Co musíte ráno vědět (31. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciovým trhům v Evropě a zámoří, kdy začne ECB nakupovat ABS a co o sobě prozradil šéf společnosti Apple? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek navzdory pozitivní zprávě o vývoji ekonomiky USA zdražily jen mírně. Index Dow nahoru vytáhly akcie společnosti Visa

Před začátkem čtvrteční obchodní seance zveřejnilo americké ministerstvo obchodu zprávu, podle které americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala 3,5% tempem. Americké akcie přesto zahajovaly smíšeně a během dne posilovaly jen pozvolna. Údaje o vývoji ekonomiky zesílily pravděpodobnost rychlejšího zvyšování úrokových sazeb, což v některých investorech vyvolává značné obavy. Nejvýrazněji posílil index Dow, kterému nahoru pomohla hvězda dne, akcie společnosti Visa. Dow posílil o 1,30 % na 17 195,42 bodu, širší S&P 500 přidal 0,62 % na 1 994,65 bodu a technologický index Nasdaq uzavřel se ziskem 0,37 % na 4 566,14 bodu. V zelených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru zdravotnictví, cenné papíry z odvětví služeb a finanční tituly. V mínusu skončily sektor základních materiálů a energetické odvětví. Index volatility VIX klesl přibližně o tři procenta na 14,69 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA zůstaly ve čtvrtek beze změny na 2,31 %.

Akcie: Je kvalita levná?

Medvědí trhy se nezjevují jen tak, potřebují tyto dvě podmínky

2. Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly. Zpráva ECB je ale nakonec poslala výše

Indexy hlavních evropských akciových trhů v průběhu čtvrteční obchodní seance výrazně kolísaly. Většina akcií začínala mírně v plusu, během dne se ale propadla hluboko do červených čísel, aby se nakonec vyšplhala zpět nad nulu. Investory nejdříve zklamala data o německé inflaci, později jim ale náladu zvedla zpráva, podle které Evropská centrální banka již brzy začne nakupovat cenné papíry kryté aktivy (ABS). Britský FTSE 100 posílil o 0,15 %, německý DAX vzrostl o 0,35 % a francouzský CAC 40 přidal 0,74 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,45 % na 3 035,90 bodu. Nejvíce zdražily cenné papíry ze sektoru zdravotní péče, technologické tituly a akcie z odvětví dopravy a cestovního ruchu. Zlevnily naopak akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry z odvětví ropy a zemního plynu a bankovní tituly.

Roger Tooze: Ukrajina jako poslední hřebíček do rakve světa, jak ho nyní známe?

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila, podpořily ji akcie Erste Group Bank

Index PX ve čtvrtek připsal 0,81 % na 964,88 bodu. Nejvíce se dařilo akciím Erste Group Bank, které posilovaly o více než tři procenta poté, co banka zveřejnila hospodářské výsledky za uplynulý kvartál. Erste Group Bank hospodařila v prvních 9 měsících letošního roku se ztrátou 1,48 miliardy eur a provozním ziskem 5,12 miliardy eur. Provozní zisk a čistý výsledek Erste Group byl za první tři kvartály roku 2014 v souladu s prognózou. Banka je solidně kapitálově vybavena. Celkově přibývá úvěrů, a naopak ubývá těch nekvalitních. Ve 3Q2014 Erste vykázala ztrátu 554,2 milionu eur (odhad: 596,9 milionu eur, loni: zisk 128 milionů eur), odpisy dosáhly 878,8 milionu eur a provozní zisk 808,5 milionu eur (odhad: 767,4 milionu eur). Druhý bankovní titul na burze, Komerční banka, oslabil o 0,81 %.

Výsledky ve čtvrtek odhalila i mediální CME, jejíž akcie na pražské burze zareagovaly posílením o necelá dvě procenta. Tržby mediální skupiny, která je majitelem TV Nova, vzrostly ve 3. kvartálu na 140,1 milionu USD ze 131 milionů před rokem, zaostaly však mírně za odhady 148,4 milionu USD. Firma překvapila pozitivním ziskem OIBDA 2,9 milionu USD, trh čekal jen snížení ztráty z 31,6 milionu na 2,7 milionu USD. CME však prohloubila čistou ztrátu na 52,5 milionu USD (0,38 USD na akcii), čekala se ztráta jen 43,9 milionu USD.

V závěru se do plusu přehouply i akcie O2 C.R. a připsaly 0,4 %. Investiční skupina PPF zvýšila svůj podíl v největší tuzemské telekomunikační firmě na více než 83 %. Vyplývá to z její zprávy pro ČNB.

Přes procento ve čtvrtek připsala i pojišťovna VIG a o více než dvě procenta si polepšila Fortuna. Naopak o 4,5 % oslabily akcie Tatry Mountain Resorts a procento odevzdaly cenné papíry likérky Stock Spirits.

Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

4. Očekávané události

Spojené státy v pátek zveřejní osobní příjmy (odhad září: meziměsíčně +0,3 %, srpen: +0,3 %) a osobní výdaje (odhad září: meziměsíčně +0,1 %, srpen: +0,5 %), index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad říjen: 60 bodů, září: 60,5 bodu) a finální index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad říjen: 86,4 bodu, září: 84,6 bodu). Spojené království odhalí index spotřebitelské důvěry GfK (odhad říjen: -1 bod), Německo přidá maloobchodní tržby (odhad září: meziměsíčně -0,9 % a meziročně +1,2 %, srpen: meziměsíčně +2,5 % a meziročně +0,1 %), eurozóna míru nezaměstnanosti (odhad září: 11,5 %, srpen: 11,5 %) a inflaci (odhad říjen: meziročně +0,4 %, září: +0,3 %), stejně jako Itálie (odhad inflace za říjen: meziměsíčně -0,2 % a meziročně -0,2 %, září: meziměsíčně -0,4 % a meziročně -0,2 %). V noci na pátek navíc Japonsko vydá zprávu o míře nezaměstnanosti (odhad září: 3,6 %, srpen: 3,5 %) a inflaci (odhad září: meziročně +3,3 %, srpen: +3,3 %).

Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál zveřejní v USA například Chevron, ExxonMobil nebo Berkshire Hathaway, z evropských firem odhalí čísla například BNP Paribas, Anheuser-Busch InBev, Royal Bank of Scotland nebo Banco Espírito Santo. Odhady pátečních výsledků najdete ZDE. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB začne nakupovat ABS během listopadu

Evropská centrální banka během listopadu zahájí nákupy cenných papírů ABS, které jsou sestaveny z balíků bankovních úvěrů. Banka to uvedla ve čtvrtečním sdělení. Informovala také, že nakupovat tyto cenné papíry pro ni budou čtyři vybrané finanční společnosti. Nákupy ABS jsou jedním z opatření, jimiž chce ECB přispět k oživení ekonomiky eurozóny.

6. Goldman Sachs pesimističtější než trh?! Zisky prý porostou pomaleji

Goldman Sachs snižuje predikci zisků firem pro následující roky kvůli zpomalujícímu globálnímu růstu a klesajícím cenám ropy. "Snižujeme predikci růstu zisků firem v indexu S&P 500, aby zahrnovala dopady pomalejšího globálního růstu a klesajících cen ropy," vysvětluje David Kostin z Goldman Sachs. "Naše revidované predikce počítají se ziskem na akcii indexu S&P 500 v roce 2015 ve výši 122 dolarů a v roce 2016 131 dolarů, což znamená růst o 5 %, respektive 8 %. Obojí je pod odhady trhu."

7. PPF zvýšila svůj podíl v O2 na více než 83 %

Investiční skupina PPF zvýšila svůj podíl v největší tuzemské telekomunikační firmě O2 na více než 83 %. Do O2 skupina PPF vstoupila s necelými 66 %. V rámci povinné nabídky minoritním akcionářům nejprve zvýšila svůj podíl na 73 % a později skupovala i další akcie. Mimo jiné získala i téměř šest procent akcií od UniCredit Bank, která s akciemi v držení svých klientů neuspěla při povinném odkupu.

8. Barclays si vyhradila miliony liber kvůli údajné manipulaci

Britská banka Barclays si dala stranou 500 milionů liber, aby mohla čelit případným pokutám za údajné manipulace na měnovém trhu. Rozšířila tak seznam evropských bankovních skupin, jako jsou švýcarská UBS nebo německá Deutsche Bank, jejichž hospodářské výsledky tento skandál negativně ovlivnil. Barclays, druhá největší britská banka podle aktiv, o opatření informovala zároveň s výsledky za třetí čtvrtletí, kdy se jí podařilo zvýšit zisk a snížit náklady.

9. Americká ekonomika podle předběžných odhadů ve třetím čtvrtletí expandovala tempem 3,5 %

Americká ekonomika podle předběžného odhadu ve třetím čtvrtletí expandovala rychleji, než se čekalo, avšak pomaleji než ve druhém kvartále. Hrubý domácí produkt vzrostl o 3,5 % mezikvartálně, očekávala se 3 % po 4,6 % v předchozím čtvrtletí. Největší ekonomiku světa podpořil pokles obchodního deficitu i nárůst armádních výdajů, píše agentura Reuters.

10. Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v říjnu mírně zlepšila

Index spotřebitelské důvěry v eurozóně v říjnu vzrostl na -11,1 bodu, jak předvídala předběžná data, ze zářijových -11,4 bodu. Důvěra v průmyslu se zvýšila na -5,1 bodu z -5,5 bodu v září, ve službách se index zvýšil na 4,4 bodu ze zářijových 3,2 bodu a index nálady v ekonomice se nečekaně zvýšil na 100,7 bodu z 99,9 bodu, čekalo se 99,7 bodu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Šéf společnosti Apple nechal média nahlédnout do svého soukromí a přiznal, že je gay

Tim Cook, ředitel společnosti Apple, sepsal prohlášení, v němž uvádí, že rád udržuje svůj soukromý život mimo média, protože nechce nijak odvádět pozornost od společnosti samotné, nicméně má nyní pocit, že by měl vystoupit. "Jsem hrdý na to, že jsem gay, a považuji to za jeden z největších darů, které mi Bůh dal," napsal Cook.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat