US MARKETOtevírá za: 5 h 31 m
DOW JONES-0,24 %
NASDAQ-0,74 %
S&P 500-0,64 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Co může zahýbat kurzy v novém týdnu

Které události budou podle analytiků České spořitelny ovlivňovat akciové, měnové a dluhopisové trhy v tomto týdnu?

Kolektiv autorů - redakce
Kolektiv autorů - redakce
26. 4. 2010 | 10:10

USA - makro

Nejdůležitější událostí tohoto týdne bude zasedání FOMC. Sazby zůstanou prakticky jistě beze změny. Jako obvykle se bude sledovat znění prohlášení, především zda Fed bude nadále uvádět, že "sazby zůstanou nízké po dlouhou dobu". Nějaké velké překvapení není pravděpodobné, jak vyplývá z opatrných projevů šéfa Fedu B. Bernankeho v poslední době. Druhou nejvýznamnější událostí bude zveřejnění prvního odhadu HDP za první čtvrtletí. Proti čtvrtému čtvrtletí minulého roku se sice čeká zpomalení, ale růst by měl být stále silný. Táhnout by jej mělo především doplňování zásob. Chicagský PMI a michiganský index spotřebitelské důvěry by potom měly potvrdit pozitivní výhled do budoucna.

Forex

U dolaru by mělo zůstat vše při starém, trh by se měl řídit především vývojem kolem Řecka. Dluhopisy by měly být relativně klidné a měly by se držet poblíž aktuálních úrovní. Výraznější vývoj kolem Řecka, především další pokles důvěry ve státní dluhopisy, by mohl pousnout výnos desetiletého dluhopisu ke 4 %.

Evropa

V Evropě budou nejzajímavější předběžné údaje o vývoji inflace za Německo a Eurozónu. Měly by potvrdit pokračující nízkou inflaci a tedy prostor pro držení nízkých sazeb ECB. Podobně měnový agregát M3 by měl pokračovat v praktické meziroční stagnaci a také by měl podpořit očekávání po dlouhou dobu nízkých úrokových sazeb ECB. Ve čtvrtek by potom sada indikátorů důvěry za EMU měla potvrdit pokračující pomalé zlepšování situace.

Evropské dluhopisové trhy by se měly řídit především vývojem kolem Řecka. Napjatá situace by měla tlačit benchmarkové výnosy dolů (útěk do kvality), uvolnění napětí by je mělo posunout nahoru (ale ne nijak dramaticky).

CEE region

Tento týden se pozornost soustředí na zasedání centrálních bank. Jelikož situace na trhu zůstává i nadále příznivá a forint se drží i navzdory zprávám z Řecka, čekáme, že maďarská centrální banka sazby sníží o dalších 25 bodů. "Pro" hovoří stav reálné ekonomiky i inflační výhled. Pokud by Řecko (nebo Goldmani a spol., popřípadě islandské sopky) přece jenom vyvolaly ještě opožděnou reakci, pak by MNB ponechala sazby beze změny. V Polsku po sérii dobrých dat za březen (průmysl, mzdy maloobchod) mělo dojít k celkovému utlumení holubičích nálad. Dle nás je hlavním faktorem, jenž by ještě mohl vyvolat cut zlotý – pokud by znova začal přirychle posilovat a intervence, či už verbální, nebo tržní, by nepomáhala zpomalit tempo, mohlo by přijít i na snížení sazeb (to již konec konců připustil i jeden z centrálních bankéřů). V zásadě si však nemyslíme, že k tomu nakonec bude muset dojít – jednak CB nechce trend zlotého otočit, jenom přibrzdit, na což se v poslední době i intervence jevila jako účinná, a navíc, vzhledem k událostem, jež v poslední době zneklidňovaly trhy, by zlotý konečně neměl být v nejbližší době až takový problém. Tento týden tudíž čekáme sazby znova beze změny a nejbližší změnu – hike – pak až ve třetím kvartálu.

U regionálních měn bude přetrvávat riziko zvýšených tlaků plynoucích z událostí mimo region – Řecko, GS, sopky a další.

Zdroj: Česká spořitelna

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Sociálně odpovědné investování