Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím na evropských a amerických trzích, jak se vyvíjí inflace v eurozóně a co chce Mark Zuckerberg věnovat na charitu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu po klidném úvodu zamířily do červených čísel a nakonec výrazně zlevnily

Americké akcie středeční obchodování zahájily kolem nuly a v prvních dvou třetinách seance se jejich hodnota výrazně neměnila. Ještě před zveřejněním Béžové knihy Fedu ale začaly klesat a tento jejich propad nedokázalo zvrátit ani příznivé vyznění zprávy centrální banky o vývoji ekonomiky USA. Dow klesl o 0,89 % na 17 729,68 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,1 % na 2 079,51 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,64 % na 5 123,22 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 8,45 % na 15,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než tři bazické body na 2,178 %. V mínusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se propadly energetický sektor, odvětví veřejných služeb a sektor základních materiálů. Relativně nejlépe se dařilo sektorům cyklického a necyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a sektorům zdravotní péče a průmyslu.

Ekonomika a akcie: Když se tohle dělo naposledy, propad byl na spadnutí

Jak americké firmy financují masivní odkupy akcií?

2. Evropské akcie se ve středu po slabých údajích o inflaci obchodovaly smíšeně, trhy čekají na čtvrteční rozhodnutí ECB

Evropské akcie ve středu po zveřejnění předběžné zprávy o listopadové inflaci podávaly smíšené výkony. Trhy čekají na čtvrteční zasedání ECB, které by mohlo přinést rozšíření stimulativní politiky. Britský FTSE 100 připsal 0,4 %, francouzský CAC 40 naopak 0,18 % ztratil a německý DAX odepsal 0,63 %. Regionální STOXX Europe 600 zakončil jen lehce pod nulou se ztrátou 0,02 % poté, co Eurostat zveřejnil předběžné údaje o listopadové inflaci v eurozóně. Ve středu evropské akcie nejvíce stahoval dolů sektor základních materiálů. Akcie oceláře ArcelorMittal ztrácely až 10 %, než část poklesu umazaly a zakončily jen 8,8 % v mínusu poté, co Citigroup snížila jejich cílovou cenu. Do červených čísel zamířily také cenné papíry Anglo American a Glencore. Naproti tomu se dařilo farmaceutickému sektoru poté, co banka Morgan Stanley zlepšila výhled na některé tituly v odvětví.

ECB, Fed a velká měnově-politická divergence aneb Jak centrální banky neumějí komunikovat

Válka o hotovost aneb Ustojí Švédové experiment centrální banky?

3. Pražská burza ve středu ztratila procento, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ a bankovní tituly

Index PX ve středu klesl o procento na 959,39 bodu. Burzu dolů stáhly akcie skupiny ČEZ, které zastupovaly více než polovinu zobchodovaného objemu a ztratily 2,5 %. Nedařilo se však ani bankovním titulům - Komerční banka, druhý nejobjemnější titul, odepsala 2,2 % a Erste Group Bank 1,2 %. Naproti tomu akcie Pegasu Nonwovens posílily o 2,3 % navzdory snížení doporučení ze strany České spořitelny na "držet" z "akumulovat". Akcie O2 C.R. posílily o 0,6 % poté, co firma oznámila, že získala alternativního dodavatele, který bude zajišťovat část internetové konektivity, kterou jí doteď dodávala výhradně společnost CETIN. Ve středu se na pražské burze začalo obchodovat s akciemi společnosti Kofola ČeskoSlovensko. Upisovací cena činila 510 Kč, akcie uzavřela na ceně 515 Kč, posílila tedy zhruba o procento.

Líbí se mi ČEZ. Dividenda 40 korun je hodně zajímavá, říká expert

4. Očekávané události

Čtvrtek bude opět dnem indexů nákupních manažerů, tentokrát trhům agentura Markit poskytne údaje ze sektoru služeb a kompozitní ukazatele. Francie navíc zveřejní míru nezaměstnanosti, Eurostat maloobchodní tržby a Spojené státy podnikové objednávky a jako každý čtvrtek i údaje o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Trhy však budou nejvíce sledovat zasedání ECB a následnou tiskovou konferenci Maria Draghiho, kterou pro vás na Investičním webu budeme opět sledovat živě. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruské ministerstvo obrany: Turecko je hlavním kupcem ropy IS

Ruské ministerstvo obrany ve středu označilo Turecko za hlavního odběratele ropy od teroristické organizace Islámský stát, která ji loupí právoplatným majitelům v Sýrii a Iráku. Do ropného byznysu je prý zapleten turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan a jeho rodina. Rusko tvrdí, že o tom má důkazy, zatím však ukázalo jen satelitní snímky kolon cisteren na tureckých hranicích.

6. ADP: Soukromý sektor ve Spojených státech v listopadu vytvořil 217 tisíc pracovních míst

Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor v USA v listopadu 217 tisíc nových pracovních míst, očekával se přitom slabší výsledek 190 tisíc. Jde tak o nejlepší údaj od letošního června. Říjnová data byla zároveň revidována výše na 196 tisíc ze 182 tisíc. Malé podniky do 50 zaměstnanců v listopadu vytvořily podle zprávy 81 tisíc pracovních míst, střední podniky (51-500 zaměstnanců) 62 tisíc pracovních míst a velké podniky s více než 500 zaměstnanci v listopadu přidaly 74 tisíc pracovních míst.

7. Credit Suisse má k americkým akciím nejvíce medvědí postoj od roku 2008

Před pár týdny vydal analytický tým banky Credit Suisse svou predikci pro růst indexu S&P 500 v příštím roce a již nyní ji upravuje směrem dolů. "Snižujeme své doporučení na zastoupení akcií v portfoliu na 'lehce nadvážit', což je nejvíce medvědí postoj vůči této třídě aktiv za posledních sedm let," napsali ve své globální analýze pro rok 2016 analytici vedení Andrewem Garthwaitem.

8. Tempo inflace v eurozóně v listopadu podle předběžných dat stagnovalo na 0,1 % meziročně

Inflace v eurozóně podle předběžných dat Eurostatu v listopadu stagnovala na říjnovém tempu 0,1 % meziročně, očekávalo se zrychlení na 0,2 %. Jádrové ceny meziročně naopak výrazně zpomalily růst na 0,9 % z 1,1 % v říjnu, očekávalo se zachování tempa 1,1 %.

9. S&P snižuje rating Volkswagenu na BBB+ s negativním výhledem

Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) oznámila, že německé automobilce Volkswagen snižuje rating na BBB+ z A-. Downgrade odráží názor analytiků S&P, že skandál s emisemi bude mít na skupinu negativní materiální dopad a ovlivní i podmínky jejího financování. Rizika a náklady se mohou zvýšit, zejména vzhledem k nedávnému zveřejnění materiálu, který prokazuje také manipulace s emisemi CO2 a spotřebou paliva.

10. WSJ: Vedení Yahoo! zváží možnost rozprodeje jádrového byznysu

Vedení americké internetové firmy Yahoo! bude uvažovat o možnosti rozprodeje jádrových aktivit společnosti. S odvoláním na informované zdroje to v noci na středu napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Stát by se tak mělo tento týden na několika setkáních správní rady.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mark Zuckerberg po narození dcery oznámil, že věnuje 99 % svých akcií Facebooku charitě

Mark Zuckerberg se stal otcem. Jeho manželka Priscilla Chanová v úterý přivedla na svět holčičku Max. Zuckerberg při té příležitosti dceři napsal dopis, který zveřejnil na Facebooku. Mimo jiné v něm uvedl, že během svého života plánuje věnovat na charitativní účely 99 % svých akcií Facebooku, které dnes mají hodnotu zhruba 45 miliard dolarů. Zuckerberg se už v roce 2010 přidal k iniciativě Giving Pledge, v níž se lidé zavazují darovat alespoň polovinu majetku na dobročinné účely.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat