Americké akcie mají za sebou další rekordní seanci, Dow poprvé v historii překonal hranici 18 tisíc bodů

Americké akcie mají za sebou díky příznivým makrodatům další rekordní seanci. Indexy v úterý posunuly jak intradenní, tak zavírací rekordy a index Dow poprvé v historii vystoupil nad hranici 18 tisíc bodů. Akcie katapultovala vzhůru zpráva o výraznějším růstu HDP ve třetím kvartálu, než uváděly původní odhady.
Index Dow v úterý zpevnil o 0,36 % na 18 024,17 bodu, čímž překonal předchozí zavírací rekord z 22. prosince 17 959,44 bodu. Zároveň posunul intradenní rekord na 18 069,22 bodu. Index S&P 500 rovněž překonal rekordy - intradenní posunul na 2 086,73 bodu a zavírací rekord z 22. prosince (2 078,54 bodu) přeskočil a uzavřel se ziskem 0,17 % na 2 082,17 bodu. Horší náladu v závěru seance způsobilo několik kusých zpráv o ebole. Technologický Nasdaq šel proti trendu a ztrácel 0,33 % na 4 765,42 bodu. Důvodem byl další propad sektoru biotechnologií.
Uplynulo 172 dní od chvíle, kdy Dow podle dat agentury Bloomberg uzavřel nad 17 tisíci bodů (3. července). Nyní tedy zažil pátou nejrychlejší rally mezi tisícovými milníky. Nejrychleji v historii Dow vystoupal o tisíc bodů v květnu 1999, kdy mu trvalo pouhých 35 dní, než z 10 tisíc bodů vyskočil na 11 tisíc bodů. Naproti tomu mu trvalo téměř 5 200 dní mezi lety 1972 a 1987, aby posílil z tisíce bodů na dva tisíce.
Během pětiletého býčího trhu, který začal v březnu 2009, index Dow připsal 175 %. Nejlépe si letos vedly technologie, akcie společnosti Intel zpevnily o více než 44 % a Microsoftu o 30 %. Dařilo se však i společnostem jako Home Depot, Walt Disney a Nike, jejichž cenné papíry připsaly více než 20 %.
Hodnota firemních akciových emisí letos ve světě vzrostla proti loňsku o zhruba polovinu na 865 miliard dolarů. Emisní aktivita tak byla nejvyšší od roku 2007. Plyne to z údajů, které v úterý zveřejnila agentura Thomson Reuters.
Úterní růst mají na svědomí především lepší čísla o vývoji amerického HDP. Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí stoupla podle zpřesněných údajů o rovných pět procent, což bylo její nejrychlejší tempo od léta 2003. Bylo to už druhé čtvrtletí silného růstu po tempu 4,6 % v předešlém kvartálu.
"Čísla o HDP všechny ohromila," říká Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities. "Hlavním tématem roku 2015 bude sebevědomý spotřebitel podporovaný vyšší zaměstnaností, nižšími náklady na energie a rostoucím akciovým trhem. Investování v roce 2015 se ponese ve znamení všeho, co bude zajímat spotřebitele," dodává. Data o HDP zastínila zklamání z poklesu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a řadu dalších vlivů, které by jinak hrály výraznou roli.
Příznivé údaje posílily devět z deseti sektorů trhu v rámci indexu S&P 500. Oslabil jen oborový index zdravotnictví, který podkopal propad cen akcií biotechnologických firem.
Ceny ropy stouply, podpořil je silný růst ekonomiky USA
Světové ceny ropy po úterních údajích o silném růstu americké ekonomiky nakrátko výrazně vzrostly a severomořská ropa Brent se stabilizovala nad 60 dolary za barel. Vliv příznivých zpráv z USA oslabily trvající vyhlídky na přetlak nabídky a slabou globální poptávku.
Brent se po zprávě z USA dostal až na 61,49 USD za barel. Ve 21.30 SEČ jeho cena vystoupala na 61,60 USD. Americká lehká ropa WTI získávala zhruba 1,73 dolaru na 57,06 USD.
Vliv zprávy o americkém HDP na ropný trh byl ale jen krátkodobý. "Spojené státy samy nedokážou vyvést ropu z bouřlivých vod," řekl agentuře Reuters Ehsan ul-Haq z firmy KBC Energy Economics. "Myslím si, že ceny obnoví pokles v lednu, ne-li už koncem prosince," dodal.
Ceny ropy minulý týden klesly čtvrtý týden za sebou a jsou téměř 50 % pod červnovými maximy. Nejnovější vlna ztrát zasáhla trh na konci listopadu, kdy Saúdská Arábie přesvědčila ostatní členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby proti cenovému poklesu nezasáhli omezením své produkce. OPEC tím podle analytiků chce srazit ceny tak nízko, aby to zastavilo prudký nárůst americké těžby z břidlicových ložisek. Analytici ale poukazují na to, že produkce reaguje na pokles cen velmi pomalu.
Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí v úterý řekl, že OPEC nesníží svou těžbu ani v případě, že se ceny ropy propadnou až na 20 dolarů za barel. Dodal, že ceny by se již nikdy nemusely vyšplhat zpět na 100 dolarů za barel.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americká ekonomika podle finálního zpřesněného odhadu expandovala ve třetím čtvrtletí tempem 5 % anualizovaně, tedy nejvíce od třetího čtvrtletí roku 2003. Analytici očekávali revizi nahoru na 4,3 % z původního odhadu 3,9 % po 4,6 % ve druhém čtvrtletí. Osobní spotřeba ve třetím kvartále vzrostla o 3,2 %, čekal se 2,5% růst po předchozích 2,2 %. Jádrová osobní spotřeba se zvýšila o 1,4 %, v souladu s odhady trhu.
- Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nesníží svou těžbu ani v případě, že se ceny ropy propadnou až na 20 dolarů za barel. Podle serveru BBC to prohlásil saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí. Dodal, že ceny by se již nikdy nemusely vyšplhat zpět na 100 dolarů za barel.
- Minulý týden proběhly trhy zvěsti o tom, že Rusko začalo prodávat zlaté rezervy. Ty však byly vzápětí vyvráceny. Naopak se ukázalo, že Rusko své rezervy navyšuje. John Butler, investiční ředitel Atom Capital, a Alasdair MacLeod, šéf analytického týmu internetové směnárny zlata GoldMoney Foundation, se domnívají, že ruský prezident Putin by mohl zemi přivést k určité formě zlatého standardu ve snaze podpořit ekonomiku.
- Osobní příjmy Američanů se v listopadu zvýšily o 0,4 %, jak se očekávalo, po 0,3% růstu v říjnu (revidováno z 0,2% růstu). Zvýšily se i výdaje, a to o 0,6 % při očekávání 0,5% růstu po 0,3 % v říjnu (revidováno z 0,2 %). Jádrové výdaje na osobní spotřebu naopak v listopadu stagnovaly (odhad: +0,1 %) po říjnových +0,2 % a meziročně se zvýšily o 1,4 % při očekávání 1,5% růstu po 1,6 % v říjnu.
- Prodeje nových domů ve Spojených státech se v listopadu meziměsíčně snížily o 1,6 % na 438 tisíc jednotek anualizovaně, tedy čtyřměsíční minimum, po 2,2% poklesu na 445 tisíc jednotek v říjnu (revidováno z 0,7% růstu). Očekával se růst na 460 tisíc jednotek. Meziročně se v listopadu prodeje nových domů snížily o 1,6 %.
- Index aktivity richmondského Fedu v prosinci vzrostl na 7 bodů, jak se očekávalo. Index se v listopadu nečekaně propadl na 4 body z předchozích 20 bodů.
- Index spotřebitelské důvěry sledovaný Michiganskou univerzitou v prosinci podle finálních údajů vzrostl na 93,6 bodu z 88,8 bodu v listopadu, tedy nejvýše od ledna 2007. Předběžná data počítala s růstem na 93,8 bodu, jejich revize níže se však očekávala (odhad: 93,5 bodu).
- Index cen domů FHFA v říjnu meziměsíčně vzrostl o 0,6 % (odhad: +0,3 %, září: 0,0 %).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v listopadu klesly o 0,7 % po 0,4% růstu v říjnu (revidováno z +0,3 %), analytici očekávali 3% růst. Objednávky kapitálového zboží bez letadel měly podle odhadů vzrůst o procento po 1,6% poklesu v říjnu, namísto toho stagnovaly. Bez dopravních prostředků měly objednávky rovněž vzrůst o procento, nečekaně však o 0,4 % spadly po 1,3% poklesu v říjnu (revidováno z -1,1 %). Samotné objednávky letadel se zvýšily o 0,6 % a automobilů o 0,2 %.
- Arabské státy, které jsou členy OPEC, se domnívají, že cena ropy oživí a dostane se do konce příštího roku mezi 70 a 80 dolarů za barel. Delegáti prohlásili, že nejspíše neuvidí - a někteří z nich by ani nepřivítali - návrat ceny na 100 dolarů za barel v nejbližší době. Zmíněných 100 dolarů za barel, které kdysi považovali za "spravedlivou" cenu, totiž vybízí k těžbě i státy mimo OPEC, které by se za nižší cenu ropu produkovat neobtěžovaly.
- Cena ropy Brent kolísá kolem 60 dolarů za barel a americká lehká ropa WTI se pohybuje kolem 56 dolarů za barel. Jak vidí další vývoj odborníci na ropný trh? Všeobecně se analytici ropného trhu shodují na tom, že cena ropy začne opět stoupat. Obchodníci s futures to však vidí jinak, oproti analytikům jsou konzervativnější.
- Spojené státy využily platformu OSN ke kritice severokorejského režimu při příležitosti první schůze Rady bezpečnosti ohledně potlačování lidských práv v KLDR. "Nestačí jim upírat svobodu projevu vlastních obyvatel, severokorejský režim nyní zjevně zamýšlí potlačovat tuto základní svobodu i v naší zemi," řekla Samantha Powerová, americká diplomatka na půdě OSN. "Je to absurdní. Zároveň je to však přesně ten druh jednání, který očekáváme od režimu, jenž vyhrožuje 'nelítostnou protiakcí' vůči Spojeným státům kvůli hollywoodské komedii, a nerozpakuje se věznit desetitisíce lidí v gulazích," dodala.
- Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola hodlá zintenzivnit šetření a v rámci něj plánuje oznámit zrušení 1 000 až 2 000 pracovních míst. Listu The Wall Street Journal to v úterý sdělily informované zdroje. Mělo by jít o největší propouštění u amerického giganta za 15 let. Představovalo by to ale maximálně 1,5 % z celkového počtu přes 130 000 zaměstnanců.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK