Evropské akcie zažily nejlepších šest dní za poslední tři roky

Evropské akcie v úterý posilovaly díky lepším než očekávaným americkým makrodatům a mají za sebou díky tomu největší šestidenní zisk za poslední tři roky.
Britský FTSE 100 připsal 0,33 %, francouzský CAC 40 1,42 % a německý DAX 0,57 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,6 %, všechny jeho sektory posílily v čele s stavebním sektorem. Jediné odvětví, které zakončilo v červených číslech, byl sektor zdravotní péče.
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala tempem 5 % anualizovaně, tedy mnohem více, než se čekalo. Analytici predikovali revizi směrem nahoru, ale pouze na 4,3 % z dřívějšího odhadu 3,9 %.
Proti trendu se v úterý vydal řecký ASE index, který ztrácel 1,7 % poté, co poslanci ani ve druhém kole nezvolili prezidenta. Pozornost se nyní bude soustředit na třetí, finální kolo, v němž už je zapotřebí jen 180 hlasů z 300. Premiér Samaras má tedy šest dní na to, aby zajistil svému kandidátovi Stavrosovi Dimasovi zbývajících 12 hlasů.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Řecký parlament ani ve druhém kole nezvolil nového prezidenta. Zapotřebí bylo 200 hlasů z 300, kandidát premiéra Samarase Stavros Dimas však získal jen 168 hlasů. Bude se tedy konat třetí kolo 29. prosince, v němž už je zapotřebí jen 180 hlasů. Samarasova vláda má tedy 6 dní na to, aby sehnala 12 hlasů, v opačném případě budou muset v únoru proběhnout předčasné parlamentní volby, v nichž by podle průzkumů nejspíš zvítězila radikální levice, což by ohrozilo závazky Řecka vůči mezinárodním věřitelům. Levice totiž slibuje okamžité ukončení úsporné politiky.
- Rusku hrozí, že vstoupí do období hluboké hospodářské recese. Uvedl to ruský premiér Dmitrij Medveděv, kterého z ruských médií v úterý citovala agentura Reuters. Ruská ekonomika je pod tlakem v souvislosti s poklesem cen ropy na světových trzích a nedávnému prudkému propadu rublu.
- Ukrajinský parlament v úterý hlasoval pro zrušení statusu nezávislé země a krok směrem ke vstupu do NATO. Pro návrh hlasovalo 303 poslanců, tedy o 77 více, než bylo třeba pro schválení. Tento krok bude podle ruského zástupce v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vnímán jako nepřátelský vůči Rusku a jen zhorší už tak vyostřené vztahy.
- Minulý týden proběhly trhy zvěsti o tom, že Rusko začalo prodávat zlaté rezervy. Ty však byly vzápětí vyvráceny. Naopak se ukázalo, že Rusko své rezervy navyšuje. John Butler, investiční ředitel Atom Capital, a Alasdair MacLeod, šéf analytického týmu internetové směnárny zlata GoldMoney Foundation, se domnívají, že ruský prezident Putin by mohl zemi přivést k určité formě zlatého standardu ve snaze podpořit ekonomiku.
- Ruský premiér Medveděv v úterý podepsal nařízení, podle něhož velcí exportéři musejí povinně část svých tržeb v zahraničních měnách vyměnit za ruský rubl a pomoci tak měnu stabilizovat. Podle novin Kommersant, které zprávu přinesly, by tyto firmy mohly v následujících dvou měsících poskytnout trhu až miliardu dolarů denně, což by mělo společně s dalšími opatřeními centrální banky zastavit propad ruského rublu.
- Hrubý národní produkt Francie se ve třetím čtvrtletí zvýšil oproti předchozím třem měsícům o 0,3 %. Meziročně tempo expanze ekonomiky zpomalilo na 0,4 % z 0,8 % ve druhém kvartále. Finální data tak potvrdila předchozí rychlý odhad. Zároveň byly zveřejněny spotřebitelské výdaje za listopad, které vzrostly jen o 0,4 %, čekal se přitom 0,6% růst.
- Projekt euroasijské integrace je otevřen pro kterýkoli stát na východ i západ od Ruska. Na vrcholné schůzce států Euroasijské hospodářské unie (EAHU) v Moskvě to v úterý prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Zakládajícími členy EAHU, která formálně vznikne 1. ledna příštího roku, jsou kromě Ruska Kazachstán a Bělorusko, v nedávné době se přihlásily i Arménie a Kyrgyzstán.
- Těžba ropy v Rusku by měla letos stoupnout o 0,6 % na rekordních 526,6 milionu tun. Produkce zemního plynu by se měla naopak snížit o čtyři procenta na 641 miliard krychlových metrů. Výrazný pokles by měl vykázat rovněž vývoz ropy a plynu do zahraničí. Uvedl to v úterý ruský ministr energetiky Alexandr Novak s odvoláním na předběžné údaje.
- Ukrajinská ekonomika klesne příští rok o 4,3 %. Počítá s tím návrh rozpočtu na rok 2015, který předložilo ukrajinské ministerstvo financí. Ukrajinská ekonomika se potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a březnové ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym.
- Ruská vláda doufá, že do konce letošního roku uzavře dohodu o dodávkách ruské elektřiny na Ukrajinu. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Ukrajina se potýká s nedostatkem elektřiny poté, co konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou narušil dodávky uhlí do elektráren.
- Míra nezaměstnanosti v Polsku se v listopadu překvapivě zvýšila na 11,4 % z říjnových 11,3 %. Maloobchodní tržby naopak zaznamenaly první pokles za jeden a půl roku. Vyplývá to z úterních údajů tamního statistického úřadu.
- Portugalsko snížilo deficit rozpočtu v průběhu dvanácti měsíců do konce září 2014 na 4,3 % hrubého domácího produktu (HDP) z 4,8 % HDP v předešlém roce. Oznámil to v úterý národní statistický úřad.
- Správní rada ruského plynárenského gigantu Gazprom schválila investiční program pro příští rok v hodnotě 840,4 miliardy rublů. Oznámila to v úterý firma. Investice by podle schváleného programu klesly z více než bilionu rublů plánového pro letošní rok. Gazprom však obvykle během roku investice rozšiřuje, původní plán pro letošek počítal s částkou 806 miliard rublů, upozornila agentura Reuters.
- Ruští zákonodárci v úterý schválili zákon na pomoc bankám poté, co centrální banka zachránila před krachem National Bank Trust. Dolní komora parlamentu v úterý schválila ve všech třech čteních zákon umožňující Agentuře pro pojištění depozit (Deposit Insurance Agency) kupovat podíly v bankách, kterým hrozí bankrot ve snaze podpořit finanční stabilitu země.
- Ukrajina již druhý měsíc v řadě snížila zlaté rezervy, nyní jich má nejméně od srpna 2005, naopak Rusko rezervy prudce navyšuje a má jich nejvíce za nejméně dvě dekády. Rezervy Ukrajiny v listopadu podle dat Mezinárodního měnového fondu (MMF) klesly na 23,6 metrické tuny z 26,1 metrické tuny v říjnu. Naproti tomu ruské rezervy vzrostly na 1 187,5 tuny z 1 168,7 tuny v říjnu.
- Tempo růstu britské ekonomiky ve třetím čtvrtletí kleslo. Hrubý domácí produkt (HDP) Spojeného království ve třetím čtvrtletí podle finálních dat mezikvartálně vzrostl o 0,7 % po růstu o 0,8 % ve druhém kvartálu (revidováno níže z +0,9 %), jak očekávala předběžná data. V meziročním srovnání britská ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala jen 2,6% tempem, stejně jako ve druhém čtvrtletí (revidováno z +3,2 %). Předběžný odhad počítal s 3% meziročním růstem.
- Deficit běžného účtu Spojeného království se ve třetím čtvrtletí prohloubil na 27 miliard liber z 24,3 miliardy liber, očekávalo se snížení schodku na 23,2 miliardy liber.
- Společnost Facebook musela na žádost ruských úřadů zablokovat stránku, která vyzývala k organizaci protestní akce na leden příštího roku k podpoře opozice v Rusku. Podle mluvčího ruského regulačního úřadu Vadima Ampelonského byly zablokovány stránky vyzývající k extremismu a masovým protestům.
- Maloobchodní tržby v Itálii v říjnu meziměsíčně stagnovaly (září: -0,1 %), meziročně klesly o 0,8 % (září: -0,6 %).
- Agentura S&P snižuje rating Ukrajiny na "CCC-" z "CCC".
Zdroj: Bloomberg