Americké akcie v pátek přerušily třídenní sérii růstu a zlevnily, za celý týden hlavní indexy skončily v plusu

Americké akcie v pátek po předchozích třech dnech růstu v řadě oslabily. Energetické společnosti se dostaly pod tlak kvůli výraznému poklesu cen ropy. Dolů zamířily rovněž akcie některých významných technologických podniků, například firem Yahoo! a Facebook. Celý týden byl ale pro akcie za oceánem ziskový.
Index Dow v pátek odepsal 0,71 % a uzavřel na 18 261,45 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,57 % na 2 164,69 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,63 % na 5 305,75 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,25 % na 12,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,618 %.
V červených číslech skončily všechny sektory, nejvíce klesly energetické odvětví, technologický sektor a finanční odvětví. Relativně nejlépe si vedl sektor necyklického spotřebního zboží, který odepsal jen 0,08 %.
Za celý týden Dow připsal 0,76 % a S&P 500 a Nasdaq Composite stouply o 1,21 %, respektive o 1,17 %.
Akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (+21,42 %) v pátek přidaly více než pětinu poté, co zesílily spekulace o možném převzetí firmy. Finanční televize CNBC uvedla, že Twitter vede pokročilá jednání s potenciálními zájemci, mezi nimiž jsou i Alphabet či Salesforce. Vedení Twitteru by prý dohody rádo dosáhlo. Akcie technologického podniku Salesforce (-5,63 %) na zprávu zareagovaly poklesem a mírně zlevnily také cenné papíry holdingu Alphabet (-0,12 %).
Akcie internetové firmy Yahoo! (-3,06 %) odepsaly více než tři procenta kvůli čtvrteční zprávě, že jí v roce 2014 byly ukradeny informace o nejméně 500 milionech uživatelských účtů, včetně jmen, e-mailů, telefonních čísel, dat narození, hesel a bezpečnostních otázek a odpovědí používaných pro ověření majitele účtu. Různí analytici oslovení předními světovými médii se shodují, že jde zřejmě o doposud největší kybernetický útok, který postihl jednoho poskytovatele internetových služeb.
Nedařilo se ani akciím provozovatele sociální sítě Facebook (-1,63 %), které srážela zpráva, že velcí inzerenti vyjadřují znepokojení nad tím, že společnost omylem nadhodnocovala čas, který uživatelé tráví sledováním placené videoreklamy. Facebook již údajně chybu v analytice opravil a uvedl, že jí lituje.
Debut na NYSE zažily cenné papíry výrobce automobilových maziv Valvoline (+5 %). Upisovací cena akcií byla 22 USD, titul otevřel na hladině 24,10 USD a uzavřel na 23,10 USD.
Dolar mírně klesl k euru, posílil ale k libře
Na devizovém trhu v pátek dolar zůstal bez výraznějších změn vůči koši ostatních předních měn. Investoři totiž zaujali vyčkávací postoj před pondělní debatou prezidentských kandidátů Hillary Clintonové a Donalda Trumpa.
Euro si vůči dolaru v závěru obchodování v New Yorku připisovalo 0,2 % na 1,123 USD, libra však během pátečního obchodování vůči dolaru výrazně oslabila a dostala se až na pětitýdenní minimum v blízkosti 1,29 USD. Britská měna zůstává pod tlakem kvůli rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie.
Prezident Fedu v Bostonu Eric Rosengren v pátek řekl, že už je čas začít v USA s pozvolným zpřísňováním měnové politiky. Eric Rosengren byl jedním ze tří představitelů Fedu, kteří chtěli sazby zvýšit už na středečním zasedání měnového výboru Fedu.
Světové ceny ropy v pátek výrazně klesaly, odpoledne se ztráty pohybovaly kolem tří procent. Trh reagoval na zprávu agentury Bloomberg, podle níž Saúdská Arábie neočekává, že těžařské země během rozhovorů příští týden dosáhnou dohody o zmrazení produkce suroviny.
Členové ropného kartelu OPEC a zástupci některých nečlenských těžařských zemí se mají setkat příští týden v rámci energetické konference v Alžírsku. Nejmenovaný delegát OPEC ale agentuře Bloomberg řekl, že podle Saúdské Arábie poskytnou tato jednání prostor spíše pro vzájemné konzultace, než aby na nich padlo rozhodnutí o těžebních limitech.
Zdroje agentury Reuters předtím tvrdily, že Saúdská Arábie nabízí snížit svou produkci ropy, pokud Írán přistoupí na to, že svou těžbu zmrazí do konce letošního roku na současné úrovni. Nabídka byla podle zdrojů učiněna tento měsíc, Írán se k ní ale zatím nevyjádřil.
OPEC a Rusko se snažily uzavřít dohodu o zmrazení těžby již na začátku tohoto roku. Jednání však zkrachovala, protože Írán nechtěl omezovat svou těžbu, dokud se mu nepodaří zvýšit produkci na úroveň před sankcemi, které vůči Íránu v minulých letech uplatňovaly západní země.
Zlato v pátek zlevnilo o šest dolarů na 1 338 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 22 centů na 19,67 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Hotelová společnost Marriott International dokončila převzetí konkurenční Starwood Hotels & Resorts Worldwide za 13 miliard USD. Vznikla tak největší hotelová společnost na světě. Do jedné hotelové skupiny nyní patří několik z nejznámějších hotelových jmen jako Marriott, Courtyard, Ritz Carlton, Sheraton, Westi nebo W a St. Regis.
- Příjmy tuctu předních světových investičních bank v první polovině letošního roku klesly o 15 %. Banky tak vykázaly nejhorší výkon za první pololetí od finanční krize v roce 2008.
- Krádež citlivých dat o účtech uživatelů internetové společnosti Yahoo! je zřejmě doposud největším kybernetickým útokem, který postihl jednoho poskytovatele služeb na internetu. Shodují se na tom různí analytici oslovení předními světovými médii. Yahoo! ve čtvrtek uvedla, že jí v roce 2014 byly ukradeny informace o nejméně 500 milionech uživatelských účtů, včetně jmen, e-mailů, telefonních čísel, dat narození, hesel a bezpečnostních otázek a odpovědí používaných pro ověření majitele účtu.
- Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od firmy IHS Markit dosáhl v září hodnoty 51,4 bodu. Aktivita v sektoru tak poklesla ze srpnových 52 bodů více, než tvrdily odhady (51,9 bodu).
- Americká společnost Twitter by už brzy mohla dostat oficiální nabídku na převzetí, zájem o ni projevilo několik velkých technologických podniků. S odvoláním na informované zdroje to v pátek uvedl server finanční televize CNBC.
- Dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou (CETA) by mohla být podepsána letos v říjnu. Naopak jednání o podobné dohodě se Spojenými státy (TTIP) do konce letošního roku uzavřena nebudou, dohodli se neformálně příslušní ministři EU v pátek v Bratislavě.
- Letecká společnost Saudi Arabian Airlines (Saudia) nakoupí v rámci modernizace svého leteckého parku 63 letadel od výrobců Airbus a Boeing. Oznámilo to v pátek vedení podniku. Ten je v Saúdské Arábii vlajkovým leteckým přepravcem.
- Barclays zlepšila doporučení na akcie maloobchodního prodejce Wal-Mart na "overweight" z "equal-weight".
- Japonští regulátoři údajně zvažují možnost podání antimonopolní žaloby na technologickou firmu Apple, jež podle nich zneužívá svého dominantního postavení na trhu s chytrými telefony.
- Generální ředitel banky Wells Fargo John Stumpf rezignoval na svoje členství v poradním sboru sanfranciského Fedu. Stumpfův krok přichází ve chvíli, kdy Amerika pociťuje rozhořčení nad jednáním Wells Fargo, jejíž zaměstnanci založili klientům v obavách ze ztráty zaměstnání dva miliony falešných účtů.
- Firma Vanda Pharmaceuticals, která se specializuje na léčbu centrálního nervového systému, zkoumá strategické možnosti své další existence, například prodej.
- Investiční banka Morgan Stanley začala pokrývat akcie firem Activision Blizzard a Electronic Arts s hodnocením "overweight".
- Investiční banka Goldman Sachs přidala akcie poskytovatele finančních služeb Prudential Financial na svůj seznam "conviction buy", protože u podceněné firmy vidí možnost dvouciferného růstu.
- RBC snížila hodnocení potravinářského výrobce Yum! Brands na "outperform" z "top pick".
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americký distributor elektronických komponentů, softwaru a služeb Avnet prodává divizi informačních technologií konkurenční společnosti Tech Data Corporation za 2,6 miliardy dolarů. Avnet to uvedla v pondělním sdělení. Obě firmy působí i na českém trhu. Avnet uvedla, že odprodej IT divize jí umožní zaměřit se na dodávky služeb a investovat do oborů, jako jsou "internet věcí" a klíčové digitální platformy. Firma Tech Data si díky akvizici rozšíří působnost na 35 zemí z dosavadních 21.
- RW Baird zvýšila doporučení na akcie Wells Fargo na "outperform" z "neutral".
- Pacific Crest zvýšila cílovou cenu akcií Intel na 42 z 38 USD.
- Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie Viacom na "hold" z "buy" a snížila cílovou cenu titulu na 38 ze 49 USD.
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie General Motors na "overweight" z "equal-weight" a zvýšila také cílovou cenu titulu na 37 z 29 USD.
- Index cen domů NAHB v září vzrostl na 65 bodů z 59 bodů v srpnu (revidováno z 60 bodů, odhad: 60 bodů).
- Zahájená výstavba ve Spojených státech se v srpnu propadla o 5,8 % na celoročně přepočítané tempo 1,142 milionu jednotek po červencovém růstu o 1,4 % (revidováno z 2,1% růstu). Očekával se pokles o 1,7 % na 1,19 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení klesl o 0,4 % na celoročně přepočítané tempo 1,139 milionu, čekal se naopak růst o 1,8 % po červencovém poklesu o 0,8 %.
- Americký prezident Barack Obama vyzval v pondělí večer Čínu, aby urychlila úsilí o zmírnění nadprodukce a zmenšení nadměrných výrobních kapacit v průmyslu. Obama to řekl po setkání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku.
- Ani více než sedm let po začátku ožívání americké ekonomiky se americké centrální bance nepodařilo dostat meziroční tempo inflace na cílovaná dvě procenta. V dosažení cílů Fedu již přitom příliš nevěří ani trh, obchodníci čekají, že se americká inflace v průměru na dvě procenta nedostane ani během příštích pěti až deseti let. Bývalý šéf minneapoliské pobočky Fedu Narayana Kocherlakota je proto přesvědčený, že by Fed měl udělat vše pro to, aby se ujistil, že je americká ekonomika v dobré kondici.
- Americká centrální banka na svém dvoudenním zasedání, které skončí ve středu večer, potvrdí současné nastavení měnové politiky. V rozhovoru pro agenturu Reuters to řekl dluhopisový guru Jeffrey Gundlach. Stejný postoj zaujímá většina trhu, podle dat burzovní skupiny CME jsou nyní šance na růst sazeb jen 12 %.
- Aktivistický investor Carl Icahn prodal více než polovinu akcií amerického těžaře plynu a ropy Chesapeake Energy. V srpnu držel Icahn 9,4 % akcií firmy, nyní tento podíl snížil na 4,55 %. V prohlášení Icahn uvedl, že oceňuje práci výkonného ředitele společnosti Roberta Douglase Lawlera a jeho týmu, a dodal, že prodej části podílu souvisí s daňovými záležitostmi.
- V posledních měsících se výrazně rozrůstaly řady těch, kdo upozorňovali, že pro Facebook bude stále obtížnější bojovat proti sílící konkurenci a dále navyšovat své příjmy z reklamy. Podle analytiků finanční skupiny Citigroup se ale není čeho obávat.
- Americký investor maďarského původu George Soros vloží 500 milionů dolarů do firem založených uprchlíky. Investice by podle něj měla pomoci nejen migrantům, ale i zemím, které je přijaly. Soros to podle agentury AP řekl na okraj pondělního summitu Valného shromáždění OSN věnovaného migrační krizi.
- Asijský provozovatel alternativní osobní přepravy Grab získal od investorů 750 milionů dolarů. Firma, která nabízí mobilní aplikací zprostředkovanou přepravu auty a motocykly v zemích jihovýchodní Asie, si chce upevnit dominantní pozici na těchto trzích a odrazit nápor amerického konkurenta Uber.
- Allergan koupí společnost Tobira Therapeutics. Irská farmaceutická firma za americkou biotechnologickou společnost uhradí až 1,7 miliardy USD. Allergan předem zaplatí 28,35 USD za akcii, doplatek se může vyšplhat až na 49,84 USD za akcii. Uzavření dohody se očekává do konce letošního roku.
- Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie Avnet na "hold" z "buy", zvýšila naopak doporučení na akcie Tech Data na "buy" z "hold".
- RBC Capital zvýšila doporučení na akcie Kirby na "outperform" ze "sector perform" a zvýšila cílovou cenu titulu na 68 z 55 USD.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Wal-Mart na 74 ze 75 USD.
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie Wells Fargo na "overweight" z "equal weight", jejich cílovou cenu ale snížila na 53 z 56 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Applu na 127 ze 115 USD.
- Světová obchodní organizace (WTO) dospěla k závěru, že Evropská unie dostatečně neeliminovala státní dotace pro výrobce letadel Airbus. EU, Německo, Francie, Británie a Španělsko poskytly Airbusu ilegální dotace za téměř 22 miliard dolarů. Akcie Airbusu ve čtvrtek přidaly 2 %, Boeing posílil o procento.
- Prodej domů se splacenou hypotékou v srpnu nečekaně zpomalil, když dosáhl anualizované hodnoty 5,33 milionu. To je méně než 5,45 milionu očekávaných trhem.
- Žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo minulý týden překvapivě málo, když v týdnu do 17. září si podalo čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti 252 tisíc Američanů. Je to méně než očekávaných 260 tisíc, jak odhadoval trh poté, co v předcházejícím týdnu přibylo 262 tisíc žádostí.
- Hackeři v roce 2014 ukradli data z asi 500 milionů účtů společnosti Yahoo!, která zprávu potvrdila. Nemělo by se ale jednat o data o platbách a bankovní hesla.
- Wall Street chce, aby se brexit co nejvíce protahoval, alespoň dva roky. Tolik se na schůzce s newyorskými finančníky dozvěděla britská premiérka Theresa Mayová. Vládci dolaru měli na mysli oddálení momentu, kdy Mayová v Bruselu oficiálně oznámí úmysl své země z EU odejít. Samotný proces rozvázání smluv musí ze zákona trvat právě dva roky.
- Největší americká zdravotní pojišťovna UnitedHealth přestane hradit některé značkové léky, například Lantus (Sanofi) proti cukrovce nebo Neupohen (Amgen) na podporu bílých krvinek. Akcie UNH ve čtvrtek +0,81 %.
- Investiční firma Telsey Advisory Group snížila hodnocení mediální společnosti CBS na "market perform" z "outperform" kvůli rostoucí pravděpodobnosti fúze s Viacomem. Akcie CBS ve čtvrtek -0,02 %.
- Největší maloobchodní řetězec světa čelí hromadné žalobě kvůli podezření z okrádání akcionářů. Wal-Mart ovšem vydal prohlášení, že hromadná žaloba je "nevhodná". To mění situaci, zejména pokud firmě vyhoví odvolací soud. Akcie Wal-Mart Stores ve čtvrtek +0,11 %.
- Lockheed Martin, největší zbrojovka světa, jmenovitě její divize na výrobu vrtulníků Sikorsky, uzavřela se státem Connecticut smlouvu, podle níž dostane 220 milionů dolarů za to, že svoji výrobu nepřesune jinam a nebude propouštět až do června 2032. Akcie LMT ve čtvrtek +1,15 %.
- Schlumberger, firma poskytující servis ropným těžařům, získala licenci na projekt v hodnotě 3,2 miliardy dolarů. Špatná zpráva je, že projekt je ve Venezuele, kde firma letos musela propustit stovky zaměstnanců a neudělala si zrovna dobré jméno. Akcie Schlumbergeru ve čtvrtek +0,59 %.
- Skupina amerických senátorů vyzvala tamní ministerstvo práce, aby vyšetřilo, zda banka Wells Fargo neporušovala zákony o mzdách a pracovní době, když neplatila pracovníkům na přepážkách a obchodním zástupcům přesčasy. Ty byly důsledkem snahy splnit prodejní kvóty, informovala agentura Reuters. Akcie Wells Fargo ve čtvrtek -0,24 %.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Lennar ve 3QFY2016: Zisk na akcii 1,01 USD (odhad: 0,89 USD, loni: 0,96 USD), tržby 2,83 miliardy USD (meziročně +13,7 %, odhad: 2,68 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu beze změny.
- Výsledky Adobe ve 3QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,72 USD, loni: 0,54 USD), tržby 1,46 miliardy USD (odhad: 1,45 miliardy USD, meziročně +20 %). Akcie v úterním after-marketu +5 %.
- Výsledky FedEx v 1QFY2017: Upravený zisk na akcii 2,90 USD (odhad: 2,78 USD), tržby 14,7 miliardy USD (odhad: 14,6 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +2,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK