Americké akcie v pátek kolísaly okolo nuly, ale závěrečný výprodej je poslal do ztráty. Za celý týden ale uhájily mírný zisk a mají za sebou nejlepší měsíc za poslední čtyři roky

Akcie ve Spojených státech v pátek ztratily okolo půl procenta, uhájily ale mírný týdenní zisk. Trh v závěru týdne reagoval především na slabší údaje o růstu spotřebitelských výdajů. Celý říjen však byl pro akciové trhy nejlepším měsícem od října 2011.
Index Dow v pátek klesl o 0,52 % na 17 663,54 bodu, S&P 500 ztratil 0,48 % na 2 079,36 bodu a Nasdaq Composite odepsal 0,40 % na 5 053,75 bodu. Posílily tituly v pěti základních sektorech, například energetika, veřejné služby a telekomunikace, ztrácela naopak odvětví jako finance a zdravotní péče. Index volatility VIX narostl o 3,35 % na 15,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé tři bazické body na 2,144 %.
Dow za týden přidal 0,1 %, S&P 500 0,2 % a Nasdaq Composite 0,4 %. Za celý říjen Dow vystřelil o 8,5 %, S&P 500 o 8,3 % a Nasdaq Composite o 9,4 %. Akciím pomáhala především uvolněná měnová politika centrálních bank a výsledková sezóna. Ze 68 % firem z indexu S&P 500, jež zatím oznámily hospodářské výsledky, jich 72 % překonalo odhady na úrovni zisku, ale jen 43 % na úrovni tržeb.
Důvěra na trzích v USA se odrazila ve vývoji indexu volatility VIX, který sestavuje burza CBOE v Chicagu a jemuž se často říká indikátor strachu. Za celý říjen klesl tento ukazatel o 38,5 %, což je podle agentury Reuters vůbec největší měsíční propad v historii.
Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že spotřebitelské výdaje v USA v září stouply o 0,1 % po nárůstu o 0,4 % v předešlém měsíci. Představuje to nejmenší nárůst za osm měsíců. Data naznačují útlum domácí poptávky a mohla by sloužit jako argument proti tomu, aby americká centrální banka ještě v tomto roce zvýšila úrokové sazby. Právě zářijové rozhodnutí Fedu ponechat sazby beze změny na současných rekordních minimech pomáhalo v říjnu americkým akciím k růstu.
Z výsledkové sezóny v pátek vyčnívaly reporty těžebních gigantů Chevron a ExxonMobil. Zisk obou firem ve třetím čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy prudce klesl. Zisk ExxonMobil se snížil o 47 % na 4,24 miliardy USD, díky lepším maržím rafinérii však překonal očekávání. Zisk Chevronu klesl o 64 % na 2,04 miliardy USD. Zisk na akcii firmy ExxonMobil, která je největší ropnou firmou na světě obchodovanou na burze, činil 1,01 dolaru a výrazně překonal odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří v průměru čekali snížení zisku až na 89 centů na akcii. Příjmy klesly o 37,4 % na 67,34 miliardy USD, což bylo rovněž více, než čekali analytici. Těžba ropy a plynu se však zvýšila o 2,3 % na 3,9 milionu ropného ekvivalentu denně.
Zisk divize průzkumu a těžby ropy firmy Exxon Mobil se snížil o 78 % na 1,4 miliardy USD. Mohou za to přetrvávající nízké ceny ropy a plynu. Zisk divize zpracování ropy a prodeje se naopak zdvojnásobil na dvě miliardy USD díky vyšším maržím rafinériím.
Také Chevronu se podařilo překonat očekávání analytiků díky rafinérským aktivitám. Zisk na akcii činil 1,09 dolaru, zatímco analytici čekali pouze 76 centů. Příjmy se snížily o 35,5 procenta na 33 miliard USD. Těžba klesla o procento na 2,5 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Firma také oznámila záměr propustit 6-7 tisíc zaměstnanců.
Na ExxonMobil i Chevron mají vážný dopad nízké ceny ropy a obavy ze zpomalení růstu v Číně. Ceny ropy se proti srovnatelnému období loni snížily o více než 50 %. Akcie obou firem za posledních 12 měsíců prudce klesly - Exxon ztratil téměř 14 % a Chevron 23 %. V pátek ale posílily o 0,74 %, respektive 1,11 %.
Páteční obchodování ovlivnily také výsledky některých dalších významných firem. Akcie výrobce léčiv AbbVie zpevnily o 10,1 % poté, co firma zveřejnila nečekaně lepší čtvrtletní výsledky, než čekali analytici. Akcie řetězce lékáren CVS Health naproti tomu klesly a počáteční zisky odevzdaly také akcie finančních společností.
Investoři budou před prosincovým zasedáním měnového výboru americké centrální banky hledat v příštích týdnech ve statistikách podrobnější známky o kondici americké ekonomiky. Už příští pátek je čeká zpráva o nezaměstnanosti v USA. Fed ve středu nechal základní úrokovou sazbu opět beze změny na rekordním minimu, na níž je od finanční krize před sedmi lety. Naznačil ale, že zvýšení základních úroků je do konce roku stále možné.
Slabší dolar a mírně dražší ropa
Japonský jen v pátek na devizových trzích zpevňoval. Podpořilo jej zejména rozhodnutí japonské centrální banky ponechat měnovou politiku beze změny. Vývoj kurzu dolaru naopak nepříznivě ovlivnily údaje o výdajích amerických spotřebitelů, které vzrostly nejméně za posledních osm měsíců. Za celý říjen však americký dolar přidal zhruba půl procenta.
Cílem japonské centrální banky je dosáhnout míry inflace na úrovni dvou procent a guvernér Haruhiko Kuroda v pátek prohlásil, že tento cíl je stále rozumný. Až zmizí vliv nízkých cen ropy, inflace podle něj opět zrychlí. Banka je také přesvědčena, že relativně příznivá situace na japonském trhu práce povede ke zvýšení mezd a růstu spotřeby.
Euro k dolaru prolomilo hranici 1,10 USD a dostalo se až na 1,1072 EUR/USD. Jednotné evropské měně dále pomáhaly mimo jiné čtvrteční údaje o inflaci v Německu, která se v říjnu vrátila do kladného pásma.
Ceny ropy se v pátek nejprve pohybovaly v úzkém rozpětí, odpoledne ale začaly vykazovat mírný růst. Investoři čekali na údaje o počtu vrtných zařízení v USA, které měly naznačit další vývoj těžby v Severní Americe. Nakonec se ukázalo, že počet aktivních ropných vrtů v USA klesl již devátý týden po sobě, a to hned o 16 na 578. Přibyly naopak čtyři vrty na těžbu zemního plynu.
Na ceny ropy mají neustále vliv zejména obavy z nadměrné nabídky, přestože poptávka po ropě v USA je v současné době nezvykle silná.
Za celý týden ceny vykázaly růst zejména díky vysokému středečnímu zisku. Ten způsobila zpráva o vývoji zásob v USA, která ukázala, že zásoby benzínu a nafty klesly, zatímco zásoby ropy se zvýšily méně, než se čekalo.
Podporu trhu poskytl průzkum agentury Reuters, který ukázal, že těžba ropného kartelu OPEC se v říjnu kvůli poklesu těžby v Saúdské Arábii a v Iráku snížila. K růstu cen přispívá i zpráva, že čínská vláda zdvojnásobila kvóty na dovoz ropy v příštím roce.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Osobní příjmy Američanů vzrostly v září o 0,1 %, stejně jako výdaje. Čekalo se, že jak příjmy, tak výdaje vzrostou o 0,2 %. Tempo růstu příjmů tak oproti srpnu, kdy činilo +0,4 % (revidováno z +0,3 %), výrazně zpomalilo. Osobní výdaje v srpnu rovněž rostly tempem 0,4 %.
- Jádrové náklady na osobní spotřebu v září vzrostly stejně jako v srpnu meziměsíčně o 0,1 % (odhad: +0,2 %) a meziročně o 1,3 % (odhad: +1,4 %).
- ECI, index nákladů na práci, ukázal, že ve třetím kvartálu v USA platy Američanů vzrostly o 0,6 % po 0,2% růstu v druhém čtvrtletí.
- Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga v říjnu vyskočil na 56,2 bodu (odhad: 49,4 bodu, září: 48,7 bodu).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity podle finálních dat v říjnu vzrostl jen na 90 bodů ze zářijových 87,2 bodu (flash: 92,1 bodu).
- Valeant Pharmaceuticals ukončila partnerství s prodejcem speciálních léků Philidor kvůli jeho kontroverzním obchodním praktikám.
- Susquehanna zvyšuje cílovou cenu akcií LinkedIn na 300 dolarů z 270 dolarů, Wedbush Securities ji zvyšuje na 232 z 200 dolarů.
- Americký Kongres v pátek schválil zákon, který prodlužuje vládě Spojených států právo půjčovat si peníze do roku 2017. Zákon, jenž odstraňuje bezprostřední hrozbu platební neschopnosti vlády, by nyní měl podepsat prezident Barack Obama.
- Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles svolává po celém světě do servisů téměř 900 000 sportovně-užitkových vozů Jeep, Dodge a Fiat kvůli potížím s brzdami a airbagy. Informovala o tom v pátek agentura AP.
- Počet aktivních ropných vrtů v USA klesl již devátý týden po sobě, a to hned o 16 na 578.
Výsledková sezóna
- Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Zisk na akcii 1,01 USD (odhad: 0,89 USD), tržby: 67,3 miliardy USD (odhad: 59,39 miliardy USD).
- Výsledky CVS Health ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 1,29 USD v souladu s odhady, tržby: 38,64 miliardy USD (odhad: 38,21 miliardy USD).
- Výsledky Colgate-Palmolive ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 0,72 USD v souladu s odhady, tržby: 4 miliardy USD (odhad: 4,08 miliardy USD).
- Výsledky AbbVie ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,08 USD), tržby: 5,94 miliardy USD (odhad: 5,88 miliardy USD).
- Výsledky Chevron ve 3Q: Zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 0,76 USD), firma propustí 6 000-7 000 zaměstnanců.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká ekonomika ve třetím kvartálu expandovala podle předběžných dat méně, než se čekalo. Trh očekával zpomalení expanze na 1,6 % z předchozích 3,9 %, ekonomika vykázala růst o 1,5 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu vzrostly podle předběžných dat o 1,3 %, očekával se 1,4% růst po 1,9 % v druhém kvartálu. Růst osobní spotřeby zpomalil na 3,2 % z předchozích 3,6 %, očekávalo se zpomalení na 3,3 %.
- Investování je jen pro úzkou skupinu lidí a nelze je považovat za efektivní způsob, jak se zajistit na staří. Takový názor sdílejí téměř tři čtvrtiny Američanů dotázaných společností BlackRock v letošním průzkumu Global Investor Pulse.
- Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v září meziměsíčně nečekaně klesly, a to nejprudším tempem od prosince 2013. Trh vyhlížel meziměsíční růst o procento po srpnovém poklesu o 1,4 %, prodeje však naopak klesly o 2,3 %. Meziročně se zvýšily jen o 2,5 %, očekávalo se +7,4 % po srpnových +6,6 % (revidováno z +6,7 %).
- Americká farmaceutická společnost Pfizer jedná o převzetí konkurenta Allergan. Informovaly o tom ekonomické deníky Financial Times a The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Spojením podniků by vznikl největší výrobce léků na světě s tržní hodnotou kolem 330 miliard dolarů.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 24. října vzrostl na 260 tisíc z 259 tisíc v předchozím týdnu, očekávalo se 265 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 17. října klesl na 2,144 milionu z 2,181 milionu (revidováno z 2,170 milionu) v předchozím týdnu, čekalo se 2,160 milionu.
- Marathon Oil snižuje čtvrtletní dividendu z 21 centů na akcii na 5 centů (odhad: 21 centů).
- Novým předsedou Sněmovny reprezentantů byl jmenován Paul Ryan.
- Americký výrobce chytrých telefonů Apple ve čtvrtek otevřel dva obchody ve Spojených arabských emirátech, které jsou jeho prvními pobočkami v arabském světě. Obchody se nacházejí v nákupních centrech v Dubaji a Abú Zabí vedle světových luxusních značek jako Emporio Armani, Fendi či Burberry. Podle analytiků si Apple vybral místa, kde jsou další luxusní značky, protože doufá, že osloví bohaté arabské spotřebitele svými novými luxusními chytrými hodinkami, které mohou stát až 17 000 dolarů.
- Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na svém říjnovém zasedání ponechal sazby na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %. Trhy rozhodnutí počkat se zvyšováním sazeb očekávaly. V prohlášení banka uvedla, že na rekordních minimech sazby ponechala s cílem dále podpořit směřování trhu práce k plné zaměstnanosti a zajistit cenovou stabilitu. Mezi řádky ale podle analytiků Fed naznačil, že reálně zvažuje zvýšení sazeb již v prosinci.
- Největší americký řetězec lékáren Walgreens Boots Alliance se dohodl na převzetí svého menšího konkurenta Rite Aid, za něhož zaplatí 9,4 miliardy dolarů. Firma tak výrazně rozšíří své aktivity ve Spojených státech a upevní si pozici při jednání s dodavateli o cenách léků. I s převzatým dluhem společnosti Rite Aid činí hodnota transakce asi 17,2 miliardy dolarů.
- Hillary Clintonová, která usiluje o nominaci amerických demokratů na prezidentský úřad, by v případě nové finanční krize nezachraňovala velké banky před krachem. Řekla to v televizním pořadu Late Show moderátora Stephena Colberta. Odpovídala na dotazy týkající se ekonomiky a řekla, že jako prezidentka by se zaměřila na zvýšení minimální mzdy a podporu střední třídy.
- Americká technologická společnost Apple a provozovatel mikroblogovací sociální sítě Twitter v úterý večer zveřejnili výsledky za uplynulé čtvrtletí. Analytici v reakci na čerstvá čísla aktualizují svá investiční doporučení i cílové ceny.
- Obchodní bilance v září skončila se schodkem 58,6 miliardy USD (odhad: -64,9 miliardy USD, srpen: -67,2 miliardy USD).
- Aktivistický investor Carl Icahn koupil "velký podíl" v americké pojišťovně AIG. Icahn to uvedl v otevřeném dopise výkonnému řediteli AIG Peteru Hancockovi. Icahn v dopise mimo jiné upozorňuje na to, že pojišťovna stále zaostává za konkurencí a je svazována velkým množstvím regulací. Řešením je podle něj rozdělení společnosti na menší podniky, jejichž aktivity by byly regulovány benevolentněji.
- Americká hotelová společnost Hyatt Hotels jedná o převzetí většího konkurenčního hotelového operátora Starwood Hotels and Resorts Worldwide. S odvoláním na informované zdroje to ve středu uvedl televizní kanál CNBC. O Starwood se konkurenti a investoři ucházejí poté, co se firma na jaře nabídla k prodeji.
- JPMorgan Chase snižuje doporučení na akcie Akamai Technologies na "neutral" z "overweight", cílovou cenu snižuje na 65 USD ze 75 USD.
- Susquehanna Financial snižuje doporučení na akcie GrubHub na "neutral" z "positive", cílovou cenu snižuje na 25 USD z 44 USD, Sterne Agee snižuje cílovou cenu na 32 USD z 37 USD.
- Wedbush Securities zvyšuje cílovou cenu akcií Alibaba na 80 ze 75 USD, Cantor Fitzgerald na 90 z 88 USD a Raymond James na 95 z 85 USD.
- Největší americká automobilka General Motors (GM) již potřetí za sedm let svolává do servisů automobily, u kterých hrozí požár v důsledku možného úniku oleje. K opatření zahrnujícímu 1,4 milionu aut přikročila poté, co se ukázalo, že dřívější opravy problém nevyřešily. Informovala o tom agentura AP.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září klesly meziměsíčně o 1,2 % (odhad: -3 %, srpen revidován na -2,3 % z -2 %). Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby vyjma dopravy klesly o 0,4 % (odhad: -0,9 %, srpen revidován na -0,2 % z 0,0 %).
- Index cen domů S&P/Case-Shiller v srpnu meziročně vzrostl o 5,1 % (v souladu s odhadem, červenec: +5 %).
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb ve Spojených státech podle předběžných dat agentury Markit v říjnu klesl na 54,4 bodu. Čekal se naopak růst na 55,2 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Kompozitní index se snížil na 54,5 bodu ze zářijových 55 bodů.
- Index aktivity richmondského Fedu v říjnu vzrostl na -1 bod (odhad: -3 body, září: -5 bodů).
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v říjnu zhoršila a její index sestoupil ze zářijového letošního maxima. Sdělila to v úterý ve své měsíční zprávě soukromá organizace Conference Board. Ke zhoršení přispělo zejména zpomalení růstu na trhu práce.
- Německá automobilová skupina Volkswagen odkládá reorganizaci severoamerické divize a zatím ani neurčí jejího nového šéfa. Koncern se chce zabývat svou budoucí strategií až poté, co vyřeší právní spory kolem skandálu s emisemi u vozů s naftovými motory. Agentuře Reuters to v úterý řekly dva informované zdroje.
- Valné shromáždění OSN v úterý nezávaznou rezolucí navzdory zlepšujícím se vztahům mezi Washingtonem a Havanou odsoudilo letité americké hospodářské embargo vůči Kubě. Letošní odmítnutí blokády, které je schvalováno 24 let v řadě, je rekordní co do počtu hlasů, ze 193 členů OSN proti hlasovaly pouze Spojené státy a Izrael, poznamenala agentura AP.
- Investice do těžby ropy se v letošním roce propadly již o více než 20 % a napřesrok pravděpodobně budou pokračovat v poklesu. Uvedl to v pondělí šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Dodal, že pokles investic by od poloviny příštího roku mohl omezit dodávky suroviny na trh. Vlády by se proto podle něj neměly při formulaci energetické politiky spoléhat na to, že ceny ropy zůstanou na nízké úrovni.
- Americká společnost Duke Energy, která je největším producentem elektřiny v USA podle kapacity výroby, koupí za 4,9 miliardy dolarů plynárenskou firmu Piedmont Natural Gas. Akvizice má společnosti Duke pomoct k rozšíření aktivit v oblasti distribuce zemního plynu.
- Prodeje nových domů v USA v září meziměsíčně klesly o 11,5 % na celoročně přepočítané tempo 468 tisíc jednotek, což je nejméně od loňského listopadu. Očekával se pokles o 0,4 % na 550 tisíc jednotek po srpnovém 5,2% růstu (revidováno z +5,7 %) na 529 tisíc (revidováno z 552 tisíc). Nejvíce se propadly prodeje domů na severovýchodě země, kde se tržby snížily o 61,8 %, což je nejvíce v historii.
- Kanadská farmaceutická společnost Valeant v pondělí důrazně odmítla obvinění z podvodného nadhodnocování tržeb, kvůli němuž minulý týden její akcie ztratily zhruba třetinu hodnoty. Přezkoumá ale vztah s prodejcem speciálních léků Philidor, na niž se obvinění jednoho z vlivných burzovních obchodníků soustředilo.
- Čínská investiční firma Yantai Xinchao koupí za 1,3 miliardy USD velké ropné pole v Texasu. Akvizice odráží rostoucí zájem čínských investorů o americké energetické zdroje, uvedla CNN.
- Společnost Microsoft chce do dvou let převést na nový operační systém Windows 10 zhruba jednu miliardu zařízení. Nový operační systém firma začala nabízet na konci července. Na setkání s novináři to v pondělí uvedl šéf globálního vývojářského týmu Windows Aleš Holeček.
- Americký hamburgerový řetězec Burger King otevřel svou první restauraci v Mongolsku. Připojil se tím k dalším fastfoodovým sítím KFC a Pizza Hut nebo automobilkám BMW či Porsche, které ve vyhlídce na rozvoj těžby surovin očekávají v zemi hospodářský boom, napsala v pondělí agentura AP.
- ICE koupí firmu Interactive Data od Silver Lake & Warburg Pincus za 5,2 miliardy dolarů v hotovosti a akciích.
- Index aktivity dallaského Fedu v říjnu nečekaně spadl na -12,7 bodu (odhad: -6,5 bodu, září: -9,5 bodu).
- Raymond James zvyšuje doporučení na akcie Whirlpool na "buy" z "market perform", cílovou cenu stanovuje na 185 dolarů.
- Cowen snižuje doporučení na akcie Macy's na "market perform" z "outperform".
- Goldman Sachs přidává akcie PayPal na seznam nejatraktivnějších titulů k nákupu.
- UBS snižuje doporučení na akcie American Express na "sell" z "neutral" a zvyšuje doporučení na akcie Costco na "buy" z "neutral".
- JPMorgan Chase snižuje doporučení na akcie Tyson Foods na "neutral" z "overweight".
Výsledková sezóna
- Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Zisk na akcii 1,01 USD (odhad: 0,89 USD), tržby: 67,3 miliardy USD (odhad: 59,39 miliardy USD).
- Výsledky CVS Health ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 1,29 USD v souladu s odhady, tržby: 38,64 miliardy USD (odhad: 38,21 miliardy USD).
- Výsledky Colgate-Palmolive ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 0,72 USD v souladu s odhady, tržby: 4 miliardy USD (odhad: 4,08 miliardy USD).
- Výsledky AbbVie ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,08 USD), tržby: 5,94 miliardy USD (odhad: 5,88 miliardy USD).
- Výsledky Chevron ve 3Q: Zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 0,76 USD), firma propustí 6 000 až 7 000 zaměstnanců.
- Americká ropná společnost ConocoPhillips ve třetím čtvrtletí spadla do ztráty, která byla nejvyšší od roku 2008. Důvodem byl pokračující propad cen ropy na světových trzích. Firma, která je největší nezávislou ropnou společností v USA, rovněž snížila plánované kapitálové výdaje na letošní rok.
- Americkému vydavateli platebních karet MasterCard mírně vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk bez mimořádných položek na 1,03 miliardy USD z loňských srovnatelných 1,02 miliardy USD. Výsledky překonaly očekávání analytiků díky vyššímu objemu zpracovaných transakcí.
- Výsledky Time Warner ve 3Q: Zisk na akcii 1,62 USD (odhad: 1,55 USD), tržby: 5,92 miliardy USD (odhad: 5,96 miliardy USD).
- Výsledky LinkedIn ve 3Q: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 780 milionů USD (+37 % meziročně, odhad: 756 milionů USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +9 %.
- Výsledky Starbucks ve 3Q: Zisk na akcii 0,43 USD (v souladu s odhady), tržby 4,91 miliardy USD (odhad: 4,9 miliardy USD, před rokem 4,18 miliardy USD). Výhled zisku ve 4Q firma oznámila horší, než čekal trh. Akcie ve čtvrtek v poobchodní fázi -2,8 %.
- Výsledky First Solar ve 3Q: Zisk na akcii 3,38 USD (odhad: 1,52 USD), tržby 1,27 miliardy USD (odhad: 1,1 miliardy USD). Akcie ve čtvrteční after-marketu +10 %.
- Výsledky Electronic Arts v kalendářním 3Q: Ztráta na akcii 0,45 USD, očištěný zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 1,15 miliardy USD (odhad: 1,09 miliardy USD). Navzdory výhledu prakticky v souladu s odhady analytiků akcie ve čtvrtek v poobchodní fázi ztrácely zhruba 1,4 %.
- Výsledky Hershey ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 1,96 miliardy USD (odhad: 1,98 miliardy USD).
- Výsledky Walgreens ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 28,52 miliardy USD (v souladu s odhady, loni: 19,06 miliardy USD).
- Výsledky Mondelez ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,41 USD), tržby 6,8 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Valero Energy ve 3Q: Zisk na akcii 2,79 USD (odhad: 2,66 USD), tržby 22,58 miliardy USD (odhad: 18,23 miliardy USD).
- Výsledky Boston Scientific ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,23 USD), tržby 1,88 miliardy USD (odhad: 1,86 miliardy USD).
