Burzovní kalendář (1. 1. - 5. 1. 2018)

Začátek roku se ponese ve znamení čekání na páteční zprávu z amerického trhu práce. Z dalších dat se investoři zaměří na německou inflaci a finální prosincové indexy nákupních manažerů.

Ohlédnutí

Obchodování bylo v závěru prosince klidné, objemy obchodů byly kvůli vánočním svátkům nízké a nevyšla ani žádná zásadní makrodata. Více pozornosti investoři věnovali jen japonské inflaci, indexu cen domů v USA, německé inflaci a pravidelné týdenní zprávě o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech.

Americké akciové indexy zakončily prosinec mírným poklesem, za celý rok však všechny hlavní indexy výrazně stouply. Největší úspěch letos zaznamenal technologický sektor. Od začátku roku se zvýšil o 37 %, a překonal tak zisky širšího S&P 500. V červených číslech skončily jen telekomunikační firmy a energetické společnosti.

  Dow S&P 500 Nasdaq
prosinec
+1,84 % +0,98 % +0,43 %
4Q2017 +10,33 % +6,12 % +6,26 %
2H2017 +15,77 % +10,32 % +12,42 %
rok 2017 +25,07 % +19,42 % +28,23 %

Americké akcie v roce 2017, zdroj: Google

Velice úspěšný byl letošní rok i pro západoevropské akcie, panevropský benchmark STOXX Europe 600 se zvýšil o 7,7 %. Burzy těžily z dobrých firemních výsledků, příznivých ekonomických podmínek a z relativně klidné politické situace.

Dobře si letos vedla frankfurtská burza, jejíž hlavní index DAX se za 12 měsíců zvýšil o více než 12 %. Hlavní index italských akcií stoupl o 13,6 %, index řeckých akcií stoupl dokonce o 24,7 %. O něco hůře si vedly akciové indexy v Británii a Španělsku. Zájem o britské akcie podkopávala nejistota kolem brexitu a na španělské akcie měla negativní vliv katalánská krize.

  STOXX 600 FTSE 100 DAX CAC 40
prosinec +0,64 % +4,93 % -0,82 % -1,12 %
4Q2017 +0,26 % +4,27 % +0,69 % -0,32 %
2H2017 +2,59 % +5,13 % +4,81 % +3,75 %
rok 2017 +7,68 % +7,63 % +12,51 % +9,26 %

Americký dolar za celý rok zaznamenal nejprudší pokles od roku 2003, vůči koši předních měn oslabil o zhruba deset procent. Jednotná evropská měna těží z očekávání, že Evropská centrální banka by již v příštím roce mohla vzhledem k rostoucí inflaci a silné podnikatelské aktivitě v eurozóně uvažovat o zvýšení svých úrokových sazeb.

Pražská burza od začátku ledna podle indexu PX stoupla o zhruba 17 %. Mezi nejziskovější letos patřily akcie Fortuny a Unipetrolu, které zdvojnásobily svou hodnotu, pokles nezaznamenala žádná akcie. 

Zdaleka nejúspěšnější byl na finančních trzích rok 2017 pro bitcoin a některé další virtuální měny. Kurz bitcoinu od ledna stoupl z přibližně 970 dolarů na téměř 15 000 dolarů (absolutní maximum asi 20 000 dolarů) a ethereum vyskočilo z přibližně 7 dolarů na 740 dolarů.

Americké akcie v poslední letošní seanci oslabily, za celý rok ale všechny tři hlavní indexy výrazně stouply
Americkým akciím se letos dařilo nejlépe od roku 2013. Hlavní indexy zaznamenaly díky silnému ekonomickému růstu, dobrým firemním výsledkům a nízkým úrokovým sazbám sérii rekordů. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, uzavřel poslední seanci roku na 24 719,22 bodu, od začátku roku tak přidal 25,07 %.
Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, v horizontu 12 měsíců zažily nejsilnější růst od roku 2013
Západoevropské akcie se v poslední obchodní seanci letošního roku na směru neshodly, celý rok byl ale pro všechny hlavní indexy silně ziskový. Dařilo se zejména technologickým a těžařským společnostem.
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý rok index PX stoupl o 17 %
Index PX v poslední seanci letošního roku klesl o 0,04 % na 1 078,16 bodu, od začátku ledna ale stoupl o 17 %.

Výhled

Začátek roku na ekonomická data bohatý nebude, potenciál narušit klid na trzích budou mít jen data z amerického trhu práce, indexy nákupních manažerů a inflační statistika eurozóny. Analytici odhadují, že americká ekonomika v prosinci mimo zemědělství vytvořila 189 tisíc pracovních míst po 228 tisících v listopadu. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 4,1 %.

Hospodářské výsledky představí v USA společnosti Rite Aid, Monsanto, Walgreens Boots Alliance nebo Constellation Brands. V západní Evropě ani na pražské burze významné podniky výsledky hospodaření reportovat nebudou, na pražské burze výsledkovou sezónu za čtvrté čtvrtletí 2017 odstartuje až 25. ledna petrochemická společnost Unipetrol.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 1. ledna
Které americké firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Analytici jsou ohledně dalšího vývoje cen akcií až na výjimky optimističtí. Experti z JPMorgan Chase například tvrdí, že by se americký index S&P 500 mohl v roce 2018 vyšplhat až na 3 000 USD. Růst cen akcií na Wall Street by podle nich měly podporovat nižší daně, které firmám nadělila daňová reforma Donalda Trumpa. "Dopady reformy, které očekáváme, jsou v cenách akcií stále započítány jen částečně," říká akciový stratég JPMorgan Chase Dubravko Lakos-Bujas.

"Na denním grafu, supportech a rezistencích se nic nemění. Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení, nejbližší support je okolo 2 650, následuje silná hladina 2 600. Rezistence se formuje na hladině 2 700," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

pondělí zůstanou všechny významné světové trhy zavřené a nevyjdou ani žádná makrodata.

Úterý bude dnem indexů nákupních manažerů, finální prosincové PMI za zpracovatelský sektor vyjdou v Asii, Evropě i v USA. ČR zveřejní ještě bilanci státního rozpočtu.

Středeční dopoledne bude patřit německé nezaměstnanosti a britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na stavební výdaje, finální prosincový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od institutu ISM, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku a zprávu o prodejích automobilů. Hospodářské výsledky ve středu zveřejní v USA společnost Rite Aid a Fed ještě večer odtajní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání.

Ve čtvrtek se budou investoři v Asii, Evropě i USA soustředit na finální prosincové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb. Ve Spojeném království dále vyjde index cen domů a v USA budou zveřejněny rovněž pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o vývoji zásob ropy a zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA a zpráva agentury ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru v závěru roku. Výsledky hospodaření se na Wall Street pochlubí společnosti Monsanto a Walgreens Boots Alliance a za řečnický pultík se postaví šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard.

V pátek dopoledne se Německo pochlubí daty o maloobchodních tržbách a eurozóna inflační statistikou. Ve Spojených státech se investoři zaměří na data z trhu práce za prosinec v čele s mírou nezaměstnanosti a údaji o tvorbě pracovních míst. Kvartální hospodářská čísla v USA odtajní společnost Constellation Brands a s projevem vystoupí prezident Fedu ve Filadelfii Patrick Harker a šéfka clevelandské pobočky americké centrální banky Loretta Mesterová.

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat