Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké ekonomiky. Část ztrát se podařilo smazat poté, co Sněmovna reprezentantů schválila rekordní balík na pomoc ekonomice postižené pandemií nemoci COVID-19. Za celý týden však všechny tři hlavní indexy prudce vzrostly, Dow nejvíce od června 1938.

Index Dow klesl v pátek o 4,06 % na 21 636,78 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 3,37 % na 2 541,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 3,79 % na 7 502,38 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 7,44 % na 65,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba 13 bazických bodů na 0,676 %.

Sněmovna reprezentantů v pátek navázala na Senát, který rekordní balík na podporu americké ekonomiky schválil ve středu. Hodnota opatření na podporu hospodářství je 2,2 bilionu USD. Posléze pod dokument podpis přidal i prezident Donald Trump.

Spojené státy již v počtu nakažených překonaly Čínu a Itálii. Počet nakažených se zde blíží 100 000 a téměř 1 500 lidí zde již nemoci podlehlo.

Také páteční statistika z USA naznačila, jak vážná může být pandemie pro ekonomiku. Nálada amerických spotřebitelů v březnu klesla nejníže za téměř tři a půl roku. Měsíční pokles indexu pak byl nejprudší od října 2008.

Dolar za týden zaznamenal největší ztrátu za deset let

Americký dolar na závěr týdne oslabil ke koši světových měn a za celý týden zaznamenal největší ztrátu za deset let. Dolar na počátku měsíce prudce rostl, protože investoři v obavách z dopadu pandemie masivně kupovali nejlikvidnější měnu na světě. Tento týden však trh uklidnily stimulační snahy vlád a centrálních bank v řádu bilionů dolarů, což pomohlo k růstu dalším předním světovým měnám.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti světových měn, se snížil o jedno procento na 98,41 bodu. Za celý týden dolarový index klesl o 3,9 %, nejvíce od března 2009. Euro vůči dolaru posílilo o 0,8 % na 1,1122 USD.

Za celý týden Dow stoupl o 12,84 %, S&P 500 vzrostl 10,21 % a Nasdaq Composite posílil o 9,03 %. Pro S&P 500 a Nasdaq Composite to byl nejvyšší růst od března 2009 a pro Dow od června 1938.

K týdennímu růstu indexů pomohla i další opatření uskutečněná centrální bankou USA. Mnoho investorů se ale domnívá, že na trhu jsou stále silná rizika a indexy by mohly klesnout ještě hlouběji spolu s tím, jak se bude dále šířit nákaza a budou umírat další lidé.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Průběžné páteční zpravodajství

Futures na hlavní americké akciové indexy kolem 13.15 klesaly zhruba o 3 %. Řádné obchodování začalo ještě výrazněji v minusu, kolem 15.00 SEČ index Dow oslaboval o 4,13 %, širší benchmark S&P 500 ztrácel 3,53 % a Nasdaq Composite se snižoval o 3,37 %.

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o 2 procentní body. "Počítáme s tím, že za každý měsíc karantény klesne vývoj ročního HDP o dva procentní body. Výkon samotného turistického sektoru se v tomto období sníží o 50 až 70 %," poznamenal generální tajemník OECD Ángel Gurría. "Mnoho ekonomik upadne do recese," dodal.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Kanadská centrální banka v pátek odpoledne opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby pomohla domácí ekonomice čelit negativním dopadům šíření nového typu koronaviru. Od začátku března už BoC snížila sazbu o jeden a půl procentního bodu.

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od října 2008, tedy od doby finanční krize. Američané se kvůli pandemii způsobené koronavirem obávají o další výhled ekonomiky.

Krátce před 18.00 SEČ index Dow klesal o 3,08 %, S&P 500 se snižoval o 2,81 % a Nasdaq Composite ztrácel 2,95 %. V indexu S&P 500 se výrazně snižovala cena akcií firem provozujících výletní plavby. Akcie Norwegian Cruise Line Holdings oslabovaly o 22,18 %, cenné papíry Carnival byly 18,35 % pod nulou a akcie Royal Caribbean Cruises ztrácely 17,11 %. Ztrácely ale i akcie energetických podniků, cenné papíry firmy Devon Energy klesaly  o 13,65 % a akcie Apache Corp. ztrácely 13,63 %.

Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií nemoci COVID-19. Hodnota stimulačních opatření dosahuje 2,2 bilionu dolarů. Už ve středu návrh zákona schválil Senát. Teď dokument míří na stůl prezidenta Donalda Trumpa, který by jej měl neprodleně podepsat.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj:
ČTK, CNBC, MarketWatch
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Zaostřeno na digitální měny centrálních bank
Centrální banky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
1. 5. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Americké akcie podporují postup v boji s pandemií, politika Fedu i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat