Burzovní kalendář (21. 10. - 25. 10. 2019)

Otazníků kolem odchodu Spojeného království z Evropské unie ani po mimořádném sobotním zasedání britské Dolní sněmovny neubylo. Vedle dění okolo brexitu budou v nadcházejícím týdnu investoři pozornost věnovat i pokračující výsledkové sezóně a měnověpolitickým zasedáním centrálních bank eurozóny a Číny.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly. Dow klesl o 0,17 %, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,54 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,40 %. Smíšený byl týden také pro evropské akcie, panevropský benchmark STOXX Europe 600 přidal 0,06 %, britský FTSE klesl o 1,33 %, německý DAX vzrostl o 0,97 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,52 %. Pražská burza podle indexu PX za pět obchodních dní stoupla o 2,9 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 18. října 2019

"Výsledky posledního jednání mezi Spojenými státy a Čínou přinesly na trhy pozitivní náladu. Jednalo se především o částečnou ústní dohodu, kterou potvrdily obě strany. Situace byla během týdne samozřejmě ještě několikrát komentována, mimo jiné i ve spojení s možnou podporou USA Hongkongu, což považuje Čína za nepřijatelné. Tyto informace zvyšovaly volatilitu," uvedl v komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly
Akciové trhy ve Spojených státech v pátek oslabily. Negativní zprávy ohledně společností Boeing a Johnson & Johnson a neuspokojivé údaje o vývoji čínské ekonomiky totiž převážily nad příznivými firemními výsledky.
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez výraznějších změn
Evropské akciové trhy v pátek klesly, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a čekali na zprávy, které by naznačily, zda dohodu o brexitu o víkendu schválí britský parlament.
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
Pražská burza v pátek uzavřela v pozitivním pásmu, index PX získal 0,83 % na 1 042,9 bodu. O 4,42 % na 118 Kč zdražily akcie antivirové firmy Avast, která v pátek reportovala výsledky hospodaření. Objem obchodů byl s 494 miliony korun průměrný.

Z makroekonomických údajů se v uplynulém týdnu o pozornost přihlásila série čínských dat (HDP, inflace, průmyslová výroba, maloobchodní tržby a obchodní bilance), průmyslová produkce v eurozóně, zpráva z britského trhu práce, indexy ZEW pro Německo a celou eurozónu, inflace v Británii a eurozóně a americké a britské maloobchodní tržby.

Čínský statistický úřad v pátek oznámil, že se hrubý domácí produkt Číny v třetím čtvrtletí zvýšil meziročně o 6 %. Růst tak zpomalil z 6,2 % v druhém kvartálu a byl nejslabší za posledních 26 let. Navíc zaostal za odhadem analytiků, kteří čekali expanzi o 6,1 %.

Investoři však největší pozornost věnovali dění kolem brexitu. Ve čtvrtek britský premiér Boris Johnson a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámili, že se jim podařilo dosáhnout nové dohody. V sobotu ale britští poslanci na mimořádném zasedání rozhodli, že před samotným hlasováním o dokumentu je potřeba obsah dohody převést do britského práva. Vláda Borise Johnsona tak utrpěla další porážku a ještě v sobotu (byť dopisem bez podpisu samotného premiéra) požádala o opětovný odklad termínu odchodu z Evropské unie. Johnson navíc trvá na tom, že se bude dále snažit o ratifikaci dojednané dohody.

Hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejnily na Wall Street firmy UnitedHealth Group, Johnson & Johnson, JPMorgan Chase, Goldman Sachs Group, Citigroup, Wells Fargo, Bank of America, Netflix, Alcoa, IBM, Morgan Stanley, Coca-Cola nebo American Express. V Evropě na trh čísla poslaly společnosti ASML Holding, Telefonaktiebolaget LM Ericsson nebo Volvo.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 3Q2019

Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí na pražské burze zveřejnila mediální společnost CME a vývojář antivirového softwaru Avast.

Mediální CME v třetím čtvrtletí stouply tržby na 138,85 milionu USD, čistý zisk dosáhl 13,52 milionu USD
Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní třetí čtvrtletí čistý zisk 13,52 milionu USD, za třetí čtvrtletí 2018 reportovala zisk 10,61 milionu USD. Tržby se jí zvýšily ze 137,04 milionu USD na 138,85 milionu USD. Společnost na základě výsledků zlepšila výhled celoročního zisku OIBDA.
Avastu v třetím čtvrtletí stouply upravené tržby o 5 % na 220,3 milionu USD
Vývojář antivirového softwaru Avast vykázal za letošní třetí čtvrtletí upravené tržby 220,3 milionu dolarů. Oproti stejnému období v loňském roce je výsledek lepší o 5 %.

V týdnu byla také udělena Nobelova cena za ekonomii. Letos si ji odnesli za experimentální přístup využívaný k řešení chudoby v rámci rozvojové ekonomiky Abhijit Banerjee, Esther Duflová a Michael Kremer. Pokusy ekonomové zkoumali to, jaké rozvojové politiky fungují a jaké ne.

Výhled

Na poli makroekonomických dat se investoři příští týden zaměří hlavně na zprávy z amerického nemovitostního trhu, předběžné říjnové indexy nákupních manažerů ve výrobě a sektoru služeb, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, indexy Ifo pro Německo či indexy důvěry německých a amerických spotřebitelů.

Pozornost bude poutat také zasedání Evropské centrální banky. Analytici čekají potvrzení nastavení měnové politiky, sledovaná však bude tisková konference, poslední, jíž se zúčastní končící šéf ECB Mario Draghi. Od listopadu jej nahradí Christine Lagardeová, bývalá šéfka MMF. O nastavění měnové politiky bude jednat také čínská centrální banka.

"Index S&P 500 je necelé procento a půl pod historickým maximem. Trh vstupuje do sezónně optimistické fáze před koncem roku. Podstatné je, že index pluje v rozpětí 2 800 až 3 025. Až prolomení pod, respektive nad tyto úrovně může naznačit další pravděpodobný směr vývoje cen akcií," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

"Úvod týdne bude ovlivněn víkendovým hlasováním o brexitové dohodě ve Velké Británii. Investoři se rovněž zaměří na probíhající výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí, více než na samotná čísla se ale budou soustředit na výhled, a to nejen na čtvrté čtvrtletí, ale i na příští rok. Za současných podmínek se jeví dosavadní výhledy pro čtvrté čtvrtletí až příliš optimisticky," říká Milan Vaníček.

Hospodářská čísla za třetí čtvrtletí zveřejní na Wall Street firmy Hasbro, Procter & Gamble, McDonald's, Travelers, United Technologies, Snap, Boeing, Caterpillar, Ford Motor, Microsoft, Tesla, Twitter, 3M, Intel, Visa, Amazon nebo Verizon Communications. V Evropě do výsledkové sezóny přispějí Novartis, UBS Group, Heineken, Royal Bank of Scotland Group, AstraZeneca, BASF, Daimler, Eni, Anheuser-Busch InBev či Barclays.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Na trhu START pražské burzy proběhne v úvodu týdne podzimní START Day, v rámci kterého plánuje vstup na veřejný trh výrobce nábytkářských kůží Karo Invest. Prodej zhruba 40% podílu v podniku v podobě nově vydaných akcií by společnosti mohl vynést až 60 milionů korun.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí vyjde v Číně index cen domů, čínská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky a Japonsko odtajní výsledek obchodní bilance. Dopoledne pak bude patřit německé výrobní inflaci. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě firma Logitech International a v USA například společnosti Halliburton a TD Ameritrade Holding.

V úterý se investoři ve Spojených státech zaměří na údaje o prodejích starších domů a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. V Japonsku se kvůli státnímu svátku obchodovat nebude. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě společnosti Novartis, UBS Group a Saab a na Wall Street například Hasbro, Harley-Davidson, Procter & Gamble, UPS, McDonald's, Travelers, Snap a Texas Instruments.

Ve středu vyjde v eurozóně index spotřebitelské důvěry od Evropské komise a ve Spojených státech bude zveřejněn index cen domů FHFA. Výsledky hospodaření odtajní v Evropě Heineken, Akzo Nobel či Nokia a ve Spojených státech například Eli Lilly & Co, eBay, Boeing, Caterpillar, Ford Motor, Align Technology, Microsoft, Tesla nebo PayPal Holdings.

Čtvrtek bude dnem předběžných říjnových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a ve službách. V USA navíc odpoledne vyjdou data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, data o prodejích nových domů a pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index aktivity kansaského Fedu. V Evropě výsledky hospodaření představí Puma, AstraZeneca, BASF, Royal Bank of Scotland Group, Daimler nebo Schindler Holding a na Wall Street mimo jiné American Airlines Group, Twitter, Comcast, 3M, Southwest Airlines, Visa, Intel nebo Amazon.

Páteční ráno bude patřit indexům Ifo pro Německo a indexu důvěry německých spotřebitelů od GfK. Odpoledne pak v USA vyjde index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě společnosti Eni, Anheuser-Busch InBev, Barclays nebo Electrolux a v USA například VF Corp, Verizon Communications, Charter Communications nebo Phillips 66.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Hlavním tématem týdne bude jednoznačně brexit a následky sobotního jednání dolní komory britského parlamentu. Vedle toho trhy čeká i čerstvá sada předstihových ukazatelů. Pozornost zaujmou zejména německé indikátory, které poodhalí, jak největší ekonomika eurozóny vstoupila do čtvrtého čtvrtletí.
  • Klíčové bude i čtvrteční jednání ECB. Guvernér Mario Draghi povede své poslední jednání, které bude zřejmě spíše symbolické, než že by mělo přinést něco nového k nedávnému rozhodnutí snížit sazby a obnovit program nákupů finančních aktiv.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat