1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Evropská komise ve středu varovala Francii a Belgii kvůli neuspokojivému stavu veřejných financí. Avšak na rozdíl od Itálie, jejíž situace je důvodem k zahájení disciplinárního řízení, tyto dva státy této hrozbě čelit nemusí, napsala agentura Reuters.
Podle rozpočtových pravidel EU by měly členské země udržovat dluh pod 60 procenty hrubého domácího produktu, avšak zadlužení Francie, která je druhou největší ekonomikou eurozóny, loni činilo 98,4 procenta. Nad unijním limitem zřejmě letos skončí i rozpočtový deficit této země. Předpokládá se, že dosáhne 3,1 procenta HDP, zatímco limit byl stanoven na 3,0 procenta.
Nicméně EK tyto odchylky považuje za dočasné. Paříž oceňuje za její úsilí při provádění strukturálních reforem v posledních letech. EK dospěla k závěru, že pro disciplinární řízení důvod není, vyzvala ale francouzskou vládu, aby v letošním roce přijala další fiskální opatření tak, aby plně dodržovala pravidla EU.
Belgii, jejíž dluh ve výši 102 procenta HDP je v EU pátý nejvyšší, EK rovněž sdělila své výtky. Stejně jako v případě Francie ale dospěla k závěru, že postrádá dostatečný základ pro zahájení disciplinárního řízení. Důležité podle ní byly strukturální reformy týkající se důchodů a daní, které Belgie v posledních letech přijala, i když některé z nich měly na veřejné finance dočasně negativní dopad.
Komise rovněž připravila zprávu o vysokém dluhu Kypru, který sahá ke 102,5 procenta HDP, opatření proti němu přijmout nehodlá, neboť úsilí Nikósie věc řešit považuje za dostatečné.
Španělsko EK ocenila za snahu o snížení schodku a doporučila uzavřít stávající disciplinární řízení proti Madridu, které bylo zahájeno v roce 2009. Pokud členské státy EU tento návrh podpoří, nebude proti zemím eurozóny vedeno žádné disciplinární řízení v případě, že nebude nové zahájeno proti Itálii, uvedl Reuters.