Burzovní kalendář 9. 9. - 13. 9. 2013

Nový týden bude ve znamení politického rozhodnutí o dalším postupu USA v otázce Sýrie. Kromě toho se investoři budou chystat na blížící se zasedání FOMC a soustředit se na kondici amerických spotřebitelů. Důležitá budou také data z Číny a data z britského trhu práce. Obdobnou statistiku vydá i české ministerstvo práce a sociálních věcí.

USA

9/9 Spotřebitelské úvěry

10/9 Apple pořádá akci, na níž by měl představit novinky včetně nového iPhonu

10/9 Barack Obama promluví k národu, především o postupu v otázce Sýrie

11/9 Index žádostí o hypotéku (MBA)

11/9 Zpráva EIA o vývoji na trhu s ropou

11/9 Velkoobchodní tržby a zásoby

12/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

12/9 Importní a exportní ceny

13/9 Index výrobních cen

13/9 Maloobchodní tržby

13/9 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

13/9 Podnikové zásoby

Akciové indexy v uplynulém zkráceném týdnu (v pondělí byl v USA státní svátek) mírně posílily. Dow oproti minulému pátku získal 0,76 % a přerušil čtyřtýdenní sérii ztrát. S&P 500 posílil o 1,36 % a Nasdaq získal 1,95 %. Podle analytiků jde ovšem pouze o korekci srpnových poklesů.

"Index S&P 500 v prvním zářijovém týdnu korigoval srpnové ztráty. Již dva týdny se obchoduje pod 50denním klouzavým průměrem, z něhož se, zdá se, stává silná rezistence. Cena v pátek jen otestovala tuto hladinu a začala klesat. Graf indexu S&P 500 tak zůstává v negativním nastavení. Nejbližší support je v zóně 1 640 až 1 630, kde je i rostoucí trendová čára. Následují supporty v zóně 1 620 až 1 600 a na 200denním klouzavém průměru 1 560 až 1 570, kde byla i červnová minima," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Uplynulý týden se obchodování neslo v duchu vyčkávání na páteční zprávu z trhu práce v USA, která měla potvrdit očekávání, že americká centrální banka Fed na zasedání v polovině září přistoupí ke snížení objemu odkupů dluhopisů. Data však vyzněla lehce smíšeně, další kroky Fedu jasně nenaznačila a akciím jasný impulz nepřinesla," uvedl hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Celková míra nezaměstnanosti v USA v srpnu sice klesla na 7,3 %, ale nových míst bylo vytvořeno jen 169 tisíc proti očekávaným 180 tisícům. Investoři tak váhají, zda Fed opravdu zahájí ústup od kvantitativního uvolňování již v září. "Trh je už s brzkým zahájením ústupu od QE smířený, protože tento krok je odůvodněn ekonomickým růstem," řekl agentuře Reuters Joseph Tanious ze společnosti JPMorgan Asset Management. Na zprávy z trhu práce oslabením reagoval americký dolar, protože investoři s možností, že by nepřišlo omezení kvantitativního uvolňování již v září, v posledních týdnech příliš nepočítali.

Prezidentka kansaského Fedu Esther George v pátek uvedla, že by centrální banka měla na zářijovém zasedání snížit objem zpětného odkupu aktiv z 85 miliard na 70 miliard USD. Kromě toho by prý měla zpřesnit výhled dalšího postupu. George je dlouhodobou kritičkou kvantitativního uvolňování a celý program by nejraději ukončila do poloviny roku 2014. S ukončováním programu předpokládá nárůst volatility na trzích, letos pak očekává růst americké ekonomiky o 2 %.

Přehled nejdůležitějších makrodat z uplynulého týdne v USA najdete zde: Americké akcie zakončily páteční obchodování okolo nuly. S&P 500 za týden ale přidal 1,36 %

Výnosy amerických vládních dluhopisů ve čtvrtek prudce vzrostly. Výnos 10letých bondů se dostal těsně pod 3 % (2,99 %), nejvýše od července 2011, 3% hranice se ale během obchodování jednou přímo dotkl. V pátek se vrátil na 2,93 %. Americkému dolaru ve stejný den na šestitýdenní maximum pomohly výroky šéfa ECB Maria Draghiho, který připustil, že ECB v případě potřeba bude pokračovat ve stimulativní politice. V podobném smyslu se vyjádřila i centrální banka v Japonsku.

"Fed mírně sníží objem nákupů, bude to takový "light exit" (v originálu "light taper", tedy lehké utažení kohoutku - pozn. red.). Spíše bude omezen odkup amerických státních dluhopisů (aktuálně 45 miliard USD měsíčně) než hypotéčních zástavních listů (40 miliard USD)," napsal v pátek šéf dluhopisového fondu Pimco Mohamed El-Erian.

Investoři vedle Fedu nadále odhadují pravděpodobnost vojenského zásahu USA proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada za jeho údajné nasazení chemických zbraní proti civilistům. Prezident Barack Obama sice dostal pro zásah podporu klíčových členů Kongresu, na petrohradském summitu G20 ale čelil silně odmítavému postoji Ruska. Francie však naznačila, že pokud se Rada bezpečnosti OSN na úderu neshodne, vstoupí do mezinárodní koalice pro Asadovo potrestání. V úterý večer má Obama naplánovaný projev k americkému národu, ve kterém postoj vlády k Sýrii (v týdnu se očekává od Kongresu schválení omezeného vojenského zásahu v zemi) chce vysvětlit.

"Faktor zvyšující se nejistoty na Blízkém východě kvůli očekávanému schválení zásahu by podle nás mohl mírně převážit nad mírným optimismem investorů ohledně odsunutí zahájení exitu Fedu, takže náš výhled na nový obchodní týden je pro akcie neutrální až mírně negativní," vysvětluje Sklenář.

Nic by na tom neměla změnit ani očekávaná makrodata. Ta v týdnu naznačí více o náladě a kondici amerických spotřebitelů. Už v pondělí to budou spotřebitelské úvěry, které si zatím Američané rádi berou na nákupy nových aut, jinak ale spíše nechávají své kreditky v peněženkách. Zaměstnanost za srpen a červenec zklamala, páteční maloobchodní tržby (odhad: +0,4 % meziměsíčně) ukáží, jak jsou lidé ochotní utrácet.

Tradičně velkou pozornost na sebe ve čtvrtek přitáhnou zveřejněné počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekává se mírný nárůst na 330 tisíc z 323 tisíc. Předběžný údaj o spotřebitelské důvěře zveřejní v pátek Michiganská univerzita (odhad: růst na 82,4 bodu z 82,1 bodu).

Hrozba zpomalení v Číně a Indii, stále přetrvávající krize v Evropě a budoucí kroky americké centrální banky - to jsou podle hostů pořadu Investice ZET Jaromíra Šindela ze Citibank a Jana Maňáka z BNP Paribas největší tržní strašáky konce roku 2013. Co by však mohlo tato negativa vyvážit a pomoci udržení růstu?

Proč by Fed neměl v září zahájit exit? Kvantitativní uvolňování není jen americká záležitost
Zahájí Fed v září ústup od současného programu kvantitativního uvolňování (QE)? Na odpověď čekají investoři jako děti na Vánoce. Americká centrální banka podle většiny analytiků přistoupí na svém zasedání 17. a 18. září k omezení programu nákupů vládních a hypotéčních dluhopisů, který nyní dosahuje 85 miliard USD měsíčně. Ano, či ne? A co může být jazýčkem na vahách?
7 důvodů, proč USA nadále povládnou světové ekonomice
Nejenže optimisté očekávají, že by se ekonomika USA měla vrátit k dřívějším rychlým tempům růstu a snížit zadlužení ve vztahu k HDP. Podle Garyho Shillinga, známého investora a autora sloupků pro Bloomberg, by Amerika měla těžit ze sedmičky dlouhodobých výhod.

Evropa

9/9 Španělsko - HDP v 2Q2013

10/9 Španělsko - obchodní bilance

10/9 Francie - průmyslová produkce

10/9 Itálie - HDP v 2Q2013

11/9 Německo - index spotřebitelských cen

11/9 Spojené království - celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

12/9 Francie, Španělsko a Itálie - index spotřebitelských cen

12/9 Itálie - průmyslová produkce

12/9 Eurozóna - průmyslová produkce

12/9 Eurozóna - měsíční zpráva ECB o stavu ekonomiky

13/9 Eurozóna - obchodní bilance

Uplynulý týden byl pro evropské akcie příznivý. Britský FTSE 100 posílil o 2,1 %, francouzský CAC 40 o 2,93 % a německý DAX o 2,13 %. Evropská centrální banka, Bank of England (i Bank of Japan) ponechaly monetární politiku beze změny. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme pro vás sledovali živě.

ECB je připravena kdykoli zakročit a dále podporovat ekonomiku, pokud to bude potřeba, data z posledních týdnů jsou ale spíše pozitivní. Německá průmyslová produkce sice v červenci klesla více, než se čekalo, ale eurozóna je venku z recese - její HDP ve druhém čtvrtletí vzrostl o 0,3 % mezikvartálně. I sektor služeb v eurozóně si v srpnu vedl dobře - index nákupních manažerů sledovaný organizací Markit se dostal výše nad padesátibodovou hranici dělící pokles aktivity v odvětví od růstu a dosáhl nejlepšího výsledku za poslední dva roky. Průmysl v eurozóně je pak nejsilnější od června 2011 - PMI ve zpracovatelském sektoru v srpnu vzrostl na 51,4 bodu (flash: 51,3 bodu).

Nový týden nabídne v Evropě několik důležitých ekonomických údajů v čele s průmyslovou výrobou za celou eurozónu. Očekává se pokles o 0,1 %, především kvůli nečekaně špatným údajům z Německa. Oživení britské ekonomiky by vláda Davida Camerona nepochybně ráda viděla podepřené také o zlepšující se situaci na trhu práce. Světlo do tohoto tématu mohou vnést středeční údaje.

Francie a Turecko jsou připravené podpořit Spojené státy v jejich vojenském zásahu proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Ostrý nesouhlas Ruska, které podmínilo své "ano" nezvratnými důkazy o použití chemických zbraní ze strany režimu, vyvolává velké geopolitické napětí v regionu východního Středomoří.

Jak vidí nový obchodní týden makléř Patrik Komárek z brokerjetu České spořitelny?

Evropa ale kromě hrozícího mezinárodního konfliktu musí řešit i své domácí problémy a úkoly. V pátek se setkají ministři financí eurozóny a EU, aby diskutovali o další potenciální pomoci Řecku, bankovní unii a dalších věcech. "Vzhledem k blížícím se německým parlamentním volbám neočekáváme žádné zásadní závěry," realisticky odhaduje Petr Sklenář z J&T Banky.

Představitelé eurozóny, EU a MMF rozhodnou o případné další pomoci Řecku až poté, co inspektoři Troiky posoudí, jak se Řekům daří provádět nutné reformy. To by mělo být v listopadu. MMF a Řecko odhadují, že Atény budou potřebovat v letech 2014 a 2015 dalších 10 až 11 miliard eur navíc k tomu, co již eurozóna a MMF zemi přislíbily.

Italský Senát bude navíc jednat o zbavení Silvia Berlusconiho veřejných funkcí, což může vyvolat novou nestabilitu na italské politické scéně. Vláda je totiž závislá na podpoře Berlusconiho strany Lid svobody (PdL ).

Samaras tvrdí, že ekonomický propad Řecka příští rok skončí. Další optimista na holení?
Šestiletý ekonomický propad v Řecku příští rok skončí a země dosáhne předkrizové a možná i vyšší úrovně prosperity do roku 2020. Prohlásil to v sobotu řecký premiér Antonis Samaras v projevu, jímž zahájil výroční mezinárodní veletrh v Soluni. Samaras předpověděl, že letošní pokles ekonomiky bude mírnější, než se očekávalo. Podle něj to pomůže zemi splnit a překročit rozpočtové cíle, které jí zadali mezinárodní věřitelé za svou finanční pomoc.
Bývalý člen Výkonné rady ECB Lorenzo Bini-Smaghi: Draghi by mohl snížit úrokové sazby, pokud porostou výnosy dluhopisů
Podle bývalého člena Výkonné rady Evropské centrální banky Lorenza Bini-Smaghiho by se šéf ECB Mario Draghi mohl uchýlit ke snížení úrokových sazeb, pokud by rostly výnosy dluhopisů, což by ohrozilo oživení evropské ekonomiky.
Hlas z Vídně: Za deset let EU nepoznáte, Brusel už Evropě nebude šéfovat
Evropa potřebuje radikální řez vedený principy volného trhu podobný tomu, jaký se rozhodlo v 80. letech udělat socialistické Švédsko, říká šéfka vídeňského Hayekova institutu Barbara Kolm. Právě díky těmto reformám se podle ní švédské ekonomice daří odolávat současné krizi. Podobně se může dařit i dalším evropským zemím, je ovšem potřeba nechat padnout některé banky a zbavit se přežitků, které dusí konkurenceschopnost.
Příběh Nokie a Microsoftu ve 3 grafech
Společnost Microsoft oznámila akvizici divize mobilních telefonů Nokie a nákup licencí na patenty. Microsoft má zřejmě dobře promyšleno, proč nestojí o další divize Nokie Location & Services, provozující mapový servis HERE, a Nokia Siemens Networks (NSN), aktuálně plně v rukou Nokie. Bylo to právě převzetí NSN na konci června, které usnadnilo cestu k prodeji divize mobilních telefonů.

Asie

9/9 Japonsko - HDP v 2Q2013

9/9 Čína - indexy spotřebitelských a výrobních cen

10/9 Japonsko - zápis z jednání Bank of Japan

10/9 Čína - průmyslová produkce

10/9 Čína - maloobchodní tržby

10/9 Japonsko - index výrobních cen

Srpnová statistika vývozů a dovozů v Číně ukázala růst přebytku obchodní bilance země téměř o polovinu. Export vzrostl více, než se čekalo, dovoz naopak výrazně méně. Konkrétně vývoz z Číny v srpnu narostl o 7,2 % (v červenci +5,1 %, čekala se stagnace), dovoz místo očekávaných 11,3 % vykázal růst jen o 7 % (v červenci +10,9 %). Přebytek obchodní bilance tak v srpnu v Číně vzrostl na 28,61 miliardy USD z červencových 17,82 miliardy USD (čekalo se jen 18,95 miliardy USD).

Pokles dovozu může podle analytiků signalizovat horší kondici čínských domácností. Proto bude podstatné sledovat v týdnu další data ze země středu, především maloobchodní tržby (čeká se růst o 13,3 %) a pondělní inflaci. Důležitá bude také průmyslová výroba (odhad: +9,9 %).

Čínské nemovitosti: Zvýšená poptávka po dřevě jako signál dalšího nafukování cen?
V roce 2012 se zdálo, že se podařilo korigovat nárůsty cen nemovitostí v Číně, navíc se jako pozitivní jevilo zavedení tříletého vládního plánu akontace u poskytovaných hypoték, zavedení daně z nemovitostí v Šanghaji a Čchung-čchingu a nákupních restrikcí ve 35 městech. Ceny realit ale opět rostou.
Čína vstupuje do obřího projektu těžby ropy v Kazachstánu, vyfoukla ho Indii
Čínský prezident Si Ťin-pching v sobotu v Kazachstánu dohodl vstup čínské firmy CNPC do obřího ropného naleziště Kašagan. Transakce v hodnotě pěti miliard dolarů je klíčovou z celkem 22 dohod za úhrnných 30 miliard dolarů, které Si uzavřel během své dvoudenní návštěvy země. Kašagan v Kaspickém moři je největším projektem rozvoje těžby ropy ve světě za posledních pět desetiletí.

Česká republika

9/9 Celková míra nezaměstnanosti

9/9 Index spotřebitelských cen

11/9 Běžný účet

Pražská burza v uplynulém týdnu stagnovala, index PX proti minulému pátku stoupl o nepatrných 0,23 % na 947,37 bodu. Nejvíce posílily akcie telekomunikační společnosti Telefónica C.R., největší propad naopak postihl cenné papíry realitní společnosti Orco.

Akcie ČEZ v prvních dvou dnech týdne výrazně oslabovaly. Od čtvrtka následoval silný růst. Důvodem je pravděpodobně absence významného prodejce a růst cen emisních povolenek a elektřiny. Na titulu byl zobchodován nadprůměrný objem akcií a v pátek zakončil obchodování na 460,90 Kč, tedy celkově o 2,3 % výše. Akcie ČEZ se postaraly o dvě třetiny obchodů.

Hvězdou týdne se ale bez zásadních zpráv stala Telefónica, která přidala 2,8 % na 299,70 Kč. Titul může být podporován blížícím se rozhodným datem pro výplatu dividendy 30 Kč. Naopak nejhlubší pokles zaznamenaly akcie developera Orco, které bez významných zpráv odepsaly 6,8 % a uzavřely na 58,60 Kč.

NWR v týdnu byla ovlivněna pokračujícími vyjednáváními o nové kolektivní smlouvě. Odbory navrhují snížení platů o 7 %, vedení společnosti navrhuje -20 %. Další jednání budou následovat 11. září, na 17. září svolaly odbory demonstraci. NWR bojuje s těžkými tržními podmínkami a v rámci série úsporných kroků chce ušetřit 15 milionů eur (v prvním pololetí již z plánu splnila -8 milionů eur). Titul zakončil obchodování na 22,6 Kč, za týden o necelá 2 % níže.

pro Erste Group Bank (za týden +0,2 %) negativní zpráva přišla v závěru týdne. Rakouský premiér plánuje zachování bankovní daně po dobu nejméně dalších pěti let, aby se financovala záchrana znárodněné Hypo Alpe Adria Bank. Tu by podle premiéra měly platit banky, ne daňoví poplatníci.

Data z uplynulého týdne ukázala, že se české ekonomice dýchá lépe než v předchozích čtvrtletích. HDP ve druhém kvartálu oproti začátku roku vzrostl o 0,6 % a mírně se zvýšila průmyslová produkce. Člen rady ČNB Lubomír Lízal ovšem i tak tvrdí, že Česko potřebuje uvolněnější měnovou politiku vzhledem k pomalejšímu spotřebitelskému růstu oproti cíli ČNB. Ekonomice prý nehrozí inflace. Analytici ale neočekávají, že by ČNB zahájila intervence proti koruně již v září.

V novém týdnu není kromě jednání odborů OKD s vedením firmy v plánu žádná podstatná firemní událost. Investoři tak budou sledovat především sentiment na světových trzích. Z domácích zpráv budou důležitá data z trhu práce a inflace, koruna by ale podle analytiků měla být v příštích týdnech spíše stabilní.

Pokud byste měli pocit, že je na českém akciovém trhu nuda, můžete se do konce roku "pobavit" jinde. Makléři z brokerjetu České spořitelny nabízejí tipy na různé investice i krátkodobou strategii založenou na bonusových certifikátech:

ČS: Zářijová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro zářijové obchodování?
České akcie do konce roku: Čemu experti (ne)fandí na českém trhu
Kolaps rozvíjejících se trhů, exit Fedu, německé volby, Sýrie – těmto a dalším strašákům bude do konce roku čelit nejen pražská burza. Nervozita ve světě evidentně roste, což minulý týden potvrdil mimo jiné také růst indexu volatility VIX o 21 %. Jaká je nálada doma? A na co se i proto aktuálně sází? Jak vyplývá z naší ankety, v kurzu jsou jistota a snaha využít nedávných propadů k nástupu do zajímavých pozic.
Česko si pohoršilo v konkurenceschopnosti, vede dále Švýcarsko
Česká republika si v žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), letos pohoršila o sedm příček na 46. místo. Je to dosud největší propad Česka v historii,píší středeční Hospodářské noviny (HN). Letošní pořadí států opět vede Švýcarsko.
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat