Co musíte ráno vědět (24. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a Americe, kdo za oceánem plánuje velké nákupy a jak (ne)vypadala poslední televizní debata Hillary Clintonové a Donalda Trumpa? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy zpevnily
Americké akciové indexy v pátek uzavřely smíšeně. Microsoft a McDonald's výrazně zpevnily v reakci na zveřejnění příznivých hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí. Naopak akcie energetických a zdravotních firem oslabily. Za celý týden však všechny tři indexy skončily v zelených číslech. Index Dow v pátek klesl o 0,09 % na 18 145,71 bodu a širší index S&P 500 uzavřel se ztrátou 0,01 % na 2 141,16 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,3 % na 5 257,40 bodu. Index volatility VIX v pátek klesl o 2,98 % na 13,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,735 %. Od minulého pátku index Dow posílil o 0,04 %, S&P 500 o 0,38 % a Nasdaq Composite o 0,83 %.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný růst s kartami příliš nezamíchal
Jak budou trhy reagovat na výsledky prezidentských voleb v USA?
2. Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden však o více než procento zpevnily
Evropské akciové trhy v závěru týdne uzavřely bez výraznějších změn. Investoři během páteční seance vyhodnocovali zejména výsledky čtvrtečního zasedání ECB. Nejvýraznější dopad na páteční seanci měla slova guvernéra Maria Draghiho, v jejichž důsledku euro vůči americkému dolaru kleslo na nejnižší hodnotu od března. Regionální index STOXX Europe 600 v pátek uzavřel na nule, za celý týden si však připsal 1,27 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,09 % na 7 020,47 bodu (za celý týden +0,02 %) a francouzský CAC 40 rovněž odepsal 0,09 % na 4 536,07 bodu (za celý týden +1,46 %), zatímco německý index DAX naopak o 0,09 % zpevnil (za celý týden +1,23 %). Euro v reakci na komentář guvernéra ECB Maria Draghiho pokračovalo v poklesu. Draghiho slova signalizovala, že ECB nehodlá spěchat s ukončením programu nákupu dluhopisů a naopak si nechává otevřené dveře pro další podpůrné kroky. To poslalo euro vůči americkému dolaru až na sedmiměsíční minimum pod 1,09 USD. ECB na čtvrtečním zasedání podle očekávání nechala svou měnovou politiku beze změn.
Jak (ne)vydělávají drobní hráči na trhu? Máme statistiky!
Korekce, nebo začátek konce aneb Vyplatí se teď investovat do evropských bank?
3. Pražská burza se v pátek vrátila do plusu, za celý týden si připsala 3,2 %
Pražská burza se v závěru týdne rychle oklepala ze čtvrteční ztráty a index PX nakonec v pátek zpevnil o 0,75 % na 928,28 bodu. Nahoru ji táhly finanční tituly, v červených číslech se ocitla O2 Czech Republic. Nejvyšší zisk v závěru týdne zaznamenala Komerční banka, která se zároveň může pochlubit největším zobchodovaným objemem. Její akcie zdražily o 2,68 % na 921,90 Kč. Dařilo se však i dalším finančním titulům. MONETA Money Bank si připsala 1,26 % na 88,50 Kč, Erste Group Bank vzrostla o 0,5 % na 763,80 Kč a pojišťovna VIG si polepšila o 1,06 % na 495,70 Kč. V zelených číslech ale uzavřela většina titulů. Energetická skupina ČEZ zpevnila o 0,09 % na 468,50 Kč, cena akcií likérky Stock Spirits se zvýšila o 0,52 % na 48,05 Kč a petrochemický holding Unipetrol vzrostl o 0,27 % na 184,50 Kč. V negativním pásmu skončily čtyři tituly. Sázková kancelář Fortuna odepsala 0,78 % na 89,20 Kč, nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko klesla o 1,25 % na 395 Kč a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens odevzdal 0,85 % na 760 Kč. Největší ztrátu zaznamenal operátor O2 Czech Republic, jenž klesl o 2,08 % na 235 Kč. Nejvíce klesající akcií týdne byla Fortuna, která přišla o 3 %. Společnost oznámila, že bude sponzorovat český fotbal. Tato smlouva bude znamenat významné zatížení na straně nákladů, což investoři vnímají obezřetně s ohledem na nejistý přínos, říká analytik J&T Banky Milan Vaníček. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla O2 C.R., která přidala 7,6 %. Investoři vyhlížejí výsledky, které budou zveřejněny v úterý. Současně se podle Vaníčka spekuluje o výsledku rebalancování indexů MSCI, které výrazně ovlivňuje rozkolísanost ceny akcií.
MONETA vs. O2: Dva scénáře změn v indexu MSCI aneb S Kellnerem, nebo bez?
ČEZ a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení
4. Očekávané události
V noci na pondělí na trh Japonsko pošle údaje o mezinárodním obchodu a přidá předběžný říjnový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a předstihový ekonomický index. Ráno na trh předběžné PMI za výrobu i sektor služeb pošlou Německo, Francie a souhrnně i celá eurozóna. Kromě toho budou investoři sledovat výsledek italské obchodní bilance, pravidelnou měsíční zprávu o stavu ekonomiky sepsanou německou centrální bankou a v USA odpoledne index aktivity chicagského Fedu a předběžný říjnový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Naplánovaná jsou rovněž vystoupení prezidenta newyorského Fedu Williama Dudleyho, šéfa saintlouiského Fedu Jamese Bullarda, prezidenta chicagského Fedu Charlese Evanse a guvernéra Fedu Jeroma Powella. Hospodářské výsledky odtajní v Evropě Koninklijke Philips či TNT Express a v USA například Kimberly-Clark, T-Mobile US nebo Visa. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. října
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Největší akvizice letošního roku potvrzena, AT&T za 85 miliard USD převezme mediální konglomerát Time Warner
Americká telekomunikační společnosti AT&T se dohodla na převzetí mediálního konglomerátu Time Warner. Zaplatí za něj 85,4 miliardy dolarů, celková hodnota transakce včetně dluhu Time Warneru má činit 108,7 miliardy dolarů. Správní rady obou společností schválily dohodu jednomyslně, oznámila agentura Reuters. Time Warner je mimo jiné hlavním akcionářem společnosti Central European Media Enterprises (CME), která vlastní českou televizi Nova a další stanice. Spojení bude největší dohodou uzavřenou v letošním roce a firmy doufají, že se jim transakci podaří završit do konce příštího roku.
6. British American Tobacco chce za 47 miliard dolarů převzít Reynolds American, vznikla by tím největší veřejně obchodovaná tabáková firma na světě
Britská tabáková firma British American Tobacco podala nabídku na úplné převzetí amerického výrobce cigaret Reynolds American za 47 miliard USD. V pátek to oznámila BAT, která již v Reynolds American vlastní zhruba 42 % akcií. Spojením podniků by podle britské společnosti vznikla největší veřejně obchodovaná tabáková firma na světě z hlediska obratu i provozního zisku.
7. Rusko napřesrok počítá se zvýšením těžby ropy na nový rekord
Rusko v příštím roce počítá se zvýšením produkce ropy na nové postsovětské maximum. Moskva nicméně nadále usiluje o to, aby těžařské země podpořily ceny ropy omezením produkce. V pátek to podle agentury Reuters řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak.
8. Hillary Clintonová je jasným favoritem na vítězství v listopadových prezidentských volbách
Hillary Clintonová je po třetí televizní debatě se svým republikánským soupeřem Donaldem Trumpem jasným favoritem na vítězství v listopadových prezidentských volbách. Demokratická kandidátka má podle nejnovějšího odhadu listu The New York Times 93% šanci na vítězství.
9. S&P zlepšila výhled ratingu Francie na stabilní
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie na stabilní z negativního. Zdůvodňuje to přijetím fiskálních reforem, které podpoří hospodářský růst. S&P nyní hodnotí Francii známkou AA, což je třetí nejvyšší hodnocení.
10. Babiš: Čínskou CEFC vylobbovali lidé spjatí s ČSSD
Čínská firma CEFC, která investuje v Česku, není podle místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše (ANO) příliš transparentní. Vylobbovali ji lidé spjatí s ČSSD, řekl novinářům po schůzce schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Hvězdné trio
Aktuality

