Burzovní kalendář (16. 10. - 20. 10. 2017)

Nový obchodní týden bude především o výsledkové sezóně, v rámci které se investoři vedle dalších velkých amerických bank zaměří ve větší míře i na další obory. Na pražské burze sezónu oznamování hospodářských čísel zahájí Unipetrol. Vedle toho vyjde řada podstatných makrodat, mimo jiné v Číně.

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu se investoři soustředili na výsledkovou sezónu v USA a na některé ekonomické údaje. Z nich zaujaly mimo jiné údaje o americké inflaci, které společně s dalšími daty vyvolaly na trhu spekulace o tom, zda Fed letos opravdu přistoupí k ještě jednomu zvýšení sazeb, které na posledním zasedání celkem zřetelně naznačil.

V rámci výsledkové sezóny se investoři zaměřili především na velké banky jako JPMorgan, Bank of America nebo Wells Fargo ve čtvrtek a v pátek. Banky výrazněji nepřekvapily, zisky většinou mírně překonaly očekávání trhu. "Investoři této příležitosti využili a mírně vybírali zisky, finanční tituly se totiž obchodují poblíž několikaletých maxim. I tak ale americké akciové indexy pokračovaly v růstu a zaznamenaly další pozitivní týden," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Náladu na trzích podporoval také růst cen ropy.

Mírný růst zaznamenaly také západoevropské trhy. Živým, ale přece jen klidnějším tématem se v týdnu stalo Katalánsko a jeho odhodlání oddělit se od zbytku Španělska. Politický vývoj v zemi je ale potřeba dále sledovat.

Index pražské burzy PX zažil mírný výběr zisků a za týden odepsal 0,5 %. Nejvíce klesaly akcie O2 Czech Republic (-5,4 %), a to bez veřejných kurzotvorných informací. "Vybírání zisků může souviset s očekávanými výsledky za 3Q2017, které ukáží skutečný vliv zrušení roamingu v rámci EU," uvedl Vaniček.

Nejvíce posílily akcie CME (+13,6 %). Bylo oznámeno snížení podílu druhého největšího akcionáře TCS Capital Management na 7 % z 9,8 %, ale to spíše vysvětlilo nedávný prodejní tlak na trhu s cennými papíry majitelky TV Nova. Jiné fundamentální zprávy zveřejněny nebyly. "Pozitivní vývoj spíše vrací cenu na úroveň před oznámeným prodejem a může anticipovat případné solidní hospodářské výsledky firmy za třetí kvartál," doplnil analytik z J&T Banky.

Investiční společnost BlackRock navýšila svůj podíl na hlasovacích právech ve společnosti Stock Spirits z 5,2 % na 7,7 %. 6,78 % drží prostřednictvím běžných akcií a dalších 0,95 % prostřednictvím jiných finančních instrumentů. Zvýšení podílu významného akcionáře je většinou trhem vnímáno pozitivně. Titul zakončil týden silnější o 0,1 %.

Akcie Pegasu Nonwovens se již nyní obchodují bez nároku na hrubou dividendu 1,3 eura na akcii. Ta odpovídala 3,7% hrubému dividendovému výnosu. Výplata dividendy začíná 26. října. Titul zakončil týden slabší o 1,5 %.

Americké akciové indexy v pátek mírně zpevnily, Nasdaq je na maximu. Wall Street hlásí i týdenní zisk
Výsledková sezóna v USA začala solidně a investoři to oceňují mírným optimismem. Spotřebitelská důvěra v USA se vyšplhala na 13leté maximum, trh v pátek sledoval i další podstatné makroekonomické údaje.
Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden se ale udržely v zelených číslech
Obchodování na velkých západoevropských akciových trzích skončilo v pátek nejednotně, mezi kladnými výsledky indexů červeně svítila londýnská burza. V týdenním horizontu ale skončily v plusu všechny hlavní benchmarky.
Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden přišel index PX o půl procenta
Pražská burza zakončila druhý říjnový týden poklesem, index PX se snížil o 0,17 % na 1 053,08 bodu. Akcie O2 a TMR klesly o více než dvě procenta.

Výhled

Další říjnový týden bude ve znamení některých důležitých hospodářských statistik, v Číně začne sjezd vládnoucí komunistické strany, prim by ale měla hrát výsledková sezóna. Americké akcie začínají druhou polovinu října na historických maximech a za výrazného optimismu trhu, pokud jde o další růst cen.

"Index S&P 500 v posledním týdnu několikrát posunul své historické maximum a je v růstovém trendu. Nejbližší významný support je na 2 480 až 2 500, rezistence je na aktuální hladině 2 550. RSI mírně zkorigoval níže, ale je stále nad 70, což ukazuje na překoupenost trhu," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Trh, ale i signály ke korekci jsou na vzestupu. Index S&P 500 se vzdálil od 20denního klouzavého průměru (okolo 2 525), k němuž by měl mít tendenci se vracet. Letos trh zatím nezažil ani 5% korekci, za dva týdny přitom začnou dva historicky klidnější měsíce. Hospodářské výsledky firem by mohly trh trochu oživit, ale do Vánoc se na současném vývoji pravděpodobně nic zásadního nezmění."

V týdnu zveřejní hospodářské výsledky na Wall Street například Netflix, Goldman Sachs, IBM, American Express, Philip Morris International (jako vždy budou investoři očekávat možné zmínky o vývoji situace na trzích, kde působí dceřiné firmy včetně Philip Morris ČR), Verizon, Johnson & Johnson, General Electric nebo Procter & Gamble. V Evropě se přidají třeba Unilever, Volvo nebo ve čtvrtek PKN Orlen včetně své dceřiné společnosti Unipetrol.

"Očekáváme opět velice silná čísla. Zisk EBITDA by měl vrůst meziročně o 70 % na 2,4 miliardy Kč. Tento výhled nepočítá s jakýmikoli platbami od pojišťoven v důsledku havárií v provozech firmy. Silná data by mohla dále podpořit kladný sentiment na trhu s akciemi Unipetrolu," napsal Milan Vaníček.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

V pátek a v sobotu proběhnou v Česku parlamentní volby. Podle dosavadních předvolebních odhadů je favoritem hnutí ANO, nicméně prozatím není jasné, zda bude schopné zformovat vládní koalici. "To ponechává prostor pro širší jednání v rámci různých scénářů. Většina z nich by přitom měla vést k řešení, které by nemělo výrazněji ovlivnit firmy, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze (sektorové daně, silnější regulace a podobně)," dodal Vaníček.

Evropští lídři budou v týdnu diskutovat otázky obrany a migrace. "Evropská rada pravděpodobně přijme nová opatření na posílení vnějších hranic EU, probírat bude zřejmě i společný evropský azylový systém. Na přetřes přijdou i témata brexitu a zatím nedostatečného pokroku ve vyjednáváních," míní ekonomka z Komerční banky Jana Steckerová.

Makroekonomický kalendář otevře hned v pondělí inflační statistika z Číny, o den později se přidají eurozóna a Spojené království. Vedle toho v Německu vyjde index ekonomické aktivity ZEW a ze Spojených států investory zaujmou čerstvá data o průmyslové výrobě.

"Americká průmyslová produkce by se v září měla vzpamatovat ze škod, které na ní napáchal hurikán Harvey. Po srpnovém meziměsíčním propadu o 0,9 % by průmysl měl přidat 0,2 %. O jednu desetinu lépe než minulý měsíc by mělo dopadnout i zářijové využití kapacit (76,2 %)," říká Jana Steckerová.

Důvěra investorů v německou ekonomiku měřená indexem ZEW podle ní ukáže na další zlepšení sentimentu. "Hodnocení současné situace se podle ekonomů ze Société Générale vyhoupne na 89,5 bodu, což by byla historicky nejvyšší hodnota. Prostor pro zlepšení má i složka výhledu na dalších šest měsíců, která zatím za ostatními indikátory důvěry pokulhávala. Dobrá ekonomická kondice slibuje zvyšování ZEW i v dalších měsících," vysvětluje ekonomka.

V Číně začne ve středu 19. kongres čínské komunistické strany. Ten bude trvat zhruba týden. Vládnoucí prezident Si Ťin-pching si pozici zřejmě udrží, otázkou ale je, kolik moci se mu po změnách ve vedení podaří zkonsolidovat. Pozornost se pak bude upínat na detaily ohledně dalšího směru vládní politiky. Díky solidnímu růstu zahraniční poptávky dosáhne dynamika čínského HDP v letošním roce podle Société Générale 6,8 %, v roce 2018 však zpomalí na 6,2 % a v roce na 5,4 %. "Z tohoto úhlu pohledu by bylo dobrým signálem, pokud by kongres schválil střednědobý růstový cíl HDP pod úrovní 6,5 %. Znamenalo by to, že vláda chce plánované ekonomické reformy urychlit," doplňuje Steckerová.

Ve středu budou dále oznámeny podrobné údaje z britského pracovního trhu a dozvíme se, kolik domů se začalo stavět v Americe. Největší pozornost si ale vyslouží takzvaná Béžová kniha, ve které americká centrální banka po zhruba šesti týdnech zhodnotí vývoj ekonomiky USA.

Ve čtvrtek ráno může být na trzích hodně živo, Čína totiž zveřejní údaje o vývoji HDP ve třetím kvartálu a také měsíční statistiky z průmyslu a maloobchodu. V pátek se pak vedle prodejů starších domů v Americe budou investoři soustředit na veřejná vystoupení šéfa japonské centrální banky Haruhika Kurody a předsedkyně Fedu Janet Yellenové.

Prodeje stávajících nemovitostí ve Spojených státech dosáhly svého vrcholu na úrovni 5,7 milionu anualizovaně v březnu. Od té doby postupně klesaly. Výjimkou nebude ani září, kdy se podle Société Générale sníží meziměsíčně o 2 %.

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat