Americké akcie zakončily zkrácený týden na růstové vlně, investoři setřásli obavy z uzavření vládních úřadů

Hlavní americké akciové indexy v pátek přidaly až půl procenta, ačkoli se během dne nadále čekalo na to, jak dopadnou jednání politiků o financování vlády, které opakovaně naráží na takzvaný dluhový strop. Zisky indexu Dow byly brzděny poklesem cen akcií IBM a American Express.
Index Dow zakončil v pátek silnější o 0,21 % na 26 071,72 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,44 % na 2 810,30 bodu a Nasdaq Composite stoupl o 0,55 % na 7 336,38 bodu. S výjimkou Dow indexy opět posunuly svá historická maxima. Index volatility VIX klesl o 7,77 % na 11,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o více než tři bazické body na 2,6592 % (znamená to konec býčího trendu na trhu s bondy, jak zhruba před týdnem varoval Jeffrey Gundlach?).
"Možnost takzvaného shutdownu vlády investory až tak netrápí," řekl Mike Loewengart ze společnosti E-Trade. "Obchodníci sledují fundamenty amerických firem, které jsou již delší dobu solidní." Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila prodloužení financování vlády, po celý pátek probíhala jednání v Senátu.
Náladu na trhu podporuje prozatím úspěšná výsledková sezóna. I ta má ale výjimky, byť mnohdy v důsledku jednorázových vlivů daných loni přijatou daňovou reformou. Těmi byly i ve čtvrtek po uzavření trhů zveřejněné zprávy firem American Express (-1,85 %) a IBM (-4,01 %), které v pátek ztrácely.
Na růstu se velkou měrou podílely akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+4,83 %), tabákového koncernu Philip Morris International (+3,67 %) a řetězce obchodů pro kutily Home Depot (+1,53 %).
Za celý týden Dow přidal 1,04 %, S&P 500 posílil o 0,86 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,04 %. Navzdory růstu cen akcií během týdne začala růst také volatilita.
Na devizovém trhu se dolar držel nad tříletým minimem vůči koši předních měn. Podle některých analytiků by případná platební neschopnost americké vlády neměla mít na finanční trhy výraznější dopad. "Je to spíše politická záležitost než ekonomická," uvedl Alessio de Longis ze společnosti OpperheimerFunds. "Už jsme se v takovéto situaci nacházeli dříve."
Euro vůči dolaru v závěru obchodování ztrácelo necelou desetinu procenta na 1,2230 USD. Ve středu se jednotná evropská měna vyšplhala až na tříleté maximum 1,2323 USD.
V uplynulém týdnu se americká měna dotkla nejnižší úrovně od prosince 2014. Investoři dolar prodávali částečně i kvůli tomu, že zvyšovat úrokové sazby se nechystá jen americká centrální banka, ale po letech výrazně uvolněné politiky i další centrální banky. Pozornost se zaměřuje i na japonskou centrální banku.
K oslabování dolaru přispívají také globální investoři, včetně centrálních bank a státních investičních fondů, kteří zvyšují podíl rezerv v jiných měnách.
Ceny ropy v pátek klesaly. Důvodem jsou zprávy o pokračujícím růstu těžby ropy ve Spojených státech. V pondělí přitom cena vystoupila až na 70,37 USD za barel, což byla nejvyšší hodnota od prosince 2014.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká firma Alphabet (v pátek -0,66 %), která vlastní internetový vyhledávač Google, uzavřela s čínskou internetovou společností Tencent smlouvu o sdílení patentů. První dohoda tohoto druhu s čínským partnerem jí umožní expanzi na místním trhu. Finanční podmínky spolupráce americká firma ve svém pátečním prohlášení neuvedla.
- Spoluzakladatel alternativní taxislužby Uber Travis Kalanick se díky prodeji akcií stane oficiálně miliardářem. Konsorcium investorů v čele s japonskou skupinou SoftBank odkoupí akcie Uberu od stávajících akcionářů a nově vydané akcie za osm miliard dolarů. Kalanick, který je stále členem správní rady Uberu a akcionářem firmy, prodává akcie v odhadované hodnotě 1,4 miliardy dolarů, napsal server BBC.
Americký internetový obchod Amazon (v pátek +0,10 %) s okamžitou platností zvýšil měsíční poplatek za službu Amazon Prime na 12,99 USD z nynějších 10,99 USD. Roční sazba, kterou firma v roce 2014 zvýšila o 25 %, zůstává na 99 USD.
Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl na 94,4 bodu z 95,9 bodu v prosinci. Analytici naopak počítali s růstem na 97 bodů. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- KeyBanc Capital zvýšila cílovou cenu akcií Alphabet na 1 280 z 1 150 USD.
- Wedbush Securities zvýšila doporučení na akcie Nike (v pátek +4,83 %) na "outperform" z "neutral".
Výsledková sezóna
- Výsledky Schlumberger (v pátek +0,07 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 8,2 miliardy USD (odhad: 8,13 miliardy USD).
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Čínská ratingová agentura Dagong Global Credit Rating zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na stupeň BBB+, dosud u ní měly Spojené státy rating A-. Jedna z předních ratingových agentur v Číně svůj krok zdůvodnila rozhodnutím Washingtonu snížit daně, což podle ní snižuje schopnost země splácet dluh. U předních světových agentur Fitch a Moody's mají Spojené státy nejvyšší rating AAA, u agentury Standard & Poor's druhý nejvyšší AA+.
- Američtí zákonodárci vyzývají mobilního operátora AT&T k přerušení obchodních vztahů s čínským výrobcem mobilních telefonů Huawei Technologies. Staví se rovněž proti plánu čínského operátora China Mobile vstoupit na amerických trh. Důvodem jsou obavy ohledně národní bezpečnosti. Agentuře Reuters to sdělili nejmenovaní kongresoví poradci.
- Výrobce baterií Energizer Holdings koupí za dvě miliardy dolarů aktivity v oblasti výroby baterií a přenosného osvětlení od společnosti Spectrum Brands. Firma v úterý uvedla, že tak získá mimo jiné značky baterií Rayovac a Vatra.
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v lednu klesl na 17,7 bodu z 19,6 bodu v prosinci (odhad: 18 bodů).
- Podle takzvané Béžové knihy vydávané Fedem roste americká ekonomika obdobně jako dosud, tedy mírným tempem. Zpráva uvádí, že situace na trhu práce je nadále "utažená" a je náročnější najít pracovníky s odpovídající kvalifikací. Ceny zboží i práce rostou nadále mírně. Výhled na rok 2018 je optimistický. Za dva týdny zasedá měnový výbor Fedu a bude rozhodovat o sazbách. Trh očekává ponechání úroků na aktuální úrovni, zvyšování sazeb se čeká v březnu a dále minimálně jednou ve zbytku roku.
- Donald Trump obvinil Rusko z toho, že pomáhá KLDR obcházet mezinárodní sankce. Severní Korea je přitom podle amerického prezidenta každým dnem blíže k sestavení použitelných raket dlouhého doletu. K možnosti vojenského úderu na KLDR se nevyjádřil.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 12. ledna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 4,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně vzrostla o 0,9 %. Ve středu to oznámila americká centrální banka. Analytici počítali s růstem o 0,4 % po 0,2% zvýšení v listopadu. V meziročním srovnání průmyslová výroba stoupla o 3,6 % (odhad: 3,7 %, listopad: 3,4 %).
- USA: Index cen domů NAHB v lednu podle očekávání klesl na 72 bodů ze 74 bodů v prosinci.
- Alternativní taxislužba Uber zavede v Británii povinné přestávky pro řidiče. Reaguje tak na kritiku ohledně nadměrné pracovní doby ze strany odborů i zákonodárců. Informovala o tom agentura Reuters. Uber nyní bojuje o udržení svých aktivit v Londýně, kde mu úřady v loňském roce odmítly prodloužit provozní licenci.
- Longbow Research snížila doporučení na akcie Apple (ve středu +1,65 %) na "neutral" z "buy".
- Akcie Juno Therapeutics přidaly 51,86 % díky zprávě deníku Wall Street Journal, že firma jedná o svém převzetí se společností Celgene (ve středu -2,67 %).
- Americký internetový obchod Amazon zveřejnil ve čtvrtek užší výběr 20 kandidátů na sídlo své druhé centrály. Vedle New Yorku, Chicaga a Los Angeles je mezi nimi i hlavní město Spojených států Washington a kanadské Toronto. Které město z původně 238 přihlášených si podnik nakonec vybere, má být známo v průběhu tohoto roku. Amazon hodlá do nového sídla investovat pět miliard dolarů a vytvořit až 50 000 pracovních míst.
- Americká společnost Apple umožní zákazníkům vypnout omezení výkonu chytrých telefonů iPhone, které má podle ní snižovat spotřebu elektřiny při zhoršujícím se stavu baterie. Generální ředitel podniku Tim Cook v rozhovoru s televizní společností ABC uvedl, že tuto možnost nabídne nová aktualizace operačního systému iOS.
- Apple bude muset uhradit celých zhruba 16 miliard dolarů, které dluží na daních Irsku. Nic na tom nemění ani fakt, že v souvislosti s převodem peněz ze zahraničí do USA Apple slibuje, že v USA zaplatí na daních asi 38 miliard dolarů. Prohlásil to ve čtvrtek mluvčí Evropské komise. Kvůli sporu o platbu daně poslala komise loni na podzim Apple k soudu.
- Itálie začala vyšetřovat Apple a Samsung Electronics, kterým je kladeno za vinu, že zneužívaly aktualizace softwaru ke zpomalení svých mobilních telefonů. Jsou podezřelé, že tímto způsobem zákazníky nutily ke koupi nových přístrojů.
- Konsorcium investorů v čele s japonskou skupinou SoftBank dokončilo dohodu s americkou alternativní taxislužbou Uber Technologies o koupi podílu 17,5 %. Samotná SoftBank získá 15% podíl a stane se největším akcionářem firmy. Nabídka investorů oceňuje celý Uber na 48 miliard dolarů a je zhruba o 30 % nižší než 68 miliard dolarů, na něž byla firma oceněna v polovině loňského roku
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 13. ledna 220 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 261 tisících v předcházejícím týdnu očekával trh 250 tisíc čerstvých žádostí.
- Čerstvě schválených povolení na stavbu rodinného domu bylo v USA v prosinci o 0,1 % méně než v listopadu loňského roku. Tehdy zaznamenal jejich počet meziměsíční pokles o 1,4 %.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americká finanční skupina Citigroup se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla do ztráty 18,3 miliardy USD, důvodem byly mimořádné odpisy spojené s novým daňovým zákonem. Bez zahrnutí mimořádných nákladů banka naopak zisk o čtyři procenta zvýšila na 3,7 miliardy USD. Banka v úterý uvedla, že jí pomohl lepší výkon spotřebitelské divize, který kompenzoval nižší příjmy z obchodování s dluhopisy a měnami.
- Výsledky UnitedHealth Group v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,59 USD (odhad: 2,5 USD), tržby 52,06 miliardy USD (odhad: 51,52 miliardy USD).
- Výsledky CSX Corp. v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 2,86 miliardy USD (odhad: 2,88 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -1 %.
- Americký finanční ústav Bank of America (ve středu -0,19 %) hospodařil ve čtvrtém čtvrtletí s čistým ziskem 2,37 miliardy dolarů, což je meziroční pokles téměř o polovinu. Příčinou je nový federální daňový zákon, který si vyžádal vysoké účetní náklady. Výsledek je ale i tak lepší, než čekali analytici.
- Americká investiční banka Goldman Sachs (ve středu -1,86 %) má za čtvrté čtvrtletí ztrátu 2,14 miliardy USD, zatímco o rok dříve měla zisk 2,15 miliardy USD. Tak jako u dalších velkých bank je hlavním důvodem nový federální daňový zákon. Výsledek je lepší, než čekali analytici.
- Výsledky Charles Schwab (ve středu +0,95 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,44 USD (odhad: 0,42 USD), tržby 2,24 miliardy USD (odhad: 2,22 miliardy USD).
- Výsledky Alcoa (ve středečním after-marketu -5,8 %) v 4Q: Čistá ztráta na akcii 1,06 USD, očištěný zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 1,23 USD), tržby 3,17 miliardy USD. Firma oznámila horší než očekávaný výhled na rok 2018.
- Výsledky Morgan Stanley (ve čtvrtek +0,90 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 9,5 miliardy USD (loni: 9 miliard USD, odhad: 9,2 miliardy USD).
- Výsledky Bank of New York Mellon (ve čtvrtek -4,39 %) ve 4Q: Čistý zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 3,73 miliardy USD (meziročně -2 %, odhad: 4,0 miliardy USD).
- Výsledky American Express (ve čtvrtečním after-marketu -2,5 %) ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,54 USD), tržby 8,84 miliardy USD (odhad: 8,72 miliardy USD). Firma kvůli jednorázové položce spojené se změnou daňového zákona vykázala čistou ztrátu 1,41 USD na akcii, a pozastavuje program odkupu akcií. Dividendu ale hodlá nadále vyplácet.
- Výsledky IBM (ve čtvrtečním after-marketu -4,6 %) ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 5,18 USD (odhad: 5,17 USD), tržby 22,5 miliardy USD (odhad: 22,06 miliardy USD). Firma poprvé po 22 kvartálech zvýšila tržby. V souvislosti s daňovou reformou IBM zaplatí jednorázově 5,5 miliardy USD.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK