18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické bubliny
Hlavní americké akciové indexy zahájily obchodní seanci silně a posilovaly o půl procenta. Nakonec akcie mírně posílily poté, co Fed podle očekávání neposunul základní úrokovou sazbu, ale ponechal široce otevřené dveře k prosincovému zvýšení.
Index Dow v závěru posílil o 0,25 % na 23 435,01 bodu, S&P 500 stoupl o 0,16 % na 2 579,36 bodu, Nasdaq Composite naopak odepsal 0,17 % na 6 716,53 bodu. Dařilo se například cenným papírům v odvětvích jako energetika a finance, ztrácely mimo jiné technologické (hlavně kvůli Applu) a zdravotnické tituly. Index volatility VIX stoupl o 0,20 % na 10,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý bazický bod na 2,3703 %, když před oznámením výsledku zasedání FOMC klesal výrazněji. Cena bitcoinu stoupla o další necelá dvě procenta na více než 6 500 USD, ethereum naopak mírně ztrácelo.
Nejlépe si vedl energetický sektor, jehož index přidal procento. Výsledky hospodaření pomohly k růstu ceny akcií ocelárny U.S. Steel o 7,82 %. Naopak akcie Applu o 1,27 % oslabily. Apple ve čtvrtek zveřejní výsledky hospodaření za minulé čtvrtletí.
Fed ve zprávě ze zasedání svého měnového výboru uvedl, že růst americké ekonomiky zůstává solidní a trh práce se dál zlepšuje. Slabší váhu pak Fed přikládá dopadu nedávných hurikánů. Podle analytiků je to signál, že centrální banka v prosinci přistoupí k dalšímu zvýšení úroků, jak trh už delší dobu předpokládá. Fed už letos zvýšil sazby dvakrát.
Americký dolar na devizových trzích mírně posiloval. Podporovaly ho zejména příznivé údaje o ekonomice Spojených států a také později výsledek zasedání FOMC.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, pozdě večer přidával 0,3 % na 94,81 bodu. Dolar k jenu si připisoval půl procenta na 114,16 JPY, k euru pak 0,3 % na 1,1618 USD. Kurz eura vůči jenu byl vyšší o 0,2 % na 132,67 JPY.
Ve čtvrtek by americký prezident Donald Trump měl oznámit, koho se rozhodl jmenovat příštím šéfem Fedu. Za favorita je v poslední době považován člen Rady guvernérů Fedu Jerome Powell. Nynější šéfce Fedu Janet Yellenové vyprší funkční období v únoru. O Powellově jmenování jako o hotové věci ve středu s citací zdroje informoval deník The Wall Street Journal.
Organizace ADP oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v říjnu vytvořili zhruba 235 000 pracovních míst. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters v průměru očekávali, že vznikne 200 000 pracovních příležitostí.
"Ve vzduchu je spousta pozitivity (ve vztahu k dolaru)," uvedl analytik Juan Perez ze společnosti Tempus. Poukázal na řadu dřívějších příznivých zpráv o americké ekonomice, například údaje o vývoji hrubého domácího produktu či spotřebitelské důvěry. "Momentálně toho moc není, co by dolar ohrožovalo," citovala jej agentura Reuters.
Ceny ropy pokračují v růstu, k němuž přispívá jednak pokles zásob suroviny ve Spojených státech, a jednak známky lepšího plnění dohody Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezení těžby. Ceny tak jsou nejvýše od poloviny roku 2015.
Říjen byl čtvrtý měsíc v řadě, kdy se cena ropy zvýšila. Stále však zůstává hluboko pod hodnotami z poloviny roku 2014, kdy se barel obchodoval za více než 100 dolarů.
Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že se zásoby ropy v USA minulý týden snížily o 2,4 milionu barelů. Analytici očekávali pokles o 1,8 milionu barelů.
OPEC v říjnu těžil v průměru 32,78 milionu barelů ropy denně, což bylo o 80 000 barelů denně méně. Dohoda mezi členy OPEC a dalšími předními producenty ropy se v uplynulém měsíci plnila z 92 %, v září to ještě bylo 86 %, uvedla agentura Reuters. Saúdská Arábie a Rusko uvažují o prodloužení dohody na celý příští rok.