Co musíte ráno vědět (26. září)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, jaká pokuta po víkendu nově čeká na Wells Fargo a jaký dárek spadl v neděli v podvečer do klína redakci Investičního webu? I to musíte zkraje týdne vědět.

1. Americké akcie v pátek přerušily třídenní sérii růstů a zlevnily, za celý týden hlavní indexy skončily v plusu

Americké akcie v pátek po předchozích třech dnech růstu v řadě oslabily. Energetické společnosti se dostaly pod tlak kvůli výraznému poklesu cen ropy. Dolů zamířily rovněž akcie některých významných technologických podniků, například firem Yahoo! a Facebook. Index Dow v pátek odepsal 0,71 % a uzavřel na 18 261,45 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,57 % na 2 164,69 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,63 % na 5 305,75 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,25 % na 12,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,618 %. V červených číslech skončily všechny sektory, nejvíce klesly energetické odvětví, technologický sektor a finanční odvětví. Relativně nejlépe si vedl sektor necyklického spotřebního zboží, který odepsal jen 0,08 %. Za celý týden ale Dow připsal 0,76 % a S&P 500 a Nasdaq Composite stouply o 1,21 %, respektive o 1,17 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci to nevzdávají, index S&P 500 se posunul nad důležitou rezistenci

Kdo nakonec koupí Twitter?

2. Evropské akcie v pátek klesly, za celý týden však uzavřely v plusu

Velké burzy západní Evropy během pátečního obchodování svorně klesaly, když trhy korigovaly předchozí zisky a investoři reagovali na nepříznivá makroekonomická data. Ekonomická aktivita v eurozóně klesla nejníže za poslední dva roky, ukázaly předběžné indexy nákupních manažerů za září. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil páteční obchodování se ztrátou 0,72 %, když všechny jeho sektory obývaly záporné pásmo. Sestup vedl finanční sektor, jenž korigoval zisky z předchozích dvou seancí. Za celý týden ale index přidal 2,23 %.

George Soros: Uprchlická krize nemá jednoduché řešení, musíme se jí postavit čelem

3. Pražská burza v pátek dohnala jen část ranních ztrát, týden ale zakončila se ziskem 1,54 %

Index pražské burzy PX v pátek kopíroval pohyb světových trhů a skončil o 0,21 % níže než při čtvrtečním uzavření. Některé tituly dohnaly část dopoledních ztrát, například mediální společnost CME, která ale přesto zaznamenala největší páteční pokles. Jen dvě z hlavních emisí, Komerční banka a MONETA Money Bank, zakončily seanci mírně v plusu. Nejobchodovanějším titulem páteční burzovní seance byla právě Komerční banka, která přidala 0,3 %, MONETA posílila o 0,13 %. Za celý týden pražská burza nabrala 1,54 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla Stock Spirits (-4,4 %). Pátý největší akcionář (Aviva) mírně snížil svůj podíl. "Investoři negativně vnímají snižování podílu, protože se obávají, že investor může v prodejích pokračovat. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla VIG (+5,1 %, která se obchodovala v souladu s vývojem evropského finančního sektoru," uvedl hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

4. Očekávané události

Poslední zářijové pondělí by jindy vydalo za celý týden. Koná se první ze tří televizních debat Hillary Clintonové a Donalda Trumpa, v Guadalajaře začne kongres, na kterém v úterý Elon Musk hodlá představit plán kolonizace Marsu, v New Yorku začíná Advertising Week (vystoupí například Mary Barra z General Motors nebo Sheryl Sandberg z Facebooku), americký ministr financí Jack Lew vyráží na čtyřdenní cestu po Latinské Americe (Argentina, Brazílie, Kolumbie, Mexiko), aby jednal o ekonomickém růstu a praní špinavých peněz, Yves Mersch z ECB zahájí svým projevem konferenci v Ženevě, na níž vystoupí také šéf Švýcarské národní banky Thomas Jordan. Dále se v Itálii sejde vláda, aby určila datum referenda o ústavních reformách, šéf ECB Mario Draghi bude k dispozici poslancům Evropského parlamentu, v Bratislavě se sejdou ministři obrany zemí EU, aby jednali o lepší vojenské spolupráci, Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni zahájí celotýdenní konferenci o tématech, jako je dohoda s Íránem o jeho jaderném programu, guvernér ČNB Jiří Rusnok promluví na konferenci Budoucnost V4 – podnikání v zemích střední a východní Evropy, začne ostře sledované Mezinárodní energetické fórum v Alžíru a veřejně vystoupí Stephen Poloz, guvernér Bank of Canada, a Robert Kaplan, šéf dallaského Fedu. Makroekonomický kalendář zahrnuje například prodeje nových domů v USA, index průmyslové aktivity dallaského Fedu, rozhodnutí o úrokových sazbách v Izraeli, index podnikatelské nálady Ifo v Německu nebo běžný účet Brazílie. Výsledkovou sezónu dokreslí mimo jiné čísla od společnosti Carnival Corp. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bývalý šéf Volkswagenu se prý podílel na utajování manipulace s emisemi

Bývalý generální ředitel německého automobilového koncernu Volkswagen Martin Winterkorn věděl o manipulaci s měřením emisí ještě před tím, než problém odhalily americké úřady, a podílel se na jejím utajování. S odvoláním na důvěrné dokumenty z podniku o tom informoval německý list Bild am Sonntag.

6. Wells Fargo čelí hromadné žalobě požadující 2,6 miliardy dolarů

Americká banka Wells Fargo čelí hromadné žalobě požadující vyplacení minimálně 2,6 miliardy dolarů zaměstnancům, kteří byli propuštěni či přeřazeni na nižší pozici kvůli neplnění nerealistických cílů. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters.

7. Yahoo! čelí žalobě kvůli rozsáhlému kybernetickému útoku

Americká internetová společnost Yahoo! čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal jeden z uživatelů Yahoo!, který firmu v souvislosti s krádeží dat obvinil z hrubé nedbalosti.

8. Samsung v Koreji obnoví prodej telefonů Galaxy Note 7 později

Jihokorejská společnost Samsung Electronics obnoví prodej telefonů Galaxy Note 7 v Jižní Koreji až 1. října, proti plánu o tři dny později. Podnik v neděli oznámil, že odklad si vyžádala snaha rychle dokončit svolávání dříve prodaných telefonů, u kterých se objevily případy vznícení baterie.

9. Alžírsko stále vidí možnost dosažení dohody o zmrazení těžby ropy

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by se příští týden na neformální schůzce v Alžírsku stále mohli dohodnout na zmrazení těžby. Řekl to alžírský ministr energetiky Núraddín Búterfa. Generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo přitom tento týden varoval, že od schůzky v Alžírsku se žádné zásadní rozhodnutí zřejmě nedá očekávat.

Centrální banka Saúdské Arábie zavádí nová opatření k posílení stability finančního trhu

10. Commerzbank chce zrušit minimálně 5 000 pracovních míst

Vedení německé bankovní společnosti Commerzbank hodlá zrušit minimálně 5 000 pracovních míst, což odpovídá více než deseti procentům celkové pracovní síly podniku. S odvoláním na své zdroje o tom v pátek informoval server ekonomického listu The Wall Street Journal. V rámci širší reorganizace aktivit banka plánuje zrušit také jednu z divizí. Reaguje tak na slabou ziskovost v době nízkých úrokových sazeb a na slabší aktivitu klientů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Slavia porazila Spartu. Na Spartě.

Ta část redakce, která se vydrží ze všemožných těžko popsatelných a obhajitelných důvodů dívat na první českou fotbalovou ligu (jak že se teď vlastně jmenuje?), z podobně složitě argumentovatelných pohnutek fandí Slavii (ano, té od Tvrdíka). A tak se jí v neděli zkrátka bude dobře usínat. Fanoušci Sparty (bez komentáře) mají tu výhodu, že - a to je bohužel statistika - další tři až čtyři derby je výhra Slavie pravděpodobná asi jako to, že se v pondělí nebude pracovat. Takže na jaře ahoj.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat