Burzovní kalendář (30. 12. 2019 - 3. 1. 2020)

Světové burzy již letos čekají nejvýše dva obchodní dny. Pokud se nestane nic mimořádného, bude pro akcie uplynulých 12 měsíců mimořádně úspěšným obdobím. Na poli makrodat se na začátku ledna investoři zaměří především na indexy nákupních manažerů.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu posílily, Dow vzrostl o 0,67 %, S&P 500 o 0,58 % a Nasdaq Composite o 0,92 %. Také akcie v Evropě zpevnily, panevropský index STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,3 %, britský FTSE 100 stoupl o 1,38 %, německý DAX si připsal 0,37 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 1,31 %. Akcie na pražské burze podle indexu PX posílily zhruba o procento.

Americké indexy navíc stanovily nové rekordy, Dow posunul zavírací maximum na 28 645,26 bodu a absolutní rekord na 28 701,66 bodu, S&P 500 posunul zavírací maximum na 3 240,02 bodu a historický rekord navýšil na 3 247,93 bodu a Nasdaq Composite posunul zavírací maximum na 9 022,39 bodu a absolutní maximum navýšil na 9 052 bodů.

Aktivita na světových trzích byla slabá. Na pražské burze se obchodovalo jen v pondělí a v pátek, od úterý do čtvrtka zůstala zavřená i většina burz v západní Evropě a také některé trhy v Asii. Na Wall Street bylo zavřeno ve středu a v úterý bylo obchodování v USA zkrácené.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 27. prosince 2019

Americké akcie v pátek znovu navýšily historická maxima, za celý týden přidaly hlavní indexy do procenta
Hlavní akciové indexy v USA v pátek uzavřely téměř beze změny. Technologický index Nasdaq Composite ukončil období růstu, které trvalo 11 dní a ve kterém se mu podařilo poprvé překonat hranici 9 000 bodů. Všechny tři hlavní indexy ale i tak stouply na nová maxima, za celý vánoční týden pak posílily do procenta.
Evropské akcie v pátek zdražily, index STOXX Europe 600 vylepšil historické maximum
Evropské akcie se v pátek vyšplhaly na další rekord a jsou na cestě k nejprudšímu celoročnímu růstu od globální finanční krize před deseti lety. V týdenním horizontu zpevnily zhruba o 0,3 %. Náladu na trzích určoval zejména obchodní vztah mezi Spojenými státy a Čínou.
Pražská burza po svátcích vylepšila své letošní maximum, nahoru ji táhly akcie Komerční banky
Pražská burza po svátcích vylepšila své letošní maximum. Index PX v pátek stoupl o 0,41 % na 1 119,33 bodu. Růst táhly akcie Komerční banky, které zdražily o víc než procento. Zobchodovaný objem čítal pouhých 158 milionů Kč. Za celý obchodní týden, který se ale omezil jen na pondělí a pátek, se index PX zvýšil zhruba o procento.

Z makroekonomických údajů se v uplynulém týdnu o pozornost přihlásily americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, série japonských údajů (nezaměstnanost, maloobchodní tržby, průmyslová výroba) či německý index dovozních cen. Ve čtvrtek akciové trhy pozitivně reagovaly na komentář Pekingu, že je v úzkém kontaktu s Washingtonem kvůli obchodní dohodě.

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí již na Wall Street skončila. Zisk nad odhady analytiků reportovaly tři čtvrtiny společností z indexu S&P 500 a tržby nad odhady vykázalo téměř 60 % podniků.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 3Q2019

Výhled

Příští týden se budou investoři na poli makrodat soustředit především na německé maloobchodní tržby, nezaměstnanost a inflaci, rozjednané prodeje domů v USA či finální prosincové indexy nákupních manažerů.

Souhrnná hodnota akcií na světových trzích roste od začátku roku o více než 20 % a blíží se částce 90 bilionů USD. K růstu cen akcií letos přispěla především uvolněná měnová politika centrálních bank, ale také vývoj na politické scéně v klíčových zemích.

V pondělí se bude obchodovat standardně, v úterý zůstanou zavřené burzy v Praze nebo Frankfurtu a v Británii nebo Francii bude seance zkrácená. Ve středu (na Nový rok) zůstanou zavřené trhy po celém světě.

"Přelom roku je historicky závěrem období takzvané Santa Claus rally. Rok 2020, pro USA především rok prezidentských voleb, začne v období dobré tržní nálady, aktuální (zdánlivě) bezstarostná jízda ale pravděpodobně brzy zpomalí a nastane i pro trhy standardnější a mile cimrmanovské 'a na sever, a na jih'," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Hospodářská čísla na začátku ledna zveřejní na Wall Street firmy Landec, Resources Connection nebo Lamb Weston Holdings. V Evropě zveřejní v posledních dnech roku výsledky hospodaření mimo jiné společnosti Yatra Capital, Krezus, Appspotr nebo Komputronik.

Očekávané výsledky světových firem v týdnech od 23. a 30. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnech od 23. a 30. prosince a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělní dopoledne bude patřit německým maloobchodním tržbám a odpoledne se v USA investoři zaměří na výsledek obchodní bilance se zbožím, velkoobchodní zásoby, index nákupních manažerů chicagského Fedu, rozjednané prodeje domů a index průmyslové aktivity dallaského Fedu.

V noci na úterý vyjdou v Číně indexy nákupních manažerů a v USA se odpoledne investoři zaměří na indexy cen domů FHFA a S&P/Case-Shiller a index spotřebitelské důvěry od Conference Board.

Ve středu zůstanou trhy ve světě zavřené a nevyjdou ani žádná důležitá makrodata.

Čtvrtek bude ve světě dnem indexů nákupních manažerů ve výrobě. V USA se odpoledne investoři zaměří ještě na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Páteční dopoledne bude patřit britskému indexu cen domů a německé nezaměstnanosti. Odpoledne vyjde v Německu zpráva o inflaci, v Česku bilance státního rozpočtu a ve Spojených státech index podnikatelských podmínek pro oblast New Yorku, ISM index nákupních manažerů ve výrobě a zpráva o výdajích ve stavebnictví. Odpoledne ještě americká centrální banka zveřejní zápis z posledního zasedání a zveřejněna bude zpráva o prodejích aut.

Ekonomický kalendář

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
4. 4. 2021 19:01
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Ohlédnutí za prvním kvartálem a detailní rozbor kauzy Archegos…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat