Americké akciové indexy v úterý posouvaly historické rekordy, senátní rozpočtová komise nechala žít Trumpovu daňovou reformu

Americké akcie se v úterý vyšplhaly na nová rekordní maxima. Velkou měrou k tomu přispěly bankovní společnosti. Ty těžily z výroků Jeroma Powella, kterého prezident Donald Trump nominoval na post příštího šéfa americké centrální banky. Nárůstu akciového trhu nezabránila ani zpráva o tom, že Severní Korea odpálila další balistickou raketu.
Index Dow, jenž zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,09 % a obchodování uzavřel na 23 836,71 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,98 % na 2 627,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,49 % na 6 912,36 bodu, když ztrácely svorně Facebook (-0,33 %), Alphabet (-0,81 %) i Apple (-0,59 %). Index volatility VIX i kvůli živějšímu průběhu obchodní seance stoupl o 1,62 % na 10,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal beze změny na 2,3277 %. Cena bitcoinu se poprvé v historii dočasně dostala nad 10 000 USD, okolo 23.00 SEČ ale bitcoin stál "jen" zhruba 9 950 USD.
Powell při vystoupení před bankovním výborem Senátu předpověděl další zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Uvedl rovněž, že Fed pod jeho vedením zváží možnosti, jak zmírnit regulační zátěž bankovního sektoru. Bankovní index v USA posílil v reakci na to o více než 3 %.
K růstu akciového trhu přispěly také vyhlídky na daňovou reformu (senátní rozpočtový výbor Trumpovu reformu pustil do projednávání poměrem 12 ku 11 hlasům) a příznivé údaje o vývoji spotřebitelské důvěry v USA. Organizace Conference Board uvedla, že její index spotřebitelské důvěry v listopadu vzrostl na 129,5 bodu z říjnových 126,2 bodu. Vyšplhal se tak na nejvyšší úroveň za 17 let.
Hlavní indexy se otřásly po zprávě, že KLDR opět vypálila balistickou střelu, která dopadla do japonských vod. Byla to první střela od poloviny září. "Jde samozřejmě o znepokojující zprávu, ale nejde o takové překvapení jako dříve v průběhu roku," uvedl Jack Ablin z BMO Private Bank.
Na devizovém trhu se dolar zotavil z pondělního dvouměsíčního minima vůči koši předních měn. Americkou měnu podporují vyhlídky na růst úrokových sazeb a na snížení daní v USA.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si kolem 22.00 SEČ připisoval zhruba 0,4 % na 93,253 bodu. Samotné euro vůči dolaru ztrácelo téměř půl procenta na 1,1843 USD.
Britská libra zamířila vzhůru díky zprávě listu The Daily Telegraph, že britští a unijní vyjednavači dosáhli rámcové dohody ohledně účtu za odchod Británie z Evropské unie. Nejmenovaný představitel britské vlády však podle agentury Reuters tvrzení listu zpochybnil. Kolem 22.00 SEČ vykazovala libra vůči dolaru nárůst o zhruba 0,3 % na 1,3359 USD. Před zprávou listu The Daily Telegraph přitom ztrácela až 0,7 % na 1,3221 USD.
Ceny ropy klesaly. Dolů je tlačí hlavně nejistota kolem výsledku čtvrteční schůzky Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Členové kartelu a další producenti mají rozhodnout o případném prodloužení dohody o omezení těžby. Pokud by se na žádném prodloužení nedohodli, lze podle analytiků očekávat výrazný pokles cen suroviny.
OPEC a další významní producenti jako Rusko se sejdou 30. listopadu ve Vídni. Očekávalo se, že prodlouží platnost dohody o snížení těžby možná až do konce příštího roku. Teď to ale není jisté, poznamenali analytici z Goldman Sachs. Pochybnosti panují zejména o tom, zda se k případnému prodloužení dohody připojí Rusko.
OPEC a jeho spojenci od ledna snižují dodávky asi o 1,8 milionu barelů denně. Platnost dohody, jejímž cílem je podpořit ceny suroviny, končí v březnu.
Hlavní úterní události na amerických trzích
Jerome Powell, kterého prezident Donald Trump nominoval na post příštího šéfa americké centrální banky, očekává další růst úrokových sazeb ve Spojených státech. Centrální banka si ale podle něj musí zachovat schopnost přizpůsobit svou měnovou politiku vývoji ekonomiky. Powell to v úterý uvedl během vystoupení před bankovním výborem Senátu.
- Elektrický tahač Semi, který nedávno představila společnost Tesla, spotřebuje na jedno nabití stejné množství energie jako téměř 4 000 domácností. K tomuto závěru dospěla přední poradenská firma Aurora Energy Research, čímž značně zpochybnila životaschopnost projektu a poukázala na problém elektromobilů vůbec, napsal list Financial Times.
- Skupina amerických senátorů chce od alternativní taxislužby Uber podrobnější vysvětlení případu, kdy jí hackeři ukradli data 57 milionů zákazníků a řidičů. Informoval o tom portál zpravodajské stanice CNBC. Bezpečnostní incident společnost oznámila před týdnem s tím, že jej přes rok tajila, a že dokonce hackerům zaplatila na výkupném 100 000 dolarů, aby data vymazali a o útoku mlčeli.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v říjnu meziměsíčně klesl o 0,4 % (odhad: +0,5 %). V září se objem skladových zásob zvýšil o 0,1 %.
- USA: Obchodní bilance se zbožím v říjnu skončila s deficitem 68,3 miliardy USD (odhad: -65 miliard USD, září: -64,14 miliardy USD).
- Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti amerických městech, meziročně vzrostly o 6,2 %. Čekal se růst o 6,1 % po +5,8 % v srpnu. Index cen domů FHFA se meziměsíčně zvýšil o 0,3 % při očekávání 0,6% růstu po +0,8 % v srpnu.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v listopadu vyšplhala na nejvyšší úroveň za 17 let. Spotřebitelé jsou optimističtější v hodnocení současné situace i vyhlídek na příštích šest měsíců. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které zveřejnila organizace Conference Board. Index důvěry vzrostl na 129,5 bodu z říjnových 126,2 bodu, dostal se tak nejvýše od listopadu 2000.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
