12 důvodů, proč na trzích nebude nuda

V posledních týdnech se hovoří o zadlužení Řecka a s ním související "krizi" eura. Problémy mají i Spojené státy. Je však i spousta dalších věcí, které mohou z poměrně klidného růstu akciových trhů a postupného oživování ekonomiky udělat drama. Potenciálními hrozbami pro trhy jsou dluhy, válečné konflikty, mezinárodní obchodní spory a terorismus.
Státní dluhy: kolaps Japonska
Ohrožení:
Státní dluh Japonska je vyšší než u jakékoli jiné velké ekonomiky. Pokud investoři, včetně těch domácích, přestanou mít zájem snižovat japonský dluh, povede to ke katastrofě.
Dopad:
Japonsko je druhou největší ekonomikou na světě. Rostoucí dluh by měl za následek ztrátu důvěry ze strany řady klíčových obchodních partnerů Japonska.
Pravděpodobnost:
Extrémně nízká.
Státní dluhy: kolaps Spojených států
Ohrožení:
Vláda USA musela bezprecedentně zatížit státní kasu kvůli válkám (v Iráku a v Afghánistánu) a stimulačním balíčkům. Tento dluh se může hromadit až do okamžiku, kdy zahraniční investoři ztratí důvěru v americkou vládu a její schopnost řídit ekonomiku.
Dopad:
Zahraniční investoři začnou z amerických společností a z vládních dluhopisů vybírat peníze. Vláda nebude schopna najít kupce pro svůj dluh, a krize se prohloubí.
Pravděpodobnost:
Extrémně nízká.
Skutečná válka: Severní Korea – Jižní Korea
Ohrožení:
Válka mezi Severní Koreou a Jižní Koreou je stále možná, a to už od chvíle, kdy země uzavřely mír. V poslední době poloostrov zažil menší krizi, když byla potopena jihokorejská loď.
Dopad:
Válka na Korejském poloostrově vtáhne do konfliktu i Spojené státy, které mají vojáky v pohraniční oblasti demilitarizované zóny a je v jejich kompetenci bránit jih, je-li napaden. Čína je považována za spojence Severní Koreje – poskytnutí určité pomoci je téměř jisté. Konflikt by tak znepřátelil mimo jiné i dvě supervelmoci.
Pravděpodobnost:
Extrémně nízká. USA i Čína budou dělat vše proto, aby válce zabránily.
Hospodářská válka: Čína – Spojené státy
Ohrožení:
Vláda Spojených států už nedokáže vystát fakt, jak Čína manipuluje měnovými trhy. Reakce USA je jasná – příprava dalších obranných opatření proti čínské ekonomice.
Dopad:
Cla na čínské výrobky dovážené do USA se budou astronomicky zvyšovat. Čína zareaguje – a přísun produktů všeho druhu do Spojených států se téměř zastaví. Globální ekonomika kvůli hospodářské válce dvou gigantů prudce zpomalí.
Pravděpodobnost:
Velmi nízká.
Měnová krize: kolaps eura
Ohrožení:
Společná evropská měna přestane existovat, až se jednotlivé země rozhodnou vrátit ke svým bývalým měnám. To vše v reakci na devalvaci eura a devalvací státních dluhů.
Dopad:
Evropské finanční trhy zachvátí chaos. Bude to obrovská porážka společného měnového trhu. Obchod mezi evropskými státy klesne na bod mrazu.
Pravděpodobnost:
Velmi nízká, euro je součástí Evropy z dlouhodobého hlediska.
Terorismus: útok v průlivu Malacca
Ohrožení:
Průliv Malacca je klíčovou námořní cestou pro téměř všechny globální produkty. Hrozba terorismu je reálná, napojení na islámské radikály z Al-Kájdy je varující.
Dopad:
Teroristický útok by vytlačil ceny komodit vzhůru. Navíc země jako Čína a Japonsko, které jsou závislé na námořní plavbě, by se potýkaly se zvyšováním cen, které by následně postihlo celý svět.
Pravděpodobnost:
Velmi nízká.
Skutečná válka: Izrael - Írán
Ohrožení:
Izrael, znepokojen jaderným programem Iránu, zaujme vůči soupeři válečný postoj. Irán zacílí své zbraně na Izrael a možná i na americké vojáky v Iráku.
Dopad:
Vývoz ropy z regionu bude obtížnější, protože přístavy budou použity pro válečné zásilky. Válka by se mohla rozšířit do dalších částí regionu, zejména pokud Izrael poruší jordánský nebo syrský vzdušný prostor.
Pravděpodobnost:
Nízká.
Prohraná válka: Spojené atáty v Afghánistánu
Ohrožení:
Americké vojenské síly v úsilí o stabilizaci Afghánistánu selžou. Země se přibližuje k další nestabilitě, což samozřejmě podporuje vliv Iránu a sílící pozice al-Kájdy v provincii Vazíristán v Pákistánu.
Dopad:
Spojené státy by ztratily hlavní strategické postavení vůči Číně. Současně by byla ohrožena víra ve schopnost vlády USA, což může vnést mezi ostatní asijské státy nejistotu. Indie nebo Pákistán by tak usilovaly o podporu jinde, než v USA.
Pravděpodobnost: Nízká.
Terorismus: útok na Hormuzský průliv
Ohrožení:
Podobně jako průliv Malacca je také průliv Hormuz životně důležitou obchodní cestou pro dodávky ropy a zemního plynu. Zájmy iránské vlády nebo Al-Kájdy by mohly způsobit zastavení vývozu.
Dopad:
Vliv na ceny ropy by byl výrazný. Navíc by měl celý region před sebou několik let nejistoty.
Pravděpodobnost:
Nízká.
Skutečná válka: Rusko na Kavkaze
Ohrožení:
Nedávný útok čečenských rebelů v Moskvě přinesl prudkou kritiku z Kremlu. Je jasné, že případná ruská odpověď nebude dbát na lidská práva.
Dopad:
Těžba ropy a plynu v místech, jako je Gruzie, by mohla být zasažena ruskou ofenzivou. Ostatní země by Rusko odsoudily, čímž by se prohloubila jeho izolace.
Pravděpodobnost:
Vysoká.
Nemovitosti: dvojitý propad
Ohrožení:
Trh s bydlením by mohl po zrušení federální podpory oslabit a vytvořit druhý celonárodní propad. Mnohé oblasti již toto cenové oslabení zažívají.
Dopad:
Další oslabení by zasáhlo stavební průmysl velmi tvrdě. Hlavně kvůli neprodaným domům, které jsou už v současnosti k dispozici. Související odvětví by bylo vyraženo a společnosti poskytující hypoteční úvěry by trpěly nejvíc. Banky, regionální i vnitrostátní by čelily další noční můře.
Pravděpodobnost:
Vysoká.
Komoditní krize: růst ropy
Ohrožení:
Ceny ropy nadále porostou. Hlavně v důsledku zvyšujících se výdajů za výrobu a přepravních poplatků. Teroristický útok nebo válka by navíc přinesly na komoditní trh šok, a zásoby by tak mohly začít dramaticky klesat.
Dopad:
Trhy se vypořádají s tímto šokem zlevněním hodnoty nesčetného množství aktiv. Tím se ceny všeho, od akcií až po komodity jako je měď, rapidně propadnou.
Pravděpodobnost:
Nejvyšší.
Zdroj: Business Insider