- Výsledky Northrop Grumman ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,41 USD (odhad: 2,19 USD), tržby 5,98 miliardy USD (odhad: 5,86 miliardy USD).
- Výsledky Ferrari ve 3Q: Čistý zisk 94 milionů EUR (loni: 58 milionů EUR), tržby 723 milionů EUR (meziročně +9,2 %). Společnost očekává, že v letošním roce prodá 7 700 automobilů, loni za celý rok prodala 7 200 vozů. Tržby Ferrari za celý rok by měly dosáhnout 2,8 miliardy EUR a hrubý provozní zisk by měl činit 725 až 745 milionů EUR. Čistý dluh by na konci roku měl dosahovat 1,98 až 2,03 miliardy EUR.
- Provozní zisk italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve třetím čtvrtletí vzrostl o 35 %. Výrazně se zvýšily také její tržby. Ke zlepšení výsledků dopomohl zejména silný prodej na severoamerickém trhu, sdělila ve středu společnost. Čistý výsledek byl ale kvůli nečekanému odpisu do rezerv záporný.
- Výsledky PayPal ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 2,25 miliardy USD (odhad: 2,27 miliardy USD, loni: 1,97 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu kolem 22.00 SEČ -5 %.
- Výsledky GoPro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,25 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 400,3 milionu USD (odhad: 433,4 milionu USD, loni: 280 milionů USD). Akcie ve středečním after-marketu kolem 22.00 SEČ -15 %.
- Výsledky Yelp ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,03 USD (v souladu s odhady), tržby 143,6 milionu USD (odhad: 141,3 milionu USD). Akcie ve středečním after-marketu kolem 22.00 SEČ +2 %.
- Mediální společnost CME, která je majitelkou televize Nova a dalších stanic, vykázala za letošní třetí čtvrtletí provozní zisk 28,85 milionu USD. Loni byla přitom ve ztrátě 8,02 milionu USD. Čisté tržby firmě při vyloučení vlivu změn měnových kurzů meziročně stouply o 5 % na 117,32 milionu USD a čistá ztráta klesla na 21,78 milionu USD z 52,48 milionu USD. Výsledky ale i tak zaostaly za odhady analytiků.
- Výsledky DuPont ve 3Q: Provozní zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,10 USD), tržby 4,87 miliardy USD (odhad: 5,27 miliardy USD).
- Výsledky Alibaba ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 3,63 jüanu (odhad: 3,43 jüanu), tržby: 22,2 miliardy jüanů (odhad: 21,3 miliardy jüanů).
- Výsledky Pfizer ve 3Q2015: Upravený zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,51 USD), tržby 12,09 miliardy USD (odhad: 11,56 miliardy USD, loni: 12,36 miliardy USD)
- Výsledky Merck ve 3Q2015: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 10,07 miliardy USD (odhad: 10,08 miliardy USD).
- Výsledky UPS ve 3Q2015: Zisk na akcii 1,39 USD (odhad: 1,37 USD), tržby 14,24 miliardy USD (odhad: 14,41 miliardy USD, loni: 14,29 miliardy USD).
- Výsledky Ford Motor ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 38,1 miliardy USD (meziročně +3,2 miliardy USD).
- Výsledky Apple ve 4QFY2015: Zisk na akcii 1,96 USD (odhad: 1,89 USD), tržby 51,5 miliardy USD (meziročně +22 %).
- Výsledky Twitter ve 3Q Čistá ztráta 131,7 milionu USD (loni: 175,5 milionu USD), tržby 569,2 milionu USD (meziročně +57,6 %).
- Americký výrobce kancelářské techniky Xerox se ve třetím čtvrtletí propadl do ztráty a jeho tržby výrazně klesly. Firma známá svými kopírovacími přístroji a tiskárnami v pondělí uvedla, že "komplexně přezkoumá své strukturální možnosti" a rozhodne o své další strategii.
- Výsledky Broadcom ve 3Q: Zisk na akcii 0,69 USD (loni: 0,16 USD), tržby 2,19 miliardy USD (loni: 2,26 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu kolem 21.30 SEČ +0,5 %.
Zdroj: CNBC, Bloomberg, MarketWatch, ČTK, Zero Hedge