Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, kvůli čemu se nepohodli britští politici a jak může přílišná iniciativa zaměstnanců škodit? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý mírně zlevnily, po konci obchodování zveřejnil výsledky Apple

Americké akcie zahájily úterní obchodní seanci poklesem a pod nulou se všechny tři hlavní indexy držely většinu dne. Akcie oslabovaly smíšené firemní výsledky, dílčí ekonomické statistiky a nižší ceny ropy. Investoři také čekali na rozhodnutí měnového výboru americké centrální banky ohledně budoucnosti měnové politiky. Fed výsledek zasedání zveřejní ve středu večer. Dow klesl o 0,24 % na 17 581,43 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,26 % na 2 065,89 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,09 % na 5 030,15 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,92 % na 15,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než dva bazické body na zhruba 2,032 %. V červených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména akciím ze sektoru základních materiálů a energetickým a průmyslovým titulům. Nad nulou se udržel jen sektor zdravotní péče. Po konci obchodování zveřejnily kvartální hospodářské výsledky mimo jiné společnosti Apple a Twitter. Technologické společnosti Apple vzrostl ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 30 % na 11,1 miliardy USD. Výsledky podpořila silná poptávka po chytrém telefonu iPhone a firma čeká vysoký prodej i v tomto čtvrtletí. Internetové firmě Twitter klesla ve třetím čtvrtletí čistá ztráta na 131,7 milionu USD z loňských srovnatelných 175,5 milionu USD. Příjmy pak prudce vzrostly na 569,2 milionu USD.

Medvědí trh se blíží, varuje zkušený investor

Ceny komodit a politika Fedu aneb Jak je těžké dosáhnout inflačních cílů

2. Evropské akcie v úterý prohloubily pondělní ztráty kvůli výsledkové sezóně a cenám komodit

Evropské akcie v úterý prohloubily pondělní ztráty kvůli slabším hospodářským výsledkům některých evropských firem a poklesu cen komodit. Britský FTSE 100 odepsal 0,81 %, francouzský CAC 40 1,02 % a německý DAX 1,01 %. Regionální STOXX Europe 600 odepsal 1,07 % a ještě více se vzdálil dvouměsíčnímu maximu, na které se vyšplhal v pátek. Akcie společností Total a Royal Dutch Shell ztratily přes procento a stáhly dolů celý energetický sektor. Akcie Novartisu vedly dolů farmaceutické odvětví a cenné papíry BASF chemický sektor. Jeden z nejslabších výkonů mezi těžaři předvedly cenné papíry Anglo American.

FX, sazby, ekonomika: Citigroup očekává další uvolnění měnové politiky a pomalejší růst

Tolik platí Rusové denně za Putinovo dobrodružství v Sýrii

3. Pražská burza v úterý zakončila obchodování mírně pod nulou, dole ji držely bankovní tituly

Index PX v úterý klesl o 0,13 % na 981,35 bodu. Burzu držely pod nulou bankovní tituly - Komerční banka ztratila 0,06 % a Erste Group Bank půl procenta. Nedařilo se ani mediální CME, jejíž akcie odepsaly bezmála 4,8 % v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky. CME, která je majitelkou televize Nova a dalších stanic, vykázala za letošní třetí čtvrtletí provozní zisk 28,85 milionu USD. Loni byla přitom ve ztrátě 8,02 milionu USD. Čisté tržby firmě při vyloučení vlivu změn měnových kurzů meziročně stouply o 5 % na 117,32 milionu USD a čistá ztráta klesla na 21,78 milionu USD z 52,48 milionu USD. Výsledky ale i tak zaostaly za odhady analytiků. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které posílily o 1,55 %. Titul reagoval na zprávu o tom, že má stát vrátit firmám ČEZ a Energotrans část darovací daně z emisních povolenek zaplacené v letech 2011 a 2012. Jde celkem o 3,8 miliardy Kč. Dařilo se také akciím O2 C.R., které podražily o více než půl procenta poté, co na ně Wood & Company zvýšila doporučení na "kupovat " z "držet" při cílové ceně 303 Kč. V úterý titul uzavřel na ceně 231 Kč. Lehce pod nulou zakončily den akcie CETIN. Úterní Hospodářské noviny přinesly zprávu o tom, že firma chce v příštích sedmi letech investovat zhruba 22 miliard korun do pevných a mobilních sítí.

Investice do nemovitostí: Rady, tipy a upozornění, bez kterých se neobejdete

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Investiční kongres pro finanční profesionály

4. Očekávané události

V noci na středu na trhy dorazí japonské maloobchodní tržby a Austrálie zveřejní inflační data. V Německu dopoledne společnost GfK zveřejní index spotřebitelské důvěry a údaje o důvěře spotřebitelů v ekonomiku posléze vyjdou i ve Francii a Itálii, kde navíc bude aktualizován index podnikatelské důvěry. V zámoří budou odpoledne na pořadu dne výsledek obchodní bilance a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na území USA. Středeční data ale budou zastíněna výsledkem zasedání americké centrální banky. Růst sazeb se sice nečeká, banka by ale mohla naznačit, zda další utahování měnové politiky nezačne v prosinci. Po konci zasedání Fedu se tentokrát nebude konat tisková konference, banka vydá pouze písemné prohlášení. Pokud by nicméně Fed přece jen sazby zvýšil, měla by se podle dřívějších náznaků šéfky banky Janet Yellenové konat telefonická konference. Trhy v ČR a Řecku zůstanou zavřené. Hospodářskými čísly za uplynulé tři měsíce se pochlubí v USA Newmont Mining nebo Barrick Gold a v Evropě Statoil, GlaxoSmithKline, Heineken, Volkswagen či Fiat Chrysler Automobiles. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. října

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rumunská dceřiná společnost ČEZ by měla získat syndikovanou půjčku od EBRD v hodnotě 64 milionů eur

Rumunská dceřiná společnost ČEZ by měla získat syndikovanou půjčku od Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) v hodnotě 675 milionů RON (ekvivalent 64 milionů eur). Finance jsou určeny na podporu investičních projektů CEZ Distribuţie mezi lety 2015 a 2016, uvedla EBRD na svých webových stránkách.

6. V EU podle nadace přibývá mladých lidí ohrožených chudobou

V Evropské unii přibývá mladých lidí, které ohrožuje chudoba nebo sociální vyloučení. Sociální soudržnost je ohrožena hlavně v jižních zemích EU, uvádí analýza, kterou v úterý zveřejnila německá Bertelsmannova nadace. Česko vychází v analýze jako země s nadprůměrnou sociální soudržností, mezi 28 státy unie se umístilo na pátém místě a nechalo za sebou mimo jiné Rakousko a Německo.

7. Ekonomika Spojeného království ve třetím čtvrtletí expandovala pomaleji, než se čekalo

Ekonomika Spojeného království ve třetím kvartálu podle prvního rychlého odhadu expandovala tempem 0,5 % mezikvartálně, čekalo se +0,6 % po +0,7 % v předchozím čtvrtletí. Meziročně tempo růstu zpomalilo na 2,3 % z předchozích 2,4 %, očekávalo se, že se tempo na 2,4 % udrží.

8. Britští lordi vzácně hlasovali proti Dolní sněmovně

Britská Sněmovna lordů v pondělí zasadila nepříjemný úder vládě premiéra Davida Camerona, když po emotivní debatě odhlasovala odklad omezení daňových úlev. Nevolená Sněmovna lordů se tak dostala do vzácného střetu s volenou Dolní sněmovnou a podle některých konzervativců dokonce překročila své pravomoci. Snižování daňových úlev, které prosazuje konzervativní vláda a jehož cílem je omezení rozpočtového deficitu, Dolní sněmovna podporuje.

9. Moody's: Vítězství PiS v Polsku může podkopat důvěru investorů

Jasné vítězství konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) ve víkendových parlamentních volbách není příznivé pro úvěrový rating Polska a mohlo by podkopat jeho pozici jako regionálního útočiště investorů. Uvedla to v úterý mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service.

10. Rusku prý hrozí, že do roka vyčerpá jeden z rezervních fondů

Rusku hrozí, že do konce příštího roku vyčerpá jeden ze svých fondů na horší časy, do kterého začalo v minulosti ukládat výnosy z vývozu ropy. V parlamentu to v úterý řekl ministr financí Anton Siluanov. Rusko nyní z tohoto fondu čerpá peníze, aby vyrovnalo negativní dopady ekonomického poklesu na rozpočet. Ve fondu je teď 4,7 bilionu rublů a ministr řekl, že do konce letošního roku se zřejmě tato částka sníží na polovinu, pokud zůstanou ceny ropy na současné nízké úrovni.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Úklidový personál zničil v muzeu uměleckou instalaci

Smutný osud potkal uměleckou instalaci nazvanou Kam půjdeme dnes tančit od milánských umělkyň Sary Goldschmiedové a Eleonory Chiarové. Úklidová četa dílo, které tvořily nedopalky, prázdné lahve a konfety, omylem zlikvidovala, když uklízela odpadky z párty probíhající v muzeu v Bolzanu předchozí večer. Personál muzea naštěstí na omyl přišel dříve, než pytle s pečlivě roztříděným odpadem k recyklaci mohli odvézt popeláři, a plánuje ho podle fotografií zrekonstruovat.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat