Co musíte ráno vědět (4. listopadu)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a v Americe, jak dopadla zasedání ČNB a Bank of England a jaká jídla se objevují v nejděsivějších snech uvědomělých ekologů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek přišly o úvodní zisky a opět zlevnily, S&P 500 klesl poosmé v řadě

Americké akcie ve čtvrtek opět oslabily. Index S&P 500 se tak snížil již poosmé za sebou, což představuje nejdelší sérii poklesů od finanční krize v roce 2008. Akciový trh tlačí dolů nejistota ohledně výsledku prezidentských voleb ve Spojených státech, které se budou konat příští týden v úterý. Index Dow klesl o 0,16 % na 17 930,67 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,44 % na 2 088,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,92 % na 5 058,41 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 14,29 % na 22,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,812 %. V červených číslech skončilo šest z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500. Nejvýrazněji klesly sektor zdravotní péče, technologické odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží. Stouply energetické odvětví či sektor veřejných služeb.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Strategie: Má ještě hodnota přidanou hodnotu?

2. Evropské akcie ve čtvrtek skončily v červených číslech

Evropské akcie se během většiny čtvrteční seance obchodovaly smíšeně, nakonec ovšem všechny hlavní indexy klesly. Náladu investorů ovlivňovala nejistota kolem výsledku amerických prezidentských voleb, které nicméně později ulevily poslední průzkumy veřejného mínění, v nichž Hillary Clintonová znovu získala náskok před Donaldem Trumpem. Do centra pozornosti se opět dostalo také Spojené království, a to poté, co londýnský vrchní soud nepovolil vládě Theresy Mayové spustit mechanismus vedoucí k odchodu Británie z Evropské unie bez souhlasu parlamentu. Celoevropský index STOXX Europe 600 v druhé polovině seance ztratil všechny zisky, které předtím nabral, a skončil de facto na nule. Index londýnské burzy FTSE 100 ztratil 0,8 %, německý DAX odepsal 0,43 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,07 %.

Stratég: Evropský bankovní sektor nečelí krizi, problémy Deutsche Bank ustojí

Peter Voštinár (PEVONI): Záporné sazby nemají logiku, akcie mají potenciál. Líbí se mi například firmy navázané na komodity

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala tři čtvrtiny procenta

Index PX si ve čtvrtek po slabém začátku nakonec připsal 0,75 % na 909,66 bodu. Nejúspěšnějšími tituly čtvrteční seance byly ČEZ (+2,91 %) a MONETA Money Bank (+2,83 %), nejvíce naopak ztratily akcie E4U (-5 %) a Pegasu Nonwovens (-2,87 %). Polepšily si také třeba akcie likérky Stock Spirits, které posílily o 1,73 % 50,10 Kč. Zdražení o více než procento zaznamenaly rovněž cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR, které si připsaly 1,67 % na 12 539 Kč. Komerční banka před začátkem obchodování oznámila, že jí v prvních devíti měsících letošního roku vzrostl objem poskytnutých úvěrů o 11 % a čistý zisk se jí zvýšil na 10,6 miliardy Kč, dojem z výsledků ale pokazilo oznámení ohledně plánované dividendy, která má být nižší, než trh očekával. Akcie Komerční banky zlevnily o 0,93 % na 891,50 Kč. Hospodářské výsledky ve čtvrtek ráno zveřejnila také sázková kancelář Fortuna, jejíž akcie nakonec zlevnily o 0,11 % na 89,15 Kč.

BCPP: Takhle jsou na tom od začátku roku jednotlivé akcie z indexu, který v říjnu patřil mezi hvězdy

Jak se jako drobný investor připravit na exit ČNB?

4. Očekávané události

Pátek bude patřit indexům nákupních manažerů a zprávě o vývoji situace na americkém trhu práce. PMI za sektor služeb zveřejní Japonsko, Španělsko, Itálie, Francie, Německo a souhrnně také celá eurozóna. V Evropě budou navíc ukazatele za sektor služeb doplněny ještě o kompozitní PMI a Eurostat na trh pošle ještě index cen výrobců v eurozóně. Klíčová bude odpolední zpráva o vývoji americké nezaměstnanosti, která bude kromě celkové míry nezaměstnanosti zahrnovat také míru participace, data o vývoji mezd či údaje o tvorbě nových pracovních míst v říjnu. Dále ve Spojených státech vyjde výsledek obchodní bilance za září a Kanada se připojí s vlastním výsledkem mezinárodního obchodu a zprávou z trhu práce. Večer pak ještě společnost Baker Hughes zveřejní jako každý týden zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA. Hospodářskými výsledky se v pátek pochlubí Erste Group Bank, Telecom Italia, Intesa Sanpaolo, BMW, Commerzbank, MOL Hungarian Oil & Gas, Suzuki Motor, Takata, NRG Energy, Duke Energy či Humana. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Konec jednoho velkého příběhu: Akcionáři NWR schválili dobrovolnou likvidaci společnosti

Akcionáři těžařské společnosti New World Resources (NWR) na čtvrteční valné hromadě schválili dobrovolnou likvidaci firmy. Vyplývá to ze sdělení podniku. NWR je majitelem české OKD, která je od května v úpadku. Akcionáři NWR schválili i jmenování likvidátorů. Těmi jsou Mark Skelton, Geoffrey Bouchier a Paul Williams z nizozemské společnosti Duff & Phelps.

6. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB v listopadu ponechala měnovou politiku beze změny. Inflace podle ní příští rok zrychlí na 2,3 %

Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání. Zároveň ponechala úrokové sazby na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Tiskovou konferenci guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, během které byla mimo jiné představena nová makroekonomická prognóza, jsme sledovali živě.

7. Britská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,25 % a zlepšila odhad růstu domácí ekonomiky

Bank of England na svém listopadovém zasedání jednomyslně rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny, klíčová sazba zůstává na 0,25 %. Beze změny zůstává taktéž program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Současně BoE zlepšila výhled vývoje domácí ekonomiky a naznačila, že v letošním roce již úrokové sazby snižovat neplánuje.

8. Produktivita práce v USA rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za dva roky

Produktivita práce ve Spojených státech se ve třetím čtvrtletí zvýšila proti předchozím třem měsícům o 3,1 procenta, což je nejprudší růst za poslední dva roky. V předchozích třech čtvrtletích se naopak snižovala. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo práce.

9. Egypt o 48 % devalvoval měnu a oznámil, že zavádí režim volně plovoucího kurzu

Egypt ve čtvrtek o 47,7 % devalvoval svou měnu a oznámil, že zavádí režim volně plovoucího kurzu. Opatření jsou součástí požadavků Mezinárodního měnového fondu (MMF) výměnou za tříletý úvěr 12 miliard dolarů, informovala agentura AP. Peníze MMF mají podpořit ekonomiku Egypta.

10. Google oficiálně odmítl obvinění Evropské komise ze zneužívání tržní převahy

Americký internetový gigant Google ve čtvrtek odmítl obvinění Evropské komise, že porušuje antimonopolní pravidla a zneužívá svého dominantního postavení na trhu s internetovým vyhledáváním. Podle hlavního právníka společnosti Kenta Walkera tato obvinění nemají žádné faktické, právní ani ekonomické základy.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ideální pohoštění pro zapálené ekology? Mísa plná brambor a jablek

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat