Americká ekonomika v říjnu vytvořila 128 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti stoupla na 3,6 %

Ve Spojených státech v říjnu mimo zemědělství vzniklo asi 128 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo jen zhruba 89 tisíc míst po 180 tisících v září (revidováno ze 136 tisíc). Míra nezaměstnanosti stoupla z 3,5 % na 3,6 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v říjnu stagnoval na 3 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v říjnu vzrostla na 63,3 % z 63,2 % v září. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni pouze na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, vzrostla na 7 % ze 6,9 %.

Průměrná hodinová mzda v říjnu meziročně stoupla o 3 %, tedy stejně jako v září (září před revizí: 2,9 %). Proti září se mzda v říjnu zvýšila o 0,2 %, čekal se růst o 0,3 % po zářijové stagnaci.

V soukromém sektoru vzniklo v říjnu zhruba 131 tisíc míst po přírůstku asi 167 tisíc míst v září (revidováno ze 114 tisíc). Očekával se přírůstek přibližně 80 tisíc míst. Ve veřejném sektoru ubyly v říjnu 3 tisíce míst, v září se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil o 13 tisíc (revidováno z 22 tisíc). Zpracovatelský sektor ohlásil za říjen úbytek asi 36 tisíc míst (odhad: -50 tisíc, září: -5 tisíc).

Trh práce v říjnu ovlivnila rozsáhlá stávka zaměstnanců automobilky General Motors. V automobilovém sektoru v říjnu kvůli stávce v GM zaniklo asi 42 000 pracovních míst. Část ekonomů však odhadovala, že dopad bude mít stávka až na 50 000 míst.

Americký dolar v reakci na zveřejněná data mírně posílil, euro k americké měně oslabilo z 1,1155 USD na 1,1132 USD, poté ale dolar o všechny zisky přišel a naopak oslabil. Futures na akciový index S&P 500 výrazně poskočily.

Zpráva podle analytiků uklidňuje obavy, že americká ekonomika směřuje do recese. Podporuje naopak hodnocení americké centrální banky, která trh práce v USA označila ve své středeční zprávě za příznivý a naznačila, že zatím nebude pokračovat ve snižování základní úrokové sazby. Je to dobrá zpráva i pro amerického prezidenta Donalda Trumpa, který bude v roce 2020 usilovat o znovuzvolení.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v říjnu vytvořili asi 125 tisíc míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo zhruba 120 tisíc pracovních příležitostí po 93 tisících v září (revidováno ze 135 tisíc).

Ekonomové odhadují, že k udržení míry nezaměstnanosti na stávající úrovni je potřeba každý měsíc vytvořit asi 100 tisíc pracovních míst. Údaj o tvorbě míst za srpen byl potvrzen na 168 tisících.

Za celý rok 2018 americká ekonomika vytvořila přibližně 2,6 milionu pracovních míst, což bylo nad 2,1 milionu z roku 2017 i 2,2 milionu z roku 2016.

Růst cen v září zůstal na 1,7 %, růst HDP v třetím čtvrtletí zpomalil na 1,9 %

Růst ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvních dat ministerstva obchodu zpomalil na 1,9 % ze 2 % v předchozím kvartálu. Překonal však očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali jen na 1,6 %.

Za celý loňský rok ekonomika USA vzrostla o 2,9 %, celoroční růst tak zrychlil z předloňských 2,2 %, byl nejprudší za poslední tři roky a dostal se k 3% úrovni, kterou si stanovila za cíl administrativa Donalda Trumpa.

Meziroční index spotřebitelských cen v USA v září stagnoval na 1,7 %. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v září nezměnily po růstu o 0,1 % v srpnu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, si udržela meziroční srpnové tempo 2,4 %.

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat