Burzovní kalendář (2. 11. - 6. 11. 2015)

První listopadový týden nabídne další porci výsledkových zpráv světových společností, na pražské burze se ke globálnímu menu připojí Komerční banka, Fortuna a Erste Group Bank. Za pozornost bude stát i řada makrodat v čele s indexy nákupních manažerů, průmyslovou výrobou v Německu a daty z amerického trhu práce za říjen. Po silném měsíci očekávají analytici převážně zpomalení akciové rally, případně mírný pokles cen.

Ohlédnutí

Světové akciové trhy mají za sebou opatrnější týden, ale skvělý měsíc. V říjnu americké akciové indexy narostly o více než 8 %, v Evropě například DAX přidal dokonce 12 %.

Americké akcie v pátek kolísaly okolo nuly, ale závěrečný výprodej je poslal do ztráty. Za celý týden ale uhájily mírný zisk a mají za sebou nejlepší měsíc za poslední čtyři roky
Akcie ve Spojených státech v pátek ztratily okolo půl procenta, uhájily ale mírný týdenní zisk. Trh v závěru týdne reagoval především na slabší údaje o růstu spotřebitelských výdajů. Celý říjen však byl pro akciové trhy nejlepším měsícem od října 2011.
Evropské akcie v pátek mírně klesly a odkrojily část zisku z nejlepšího měsíce od roku 2009
Evropské akcie v pátek oslabily, a přišly tak o část měsíčního zisku. Také za celý týden indexy uzavřely převážně v mínusu. Říjen pro ně ale i tak byl nejúspěšnějším měsícem od roku 2009.
Asijské akcie zakončily týden smíšeně, Japonsko se vyšplhalo na dvouměsíční maximum
Asijské akcie zakončily týden smíšeně. Japonsko posílilo, zatímco zbytek burz zamířil do červených čísel.

Fundamentálně se toho mnoho nemění - vyspělé ekonomiky rostou nevýrazně, čínské zpomalení pokračuje, komodity včetně ropy jsou stále levné (byť ropa za uplynulý týden mírně zdražila) -, podporu trhu ale nadále poskytují centrální banky. ECB evidentně uvažuje o rozšíření podpory ekonomiky eurozóny, čínská centrální banka uvolňuje měnové podmínky a snižuje povinné rezervy komerčních bank a Fed ponechal sazby na minimu i v říjnu.

Guvernéři FOMC ale důrazně připomněli, že zvýšení sazeb v USA může v případě vhodných ekonomických podmínek přijít ještě letos. Fed byl tedy pro trh překvapivě "jestřábí". Zároveň ze zápisu ze zasedání FOMC vypadl text o negativním vlivu globálního ekonomického zpomalení na hospodářství USA.

Výsledková sezóna vyznívá zatím smíšeně. V USA firmy ve více než 70 % případů překonávají odhady na úrovni zisku, tržbami ale příjemně překvapuje ani ne polovina společností. Investory potěšil Apple, naopak (opět) zklamal například Twitter. V Evropě jsou čísla od firem rovněž smíšená.

Apple: Bláznivá čísla o firmě, která změnila svět
Hospodářské výsledky Applu za fiskální rok 2014 byly výborné, data za poslední kvartál zrovna tak. Trh s tablety už možná nikdo nevzkřísí, dokud ale bude iPhone takovým kultem jako dosud, nakousnuté jablko neshnije. Pár čísel nabízíme spíše jako víkendové pobavení.

Výsledková sezóna pokračovala i na pražské burze. V úterý reportovala svá čísla za 3Q2015 společnost CME. Ta vykázala horší provozní zisk, než se čekalo, a to kvůli vyšším nákladům. Výhled na celý rok byl ale potvrzen s tím, že by výsledky měly být u horní hranice očekávaného rozpětí.

O2 Czech Republic svolala na 8. prosince valnou hromadu, na které se bude mimo jiné schvalovat zpětný odkup akcií a převod části podniku v rámci divize IT a ICT služeb. Odkup by měl být zahájen v lednu 2016 za maximální cenu 297 Kč za kus. "Očekáváme schválení odkupu za navržených podmínek," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Společnosti ČEZ bude vrácena část darovací daně z emisních povolenek z let 2011 a 2012, rozhodlo Odvolací finanční ředitelství. Celkem by se mělo jednat o 3,8 miliardy Kč, tedy asi 7,1 Kč na akcii. Tato položka vylepší letošní hospodaření a kompenzuje neplánované odstávky jaderných bloků. ČEZ přitom v týdnu oznámil další měsíční prodloužení odstávky některých bloků v jaderné elektrárně Dukovany.

Nejvíce ztrácející akcií uplynulého zkráceného týdne na pražské burze byla Komerční banka (-1,7 %). "Je patrný prodejní tlak ze strany silného zahraničního prodejce, nicméně úrovně pod hladinou 5 100 Kč se prozatím zdají být rezistentní. Není zřejmé, zda se jedná o spekulaci před oznámením výsledků 5. listopadu, nebo o realizaci zisků," uvedl Vaníček. Nejsilnější byly akcie Philip Morris ČR (+2,8 %).

Pražská burza v pátek mírně posílila, podržely ji bankovní tituly. Za celý zkrácený týden ale naopak mírně klesla
Index PX v pátek připsal 0,37 % na 983,14 bodu. Za celý říjen je burza více než procento v plusu, přestože celý uplynulý týden pro ni byl mírně ztrátový.

Výhled

V prvním listopadovém týdnu se investoři zaměří opět na výsledkovou sezónu a data z ekonomiky. Údaje z USA, ale také z Evropy a Číny, budou pod ještě větším drobnohledem trhu už proto, že Fed v říjnu opět naznačil, že by se sazby v Americe mohly zvyšovat ještě letos. Víkendová vládní data z Číny o náladě mezi nákupními manažery v Číně byla zklamáním.

V pondělí budou investory nejvíce zajímat finální indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v řadě zemí v Asii, v Evropě i v USA. V úterý budou zřejmě nejsledovanější podnikové objednávky v USA a také tamní statistiky prodejů automobilů. Ve středu si opět vezmou slovo průzkumy mezi nákupními manažery, tentokráte za oblast služeb. Předkrm pátečních údajů z trhu práce v USA obstará zpráva agentury ADP o pracovních místech ve firemní sféře, pro trh s ropou důležité budou statistiky o zásobách ropy v Americe. Ve čtvrtek bude pozornost soustředěna na průmyslové objednávky v Německu, maloobchodní tržby v eurozóně a zasedání Bank of England, od které se ale změna politiky zatím nečeká, stejně jako od ČNB. Ta ale představí aktuální ekonomickou prognózu. Zajímavá budou také další dílčí data z amerického trhu práce, mimo jiné počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V pátek vyjdou říjnové údaje o zaměstnanosti v USA, u nichž trh předpokládá zlepšení na úrovni počtu vytvořených pracovních pozic na zhruba 180 tisíc. Méně pozornosti v závěru týdne zaujmou francouzská obchodní bilance a průmyslová výroba ve Spojeném království.

"Akcie mají za sebou další růstový týden, i když tentokrát index S&P 500 posílil jen o 0,2 %. Ačkoli je graf indexu v jasně býčím nastavení, další růst cen bude zřejmě limitovaný. Atakování maxim bych ještě nějakou dobu neočekával. Index by mohl nejprve uzavřít cenový odskok na úrovni 2 050 a otestovat hladinu 2 030, na níž je 20denní klouzavý průměr. Pokud se podíváme na týdenní graf, poslední svíčka signalizuje zpomalení, odpočinek a zamyšlení se nad dalším vývojem. O uzavření odskoku na úrovni 1 950 jsem dříve napsal, že se na jeho vyplnění lze pravděpodobně těšit až příští rok. Nejbližší hladina podpory je v širším pásmu 2 020 až 2 050. Na opačné straně je nejbližší rezistence v pásmu 2 100 až 2 120," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Graf indexu S&P 500 je v pozitivním nastavení, ovšem lze očekávat alespoň dočasné zpomalení, mírný pokles a přípravu na atakování historických maxim."

Pokračující výsledková sezóna nabídne reporty firem jako Visa, Mosaic, Tesla Motors, Time Warner, QUALCOMM, Facebook, Walt Disney, Kraft Heinz, News Corp, HSBC, Commerzbank, UBS, BMW, ING, Beiersdorf, Adidas, Deutsche Telekom, Société Générale, Telefónica, Allianz, Erste Group Bank nebo Toyota Motor. Vývoj trhu by čísla od firem mohla ovlivnit především v USA.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí v týdnu od 2. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Na pražské burze se k výsledkové sezóně připojí Fortuna, Komerční banka a Erste Group Bank. "U Fortuny očekáváme relativně solidní čísla. Za 3Q2015 odhadujeme provozní zisk EBITDA 7,3 milionu EUR (-5 % meziročně), což by měl být výrazně lepší výsledek, než Fortuna tento rok dosud vykazovala. Pokud se naše projekce potvrdí, očekávali bychom mírně pozitivní reakci trhu," uvedl Vaníček.

Komerční banka podle něj zveřejní čistý zisk 3,2 miliardy Kč (-2 % meziročně) a bude nadále pokračovat v solidním sledu čísel, na což je trh zvyklý. Banka by měla potvrdit výhled na rok 2015, který zahrnuje podobný čistý zisk jako o rok dříve. "Překvapením by pro nás byla jakákoli nová informace o dividendě za rok 2015," doplnil analytik. U Erste Group Bank předpokládá zprávu o relativně silném třetím kvartálu s čistým ziskem nad 200 milionů EUR.

Čtvrteční zasedání ČNB by nemělo přinést žádnou změnu měnové politiky. Ačkoli se řada členů bankovní rady v posledních týdnech vyjadřovala ve smyslu možného prodloužení kurzového závazku ke konci roku 2016, ČNB může s tímto rozhodnutím podle analytiků ještě počkat. "ČNB bude projednávat takzvanou velkou situační zprávu, která zahrnuje také novou ekonomickou prognózu. Ta by ve srovnání s tou srpnovou měla reflektovat silnější růst české ekonomiky ve druhém a třetím čtvrtletí, výhled růstu HDP v letošním roce proto bude zvýšen ze současných 3,8 %. Inflační výhled bude naopak kvůli nižším cenám ropy snížen, a to jak pro letošní, tak pro příští rok (aktuálně 0,6 %, respektive 1,7 %)," míní Jakub Seidler, hlavní ekonom ING.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali analytičku Danu Hájkovou z České spořitelny.

Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat