Americké akciové indexy v pátek mírně zpevnily, Nasdaq je na maximu. Wall Street hlásí i týdenní zisk

Výsledková sezóna v USA začala solidně a investoři to oceňují mírným optimismem. Spotřebitelská důvěra v USA se vyšplhala na 13leté maximum, trh v pátek sledoval i další podstatné makroekonomické údaje.
Index Dow v pátek přidal 0,14 % na 22 872,61 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,09 % na 2 553,18 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,22 % na 6 605,80 bodu. Dařilo se většině sektorů v čele se základními surovinami, technologiemi a necyklickým spotřebním zbožím, mírně ztrácela odvětví zdravotní péče nebo veřejných služeb. Index volatility VIX klesl o 3,03 % na 9,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři a půl bazického bodu na 2,273 %.
Bitcoin během dne opět vylepšil své historické dolarové maximum, ethereum přidalo přes 10 %. Mimochodem, šéf JPMorgan se po nějaké době v pátek nechal slyšet, že lidé, kteří nakupují bitcoiny, jsou "stupidní".
Americké ministerstvo obchodu v pátek uvedlo, že se maloobchodní tržby ve Spojených státech v září zvýšily o 1,6 %, nejvíce za dva a půl roku. Index nálady spotřebitelů sestavovaný Michiganskou univerzitou pak vzrostl nejvýše od ledna 2004.
Technologické tituly táhlo hlavně posílení akcií firmy Apple (+0,63 %). Růst cen ropy pomohl také energetickým společnostem. Zisky si připsala také Bank of America (+1,55 %), která zveřejnila výsledky hospodaření nad odhady trhu. Akcie Wells Fargo (-2,72 %), která rovněž zveřejnila výsledky hospodaření, však oslabily. Akcie Netflixu (+1,85 %) poprvé v historii vystoupaly nad 200 USD, investoři se chystají na zveřejnění výsledků firmy příští týden.
"Trh převážně čeká silnou výsledkovou sezónu," říká Tom Martin ze společnosti Globalt. Ta přitom začala silně, celých 87 % firem zatím překonalo odhady na úrovni zisku. Čeká se ale také postupné snižování meziroční míry růstu zisku.
Páteční růst na burze částečně brzdil pokles cen akcií zdravotnických společností. Důvodem byla zpráva, že se prezident Donald Trump rozhodl zastavit dotační platby zdravotním pojišťovnám zavedené bývalým prezidentem Barackem Obamou.
Za celý týden hlavní akciové indexy mírně posílily. Dow zpevnil o 0,43 %, S&P 500 se posunul výše o 0,15 % a Nasdaq Composite narostl o 0,24 %. Dow a S&P 500 posílily na týdenní bázi popáté v řadě, Nasdaq Composite potřetí.
Dolar na devizovém trhu výrazně oslaboval. Reagoval tak na zprávu o vývoji spotřebitelských cen za září, které rostly pomaleji, než se čekalo, což by mohlo znepokojit měnový výbor centrální banky USA. Dolarový index však později velkou část svých ztrát smazal, k euru dolar nakonec posílil.
Důvodem bylo prohlášení Donalda Trumpa k jaderné dohodě Íránu, které snížilo zájem investorů o rizikovější obchody. Podle Trumpa jsou USA připraveny od dohody odstoupit, pokud nenajdou podporu pro tvrdší postup vůči Teheránu mezi spojenci (a Trump musí postup protlačit Kongresem).
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,02 % na 93,08 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,1 % na 1,1820 USD, k jenu však klesl o 0,4 % na 111,87 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o půl procenta na 132,24 JPY.
Americké ministerstvo práce uvedlo, že spotřebitelské ceny v USA v září stouply ve srovnání s předchozím měsícem o půl procenta. Tempo jejich růstu se tak mírně zvýšilo z 0,4 % v srpnu. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali inflaci až 0,6 %. Zářijový růst byl sice nejvýraznější za osm měsíců, způsobilo ho však převážně zdražení pohonných hmot po omezení produkce rafinérií kvůli hurikánům.
Fed v letošním roce zvýšil úrokové sazby již dvakrát a naznačil, že do konce letošního roku chystá ještě jedno zvýšení. Finanční trhy nyní z 88 % věří, že sazby vzrostou v prosinci. Inflace je však při rozhodování Fedu velmi důležitá, a nízký růst cen tak vyvolává nervozitu, zda banka svůj názor ještě nezmění.
Ceny ropy se v pátek zvýšily díky údajům o stoupajícím dovozu suroviny do Číny. Ty jsou podle agentury Reuters další známkou obnovování rovnováhy na trhu po letech převisu nabídky nad poptávkou.
Dovoz ropy do Číny se podle dat čínské celní správy v září zvýšil o 12 % na zhruba devět milionů barelů denně. Dostal se tak na druhou nejvyšší úroveň v historii. K růstu dovozu velkou měrou přispívají nákupy ropy pro čínské strategické rezervy. Podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vynaložila Čína od roku 2015 na tvorbu strategických zásob ropy kolem 24 miliard dolarů.
Převis nabídky nad poptávkou v uplynulých letech vedl k výraznému poklesu cen ropy. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se proto loni dohodla, že sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K dohodě se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci omezit o dalších 558 000 barelů denně.
K růstu cen ropy na konci týdne přispěly rovněž obavy ohledně situace na Blízkém východě. Správa iráckého autonomního Kurdistánu vyslala k městu Kirkúk 6 000 ozbrojených mužů jako posily v přípravě na možnou operaci irácké armády. Oblast Kirkúku je bohatá na ropu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Index spotřebitelských cen v USA v září meziměsíčně stoupl o 0,5 %. Analytici čekali, že se po srpnovém růstu o 0,4 % zvýší o 0,6 %. Meziroční míra inflace stoupla na 2,2 % ze srpnových 1,9 %. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, stagnovala na 1,7 %. V pátek o tom informovalo americké ministerstvo práce.
- Maloobchodní tržby v USA v září meziměsíčně stouply o 1,6 %, analytici počítali s růstem o 1,7 % po 0,1% poklesu v srpnu (revidováno z -0,2 %). Po očištění o prodeje aut se tržby maloobchodních prodejců zvýšily meziměsíčně o procento po předchozím 0,5% růstu (revidováno z +0,2 %, odhad: +0,3 %). V meziročním srovnání tržby stouply o 4,4 % (srpen: +3,2 %, odhad: +3,1 %). Vyplývá to z pátečních dat amerického ministerstva obchodu.
- Důvěra amerických spotřebitelů v tamní ekonomiku se v říjnu nečekaně zvýšila. Předběžný říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity vyskočil na 13leté maximum 101,1 bodu z 95,1 bodu v září. Čekal se přitom pokles ukazatele na 95 bodů.
- Podnikové zásoby v USA v srpnu stouply v souladu s odhady o 0,7 % (červenec revidován z +0,2 % na +0,3 %).
- Americký prezident Donald Trump by měl v čele Fedu ponechat Janet Yellenovou. V pátek to prohlásil odcházející viceprezident Fedu Stanley Fischer. Yellenová, které první čtyřleté období ve funkci guvernérky Fedu skončí začátkem února 2018, je podle něj ženou na svém místě, která ví, co dělá, a navíc má schopnost lidi ve svém okolí přesvědčovat, že to, co dělá, je správné. "To je u člověka v této funkci klíčové," řekl Fischer v rozhovoru pro CNBC.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (v pátek -0,03 %) svolá asi 11 000 vozů Model X z celého světa. Příčinou je vadný zamykací mechanismus, kvůli němuž by při nehodě mohla zadní sedadla přepadnout dopředu, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Tesla problém objevila při interním testování a dosud jí nebyly hlášeny problémy ani nehody s ním spojené.
- Alternativní taxislužba Uber podala soudní odvolání proti nedávnému rozhodnutí Londýna neobnovit jí provozní licenci. Oznámila to v pátek firma. Londýn je pro ni významným trhem, aplikaci Uber v tomto městě využívá na 40 000 řidičů a 3,5 milionu cestujících.
- Americký výrobce čipů Qualcomm (v pátek -0,34 %) se žalobou snaží zakázat výrobu a prodej telefonů iPhone firmy Apple v Číně. Qualcomm podal žalobu u pekingského soudu pro duševní vlastnictví, ve které tvrdí, že byla porušena jeho patentová práva, řekla agentuře Bloomberg mluvčí čipové firmy Christine Trimbleová. V Číně se vyrábí většina iPhonů, které se na celkových příjmech Applu podílejí téměř dvěma třetinami.
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií finanční skupiny Citigroup (v pátek -0,37 %) ze 75 na 79 USD.
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií McDonald's (v pátek +0,89 %) ze 175 na 180 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Netflixu z 210 na 225 USD.
- Cascend Securities zhoršila doporučení na akcie Tiffany & Co. (v pátek +2,52 %) z "hold" na "sell".
- Kurz kybernetické měny bitcoin se v pátek vyšplhal na nové rekordní maximum nad 5 850 dolarů a jeho tržní kapitalizace se zvýšila na 96,7 miliardy dolarů. Populární kryptoměna je tak nyní hodnotnější než akcie bank Goldman Sachs či Morgan Stanley.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu snížil o pět na 743. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o osm na 928. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Výsledková sezóna
- Americkému finančnímu domu Bank of America v třetím čtvrtletí meziročně vzrostl zisk o 15 % na 5,12 miliardy USD. Bank of America je podle objemu aktiv druhou největší bankou ve Spojených státech. Ústav těžil z vyšších úrokových sazeb a nižších nákladů. Čisté příjmy z úroků meziročně vzrostly téměř o desetinu na 11,2 miliardy USD. Celkové příjmy se zvýšily o zhruba procento na 22,1 miliardy USD.
- Výsledky Wells Fargo v 3Q: Zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 1,02 USD), výnosy 21,9 miliardy USD (odhad: 22,4 miliardy USD).
- Výsledky PNC Financial Services Group (v pátek -1,12 %) v 3Q: Zisk na akcii 2,16 USD (odhad: 2,13 USD), čistý úrokový příjem 2,3 miliardy USD (meziročně +12 %).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Američan Richard Thaler. Zabývá se psychologií lidského chování v ekonomice. Vyznamenání vědce, který se věnuje oboru takzvané behaviorální ekonomie, oznámila v pondělí Královská švédská akademie věd.
- Vláda Spojených států odstoupí od opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které mělo regulovat emise skleníkových plynů vypouštěných z elektráren. Oznámil to v pondělí šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt. Příslušné opatření podepíše v úterý. Republikánský nástupce demokrata Obamy Donald Trump už v březnu exekutivním nařízením vyzval k prověření a případnému zrušení ekologického plánu svého předchůdce.
- RBC Capital snížila cílovou cenu akcií Baker Hughes z 54,50 na 44 USD.
- RBC Capital zvýšila doporučení na akcie Walt Disney z "outperform" na "top pick".
- JPMorgan Chase snížila doporučení na akcie Humana z "overweight" na "neutral".
- Americký průmyslový konglomerát Honeywell International nastínil změnu strategie, do dvou samostatných společností hodlá oddělit část aktivit s ročními příjmy 7,5 miliardy USD. Firma si ale ponechá lukrativní leteckou divizi. Do jedné z nových firem přesune aktivity v oblasti produktů pro domácnosti a globální distribuční firmu ADI, do druhé aktivity v oblasti dopravních systémů.
- Americké úřady budou postihovat firmy, které přesunou výrobu ze Spojených států do zahraničí. Za zachování pracovních míst v USA naopak dostanou finanční podporu. Počítá s tím návrh zákona, který připravil americký prezident Donald Trump.
- Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok, v obou případech o 0,1 procentního bodu proti předchozí prognóze. Na letošní rok tak fond počítá s růstem hrubého domácího produktu o 3,6 %, na příští rok se zrychlením na 3,7 %. MMF to uvedl v úterý v pravidelné podzimní zprávě o výhledu světové ekonomiky.
- Zástupci ropného kartelu OPEC se sejdou se zástupci USA, diskutovat budou o omezení těžby ropy. Podle agentury Reuters to v úterý uvedl generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo. OPEC a USA se shodly, že musí spolupracovat, aby dokázaly zajistit stabilitu na ropném trhu.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Bristol-Myers Squibb z 66 na 70 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií AbbVie ze 70 na 85 USD.
- SunTrust snížila cílovou cenu akcií Mattelu z 22 na 17 USD.
- Mezi představiteli americké centrální banky panují rozpory v názorech na další vývoj inflace a úrokových sazeb. Část představitelů Fedu se domnívá, že mzdové tlaky spojené s nízkou nezaměstnaností by mohly vést k oživení růstu cen a že je ještě letos třeba znovu zvýšit úroky, druhá skupina však zastává názor, že vzhledem k současné nízké inflaci není třeba se zvyšováním úroků spěchat. Vyplývá to ze zápisu ze zářijového zasedání Fedu.
- Společnost Apple (ve středu +0,42 %) se v rámci snahy o expanzi do televizního vysílání spojí s režisérem Stevenem Spielbergem. Výrobce iPhonů chce vrátit na obrazovky 30 let starý Spielbergův seriál Neuvěřitelné příběhy. Doufá, že tak získá předplatitele pro svou internetovou filmovou nabídku a postaví se konkurenci digitálních sítí firem Netflix, Amazon, Hulu a HBO, napsala agentura AP.
- Společnost TCS Capital Management, druhý největší akcionář mediální firmy CME (ve středu na Nasdaqu +4,55 %), snížila svůj podíl v CME z 9,8 % na 7 %.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v srpnu 6,028 milionu (odhad: 6,125 milionu, červenec revidován z 6,17 na 6,14 milionu).
- Tchajwanská Komise pro spravedlivý obchod vyměřila americkému výrobci čipů QUALCOMM (ve středu +0,46 %) pokutu 23,4 miliardy tchajwanských dolarů (16,9 miliardy Kč) za porušování pravidel hospodářské soutěže. Informovala o tom agentura Reuters.
- Organizace zemí vyvážejících ropu očekává v příštím roce vyšší poptávku po své ropě. Podle nejnovějšího odhadu bude svět příští rok potřebovat od kartelu 33,06 milionu barelů ropy denně, což je o 230 000 barelů denně více, než uváděla dosavadní prognóza OPEC. Kartel rovněž ve své pravidelné měsíční zprávě uvedl, že jeho dohoda o omezení těžby s dalšími producenty úspěšně snižuje nadbytek ropy na trhu.
- Výrobce pneumatik Goodyear Tire & Rubber (ve středu -0,09 %) zvyšuje dividendu o 40 % na 14 centů na akcii. Vzhledem k úterní zavírací ceně akcií dosahuje roční dividendový výnos zhruba 1,7 %. Zvýšená dividenda bude vyplacena investorům, kteří budou titul držet k 1. listopadu. Splatná bude 1. prosince.
- Americká společnost Facebook (ve středu +0,67 %) se chystá začátkem příštího roku uvést na trh novou helmu k zobrazování virtuální reality. Oculus Go nebude potřebovat napojení na jiný počítač ani chytrý telefon a bude stát 199 dolarů, uvedl ve středu šéf Facebooku Mark Zuckerberg.
- Zvýšení základní úrokové sazby americké centrální banky na prosincovém zasedání jejího měnového výboru ještě není hotovou věcí. V rozhovoru pro list Wall Street Journal to uvedl šéf chicagského Fedu Charles Evans.
- Cena populární kybernetické měny bitcoin se dříve nebo později zřítí. Tvrdí to známý ekonom z Harvardovy univerzity Kenneth Rogoff. Kryptoměny podle něj v dlouhodobém horizontu čeká zajímavá budoucnost, jejich ceny však budou ovlivňovat vládní regulační a jiná opatření.
- Globální finanční stabilita se díky hospodářskému oživení zlepšila, uvolněná měnová politika a rostoucí zadlužení nicméně vytvářejí rizika pro budoucí vývoj. Uvedl to ve středu Mezinárodní měnový fond.
- Susquehanna zvýšila cílovou cenu akcií Wal-Mart (ve středu +1,90 %) z 93 na 99 USD a cílovou cenu akcií American Express (+0,07 %) z 91 na 106 USD.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Wal-Mart ze 79 na 85 USD.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií General Electric (ve středu -1,26 %) z 22 na 20 USD.
- SunTrust RH zvýšila doporučení na akcie Colgate-Palmolive (ve středu +2,52 %) z "hold" na "buy" a upravila jejich cílovou cenu z 65 na 85 USD.
- SunTrust RH zahájila pokrývání akcií Electronic Arts (ve středu -1,50 %) s doporučením "buy" a cílovou cenou 133 USD.
- KeyBanc Capital zvýšila cílovou cenu akcií Wal-Mart z 90 na 100 USD.
- KeyBanc Capital zahájila pokrývání akcií FedEx (ve středu +0,86 %) s doporučením "overweight" a cílovou cenou 260 USD.
- Sociální síť Facebook zahájila revizi inzertních platforem ve snaze regulovat politickou reklamu a znemožnit vměšování se do voleb. Novinářům to řekl Mike Schroepfer, který ve firmě odpovídá za technický rozvoj. Facebook plánuje revizi dokončit před listopadem 2018, kdy se v USA budou konat volby do Kongresu.
- Americká automobilka General Motors plánuje omezit výrobu ve svém montážním závodě v Detroitu, který má zhruba 1 500 zaměstnanců. Závod vyrábí modely sedanů, jejichž prodej v USA v letošním roce klesá. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj.
- Americký prezident Donald Trump navrhl odebrat licenci síti televizních kanálů NBC, které podle něj šíří nepravdivé zprávy. Oznámil to ve středu server Politico. Výhrůžka je ovšem podle serveru planá, protože žádný federální úřad, který vláda kontroluje, licence televizním sítím nevydává.
- Poptávka a nabídka na světovém trhu s ropou budou v příštím roce do značné míry v rovnováze, rostoucí spotřeba suroviny bude totiž kompenzovat nárůst těžby. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
- Hodnota kybernetické měny bitcoin ve čtvrtek poprvé překročila hranici 5000 dolarů. Od začátku letošního roku se tak více než zpětinásobila, uvedla agentura Reuters.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 7. října 243 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 258 tisících v předcházejícím týdnu (revidováno z 260 tisíc) očekával trh 251 tisíc žádostí. Pokračujících žádostí evidovaly úřady v týdnu do 30. září 1,889 milionu. Po 1,921 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno z 1,938 milionu) očekával trh 1,935 milionu žádostí.
- Ceny amerických výrobců zaznamenaly v září meziroční nárůst o 2,6 %. Po srpnových +2,4 % očekával trh nárůst o 2,5 %. Meziměsíčně stouply ceny o 0,4 % (srpen: +0,2 %, odhad: +0,4 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky BlackRock (ve středu +1,89 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 5,92 USD (odhad: 5,57 USD), výnosy 3,23 miliardy USD (meziročně +14 %).
- Hrubý zisk americké letecké společnosti Delta Air Lines (ve středu +0,70 %) ve třetím čtvrtletí klesl o 9,5 % na 1,7 miliardy dolarů. K poklesu velkou měrou přispěl hurikán Irma, jehož negativní dopad na hospodářský výsledek firma vyčíslila na 120 milionů dolarů.
- Americkému finančnímu ústavu Citigroup vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 7,6 % na 4,13 miliardy USD. Čtvrtá největší banka ve Spojených státech podle objemu aktiv ve čtvrtek oznámila, že k příznivým výsledkům přispěly prodej majetku, snížení nákladů a nižší než očekávaný pokles příjmů z obchodování na finančních trzích.
- Americký finanční ústav JPMorgan Chase zvýšil ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 7 % na 6,73 miliardy USD. Největší banka ve Spojených státech podle objemu aktiv ve čtvrtek oznámila, že výsledky podpořily růst objemu úvěrů a vyšší úrokové sazby. Příznivé faktory převážily nad poklesem příjmů z obchodování na finančních trzích.
Zdroj: ČTK, CNBC