4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Evropa bojuje s finanční krizí a osud eura je v sázce. To už ví i Angela Merkelová. A i když si to ona i další politici možná uvědomili pozdě, je to lepší, než kdyby to neřešili vůbec. Reálné obavy o osud globální ekonomiky však pramení právě z vývoje v Evropě.
Starosti má hlavně nově jmenovaný ministr financí Velké Británie George Osbourne. Nastoupil totiž v době, kdy vrcholí boj Evropské komise s hedgeovými fondy, což Británie samozřejmě nechtěla.
Nejnovější plány Evropské komise však musejí trápit nejen Osbourna. Jde o to, že by všichni ministři financí EU měli poslat své rozpočtové plány přímo do Bruselu ke schválení. A to ještě před ohlášením vlastním vládám a občanům. Důvod je jednoduchý – pokud má existovat fond, který by shromažďoval peníze na pomoc krachujícím zemím a určoval, kdo potřebuje pomoci, musí existovat také instituce, která bude kontrolovat jednotlivé státní rozpočty.
Důležité zprávy přicházejí také ze Spojených států. Senát (poměrem hlasů 94:0!) odmítl možnost, aby Mezinárodní měnový fond pomáhal zemím, které nezvládají své vysoké zadlužení.
Obě zprávy spolu zdánlivě nesouvisejí, mají však jedno společné: Poprvé po mnoha letech si všichni uvědomují, že řešení krize nespočívá v tom, jak moc budeme šetřit, ale v tom, jak ochotni budeme ještě více platit. Dokud šlo vše podle plánu, hospodářství rostlo a pro politiky bylo jednoduché tvrdit, že po ekonomické stránce už hranice mezi státy nic neznamenají. Situace se však změnila a nacionalismus je zpátky. Z věcí, které platily v minulosti – demokracie, národní suverenita a volný globální obchod – už nemohou platit více než dvě zároveň.
Sledujte vývoj měnového páru EURUSD
Společná Evropa je jasným příkladem. Tvoří ji totiž národy, které se snaží vytvářet dojem zcela volného trhu. Jenomže lidem to nevyhovuje – například Němci jsou vzteky bez sebe kvůli pomocnému balíčku pro Řecko a Britové trvají na tom, že se chtějí "distancovat" od všech problémů eurozóny.
Právě kvůli narůstajícímu nebezpečí ze ztráty voličů se Angela Merkelová rozhodla pro rázné kroky. Prvním je zákaz short-sellingu pro německé banky. Odborníci se však obávají, že návrat ke kontrole kapitálu je jen krokem na cestě v boji se zhroucením celé Evropské unie.