavřou seanci v 19.00 SEČ. Ještě předtím však USA zveřejní týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 290 tisíc nových, předchozí týden: 289 tisíc). Vše, co se ve vánočním týdnu bude dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řečtí zákonodárci ani ve druhém kole nového prezidenta nezvolili

Řecký parlament ani ve druhém kole nezvolil nového prezidenta. Zapotřebí bylo 200 hlasů z 300, kandidát premiéra Samarase Stavros Dimas však získal jen 168 hlasů. Bude se tedy konat třetí kolo (29. prosince), v němž už je zapotřebí jen 180 hlasů. Samarasova vláda má tedy 6 dní na to, aby sehnala 12 hlasů, v opačném případě budou muset v únoru proběhnout předčasné parlamentní volby, v nichž by podle průzkumů nejspíše zvítězila radikální levice, což by ohrozilo závazky Řecka vůči mezinárodním věřitelům. Levice totiž slibuje okamžité ukončení úsporné politiky.

6. Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala nejvíce od roku 2003

Americká ekonomika podle finálního zpřesněného odhadu expandovala ve třetím čtvrtletí tempem 5 % anualizovaně, tedy nejvíce od třetího čtvrtletí 2003. Analytici očekávali revizi na 4,3 % z původního odhadu 3,9 % po 4,6 % ve druhém čtvrtletí. Osobní spotřeba ve třetím kvartálu vzrostla o 3,2 %, čekal se 2,5% růst po předchozích 2,2 %. Jádrová osobní spotřeba se zvýšila o 1,4 % v souladu s odhady trhu.

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech se v listopadu nečekaně propadly

7. OPEC prý těžbu ropy neomezí ani při poklesu cen na 20 dolarů za barel

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nesníží svou těžbu ani v případě, že se ceny ropy propadnou až na 20 dolarů za barel. Podle serveru BBC to prohlásil saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí. Dodal, že ceny by se již nikdy nemusely vyšplhat zpět na 100 dolarů za barel.

Cena ropy se podle arabských členských států OPEC vyšplhá nad 70 dolarů za barel

8. Rusko čelí hrozbě hluboké recese, prohlásil premiér Medveděv

Rusku hrozí, že vstoupí do období hluboké hospodářské recese. Uvedl to ruský premiér Dmitrij Medveděv, kterého z ruských médií v úterý citovala agentura Reuters. Ruská ekonomika je pod tlakem v souvislosti s poklesem cen ropy na světových trzích a nedávným prudkým propadem rublu.

Rusko letos počítá s výrazným poklesem vývozu ropy i plynu

Rusko doufá v brzkou dohodu o dodávkách elektřiny na Ukrajinu

Ruští zákonodárci schválili zákon na podporu bank

9. Ukrajinský parlament zrušil status nezávislé země, stát směřuje do NATO

Ukrajinský parlament v úterý hlasoval pro zrušení statusu nezávislé země a krok směrem ke vstupu do NATO. Pro návrh hlasovalo 303 poslanců, tedy o 77 více, než bylo potřeba pro schválení. Tento krok bude podle ruského zástupce v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vnímán jako nepřátelský vůči Rusku a jen zhorší už tak vyostřené vztahy.

Návrh ukrajinského rozpočtu počítá s poklesem ekonomiky o 4,3 %

10. Zbraň hromadného ničení v Putinových rukou: Zavede Rusko zlatý standard, aby zabránilo pádu rublu?

Minulý týden proběhly trhy zvěsti o tom, že Rusko začalo prodávat zlaté rezervy. Ty však byly vzápětí vyvráceny. Naopak se ukázalo, že Rusko své rezervy navyšuje. John Butler, investiční ředitel Atom Capital, a Alasdair MacLeod, šéf analytického týmu internetové směnárny zlata GoldMoney Foundation, se domnívají, že ruský prezident Putin by mohl zemi přivést k určité formě zlatého standardu ve snaze podpořit ekonomiku.

Rusko vyzvalo exportéry, aby prodávali zahraniční měnu

BONUS

A nejhorší měnou roku 2014 byl... bitcoin

Ruský rubl má za sebou hrozivý rok, stejně tak ukrajinská hřivna. Digitální měna bitcoin má za sebou však přímo katastrofální rok. Od vrcholu 1 130 dolarů, kterého dosáhla před něco málo více než rokem, oslabila v roce 2014 o více než 56 %, což z ní jednoznačně činí nejhorší měnu letošního roku. Pokud tedy bitcoin lze za měnu považovat.

Při současné ceně kolem 326 dolarů sice není bitcoin ještě zcela mrtev, ale dost možná už je smrtelně zraněn, jak poukazuje Mark Gilbert ve svém příspěvku pro Bloomberg. Zároveň dodává, že zásah centrální banky zachránil ruský rubl jen těsně před tím, aby byl nejhorší státní (tedy ne digitální) měnou letošního roku, a posunul ho mírně nad ukrajinskou hřivnu. Stále má však rubl co dělat, aby dohnal ghanský cedi.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat