Americké akciové indexy v úterý posouvaly historické rekordy, senátní rozpočtová komise nechala žít Trumpovu daňovou reformu

Americké akcie se v úterý vyšplhaly na nová rekordní maxima. Velkou měrou k tomu přispěly bankovní společnosti. Ty těžily z výroků Jeroma Powella, kterého prezident Donald Trump nominoval na post příštího šéfa americké centrální banky. Nárůstu akciového trhu nezabránila ani zpráva o tom, že Severní Korea odpálila další balistickou raketu.

Index Dow, jenž zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,09 % a obchodování uzavřel na 23 836,71 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,98 % na 2 627,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,49 % na 6 912,36 bodu, když ztrácely svorně Facebook (-0,33 %), Alphabet (-0,81 %) i Apple (-0,59 %). Index volatility VIX i kvůli živějšímu průběhu obchodní seance stoupl o 1,62 % na 10,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal beze změny na 2,3277 %. Cena bitcoinu se poprvé v historii dočasně dostala nad 10 000 USD, okolo 23.00 SEČ ale bitcoin stál "jen" zhruba 9 950 USD.

Powell při vystoupení před bankovním výborem Senátu předpověděl další zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Uvedl rovněž, že Fed pod jeho vedením zváží možnosti, jak zmírnit regulační zátěž bankovního sektoru. Bankovní index v USA posílil v reakci na to o více než 3 %.

K růstu akciového trhu přispěly také vyhlídky na daňovou reformu (senátní rozpočtový výbor Trumpovu reformu pustil do projednávání poměrem 12 ku 11 hlasům) a příznivé údaje o vývoji spotřebitelské důvěry v USA. Organizace Conference Board uvedla, že její index spotřebitelské důvěry v listopadu vzrostl na 129,5 bodu z říjnových 126,2 bodu. Vyšplhal se tak na nejvyšší úroveň za 17 let.

Hlavní indexy se otřásly po zprávě, že KLDR opět vypálila balistickou střelu, která dopadla do japonských vod. Byla to první střela od poloviny září. "Jde samozřejmě o znepokojující zprávu, ale nejde o takové překvapení jako dříve v průběhu roku," uvedl Jack Ablin z BMO Private Bank.

Na devizovém trhu se dolar zotavil z pondělního dvouměsíčního minima vůči koši předních měn. Americkou měnu podporují vyhlídky na růst úrokových sazeb a na snížení daní v USA.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si kolem 22.00 SEČ připisoval zhruba 0,4 % na 93,253 bodu. Samotné euro vůči dolaru ztrácelo téměř půl procenta na 1,1843 USD.

Britská libra zamířila vzhůru díky zprávě listu The Daily Telegraph, že britští a unijní vyjednavači dosáhli rámcové dohody ohledně účtu za odchod Británie z Evropské unie. Nejmenovaný představitel britské vlády však podle agentury Reuters tvrzení listu zpochybnil. Kolem 22.00 SEČ vykazovala libra vůči dolaru nárůst o zhruba 0,3 % na 1,3359 USD. Před zprávou listu The Daily Telegraph přitom ztrácela až 0,7 % na 1,3221 USD.

Ceny ropy klesaly. Dolů je tlačí hlavně nejistota kolem výsledku čtvrteční schůzky Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Členové kartelu a další producenti mají rozhodnout o případném prodloužení dohody o omezení těžby. Pokud by se na žádném prodloužení nedohodli, lze podle analytiků očekávat výrazný pokles cen suroviny.

OPEC a další významní producenti jako Rusko se sejdou 30. listopadu ve Vídni. Očekávalo se, že prodlouží platnost dohody o snížení těžby možná až do konce příštího roku. Teď to ale není jisté, poznamenali analytici z Goldman Sachs. Pochybnosti panují zejména o tom, zda se k případnému prodloužení dohody připojí Rusko.

OPEC a jeho spojenci od ledna snižují dodávky asi o 1,8 milionu barelů denně. Platnost dohody, jejímž cílem je podpořit ceny suroviny, končí v březnu.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…